m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Półwysep Helski jest podobno  niepoprawną nazwą Mierzei Helskiej:) Ma 34 km długości i wg niektórych tutaj kończy się Polska.Przez Mierzeję Helską przebiega linia kolejowa mająca końcową stację w mieście Hel. Plaża w Helu od strony zatoki,gdzie woda szybciej się nagrzewa i są mniejsze fale,jest latem oblegana. Wieczorem czy po sezonie wyraźnie pustoszeje,co widać na zdjęciach. Z plaży tylko parę kroków do słynnego fokarium,gdzie w określonych godzinach trwa pokazowe karmienie fok szarych. Na ogrodzeniu fokarium odpowiedni szkielet ryby ku przestrodze:) Obok plaży smażalnia ryb dziwnie pusta o tej porze.Chyba się trochę spóźniliśmy:) Zmierzamy w stronę zabytkowego gotyckiego kościoła z XV w.,w którym obecnie mieści się Muzeum  Rybołówstwa Morskiego.
Muzeum Rybołówstwa w Helu to oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Mieści się w wykorzystywanym uprzednio przez wspólnotę ewangelicką kościele z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu. W posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972r. Muzeum Rybołówstwa z wieżą widokową:) Na wystawach w Muzeum prezentowane są zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami samego Półwyspu Helskiego, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Na terenach przy muzeum znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich. Spod muzeum idziemy do centrum Helu kierując się węchem smażonej rybki:) Jest tajemniczy napis Maszoperia chyba po kaszubsku:) Okazuje się,że Maszoperia to zespół rybaków razem prowadzących połowy na morzu, forma spółki występująca wśród Kaszubów na Pomorzu od czasów średniowiecza aż po dziś dzień.  Reprezentacyjny deptak o długości około 900 metrów w centrum Helu nosi nazwę ulicy Wiejskiej:) Przy ulicy Wiejskiej znajduje się m.in. ratusz, poczta, zabytkowa Maszoperia oraz liczne kawiarnie.
Budynek poczty zapewne świeżo po remoncie. Helski Ratusz w centrum miasta ma dość nowoczesną bryłę,ale niestety zasłaniają go dość skutecznie w sezonie liczne stragany z wszelakimi pamiątkami. Sprawdzamy godzinę na ratuszowym zegarze i szukamy ciekawych miejsc w miasteczku. Takie zabytkowe i kolorowe domki przy głównej ulicy od razu budzą nasz uśmiech:) Na horyzoncie pojawia się szachulcowa chałupa rybacka,typowa dla zabytkowych domów Pomorza z XVIII i XIX w. Ten stary szachulcowy dom rybacki jest pięknie odnowiony.Stoi szczytem do ulicy,a na nim   widnieje herb Helu.
Dochodzimy do placu targowego i tutaj pełne zaskoczenie,bo wszystkie stragany są identyczne - maja szachulcową konstrukcję i stoją równiutko pod sznurek. W centrum Helu obok parku jest i współczesny kościół katolicki Bożego Ciała z lat 30-tych XXw. Pomnik Obrońcom Helu. Obok szkoły jest i nowoczesna hala sportowa. Żegnamy się z Helem przed zachodem słońca i w drogę! Zatrzymujemy się w centrum Jastarni obok Kościoła Nawiedzenia NMP.Zbudowany w 1931 roku kościół nawiązuje stylem do gotyku i baroku. Kolory wnętrza świątyni utrzymane są w tonacji biało - niebiesko - seledynowej. Dużo motywów morskich i rybackich zdobiących wnętrze kościoła, jak na przykład ambona w kształcie łodzi rybackiej płynącej po wzburzonym morzu. Okna zdobią witraże przedstawiające sceny z życia Matki Bożej, a przy jednej ze ścian odnajdziemy kopię Matki Boskiej .
Trwa jakiś konkurs pieśni kościelnej w wykonaniu młodych ludzi,których wszędzie pełno,więc do środka raczej nie wejdziemy. Chata rybacka to zachowana oryginalna budowla z końca XIX w., dwuizbowa, z typowym, rybackim wyposażeniem.
Do jej budowy zostało użyte drewno z rozbitych okrętów. Wykorzystywanie takich materiałów w budownictwie było charakterystyczne dla tutejszego regionu.
Najstarsze eksponaty w chacie pochodzą z XV w. Muzeum znajduje się przy ul. Rynkowej 10. Ostatnim naszym przystankiem jest wieś rybacka Kuźnica. To tutaj jest najwęższa część Mierzei Helskiej,a tory zbliżają się do brzegu morza.Nazwa osady Kussfeld (Kuźnica) pochodzi od znikomej szerokości Półwyspu Helskiego w jej okolicy. Pas lądu między Wielkim a Małym morzem wynosi tu zaledwie 200m. W okresie zimowych sztormów ląd w tym miejscu często bywa zalany łącząc wody obydwu mórz ze sobą. Kuźnica nazywana jest Stolicą Rybaków. To tutaj po dziś dzień mieszkają najlepsi rybacy na Pomorzu. Tutaj również ciągle pielęgnowane są tradycje rybackie i kaszubskie. Corocznie 29 czerwca w dzień rybackich patronów św. Piotra i Pawła, zjeżdżają tu rybacy z całego Półwyspu Helskiego, aby wspólnie wypłynąć na łodziową pielgrzymkę do Pucka, gdzie dziękują za udane połowy i szczęśliwe powroty z morza. U swych początków Kuźnica była największą wioską rybacką na Półwyspie. W zabudowie dominowały niskie proste budowle łączące w sobie funkcje mieszkalne jak i gospodarcze. Na zdj. neogotycki kościół parafialny. Kapliczka św. Antoniego Padewskiego zbudowana na pamiątkę silnego sztormu z 1899r.
Wieczorem otwarte morze zaczyna groźnie pomrukiwać i zmieniać kolor na coraz ciemniejszy. Pospiesznie żegnamy się,ale na pewno tu jeszcze wrócimy. Dziękuję za wspólną wycieczkę:)

