m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Cmentarz Łyczakowski. Lwów w czasie erygowania cmentarza (w 1786 r.) liczył ok. 25 tys. mieszkańców, był siedzibą biskupią trzech różnych obrządków chrześcijańskich: rzymskiego, ormiańskiego, unickiego oraz wielkim skupiskiem ludności wyznania mojżeszowego. Naprzeciw głównego wejścia okazałe grobowce-kaplice znanych lwowskich rodzin. Kaplica Krzeczunowiczów - pochodzili z rodziny Ormian lwowskich i zajmowali się handlem wołami. Jeden z potomków w XX w. wspomina, że jego przodkowie gnali woły aż do Wiednia, a było to prawdopodobnie w 1683 r. Kaplica Kiselków. Twórca potęgi rodu - Karol Kiselka (1839-1893), filantrop i dobroczyńca, zaczynał jako pomywacz w rozlewni piwa, skończył jako właściciel browaru na Podzamczu. Założył zakład leczniczy, w którym leczyła się m.in. Konopnicka. Tu spoczywa Emile Kiselk - założycielka lwowskiego pogotowia ratunkowego. Kaplica Baczewskich - słynnych fabrykantów wódek i likierów. Rok założenia fabryki Baczewskich (1782) znali wszyscy w XIX w. i w okresie międzywojennym, gdyż data ta była wybita na każdej flaszeczce wyrobu. 
Grób Władysława Bełzy (1847-1913), autora  „Katechizmu polskiego dziecka”. Mało znany za życia. Sam opowiadał, jak raz jechał pociągiem z małym chłopcem w przedziale, rozmawiali, on sprezentował chłopcu książeczkę, nie zdążył się jednak przedstawić, ale kiedy miał wysiadać spytał, czy wie kim on jest, chłopiec z dumą odpowiedział: tak wiem, a kim? pan jest  Sienkiewiczem. Ułożony ze złomów granitowych pomnik Stanisława Szczepanowskiego (1840—1900), żarliwego pioniera przemysłu naftowego i propagatora uprzemysłowienia kraju.
Wysmukła piramida zwieńczona orłem - pomnik Juliana Konstantego Ordona (1810-1887). Prochy Ordona (zm. 1887 r. we Florencji) zostały złożone w 1896 r. Cmentarz Łyczakowski, obok Parku Stryjskiego, był jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc spacerowych miasta.  Przy głównych alejach grzebano zasłużonych dla kultury, nauki, oświaty i polityki. Spacer alejami Łyczakowa był lekcją historii. Grób Marii Konopnickiej (kopia zniszczonej podczas wojny rzeźby Luny Drexlerówny). Konopnicka nie wiedziała czy dożyje czasu uzyskania niepodległości, ale robiła wszystko, aby ten dzień przybliżyć. Przy jej grobie często słyszy się Rotę śpiewaną przez grupy Polaków. Seweryn Goszczyński - działacz społeczny, rewolucjonista, pisarz i poeta polskiego romantyzmu. Pomnik wystawiony przez społeczeństwo Lwowa dłuta J. Markowskiego. Kartusz z hasłem powstańców (Polska, Litwa i Ruś). Lwów był miastem bogatym, sprzyjało to więc wznoszeniu kosztownych grobowców i kaplic cmentarnych .
Grób Artura Grottgera (1837—1867). Niewiasta klęcząca pod krzyżem. Pomnik ufundowała jego narzeczona, Wanda Monne, która własnoręcznie wyrzeźbiła w kamieniu medalion z jego wizerunkiem. Grottger jest pochowany w miejscu, które sam kiedyś wybrał podczas wspólnego spaceru.
Prometeusz trzymający w ręku ogień. Nagrobek Stanisława Ludkiewicza (1879 1979) - ukraińskiego kompozytora, pedagoga, badacza folkloru.
dni. 
Dwaj weterani Kościuszkowscy spoczęli obok siebie. Razem za życia, nierozłaczni po śmierci. Dwa groby żołnierzy Kościuszki - Antoniego Pióreckiego (1764-1870) oraz Franciszka Zaremby (1751-1863). Pogrzeby obu tych stuletnich starców były zarazem wielkimi manifestacjami patriotycznymi. 
Czako na nagrobku innego weterana, rotmistrza Józefa Czułowskiego (1776-1863), który służył w pułku Szwoleżerów i brał udział w szarży pod Samossierrą, z której wyszedł cało, tracąc jedynie czako.

