m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od Doliny Chłapowskiej,gdzie zapewne nie wszyscy byli.A oto słynny Wąwóz Chłapowski - wylot w kierunku Bałtyku.Rezerwat przyrody Dolina Chłapowska (Wąwóz Chłapowski) to krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 24,83 ha utworzony w 2000 roku, obejmujący podlegający ochronie obszar wąwozu na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Nazywany również Rudnikiem.Zdaniem geologów wąwóz powstał na skutek erozyjnej działalności wód spływających z Wysoczyzny do Bałtyku, a rdzawe zabarwienie ziemi powodują wysięki wód gruntowych o dużej zawartości związków żelaza. Nadmorska otulina Doliny Chłapowskiej - klif nad Bałtykiem robi na nas spore wrażenie.Otulina rezerwatu obejmuje powierzchnię 47,82 ha. Wejście do wąwozu zaczyna się w Chłapowie, a kończy przy plaży. Legenda głosi że nazwa Rudnik pochodzi od rudo-czerwonej ziemi, symbolu krwawej zasadzki na Szwedów która miała tam miejsce. Miejsce jest raczej odludne i turystów tutaj mało.Można dojechać na rowerze,jest trochę ścieżek i przyroda ciekawa:) Występują tu stanowiska fauny i flory podlegające ochronie, między innymi: żarnowiec miotlasty, rokitnik zwyczajny, dzwonek okrągłolistny, jałowiec, bażyna czarna, bluszcz pospolity i paprotka zwyczajna. Dworzec kolejowy we Władysławowie jest niewielki,ale w zielonym kolorze nadziei:) W sezonie tutaj zawsze tłoczno ... Kolejowa wieża ciśnień z 1930r. stoi między dworcem kolejowym i autobusowym.  Dom Rybaka, obecnie Urząd Miasta Władysławowa to charakterystyczny budynek,ale podobno niezbyt lubiany:)
Wieża widokowa Domu Rybaka z 1957r. Na wieżę można się wspiąć lub wjechać windą i stamtąd podziwiać w dobrą pogodę dalekie widoki na morze na północ lub Półwysep Helski na wschód. Hotel Pekin to raczej przykład nieco cudacznej architektury nad polskim morzem.  Fragment części letniskowej przy głównej drodze w kierunku Jastrzębiej Góry. A oto kościół Wniebowzięcia NMP z 1932-1936, przebudowany w stylu konstruktywnym w 1957r.  Kościół Wniebowzięcia NMP to przykład zastosowania stylu konstruktywnego w architekturze sakralnej. Jesteśmy w hałaśliwym centrum Władysławowa,gdzie odgłos samochodów miesza się z muzyką dobiegającą z lokali oraz nawoływaniem sprzedawców w licznych straganach po sąsiedzku.Uciekamy stąd jak najszybciej.
I na to wszystko musi patrzeć stary rybak:) Dobrze,że jest drewniany,bo pewnie by głośno zaklął:) Jesteśmy na Rozewiu,skąd podziwiamy czerwoną latarnię morską od strony lądu. Stadnina koni na Rozewiu.Koniki są piękne,czyste i oswojone:) Podchodzą do nas całkiem blisko jakby się chciały przywitać:) Jedziemy do Krokowej. Po drodze mijamy zabytkową kapliczkę z cegły (zapewne z ub. wieku). A oto Krokowa -  tak dzisiaj wygląda centrum wsi kaszubskiej.Krokowa położona jest kilkanaście kilometrów na południowy-zachód od Władysławowa.
Krokowa. Kościół parafialny p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.  Neogotycki kościół św. Katarzyny z poł. XIX w. niestety zamknięty w środku tygodnia. Dojeżdżamy do pięknego zabytku - dawnej rezydencji rodziny von Krockow. Goście pałacu wjeżdżają na dziedziniec,my zostawiamy swoje auto na parkingu. Krokowa już od średniowiecza stanowiła ośrodek rodu von Krockow - Krokowskich oraz ich rozległych włości. Wjazd do pałacu zachęca do wejścia.Pałac w Krokowej (z II połowy XIV wieku, przebudowany w XVIII wieku na rezydencję i niedawno odrestaurowany) wraz z przylegającym do niego parkiem jest perełką architektoniczną o bogatej historii. Krokowa. XVII wieczny pałac szlachecki Krokowskich po renowacji wzbudza nasz zachwyt. Skoro to dawna rezydencja rodziny von Krockow,to musi być w pogotowiu i dawny pojazd:)
Obchodzimy park i pałac dookoła podziwiając go ze wszystkich stron.  Krokowscy byli jednymi z najbogatszych i najznamienitszych w Prusach Królewskich, bardzo zasłużonymi dla królów polskich. Pałac zapewne był kiedyś otoczony fosą ze wszystkich stron.Dzisiaj w pięknym parku pozostał jej fragment. Pałac od strony fosy i rozległego z tej strony parku. Dziś w pałacu mieści się hotel, restauracja i kawiarnia. Przy pałacu usytuowane jest niewielkie Muzeum Regionalne oraz neogotycki kościół p.w. św. Katarzyny.