najbliższe galerie:

 
Półwysep Helski cz. 2  ( Hel )
1pix użytkownik maskonur odległość 0 km 1pix
Hel
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Półwysep Helski cz. 3  ( Hel  militarny )
1pix użytkownik maskonur odległość 0 km 1pix
Półwysep Helski
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Półwysep Helski
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Hel
1pix użytkownik selerna odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 15.11.2012 23:50

Miło było tam pobyć..... Pozdrawiam

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 26.10.2012 13:15

po Twoich galeriach widzę, że zwiedziłaś prawie całą Polskę! super!! czy wyostrzasz zdjęcia ? wydaje mi się, że są przestrzone, jak żylety ;-) pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 26.10.2012 12:10

Z przyjemnością odwiedziłam z Tobą Półwysep Helski i powspominałam czasy gdy i ja tam bywałam na wakacjach :)
Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.10.2012 08:02

Witam wszystkich i dziękuję za komentarze. Do ładnych miejsc lubimy wracać.Pozdrawiam wszystkich Gości:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 26.10.2012 01:25

Milo wrocic w znajome katy, wypieknialy bardzo:) Pozdrawiam:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2230) dodano 25.10.2012 23:20

Byłam ale dawno więc z przyjemnością pochodzilam po nadmorskich małych kurortach-lubię morze i to w różnych porach roku-
pozdrawiam.

babuch użytkownik babuch(wpisów:990) dodano 25.10.2012 22:28

Patrząc na 31 niemalże można wdychać bezcenny jod. Bardzo ciekawa wycieczka oprawiona świetnymi fotografiami. Nigdy nie byłam w tych miejscach. Powinnam odwiedzić te urocze zakątki. Piękna jest nasza Polska i tyle ma ciekawych miejsc. Życia by nie starczyło żeby to wszystko zobaczyć.

natalii użytkownik natalii(wpisów:35) dodano 25.10.2012 21:58

Bardzo mi się podoba Twoja galeria. Nie wiem czy to dobre określenie, ale jest bardzo wyrazista, mam na myśli kolory, kadry. Miło się zwiedzało Hel w Twoim wydaniu :)

tamaryszek użytkownik tamaryszek(wpisów:69) dodano 25.10.2012 21:20

Dziękuję za historię Helu w ładnych obrazkach i dobrym komentarzem. Na Półwyspie Helskim jeszcze nie byłam. Pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 25.10.2012 21:04

Na Półwyspie Helskim nigdy nie byłem, a po fotografiach widzę, że wiele straciłem. Malownicze i staranne zdjęcia.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3564) dodano 25.10.2012 20:10

Bardzo lubię Hel. Szkoda, że brakło czasu aby podejść pod latarnię morską i zobaczyć niektóre bunkry. Fajny widok.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!