m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
4 godziny to wystarczający czas żeby zapoznać się z miastem. Łatwo dojechać tu można zarówno autostradą A1 jak i Jardanką. W Szybeniku przede wszystkim bardzo trudno znaleźć miejsce do zaparkowania. Przejechaliśmy przez całe miasto przelotową drogą i nic! Zawróciliśmy więc i znaleźliśmy jedno z ostatnich wolnych miejsc przy blokach mieszkalnych w górnej części miasta. Wyjście z klimatyzowanego samochodu jak zawsze było bardzo przykrym przeżyciem, ale ..... Szybenik rozciąga się na brzegu i pobliskich wzgórzach. Miasto jest ładne, a najładniejsza jest oczywiście starówka rozłożona wzdłuż brzegu, od szybeńskiego portu do ulicy Kralja Zvonimira. Jeśli ktoś był we Włoszech, to widok jest bardzo znajomy - to wpływ Wenecjan. Stare domy pną się na wzgórza pooddzielane wąskimi uliczkami. Przejścia wymagają pokonania wielu stopni. Mimo skwaru warto się trochę pomęczyć. Atmosfera jest inna niż na starówkach np. w Splicie czy Zadarze  - nam się tu podobało. Pierwsza napotkana fontanna i lotna brygada robocza podczas sjesty zażywa chłodnych kąpieli. Ciekawe jak te żółwie uchowały się w środku miasta. Od żółwi powędrowaliśmy w dół w kierunku starówki.
Miasto zostało założone dopiero w XI wieku i przechodziło z rąk do rąk, będąc we władaniu Wenecjan, Węgrów, Bizantyjczyków Chorwatów i Bośniaków, aż dostało się definitywnie pod rządy Wenecji i cesarstwa Austro-Węgierskiego.
Przez krótki czas Szybenik kontrolowały Włochy, następnie przeszedł w posiadanie Jugosławii by ostatecznie w 1991roku stać się miastem chorwackim. Zabytkowa starówka, to kwartał z wąskimi, krętymi uliczkami, niskimi budynkami, zacisznymi placykami i kościołami wyłaniającymi się pomiędzy białymi ścianami domów. Plac i Ulica Kralja Tomislava Jednym z głównych wydarzeń w mieście jest Międzynarodowy Festiwal Dzieci. W czerwcu i w lipcu Szybenik staje się miastem dzieci. Ulice i place wypełnione pomysłowością i twórczością dziecięcą.
Niewiele miast może pochwalić się takim bogactwem budownictwa sakralnego. Szybenik to miasto 24 kościołów, z których 12 kościołów nadal jest w służbie, a sześć kościołów pełni dziś druga funkcję jak np św. Barbary - Muzeum Sztuki Religijnej. Zwiedzanie miasta oznacza wędrówkę to w górę, to w dół po brukowanych uliczkach niewiele szerszych od rozłożonych ramion. Wysokie domy oraz gotyckie i renesansowe pałace ciasno do siebie przylegają, na ich fasadach - ozdobne balkony, rzeźbione portale i herby. Wąskie przejścia łączą w górze sklepione wykusze i mostki. Na mini-placykach sterczą malownicze kamienne studnie sprzed wieków (już nieczynne). Niestety, i tutaj - jak i w innych zabytkowych miejscowościach Chorwacji - w paradę wchodzi plątanina kabli, plastikowe okna w starych murach i blaszane drzwi. Jaka szkoda...
Kościół św Jana to gotycko-renesansowa budowla zbudowana w IV wieku Schody od strony południowej kościoła są dziełem znanego architekta Jana Pribislavić'a Spacerując po starówce podziwiamy kamienne, mocno zagęszczone domy -  ulice są wąskie i kręte z dużą ilością schodów i sklepionych przejść. Małe rynki oraz liczne kulturalno-historyczne zabytki świadczą o bogatej przeszłości miasta i dają mu archaiczny i romantyczny śródziemnomorski charakter. Momentami wydaje się, że gdy otworzy się okiennice z sąsiednich kamienic, jedna uderzy o drugą. Miasto ma swój klimat - ciche i trochę senne, spokojne, a zarazem majestatyczne.