Żegnamy pięknie odnowiony pałac i w drogę:) Następna ciekawa miejscowość to Rekowo Górne.Brama wjazdowa i pałac wybudowane w stylu eklektycznym w II poł. XIX w.
Hotel Wieniawa mieszczący się w dawnym eklektycznym pałacu z 1871r. zrobił na nas dobre wrażenie. Rekowo Górne. Zabytkowe budownictwo kaszubskie z początku XXw. jest też ciekawe i malownicze.
W drodze powrotnej skręcamy do Pucka,gdzie na rynku od kilku lat trwa jakiś remont:)
Puck jest kaszubskim miastem położonym nad Zatoką, która wzięła od niego swoją nazwę. Miasto nie należy do wielkich, jednak ze względu na swoje położenie stanowi ważny punkt turystyczny na polskim wybrzeżu. Miasto jest odwiedzane przede wszystkim przez miłośników sportów wodnych wymagających odpowiednich warunków, takich jak windsurfing, kitesurfing czy żeglarstwo. W mieście znajduje się również port jachtowy. Puck zaistniał w historii Polski, jako miejsce zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. To tutaj symbolicznie generał Haller po odzyskaniu ziem Pomorza przywrócił Polsce Bałtyk. W tamtym czasie Puck był drugim po Gdańsku portem na wybrzeżu. Później stracił na znaczeniu, jednak nadal jest doceniany przez miłośników sportów wodnych. Zabytkowe kamienice w rynku mogą się podobać:) Rynek z XIX wiecznym neogotyckim ratuszem z cegły:)
W centrum Pucka znajduje się neogotycki Ratusz Miejski z XIX wieku, który często pełni funkcję ośrodka kulturalnego. Uliczka w centrum miasteczka z odnowionymi kamieniczkami. Szpitalik miejski z 1725 roku o konstrukcji szachulcowej pełnił funkcję przytułku dla chorych i starszych. Obecnie wewnątrz odtworzono dom wiejski oraz warsztaty rzemieślnicze: krawiecki, szewski, tkacki. Obejrzeć można również wystawę poświęconą medycynie ludowej. Dzisiaj w zabytkowym ryglowym szpitaliku mieści się Muzeum Ziemi Puckiej imienia Floriana Ceynowy.
Zespół Muzeum Ziemi Puckiej składa się z kamienicy mieszczańskiej na dawnym rynku puckim, obecnie jest to plac Wolności, budynku szpitalika miejskiego i zabytkowej kuźni. Muzeum zajmuje się gromadzeniem eksponatów i dokumentów dotyczących historii ziemi puckiej i miasta. Stałe ekspozycje dotyczą etnografii, historii regionu i badań podwodnych Zatoki Puckiej. Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z XIII w. to potężna budowla sakralna,która góruje nad miasteczkiem i jest widoczna z daleka nad Zatoką Pucką. Kościół farny był otwarty i udało nam się wejść do środka. Podziwiamy jego wystrój: ołtarze oraz gotyckie sklepienie z XIIIw.
 Figura św. Józefa i Jezusa z 1937r. stojąca przed kościołem farnym. Ale ciemne burzowe chmury zbierają się nad okolicą,więc trzeba się spieszyć:) Obok Fary w małym zaułku wstępujemy na  podwórze gospodarstwa rybackiego,by ukryć się przed deszczem. Agroturystyczne gospodarstwo rybackie wszak zawsze zaprasza:) Kaszebska Checz jest bardzo przytulna i malownicza. A smażone na miejscu świeże ryby palce lizać:)) Posileni smażoną morską rybką idziemy jeszcze na spacer na puste o tej godzinie po burzy molo:) Dochodzimy do malowniczej restauracji na końcu molo i zaglądamy do środka.Tutaj koniecznie trzeba usiąść przy oknie,by mieć wrażenie,że jesteśmy na statku czy innej łajbie:) Oby tylko nie dostać choroby morskiej,bo fale prawie nas bujają:))
Marina w Pucku dziwnie pusta końcem wakacji:)
Co roku Zatoka Pucka zapełnia się miłośnikami kitesurfingu i windsurfingu. Organizowane są zawody różnej klasy, często o zasięgu ogólnoświatowym.
Ważną częścią Zatoki stały się również trasy rowerowe. Wygodne ścieżki rozciągają się wzdłuż całej zatoki i prowadzą poprzez miejscowości nadmorskie aż na Hel. Kolejną atrakcją są szlaki piesze : z Pucka do Wejherowa, z Pucka do Krokowej czy będący częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego szlak z Pucka do Swarzewa.
Udało nam się objechać kawałek Pomorza Gdańskiego i zobaczyć co nieco:) Myślę,że warto tu zajrzeć w drodze na polskie plaże. Dziękuję za uwagę:)

