m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Pensjonat - Restauracja Bobrowy Dwór jest położony nad rzeka Orzyc. Biegnie ona wzdłuż drogi łączącej Maków Mazowiecki z Szelkowem. Rzeka mierząca blisko 146 km, jest prawym dopływem Narwi. Wypływa z bagien na obrzeżach Wzniesień Mławskich, na wschód od Mławy a uchodzi do Narwi we wsi Kalinowo w okolicach wsi Przeradowo i Zamsk Kościelnych. Mimo, że Orzyc jest stosunkowo niewielką rzeką, w przeszłości miał duże znaczenie gospodarcze. Nurt rzeki okazał się na tyle wartki, że powstawały przy niej wodne młyny. Było to rozwiązanie o tyle wygodne, że wykorzystywało naturalne siły  przyrody. Jeden z młynów na Orzycu powstał w miejscowości Smrock - Dwór. Budynek dawnego młyna ma prawdopodobnie ponad 200 lat. Nie ma żadnych dokumentów, których treść dostarczyłaby jakichkolwiek informacji mogących sugerować czas jego powstania. Jedynym konkretnym śladem jest widoczna na murze data 1856. Jest to rok, w którym została dobudowana dostawka pełniąca funkcję socjalną. Nie była połączona z pomieszczeniami młyna, ale po prostu „doklejona”. Czy młodsza od samego młyna o pięćdziesiąt, czy sto pięćdziesiąt lat? Tego nie wiadomo. Ciekawym faktem jest to, że przy budowie w wielu miejscach posłużono się zaprawą z białka jaj, aczkolwiek wykorzystano również zaprawę wapienną. Konstrukcja fundamentu opiera się na kamieniu. I dopiero przy pracach związanych z jego pogłębieniem okazało się, jak potężne głazy były wykorzystane do jego budowy. Niedaleko Bobrowego Dworu, w Smrocku tuż przy dzisiejszej drodze, stał niegdyś dwór szlachecki, co sugeruje, iż był to młyn dworski. O szlachcicu, który kazał go wybudować, nie ma żadnych wzmianek w dostępnych materiałach źródłowych opisujących historię tego terenu. W dostawce fundament był zbyt krótki, półtorametrowy, zatem trzeba było zejść w ziemię jeszcze dwa metry. Sama część socjalna była bardzo zagrzybiona, wobec czego trzeba było rozebrać ją, cegła po cegle. Poza tym różniła się architektonicznie, ponieważ miała sklepienie krzyżowe, natomiast w samym młynie było drewniane, spinające cały budynek.
Pierwszym znanym właścicielem, w latach dwudziestych minionego wieku był żyd Fagał lub Sagał, który oddał młyn w administrację polskiej rodzinie. Po roku 1932 bądź 1933 wykupił go Niemiec Malke, dokonując w nim wielu zmian modernizacyjnych. Dotychczasowe koło młyńskie zmienił w 1935 roku na turbinę James’a Francisa - amerykańskiego konstruktora, co poświadczone jest kolejną datą na murze budynku. W roku 2001 rozpoczęto modernizację i uruchomiono elektrownię. Niestety starej turbiny Francisa już nie ma, ponieważ zdemontował ją poprzedni właściciel. Elektrownia należy do Programu „Gościnna Elektrownia Wodna”
Stawy i rozlewiska zapraszają wędkarzy.
Na tarasie można spożyć posiłek prosto z grilla, wypić kawę oraz popływać kajakiem po licznych kanałach. Budynek w głębi, mieści ogromną salę bankietową, weselną i konferencyjną. Kanał młyński służy jako kanał energetyczny dla Małej Elektrowni Wodnej, która produkuje około 400 MWh rocznie. Dziś stary młyn przeżywa drugą młodość. W piwnicy starego przeszło 150-cio letniego młyna, w oryginalnych murach znajduje się restauracja, z tarasami położonymi bezpośrednio nad kanałem młyńskim.
Młyn zmienił przeznaczenie, ale nadal służy ludziom, oferując im możliwość wypoczynku i wspaniale spędzonego czasu.
W roku 2010 za godzenie biznesu, turystyki i ekologii Pensjonat Bobrowy Dwór został uhonorowany Nagrodą Przyjaznego Brzegu. Projekt „Gościnna Elektrownia Wodna” stanowi produkt turystyczny o znaczeniu ogólnopolskim w ramach którego właściciele Małych Elektrowni Wodnych udostępniają swoje obiekty do zwiedzania, wraz z towarzyszącym zapleczem turystycznym, gastronomicznym, noclegowym, przystanie dla łodzi, kajaków, miejscem na ognisko, pole biwakowe.
Bobry tworzą tutaj swoje prywatne tamy.
Dla miłośników spacerów i grzybiarzy znajdzie się również wiele atrakcji. Po drugiej stronie tamy znajdujemy las obfitujący we wszystko, co może nam zaoferować jesienią. Smrock - Dwór 16 A, 06 - 220 Szelków...
Pokoje gościnne są przestronne, ładnie i nowocześnie urządzone.
Dziękuję za wycieczkę po zakątkach Polski.

najbliższe galerie:

 
Poszukując zrzutów
1pix użytkownik ogi odległość 7 km 1pix
ZŁOTA POLSKA JESIEŃ
1pix użytkownik afrodyta odległość 16 km 1pix
Pułtusk
1pix użytkownik annuus80 odległość 16 km 1pix
Bitwa o Pułtusk
1pix użytkownik pedro1912 odległość 16 km 1pix
Kawałek Mazowsza
1pix użytkownik lala odległość 18 km 1pix
Brodnica 2011.
1pix użytkownik wmp57 odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 20.02.2014 15:01

do fajnego zakątka dotarłaś....super....pozdrawiam serdecznie...

ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 03.09.2013 17:40

bardzo fajna i ciekawa relacja, foty oglądnąłem z wielką przyjemnością i zainteresowaniem , tym bardziej, że tych rejonów nie znam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 29.11.2012 22:03

ak- miejsce fantastyczne, pokoje luksusowe, dobrze dają jeść i jest czym popić:)))
Polecam to miejsce, bo naprawdę warto.
Pozdrawiam i dziękuję, za zauważenie galerii. Zapraszam:)))

ak użytkownik ak(wpisów:6329) dodano 29.11.2012 09:54

same położenie jak i restauracja malownicze :)
dobrze dają zjeść ? :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 16.10.2012 16:24

Miejsce na wypoczynek atrakcyjne. Zdjęcia bardzo ciekawe.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!