m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Pierwsza osada powstała tu prawdopodobnie już w IX wieku, a jej mieszkańcami było plemię Ślężan. W 1000 r. Bolesław Chrobry założył w tym miejscu biskupstwo. Takie widoki oglądamy z Bulwaru Dunikowskiego. Wyspa Piasek, a na niej gotycki kościół NMP z klasztorem. A to widok z wyspy Słodowej na Ossolineum i wyspę Tamkę. Przed nami most Piaskowy i hala targowa. Pod względem liczby mostów Wrocław zajmuje pierwsze miejsce w Polsce i należy do czołówki europejskiej. Mówi się potocznie, że Wrocław jest miastem stu mostów, ale nikt tych mostów jeszcze dokładnie nie policzył. Różne źródła podają, że mostów jest od 300 do 400, jeżeli wliczymy wiadukty, kładki dla pieszych i inne mniejsze obiekty.
Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Katedra bez dwóch zdań króluje na Ostrowie Tumskim i jest jego główną atrakcją.
Na jedną z wież można wyjechać windą, którą obsługuje bardzo dowcipny i sympatyczny pan. Wmawia zwiedzającym, że dziś mamy wietrzny dzień, więc na wieży może trochę kołysać. Wierzyć mu, czy nie wierzyć... Wieża ma ok. 97 m wysokości. Na zdjęciu Wyższe Seminarium Duchowne. Malownicza ulica Katedralna i Most Tumski. Most Tumski = most zakochanych. Pełno kłódek:) W oddali można dostrzeć Halę Stulecia. Wśród tych drzew znajduje się ogród botaniczny.
Ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego założono w 1811 r. Bardzo sympatyczne miejsce na spacer. Coś dla miłośników geologii. Takie to romantyczne miejsce, że nawet żabom udziela się jego atmosfera:) Bardzo bogata kolekcja nenufarów (normalnie bym napisała, że lilii wodnych, ale nenufary mi bardziej pasują do tej romantycznej atmosfery).
 I jeszcze romantyczny mosteczek. A to miejsce kojarzyć się może z Dzikim Zachodem. Oprócz mnóstwa kaktusów mają tam piękne okazy agawy... i innych kolczastych roślinek
W szklarniach z kaktusami jest naprawdę upalnie. Żeby było bardziej swojsko - kapusta też może być ozdobą ogródka. Jeszcze spojrzenie na katedrę... i roślinki... o które dba krasnal Botanik. Żegnając się z Botanikiem opuszczamy Ostrów Tumski...
... żeby wrócić nocą. Po zmroku to miejsce jest jeszcze bardziej niezwykłe niż za dnia. Pozdrawiam wszystkich wrocławian, którzy mają to cudne miasto na co dzień:)

najbliższe galerie:

 
Wrocław piechotą 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Wrocław - polowanie na krasnale
1pix użytkownik wujryszard odległość 0 km 1pix
Wrocław
1pix użytkownik eddie odległość 0 km 1pix
POLSKA Wrocław
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Wrocław oczami turysty
1pix użytkownik iwonka55 odległość 0 km 1pix
Breslau czy Vratislavia?
1pix użytkownik jaros odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 28.07.2014 22:29

lubię Ostrów, pięknie pokazałaś

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 06.11.2012 18:08

Byłam dwa razy we Wrocławiu, ale brakło czasu na Ostrów Tumski... Dzięki za spacerek...

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 27.10.2012 09:56

Halszko, masz rację, wracam do błękitu:) Więcej zdjęć się nie nadaje - albo nieudane, albo z ludźmi na pierwszym planie.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 27.10.2012 09:05

Lubię wrocławski Ostrów Tumski, ciekawe zdjęcia.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 26.10.2012 22:11

Wrocław pełen gotyku, tak samo spacerowałam po Ostrowie Tumskim w dzień by powrócić po zachodzie słońca. To magiczne miejsce, pięknie odrestaurowane budynki na Katedralnej, 3 kościoły w jednym punkcie, blisko ogród i bardzo dobre tereny fotograficzne. To punkt obowiązkowy Breslau. Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.10.2012 22:08

Wrocław to piękne miasto!:)) Zdjęcia z katedry ładne,ale mam niedosyt. Dodaj więcej zdjęć z Ostrowa Tumskiego,jeśli masz. I moim zdaniem pierwsza "wizytówka" galerii w błękicie była lepsza:) Tak nam zaczyna brakować tego błękitu ... Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!