m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
GWIZDAŁY leżą w województwie mazowieckim, powiat Węgrowski, gmina Łochów. W XIX wieku Gwizdały należały dóbr kołodziąskich. W historii gminy i miejscowości kierunek osadnictwa wyznaczała rzeka Liwiec - był ona taki sam jak w pradziejach. Tak więc osada Gwizdały założona została niedaleko samej rzeki. Wiadomo, że w 1654 r. Gwizdały przeszły na własność sióstr wizytek. Wieś położona jest w widłach rzeki Bug i Liwiec. Otacza ją Nadbużański Park Krajobrazowy.W latach 1827-1887 we wsi znajdowało się 31-41 domów. Nie wiadomo do końca ilu mieszkańców liczyła sobie wówczas miejscowość. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. W 1973 r. Gwizdały swoim obszarem obejmowały 953,40 ha a zamieszkiwało ją 698 osób. W Zespole Szkół w Gwizdałach mieści się Muzeum Gwizdka.W 1992 r. w miejscowości wybudowaną kaplicę. Do tego czasu mieszkańcy Gwizdał należeli do Parafii w Kamieńczyku i tam zawsze udawali się na nabożeństwa. Dzięki zaangażowaniu ludzi w 1997 r. Gwizdały stały się oddzielną parafią.
Jest to jedyne Muzeum w Polsce i w Europie. Niektóre źródła podają, że również na świecie. Gwizdki małe i duże, kolorowe i szare, drewniane i gliniane - to wszystko można obejrzeć w tym małym, ale jakże urzekającym muzeum.
Legendy i podania mówią, że nazwa miejscowości może pochodzić od gwizdów naganiaczy zwierzyny lub nosów dzików które w myślistwie nazywane są gwizdami.... ...Lecz najbardziej chyba przyjęła się legenda, która mówi, że nazwa miejscowości Gwizdały, pochodzi od chłopa który bardzo, bardzo dawno temu chodził po wsi i swoim gwizdaniem skoro świt budził chłopów do pracy w polu... ...Liczne legendy i opowieści dotyczące nazwy miejscowości tworzyli i tworzą uczniowie szkoły. Jedyne w swoim rodzaju muzeum, które przyciąga liczne rzesze turystów, nie tylko z kraju ale również z zagranicy. Gwizdki w Gwizdałach - inicjatorem Szkolnego Muzeum Gwizdka był warszawki lekarz rentgenolog Pan Witold Tchórzewski. Pan Witold, zapalony kolekcjoner który w swojej kolekcji zabawek posiadał zbiór gwizdków zaproponował coś, co jak się potem okazało było strzałem w  dziesiątkę. I tak oto pewnego majowego dnia, w 1999 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Szkolnego Muzeum Gwizdka w Gwizdałach. Na początku na kolekcję składało się jedynie kilkadziesiąt eksponatów, w tym te które podarowane zostały Muzeum od Pana Witka, człowieka który na stałe już wpisał się w historię i dzieje miejscowości.
Znajdujące się gablotki na świetlicy szkolnej na samym początku funkcjonowania Muzeum nie wyróżniały się niczym szczególnym. Również mieszkańcy podchodzili do tego pomysłu dość sceptycznie. Wbrew pozorom było to jednak coś, co szybko chwyciło. Z dnia na dzień zaczęło przybywać eksponatów przynoszonych przez młodzież szkolną, ludzi którzy odwiedzali Muzeum, pracowników szkoły a również mieszkańców miejscowości. I nagle okazało się, że gablotki na świetlicy już tego wszystkiego nie pomieszczą. Wtedy też Pani Dyrektor wygospodarowała w szkole miejsce dla Muzeum. [zdjęcie Nr.4] Pomieszczenie, obite z zewnątrz deskami przypomina chatę wiejską typową dla regionu. Wewnątrz drewniane obicia ścian, wiklinowe fotele i sofa, drewniana podłoga, serwetki wykonane przez mieszkanki miejscowości nadają temu miejscu wyrazisty klimat i charakter. Wraz z przybywaniem eksponatów rosło też zainteresowania Muzeum oraz miejscowością. Przez te wszystkie lata odwiedziły Muzeum liczne media, których nie sposób zliczyć a były to m. in. TVN i Tomasz Zubilewicz, RDC i Piotr Łoś, Gazeta Wyborcza, Newsweek, MiniMax, Polskie Radio, Nowe Sygnały i wiele wiele innych. Muzealna księga gości zawiera tysiące wpisów od zwiedzających, którzy zawsze zostawiają ciepłe słowa uznania dla pomysłu i prowadzonej działalności.
