m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
  O Puńsku słyszałem wcześniej z mediów. Wszelkie artykuły i audycje na temat tego miasteczka i mieszkających tam Litwinów od dawna wzbudzały moje zainteresowanie. Kiedy więc znalazłem się na Suwalszczyźnie, musiałem odwiedzić to miejsce. 
  Do Puńska wybrałem się 1 września i przed południem dotarłem tam autobusem z Suwałk. Obok przystanku autobusowego przestudiowałem mapę gminy i zorientowałem się, że .... dzisiaj już stąd nic nie odjeżdża (była sobota). w planie miałem tego dnia jeszcze Sejny. Trochę mnie to zmartwiło, ale nic to - pomyślałem,dzień jeszcze długi... Udałem się w kierunku zabytkowego neogotyckiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z lat 1877-1881, wewnątrz którego znajdują się rzeźby, witraże, ołtarze z litewską ornamentyką, chorągwie i serwety zdobione litewskim haftem. W kościele trwały przygotowania do ślubu. Na parkingu stały samochody z tablicami rejestracyjnymi polskimi i litewskimi, sam nie wiem których było więcej. Rozmowy oczekujących gości częściej chyba po litewsku niż po polsku. Ustawił się długi orszak, drużbowie weselni przepasani haftowanymi szarfami z litewskimi napisami. Kiedy orszak weselny wszedł do kościoła i rozpoczęła się ceremonia z ciekawością zajrzałem do środka. Nabożeństwo i ślub oczywiście po litewsku. Tablica pamiątkowa wewnątrz świątyni.
Obszedłem kościół wokół.  Obok kościoła budynek stuletniej plebanii. Znajdują się tam wystawy dawnych strojów ludowych, rękodzieła ludowego: tkaniny, rzeźby, ceramiki, plecionki. Było jednak zamknięte. W otoczeniu kościoła ludowe kapliczki litewskie. Okazało się, że sporo ich stoi w różnych punktach miejscowości. Na lewo od kościoła rzuca się w oczy stara drewniana chałupa, pokaźnych rozmiarów. Początkowo wyglądała na opuszczoną...
Kiedy zajrzałem jednak przez mur kościelny z drugiej strony okazało się, że ktoś tam mieszka. Mimo niepewnego położenia postanowiłem zwiedzić miasteczko. Obok całkiem nowych sporo starych ..... ...lub odnowionych domów. To zestawienie i usytuowanie szczególnie mi się podobało. Ładny drewniany dom w zadbanym ogrodzie...
..i stuletnia kapliczka z litewskim tekstem. Szukając zagrody litewskiej - skansenu, minąłem kilka kapliczek i krzyży. Starsze panie na ulicach rozmawiały po litewsku. Na mijany cmentarz nie wstąpiłem, gdyż pogoda stawała się coraz bardziej niepewna. Na końcu osady przy wylocie do Sejn dostrzegłem zagrodę. Kartka na bramie informowała, że bilet należy kupić w zajeździe obok. Zajazd od podwórza.
Obok stary budynek gospodarczy.... ..i ośrodek kultury litewskiej. Krzyż litewski. Spojrzenie na całość. I jeszcze raz ze skansenu. Zapraszam do skansenu.
Długo musiałem czekać na rogatkach miasteczka, aż jacyś młodzi ludzie zabrali mnie dostawczym Żukiem do Trakiszek. Budynek stacji kolejowej w Trakiszkach pamięta jeszcze carskie czasy i ma niepowtarzalny urok. Stojący obok nowoczesny budynek dworcowy i jednocześnie strażnica straży granicznej świeci pustkami po ułatwieniach granicznych z Litwą w ramach UE. 
Trochę musiałem poczekać na pociąg jadący z Litwy, jedyny do Polski w ciągu doby. W pociągu Hańcza z Sestokai  na Litwie przez Suwałki do Warszawy Zachodniej byłem, oprócz kierownika pociągu, chyba jedynym pasażerem.
Z okien pociągu podziwiałem Suwalszczyznę. Szczęśliwy i zdrowy dotarłem do Suwałk. Do Sejn wybrałem się innym razem.

najbliższe galerie:

 
Puńsk
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
okolica
1pix użytkownik domek odległość 4 km 1pix
Przegląd mazurski cz. 2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 10 km 1pix
KALETNIK- Ogród Bajek
1pix użytkownik bartekplk odległość 11 km 1pix
Sejnenskimi ścieżkami-ciąg dalszy wędrówki pieszo i rowerem
1pix użytkownik yetina odległość 15 km 1pix
SUWALSZCZYZNA - UROCZE DZIECKO LODOWCA
1pix użytkownik beem odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 31.10.2012 14:58

Dworzec kolejowy w Trakiszkach jest śliczny :) Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 30.10.2012 09:36

Ciekawa okolica, samo miasteczko ze zdjęć wygląda na senne, wiele tu drewnianych domów.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.10.2012 23:17

Ciekawe i malownicze tereny przygraniczne pokazujesz.Dzięki za wyprawę w kierunku Litwy:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!