m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Początek trasy - kapliczka w Czołkach. Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Czołkach. Widok na Czołki z drogi do Kornelówki. Cmentarz grzebalny w Czołkach z r. 1986, grzebanie zmarłych rozpoczęto w r. 1987. Przy wjeździe do Kornelówki malownicze obejście z przydomową kapliczką. Kościół filialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kornelówce. Odpust 29 VI.
Przydrożny krzyż w Kolonii Sitno. Kaplica św. Alberta w Kolonii Sitno (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim). Jeden z krzyży we wsi Janówka. Odwiedzających Janówkę żegna kolejny krzyż, malowniczo usytuowany na rozstaju dróg. Droga do Rozdołów piękna o tej porze roku... ..... i okolica prześliczna....
....za to szosy!!! zobaczcie sami. To nasza polska rzeczywistość. Remont drewnianego domostwa przy wjeździe do miejscowości. Figurka św. Jana Nepomucena - prawdopodobnie z 1939 roku. Tradycja w parze z nowoczesnością. Na końcu wsi kolejny krzyż i skrzyżowanie dróg. Wybieram drogę do Stanisławki. Przed Stanisławką cmentarzyk z czasów I wojny światowej i ...
...ukwiecony, zadbany krzyż. W centrum wsi, obok kolorowego domostwa, miejsce upamiętniające pobyt Prymasa Wyszyńskiego w czasie II wojny. Drewniana architektura. Gimbus rozwożący uczniów z Gimnazjum w Sitnie. Ze Stanisławki wracam do Rozdołów i kieruję się w stronę Żukowa w gminie Miączyn. Po drodze figurka w Dębinie, będącej przysiółkiem Żukowa. Droga.....!!!!!! sami oceńcie. To coraz częstszy obrazek na polskiej prowincji. Polska samorządowa...
Za to przyroda przepiękna. I znowu wracam do Rozdołów. Teraz wybieram drogę do Horyszowa Polskiego. Ambona w zagajniku. Malownicze akcenty minionych żniw.... ...przydrożne krzyże.... ...i malownicza trasa z Rozdołów do Horyszowa Polskiego. Jesienne akcenty na glebach pszenno-buraczanych. Widać Horyszów.
Przy wjeździe cmentarz parafialny. Kilka starych nagrobków greckokatolickich i prawosławnych. Napisy cyrylicą... ...to świadectwo dziedzictwa historycznego i wielokulturowości tych terenów. Nagrobki współczesne. Niektóre nagrobki trochę odbiegają od sztampowych. Obelisk poświęcony ofiarom II wojny.
Kilka starych nagrobków katolickich. Kaplica cmentarna. Aniołek na grobie zmarłego dziecka. Krzyż z wyrzeźbionym wizerunkiem Chrystusa. Kiedy dotarłem do centrum wsi, w okolice kościoła, zaczął zapadać zmierzch.
Kościół parafialny p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim pochodzi z 1564r. Była to cerkiew prawosławna, zmieniona po Unii Brzeskiej w 1596r. na unicką. W 1729r. cerkiew drewniana, spłonęła podczas pożaru budynków plebańskich. Już 1731r. stanął w Horyszowie nowy budynek cerkwi, a następna cerkiew unicka powstała w 1856r., która była drewniana oraz kryta gontem. Obie wzniesione zostały z fundacji Zamoyskich. W 1875r. po kasacie unitów zmieniono cerkiew na prawosławną i utworzono w Horyszowie Polskim parafię prawosławną. Po ustąpieniu Rosjan w lipcu 1915r., Polacy przejęli świątynię i zamienili ją na kościół rzymskokatolicki. Kościół w Horyszowie Polskim z l. 1901 ? 1903 zachował do dziś pierwotne cechy obiektu cerkiewnego. Jest on jednonawowy, zbudowany na planie wydłużonym, trójdzielnym, w stylu neoromańskim z elementami stylu bizantyjskiego. W 1990r. kościół wpisano do rejestru zabytków woj. Zamojskiego. Cmentarz rzymskokatolicki, dawniej prawosławny i greckokatolicki położony jest ok. 100m na północ od obecnego kościoła. Założony został ok. 1856r. jako cmentarz greko-katolicki i używany był przez unitów do 1875r. następnie przez prawosławnych i rzymskokatolików, a od zakończenia II wojny światowej przez katolików. Najstarszy nagrobek zachowany do chwili obecnej pochodzi z 1882r. Stare nagrobki zachowały się jedynie w południowej części cmentarza, ale jest ich niewiele: 4 nagrobki z XIX w. I ok.10 sprzed 1945roku. Na uwagę zasługuje pomnik nad mogiłami 30 żołnierzy poległych w czasie Kampanii Wrześniowej. Wśród zabitych w bitwie i pochowanych na horyszowskim cmentarzu są: Józef Baliński, Feliks Buchalczyk, 6 Ukraińców, grobowiec rodziny Klikickich oraz rodziny Grodeckich ? ostatnich dzierżawców Horyszowa. Na cmentarzu znajduje się mogiła żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej z 1920r. Za: http://www.przyspieszenie.edukacyjne.fundacja.org.pl/index.php?kat=48&page=1&config=&field=id&order=asc&filter=&akcja=view&id=8 Położony wśród pól samotny nagrobek przedwcześnie zmarłej kobiety. Przy wyjeździe z Horyszowa w kierunku Sitna ... Przed gminną miejscowością Sitno, tuż obok szosy widoczne efekty pracy bobrów. Malownicza kapliczka w Sitnie. Kapliczka nadrzewna.
Musiałem się pospieszyć, gdyż szybko zaczął zapadać zmrok. Nie zdążyłem odwiedzić, znajdującego się w parku, pałacu w Sitnie. Muszę tu wrócić... Po drodze jeszcze kapliczka na nieczynnym cmentarzu wojennym. Przez Czołki powrót..

najbliższe galerie:

 
Zamojszczyzna - figurki i kapliczki 2
1pix użytkownik wo odległość 4 km 1pix
polne wędrowanie
1pix użytkownik chipsik odległość 4 km 1pix
ZAMOŚĆ.  PTAKI 2
1pix użytkownik wo odległość 7 km 1pix
Zamość- cmentarze
1pix użytkownik wo odległość 8 km 1pix
EUROFOLK - Zamość 2018
1pix użytkownik wo odległość 8 km 1pix
ZAMOŚĆ 2018. . . .   NOC
1pix użytkownik wo odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.10.2012 13:11

Lubie takie miejsca :)Pozdrawiam :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 27.10.2012 17:09

Malowniczo ale nostalgicznie/ale tak lubię/-przyjemna wędrówka po naszych polach i drogach-pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.10.2012 13:11

Co jedna galeria to ciekawsza:) Złota polska jesień dodaje uroku wielu miejscom i zdjęciom:)
Krzyże i cmentarze nostalgiczny nastrój ... Drewniana architektura jest zawsze urocza:))

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 27.10.2012 12:25

I znowu galeria z okolic Zamościa. Czyżby "Wo" był osobą gościa z Zamościa ? :) PS. Chyba lubisz focić na cmentarzach ? Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 27.10.2012 12:25

Bardzo sympatyczny zakątek Polski pokazujesz.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 27.10.2012 10:59

Ładna, aczkolwiek troszkę nostalgiczna galeria. Nastraja do nadchodzącego święta 1-go listopada. Pozdrawiam P.S.Masz przeuroczy avatar

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!