m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Dworzec Atocha (ten sam w którym 11 marca 2004 przeprowadzono atak terrorystyczny) jest specyficznym dworcem - jego wnętrze bowiem to... palmiarnia! Ogromny gmach wypełniają równie ogromne tropikalne drzewa i rośliny. W powietrzu unosi się sztucznie tworzona wodna mgiełka, co powoduje że we wnętrzu jest parno jak w dżungli. Całość jest naprawdę arcyciekawa, powodując że wizyta na dworcu jest niezapomnianym przeżyciem. Z Madrytu można dostać się do Toledo szybką koleją w nieco ponad 30 minut. Pociągi odjeżdżają ze stacji Puerta de Atocha. W godzinach rannych częstotliwość wynosi około 1 godziny. Ciekawym elementem nowoczesnej architektury Madrytu są wybudowane w 1996 roku Puerta de Europa. Są to bliźniacze wieże 115 metrowej wysokości każda, nachylone ku sobie pod kątem 15 stopni. Znajdują się w pobliżu dworca kolejowego Chamartin.
Historia miasta jakie dziś znamy zaczyna się w 1561 roku, kiedy to król Filip II ustanowił Madryt stolicą Hiszpanii. Zanim to nastąpiło Madryt był zaledwie niewielkim miasteczkiem bez specjalnego znaczenia gospodarczego czy politycznego. La Gran Vía La Gran Vía Obecnie Gran Vía wraz z otaczającą ją charakterystyczną zabudową jest architektoniczną wizytówką Madrytu. La Gran Vía La Gran Vía - Ta tętniąca życiem ulica jest chyba najbardziej znaną w Madrycie. Ciągnąca się od reprezentacyjnego Metropolis do Plaza de Espana jest magnesem dla wielu turystów, ale nie ma co się dziwić, doskonale skomunikowana, biegnąca w pobliżu madryckich atrakcji, pełna sklepów i restauracji.
Ale nie tylko Gran Via ale także odchodzące od niej ulice tworzą największy w Madrycie obszar handlowy. Kupić tu możemy praktycznie wszystko w cenach zarówno dla bogaczy jak i przeciętnego turysty. Dodatkowym magnesem są kawiarnie i bary wszelkiego kalibru. Stadion Santiago Bernabeu Madryt jest siedzibą piłkarskiego królewskiego klubu Real Madryt, który swe rozgrywki prowadzi na Estadio Santiago Bernabéu. Dach jednego z budynków w centrum Madrytu zdobią dwie czterokonne kwadrygi... Gdy gigantyczne figury koni jechały pociągiem z Bilbao, jeden z rumaków zaginął i szukano go po wszystkich stacjach
Reprezentacyjna Gran Vía biegnie od c / Alcalá do Plaza Espańa. Jest to bardzo ruchliwy deptak, który powstał w XX wieku, a wzdłuż niego biegną liczne sklepy, bary i kina. Deptak został przedzielony na pół przez Plaza de Callao, który został otoczony imponującymi budynkami. Tutaj też znajduje się stacja Metra.
Symbol Madrytu. Przy centralnym placu Madrytu - Puerta del Sol krzyżują się trzy linie metra: jasnoniebieska linia 1, żółta linia 3 i czerwona linia 2. Metro w Madrycie było czwartym systemem kolei podziemnej jaki powstał w Europie, po Londynie, Budapeszcie i Paryżu. Z Puerta del Sol liczy się wszelkie odległości w Hiszpanii - to madrycki punkt zero - tak jak paryski znajduje się przy katedrze Notre-Dame. Gran Vía - jest jedną z głównych ulic Madrytu. Deptak jest również miejscem, w którym wybudowano pierwszy drapacz chmur w Madrycie. Wieżowiec ma 88 metrów wysokości, a zaprojektowany został w amerykańskim stylu lat 20. Wybudowany w 1929 roku początkowo służył jako punkt obserwacyjny.
Puerta del Sol (Brama Słońca), to owalny plac otoczony ze wszystkich stron kremowymi XVIII-wiecznymi domami. Jest to hiszpański „kilometr zero”, oznaczony płytą chodnikową naprzeciwko wieży zegarowej - punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości i główne drogi Hiszpanii. Znanym placem Madrytu jest Puerta del Sol, który stanowi oś komunikacyjną miasta. Plac ma kształt półkola i zachowuje pewną oś symetrii. Na środku stoi konny pomnik Karola III, po bokach dwie fontanny. Nieco bardziej skrajnie, przy budynku ze słynną reklamą Tio Pepe mamy posążek niedźwiedzia wspinającego się na drzewko, który jest symbolem Madrytu. Madryt to prawdziwy raj dla lubiących zwiedzać muzea. W tzw. Złotym Trójkącie Sztuki wzdłuż Paseo del Prado znajdują się: Muzeum Prado z dziełami Velazqueza i Goyi, Muzeum Thyssen Bornemisza oraz Muzeum Reina Sofia z Guernica Pabla Picassa, a także Plaza Mayor, Gran Via, Palacio Real, czy Parque del Buen Retiro.
W Madrycie znajdują się też najsłynniejsze areny walk byków, Las Ventas. Niestety, wycieczka… i mało czasu na zwiedzanie. To miasto potrafi zachwycić nawet najwybredniejszego turystę. Unikalne atrakcje, bogata i ciekawa historia, wyjątkowe zabytki i przyjaźni mieszkańcy - to wszystko sprawia, że jeśli nawet tylko jeden raz odwiedzisz Madryt, jego obraz często będzie powracał w miłych wspomnieniach z podróży. Obiecałam sobie dużo więcej, ale tak jak wspomniałam wcześniej oraz przy opisie Toledo, chyba nie dam się namówić na zwiedzanie z wycieczką... gonitwa, brak czasu...trzeba tam wrócić i zwiedzać samemu! i troszkę widoków z samolotu...
Dziękuję za chwilę uwagi :)))

najbliższe galerie:

 
Distinguished Gentlemans Ride 2018
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Życie jak w Madrycie - SAN JERONIMO
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Życie jak w Madrycie - PARK RETIRO / KRYSZTAŁOWY PAŁAC
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Życie jak w Madrycie - PARK RETIRO / WYSTAWY
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Życie jak w Madrycie - MUZEUM MORSKIE
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Sztuka - rury bez zaworów
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.10.2012 13:01

Super widoki z samolotu :)Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 27.10.2012 10:11

Nie jest najlepiej. pozdrawiam

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 27.10.2012 09:19

Zróżnicowana galeria, ale Madryt obejrzałem z ochotą.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.10.2012 21:58

Z przyjemnością rozejrzałam się trochę po Madrycie:) Dziękuję za migawki z centrum miasta i pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 26.10.2012 21:35

Fajne niektóre widoki z samolotu - jak na razie podobały mi się bardziej niż samo miasto. Dworzec ciekawy, przynajmniej nie można się nudzić w oczekiwaniu na wehihuł czasu :-). Mam nadzieję,że część miasta bardziej zabytkową jeszcze pokażesz :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 26.10.2012 21:33

W tym roku miała być Hiszpania a wyszły Włochy/może na przyszły rok/pomarzyć można i trzeba-uwielbiam sery więc foty 30-32 dla mnie super-pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!