Nagrobek niezwykle utalentowanej sopranistki Salomei Kruszelnickiej (1873-1952) - przedstawia siedzącego Orfeusza przy skale z lirą w ręku.

Grób Rodziny Szajnochów. Tu spoczywa Karol Szajnocha (1818-1868)- polski pisarz, historyk, działacz niepodległościowy, za działalność spiskową osadzony w więzieniu, gdzie stracił wzrok. Twórca nagrobka pokazuje Szajnochę jako ociemniałego.
Na nagrobku Szajnochy Muzy: Kalliope - pięknogłosa, bo pięknie pisał, Klio - pisał o historii. Był powstańcem - godło powstańców. Klio ma na głowie wieniec cierniowy - to nawiązanie do cierniowej historii XIX w. Cmentarz Orląt Lwowskich - weekend sierpniowy - Polacy nie zawiedli i licznie przybyli na mogiły obrońców Lwowa. Na mogile Pięciu Nieznanych z Persenówki można kłaść wiązanki kwiatów i stawiać zapalone znicze. 92 rocznica bitwy pod Zadwórzem (17 VIII 1920). Spośród 318 polskich żołnierzy, którzy zginęli pod Zadwórzem, zidentyfikowano jedynie siedmiu, których pochowano z honorami wojskowymi na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Wśród nich byli: kpt Bolesław Zajączkowski, Krzysztof Obertyński, Jan Demeter, Władysław Marynowski. Tu każde miejsce zasługuje na pamięć.
Flaga Ukraińska na Kopcu Unii Lubelskiej. Na Wysokim Zamku w II połowie XIV w. król Kazimierz Wielki wzniósł warowny, murowany zamek królewski. Zniszczony w 1704 przez wojska szwedzkie. Kopiec Unii Lubelskiej (412 m npm) usypany w latach 1869-1890. W 1998 Wysoki Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We Lwowie mówią, jak dziad i baba się kłócą, to na wzniesieniu grzmoty, a jak dziad z babą się biją, to na wzniesieniu burza. 
Najsłynniejsza kamienica Rynku lwowskiego. Czarna Kamienica - od koloru elewacji, wcześniej określana nazwiskami rodzin w niej mieszkających - Anczowskich i Lorencowiczów. Jedną z figur zdobiących elewację domu jest konna figura św. Marcina - patrona Marcina Anczowskiego. Powstała w XVI w. na fundamentach starszej, zniszczonej w pożarze 1571 r. Kamienica rosła stopniowo w górę. Ostatnią kondygnację dobudowano dopiero w XIX w. Trzy okna - okno do sypialni asymetrycznie odsunięte. Przy bramie okrągłe krzesełko - to dla stróża. Na tym krzesełku trudno usiedział, a już na pewno zasnąć nie można (chociaż powszechnie dbano o służbę).
Pałac Renesansowy. Kamienicę tę kupił Jakub Sobieski. Kiedy Jan III Sobieski został królem Polski, stała się rezydencją królewską we Lwowie, stąd nazwa Kamienica Królewska. Fragment portalu Kamienicy Królewskiej. Do połowy XIX w. Pałac Arcybiskupi. W kamienicy, oprócz Sobieskiego, zatrzymywali się też inni królowie. Tu zmarł król Michał Korybut-Wiśniowiecki. W pałacu na piętrze była duża sala (co było ważne dla miasta). Przez rynek przechodzi linia tramwajowa, która wije się wąskimi uliczkami wśród zabytkowych kamieniczek. Kamienica Wenecka. W XVI w. mieszkał w niej  Antonio di Massari, konsul Republiki Weneckiej. Nad wejściem do  kamienicy był lew Św. Marka i napis: „Witam Cię Marku, mój Ewangeliście”. Antonio di Massari był zięciem Szolc-Wolfowicza, lwowiaka pochodzenia niemieckiego. Na wprost kamienica Szolc-Wolfowicza w stylu północnego renesansu.
Rynek Lwowski - to Ratusz otoczony 44 zabytkowymi kamienicami. W 1998 r. Rynek z całą starówką został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedna z czterech zlokalizowanych w narożnikach rynku, studnia-fontanna przedstawiająca mitologiczną postać -  Amfitrytę. Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w krajobrazie Lwowa. Powstał w latach 1897-1900 i był jednym z najwspanialszych gmachów teatralno-operowych w Europie, z widownią na ponad 1000 miejsc. Porównywany z operą paryską i wiedeńską. Ozdobami budynku są liczne rzeźby, a wśród nich alegorie Poezji i Muzyki, Sławy, Fortuny, Komedii oraz Tragedii.
Tympanon - od lewej: Geniusz Dramatu; Alegoria Sławy; Geniusz Muzyki Fragment fasady Teatru Opery i Baletu - Widoczna muza Tragedii - Melpomena.
Przepiękna sala lustrzana. W 2002 r. w sali lustrzanej odsłonięto pomnik patronki Lwowskiej Opery Salomei Kruszelnickiej - z okazji 130 urodzin. Sklepienie Opera Lwowska po gruntownym remoncie w 2007 r. nabrała nowego blasku. Dekoracyjne draperie na oknach.
Dziękuję za wspólnie spędzony  weekend i zapraszam do Lwowa.