Kaplica na cmentarzu przy murach Twierdzy św Michała. Kościół św Wawrzyńca został zbudowany w drugiej połowie 18 wieku, do franciszkanów. Plac Trg Republike Hrvatske
Kościół św. Barbary to obecnie Muzeum sztuki Sakralnej Kamienna świątynia o typowo bałkańskich kształtach stoi za pałacem biskupim, parę kroków na wschód od katedry. Zbudowano ją w latach 1457 - 61. Najcenniejszym elementem wyposażenia są dwa renesansowe poliptyki autorstwa św. Nikoli Vladanov'a. Splot biegnących dość bezładnie uliczek, schodków i przejść ma jednak swój punkt kardynalny - wspaniałą, gotycko-renesansową katedrę św. Jakuba, z marmuru i ciosanego kamienia łączonych techniką a secco, czyli bez żadnego spoiwa  - konserwatorom nie udało się zgłębić jej tajników, podczas remontu po bombardowaniach z 1991 r. ubytki cementowali. Należy do najpiękniejszych nad Adriatykiem, a w 2000 r. trafiła na listę UNESCO.
Stanowi doskonały przykład przenikania się stylów gotyckiego i renesansowego i należy do nielicznych budynków, które nie zostały przebudowane na przestrzeni wieków. Każdy jej fragment odnowiono przy użyciu kamienia wydobytego z dawnych kamieniołomów. Wznoszenie katedry rozpoczęto w 1431 r. na miejscu dawnej świątyni romańskiej, pod nadzorem włoskich architektów Francesco di Giacomo, Lorenzo Pincino i Piera Paolo Bussato. W 1441 r. kierownictwo prac przejął Juraj Dalmatinac, znakomity chorwacki architekt, wykształcony w Wenecji, autor m.in. portalu w weneckim Pałacu Dożów. Zmienił on pierwotne plany budowy, dodał transept i kaplicę chrzcielną słynącą z fryzu przedstawiającego 72 twarze - mężczyzn, kobiet i dzieci - niestety nie strzeliłem fotki fryzu, a szkoda to ciekawa rzecz . Kościół ma 38,5 m długości, 14 m szerokości i 19,5 m wysokości (wysokość kopuły sięga 32 m). Od zewnątrz oprócz fryzu warto rzucić  okiem na portale główny i boczny, ozdobione figurami lwa (prawy w głównym portalu) oraz Adama i Ewy. Rzeźby to pozostałości po romańskim kościele który stał w tym miejscu jeszcze przed katedrą. Wewnątrz zaskakuje nietypowe sklepienie, wyglądające jak odwrócona do góry dnem łódź. Główny ołtarz z herbami Szybenika i Wenecji pochodzi z roku 1638. Do najcenniejszych obiektów należy piękne baptysterium wykonane przez mistrza Juraja z jednego kamienia.
Uwagę przykuwa wysoka na 32 m kopuła podtrzymywana przez cztery potężne kolumny. Wzorowana była na słynnej florenckiej kopule Filipa Brunelleschiego z Santa Maria del Fiore. Głowna fasada i główne wejście prezentują się okazale.Idealne proporcje - to dlatego może katedrę budowano ponad sto lat, od 1431 do 1536 r. Katedra jest udostępniona zwiedzającym od maja do października w godzinach: 8.00 - 12.00 i 18.00 - 20.00. W północnej ścianie zanjduje się bajeczny portal, pamiątka po wcześniejszym kościele romańskim: po bokach dwa lwy dźwigają na grzbietach kolumny, a na ich kapitelach stoją Adam i Ewa. Na zewnętrznej ścianie katedry wiszą piękne drzwi. Czyżby kiedyś prowadziły do wnętrza katedry?
Kierujemy się w kierunku nabrzeża gdzie wydaje się, że skupia się życie mieszkańców i wakacjuszy, tam pełno jest restauracji, barów i kawiarenek. Nadbrzeżną promenadę zdobi z jednej strony szpaler drzewek mimozy, a z drugiej - niewysokich zawadiackich palm o rozszerzających się ku górze pniach, które przypominają wyrośnięte selery. Pełno tu kawiarń i restauracji - to dobra miejscówka na odpoczynek i delikatny obiadzik,  którym pożegnaliśmy się z miastem.