najbliższe galerie:

 
Władysławowo - miasto opuszczone przez letników
1pix użytkownik o-kropka odległość 2 km 1pix
SPACER PO DNIE OCEANU
1pix użytkownik kojotener odległość 2 km 1pix
Polska - Puck
1pix użytkownik maria37 odległość 6 km 1pix
Morska Pielgrzymka Rybaków-Puck 25-06-2011
1pix użytkownik aiarenowe-opowiesci odległość 6 km 1pix
Chałupy
1pix użytkownik robson odległość 7 km 1pix
ROZEWIE
1pix użytkownik patryk80 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 29.03.2017 16:34

ten kościół z 11 całkiem fajny

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6663) dodano 24.10.2012 21:38

Fajne miejsca pokazałaś jak Rozewie, Puck czy Krokowa:) a do Władka na wakacje to tylko chyba za karę, byłam tam raz jeden i nigdy wiecej;)
pozdrawiam:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 24.10.2012 16:22

Z zainteresowaniem obejrzałem. Pozdrawiam.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 23.10.2012 22:09

:D ))))))))))

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 23.10.2012 20:27

Marto (martafryka),cieszę się,że kolejna niespodzianka się udała i sprawiła Ci radość:)
Dzięki za Twój promienny uśmiech i słońce Afryki:)) Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 23.10.2012 20:24

@romano,dzięki za Twoje towarzystwo na objazdowej wycieczce. Półwysep Helski pokażę lada dzień.Pozdrawiam:)
@magdar,dzięki za odwiedzinki i również pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 23.10.2012 20:18

Grace,miło,że zajrzałaś i moja objazdowa wycieczka się spodobała.Pozdrawiam serdecznie:)
Coraz więcej polskich wsi,a zwłaszcza ich centrum przypomina małe miasteczka.
Podaję linka do opisu Krokowej z ciekawym opisem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krokowa

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.10.2012 13:45

Miło było powspominać dawno nie odwiedzane miejsca. Czekam też na Półwysep Helski, bo to też moje ulubione rejony nad morzem :)
Pozdrawiam :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 23.10.2012 12:42

Halszka :)))

ale super niespodzianka!!!
słonecznie dziękuję za dedykację i galerię...to tereny mojego dzieciństwa ;)

mam uśmech od ucha do ucha ;))))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 23.10.2012 00:45

Najbardziej zaitrygowalo mnie 18, centrum w s i kaszubskiej. Wyglada jak centrum malego miasteczka:)
Wspaniala objazdowka:) Pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 22.10.2012 21:04

Ciekawa wycieczka :) Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.10.2012 19:16


Witam wszystkich i dziękuję za komentarze.
@pipol,dzisiaj już nie przestawiam zdjęć:)
@wrowal,miło,że zajrzałeś:) Pozdrawiam!
@sniezka,dzięki za dobre słowo:)
Paweł,nie przesadzaj,ale coś w tym jest:)
Piotr,trzeba ruszyć na Pomorze za rok:)
Tama,ja też przedkładam rybkę nad pizzę:)
Restauracja w Pucku jest super!Pozdrawiam:)
P.S. Smażalnią i ort. się nie przejmuj:)

tama użytkownik tama(wpisów:2979) dodano 22.10.2012 18:10

Patrzę i nie wierzę... smaŻalnia :)

tama użytkownik tama(wpisów:2979) dodano 22.10.2012 18:07

Pozdrowić zapomniałam tak się wczułam w temat... więc pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2979) dodano 22.10.2012 18:07

Ta restauracja na molo w moim guście, niesamowita atmosfera z tym widokiem na morze, bardzo dobrze wpasowana stylistycznie. Jak jestem nad morzem to zawsze znajdę sobie dobrą smarzalnię i tego się trzymam przez cały pobyt, żadna pizza! ;)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 22.10.2012 17:51

Interesująca galeria, tym bardziej, że rzadko bywam na Pomorzu, a nadmorskie klimaty bardzo lubię.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3508) dodano 22.10.2012 17:46

Uwielbiam Pomorze ale do Władka to się chyba nigdy nie przekonam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3299) dodano 22.10.2012 17:31

Super klimacik!

wrowal użytkownik wrowal(wpisów:115) - Użytkownik usunięty. dodano 22.10.2012 13:58

Bardzo ładna i zadbana okolica :-)
Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:8812) dodano 22.10.2012 13:52

47,49 :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!