najbliższe galerie:

 
wycieczka do Lwowa
1pix użytkownik grzes odległość 0 km 1pix
Cmentarz Orląt Lwowskich
1pix użytkownik hana odległość 0 km 1pix
Lwów - zdjęcia dość nietypowe
1pix użytkownik zuch odległość 0 km 1pix
Lwów - Rynek Starego Miasta
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Л ь в і в
1pix użytkownik lola310889 odległość 1 km 1pix
LWÓW (1) Szybkie zwiedzanie...
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 26.10.2012 19:24

Kabaczek, witam na moim profilu:) Przyznasz, że Lwów ma moc przyciągania. Ja do Lwowa jeżdżę, jak tylko jest okazja. Ze swej strony polecam wyjazd z grupą zorganizowaną z przewodnikiem. Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 26.10.2012 17:32

W tym roku udało mi się "powąchać" przez kilka godzin atmosfery Lwowa. Efektem jest mocne postanowienie powrotu do tego miasta. Ciekawa galeria.
Pozdrawiam.

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 25.10.2012 22:27

Surykatka # Katedra Ormiańska na wszystkich robi wrażenie, bo jest perłą architektury lwowskiej, a obecnie po remoncie nabrała szczególnego blasku. Cieszę się, że byłaś już we Lwowie. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 25.10.2012 21:55

Ja we Lwowie byłam tylko raz i jeden dzień, więc stanowczo za krótko by poznać to miasto dogłębnie. Na mnie największe wrażenie zrobiła katedra ormiańska. Pozdrawiam :-)

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 25.10.2012 21:01

Popekpawel # dzięki, za zainteresowanie Cmentarzem. Jestem świadoma ułomności zdjęć z Łyczakowa, ale w sierpniowy weekend były na cmentarzu tłumy i nie sposób było zrobić w całości zdjęć nagrobków, a te które umieściłam wydały mi się najwłaściwsze z uwagi na ważność i piękno. Pozdrawiam:)

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 25.10.2012 20:51

Halszka # cieszę się, że Lwów nie jest Ci obcy i już czekam na Twoją galerię. Z pozdrowieniami :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.10.2012 19:43

Fotki z cmentarza bardzo mi się podobają. Fajny klimacik.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.10.2012 19:34

Ciekawa galeria ze Lwowa:) Przeglądam z zainteresowaniem,bo również byłam tam niedawno.Pozdrawiam:)

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 25.10.2012 12:25

Renatka39 # cieszę się, że "byłaś" ze mną we Lwowie. Jak raz pojedziesz do tego miasta, będziesz do niego wracała, bo "nie ma jak Lwów". Pozdrawiam:)

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 25.10.2012 12:18

Charlie, witam Cię na moim profilu # Cmentarz Łyczakowski, myślę - od "zawsze" jest miejscem chętnie nawiedzanym przez Polaków, tam jest spora część naszej historii. A wiedzę nt. Lwowa można nadrobić, bo warto. Pozdrawiam :)

renatka39 użytkownik renatka39(wpisów:8) dodano 25.10.2012 11:47

Nie ma jak we Lwowie. Jest to miejsce które chciałabym zwiedzić. I teraz wiem dlaczego.....

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 25.10.2012 09:22

Chyba wybiorę się do Lwowa :-) Zafascynował mnie Cmentarz Łyczakowski. Piękne miejsce, ciekawe nagrobki. 100% historii. Trochę mi wstyd, że tak mało wiem o tym mieście. Dzięki za galerię. Pozdr.

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 25.10.2012 08:54

Piotr54 # dziękuję, że zajrzałeś; bez względu na pogodę, Lwów zawsze jest piękny; pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 25.10.2012 08:27

W słońcu Lwów prezentuje się ciekawie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!