m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Kotor, miasto Czarnogóry położone nad Zatoką Kotorską, posiadającą cechy norweskiego fiordu. Miasto otoczone jest z trzech stron masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota. Pierwszą osadę mieli tu w III w. p.n.e. Ilirowie, po nich osiedlili się tu Grecy, a póżniej Rzymianie. Brama Morska, jedna z trzech prowadząca do Starego Miasta. Do XII w. Kotor był częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Plac Broni z charakterystyczną wieżą zegarową.
W latach 1186-1371 miasto było głównym portem serbskiego państwa Nemaniczów, przeżywając znaczący wzrost ekonomiczny i kulturalny. Wówczas, rządząca dynasta zmienia nazwę miasta na Kotor. Przez krótki czas (1391-1420) miasto było samodzielną republiką jednak ze względu na niebezpieczeństwo podboju przez Turków, Kotor w 1420 r. poddał się pod protektorat Republiki Weneckiej. Miasto w tym czasie uzyskało typową, zachowaną do dziś, architekturę wenecką. Pręgierz na Placu Broni. Wybudowano wówczas łańcuch murów obronnych, który prowadził ze wzgórza nad miastem aż do morza, zapewniając miastu ochronę. Kotor, choć był oblegany przez Imperium Osmańskie w 1538 i 1657 roku, dzięki swoim murom obronnym, nie został zdobyty. Przetrwał także zarazę w 1572. Został jednak mocno zniszczony przez liczne trzęsienia ziemi (1537, 1563, 1667 i 1729)
Po upadku Republiki Weneckiej  Kotor (wraz z całym regionem) stał się częścią Monarchii Habsburgów. Po Kongresie wiedeńskim w 1815 r., Kotor (wraz z całym regionem) stał się częścią Królestwa Dalmacji, będącego krajem koronnym Cesarstwa Austrii. Katedra Świętego Tryfona, jedna z dwóch katedr kościoła rzymskokatolickiego w Czarnogórze. Znajduje się na placu św. Tryfona w otoczonym murami Starym Mieście. Poświęcona patronowi miasta św. Tryfonowi ( żył w III w.n.e. ) Budowę obecnej - wybudowanej w stylu romańskim - trójnawowej bazyliki zakończono w 1166 r. Z powodu trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kotor w XV wieku, katedra została poważnie uszkodzona. Z tego powodu przebudowano ją na przełomie XVI i XVII wieku nadając jej renesansowo-barokowy wygląd.
Podczas kolejnego trzęsienia ziemi w 1667 r. zniszczeniu uległa zachodnia część świątyni z bogato zdobionym portalem romańskim i atrium oraz z dwiema dzwonnicami. Wówczas wybudowano na ich miejsce dwie nowe, renesansowe dzwonnice połączone tarasem, które wzmocniły konstrukcję z fasadą ze sklepioną loggią nad wejściem. Ze względów na brak funduszy, lewa dzwonnica nie została w pełni odbudowana. Ma 33 metry wysokości, w porównaniu do 35 metrów jakie ma prawa dzwonnica. W apsydzie umieszczone jest romańsko-gotyckie cyborium z 2 poł. XIV w. Wnętrze udekorowano bizantyjskimi freskami w 1331 roku. Podczas trzęsienia ziemi z 1979 r. katedra również uległa zniszczeniom. Wówczas, w czasie odbudowy, przywrócono jej pierwotny romański wygląd. Do skarbca wchodzi się przez kute żelazne drzwi, ozdobione romańsko-gotycką figurą ukrzyżowanego Chrystusa.
Przechowuje się tu wiele artystycznych przedmiotów m.in:srebrny relikwiarz z głową św. Tryfona zawierający szczątki patrona miasta. Jałmużna, jeden z filarów Islamu, w katolicyzmie zalecana. Widok na Plac św. Tryfona z loggi nad wejściem do katedry. Ołtarz główny.
Nawa boczna. Cerkiew św. Mikołaja ze zbiorem cennych ikon. Ikonostas cerkwi św. Mikołaja. Cerkiew św. Łukasza  - prawosławna cerkiew zbudowana w 1195 w czasie, gdy Czarnogóra była pod panowaniem władcy serbskiego Stefana Nemanii.
To jedyny kościół w mieście, który nie poniósł znaczniejszych strat w czasie trzęsienia ziemi w 1979 roku. Do połowy XVII wieku świątynia była kościołem katolickim. Przez długi czas były tu odprawiane msze obu obrządków. Charakterystyczną średniowieczną urbanistykę stanowią wąskie, kręte uliczki i nieregularne place, prawosławne i katolickie świątynie i budynki w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. W kwietniu 1979 r. miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, które dokonało zniszczeń wielu starych budowli. Wydarzenie to było jednym z głównych powodów, do uznania oraz ochrony wyjątkowej wartości historycznej Kotoru, i wpisania go w październiku 1979 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W trakcie I wojny światowej, Kotor był jednym z trzech głównych baz austro-węgierskiej marynarki wojennej.
Po zakończeniu I wojny światowej, miasto (już oficjalnie pod nazwą Kotor) stało się częścią nowo powstałego Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów, przekształconego miesiąc później w Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a od 1929 pod nazwą Królestwo Jugosławii. Po zakończeniu II wojny światowej, Kotor wszedł w skład Socjalistycznej Republiki Czarnogóry, będącej częścią składową tzw. drugiej Jugosławii. W latach 1992-2003 wchodzi w skład Federalnej Republiki Jugosławii, a później w latach 2003-2006 Serbii i Czarnogóry. Od 3 czerwca 2006 wchodzi w skład niepodległej Czarnogóry. Na zakończenie krótka fotopauza podczas objazdu Zatoki Kotorskiej w drodze do Chorwacji. Wielka szkoda, że Zibid, autor fantastycznej galerii z Kotoru i nie tylko jest obecnie CLOSED.

najbliższe galerie:

 
Objazdówką do Kotoru
1pix użytkownik lucy56 odległość 0 km 1pix
Kotor
1pix użytkownik martineska odległość 0 km 1pix
CZARNOGÓRA - klimat miejskich starówek
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Montenegro - Kotor - stare miasto
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
KOTOR
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Czarnogóra
1pix użytkownik japanmen odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 01.11.2014 15:14

typowe Bałkańskie klimaty , które bardzo lubię :) przyjemny letni spacerek :) Pozdrawiam serdecznie :))

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 31.10.2014 18:31

:)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 30.10.2014 19:10

Wprawdzie to już nie stary Kotor ale z pewnością widoczek nad Zatoką Kotorską.
Faktycznie lepiej się prezentuje.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 30.10.2014 10:57

ja bym chyba zmieniła na 46, ale to tylko moje prywatne skromne zdanie, ostatnio też podpowiadali mi zdjęcie główne, więc chyba w wyborze tegoż nie jestem najlepsza;) Twoje zdjęcie główne jest wyraziste, ale to nie ono mnie tu zaciągnęło;) ja ogólnie wolę krajobrazy od architektury, może dlatego;)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 30.10.2014 08:46

Herika, zmienię, jak podpowiesz na które.
Miło, że wpadłaś, dziękuję i pozdrawiam.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 29.10.2014 22:19

nigdy nie rozwazalam tych rejonów jko kurs wycieczkowy, ale w sumie przyjemnie tam:) taki wypadzik też byłby fajny.
galeria fajna, ale zmieniłabym zdjęcie główne;)
pozdrawiam serdecznie!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!