Muzeum Gwizdka zostało również wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Od samego początku Muzeum działa dzięki zaangażowaniu ludzi i pracy uczniów. Pierwszymi kustoszami muzeum byli: Angelika Grala, Dominik Owsianka i Justyna Owsianka (która do dnia dzisiejszego oprowadza po Muzeum wycieczki i gości). Ówcześni wychowankowie szkoły zajmowali się gwizdkami.  Po ukończeniu przez nich gimnazjum opiekę nad muzeum sprawowały kolejne uczennice tutejszej szkoły. Aktualnie w Muzeum Gwizdka znajduje się kilka tysięcy eksponatów z kraju i zagranicy. Znaleźć tu można gwizdki z Litwy, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Białorusi, Australii, Ameryki Południowej i innych rejonów świata. Wiek najstarszego eksponatu szacuje się na około 400 lat, najmniejszy ma zaledwie 1 cm.
Obecnie kolekcja dzieli się na 3 ekspozycje: część muzealnych zbiorów znajduje się w pomieszczeniu Muzeum. Gwizdki wykonywane przez uczniów w pracowni ceramicznej oraz te które ostatnio dołączyły do kolekcji znajdują się w specjalnych gablotach na świetlicy szkolnej. Obejrzeć można gwizdki ludowe wykonane z gliny, drewniane, zwykłe gwizdki od czajników a nawet gwizdki z lokomotywy. Burmistrz Gminy zapewniał kiedyś przez telefon rozmówcę z Australii, że to nie żart, że w Gwizdałach jest Szkolne Muzeum Gwizdka. Wkrótce potem na Mazowsze dotarł australijski gwizdek aborygeński. W zbiorach jest też drewniany gwizdek z Gwatemali - podarunek polskiego globtrotera. WYSTAWA RÓŻAŃCÓW W GWIZDAŁACH.
Mamy  październik - miesiąc Różańca św. Różańce wykonane zostały z najróżniejszych materiałów: począwszy od słodkich żelków, cukierków, po jarzębinę, nasiona dyni, nasturcji czy grochu.
Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół w Gwizdałach, na prośbę pani Elżbiety Ślusarz, nauczycielki religii, przynieśli do szkoły… własnoręcznie wykonane różańce. Parapety świetlicy zdobią skarby ogródków.
Dziękuję za zwiedzenie zabawnego Muzeum. Przepraszam za jakość zdjęć, szczególnie tych gablot, które są na przeciwko okien i powstały odbicia światła.

najbliższe galerie:

 
ŁOCHÓW - KALINOWIEC Mała Elektrownia nad Liwcem
1pix użytkownik afrodyta odległość 5 km 1pix
Wyszków
1pix użytkownik ozzy odległość 13 km 1pix
Brok - miasto, nie piwo; )
1pix użytkownik annuus80 odległość 23 km 1pix
Mazowsze - Ranek w starym sadzie
1pix użytkownik mgfoto odległość 25 km 1pix
Mazowsze - Wycieczki nad Bug i Narew
1pix użytkownik mgfoto odległość 26 km 1pix
LIW - zamek, który warto zobaczyć
1pix użytkownik wujryszard odległość 29 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) - Użytkownik usunięty. dodano 24.10.2012 16:47

"Dupowo" ????heh :))) masz pomysły pipol ....może Muzeum Męskich Pośladków :))))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 23.10.2012 23:47

ale odjazdowe miejsce!!!


suuuper pomysł :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 23.10.2012 19:37

A jakby wieś nazywała się "Dupowo", ciekawe jakie muzeum by zrobili ;))))) pozdrawiam

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 23.10.2012 19:28

Nazwa wsi zabawna, a galeria interesująca.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!