najbliższe galerie:

 
Hrvatska,  czerwiec 2016r - cz. II
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Sibenik 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Trogir i Szybenik
1pix użytkownik spaww odległość 0 km 1pix
Šibenik
1pix użytkownik dsk odległość 0 km 1pix
Omisz,  Szybenik,  Primoszten - 3 in 1
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Sibenik
1pix użytkownik matylda odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 06.11.2012 23:47

Fajnie pokazałeś Szybenik, to rzeczywiście bardzo klimatyczne miasteczko, zwłaszcza te uliczki:) a Twierdza wygląda bardzo fajnie nocą, gdy jest oświetlona:) Dobrze, że nie mam klimy w aucie to nie jestem narażona na takie różnice temperatur po jego opuszczeniu;)
pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 06.11.2012 15:57

Zachwycające miasto :) Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2012 23:43

dzięki - poprawione

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7324) dodano 02.11.2012 21:23

Mogę tylko powtórzyć po Tobie - bardzo przyjemnie się oglądało :-). Niepowtarzalna, kamienna atmosfera.
Świetna prezentacja.
P.S. Cóś Ci się opisy powieliły pod 35-36...
Pozdrawiam :-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2012 18:53

dzięki wszystkim za pozytywny odbiór

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2012 18:04

satan - tak na bałkańsko-włoski bym określił

Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2012 17:18

bartak - za gorąco było na twierdze - po 4 godzinach uciekliśmy nad wodę.
Dzięki i pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2012 17:16

tama - można powiedzieć ze tak było :) gorąco tam jak jasna cholera !
Dzięki i pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2012 17:15

strabsenfilm - jak by co to ciekawą miejscówkę w okolicach Primosten'u, mogę polecić - wal jak w dym. Spli, Trogir Szybenik, Wodospady KRK'a, i nawet Zadar mozna obskoczyć.


pozdrrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.11.2012 17:11

andred - i tej wersji się trzymajmy :)
czerwiec był to i spokój większy .....

dzięki i pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.11.2012 23:11

Uliczek czar...i w dodatku puste,podoba mi sie i to bardzo:)))Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 01.11.2012 23:11

Zibid, czy Ty ludzi sam przeganiasz czy uciekają jak Ciebie widzą?
Byłem wiele razy w Chorwacji, w Szybeniku też, ale takich pustek nigdy nie widziałem.
Pozdrawiam,
andred

satan użytkownik satan(wpisów:3241) dodano 01.11.2012 22:52

Jak zwykle dopracowane i dopieszczone ;-) A sam Szybenik...piękny i niezwykle bałkański ;-)

Podobało mi się tutaj,


pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.11.2012 22:47

Zibid piękną galerię nam zaserwowałeś:)
Świetne kadry, umiesz oddać urodę oglądanych miejsc.
Katedra niesamowita, wspaniałe wnętrze.
Pionowe kadry uliczek bardzo fajne.
Pozdrawiam serdecznie:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 01.11.2012 22:04

UWAGA! Zibid nadjeżdża i miasto pustoszeje ;) Klimatycznie, podoba mi się tamtejsza kostka brukowa (ostatnio jestem w temacie), sympatyczna mieścina. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.11.2012 21:11

Fajna ta żółwiowa fontanna ale kamienne klimaty jeszcze fajniejsze. Wnętrze katedry - super. Pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 01.11.2012 19:13

Oglądanie tej galerii było prawdziwą przyjemnością, zdjęcia super a opisy ciekawe! /Jeśli czasu starcza to warto wejść na twierdzę św. Mikołaja skąd ładnie widać miasto, Adriatyk i wyspy/. Dziękuję za miły spacer i wspomnienia.Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.11.2012 19:07

Pięknie pokazany Szybenik:) Kamienne budowle,ciekawa architektura oraz urocze zaułki tworzą klimat:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 01.11.2012 17:19

Piękna galeria. Jak zwykle świetnie pokazałeś kolejne miejsce.

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 01.11.2012 13:09

Jak zwykle bardzo ciekawa prezentacja architektury... po prostu Zibid :) Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 01.11.2012 13:02

Wspaniale klimaty, alez kadry wyczarowales:) :):)
Tesknota za Europa to wlasnie takie miejsca, architektura, zaulki. Cudnie tu:) Pozdrawiam:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 01.11.2012 11:37

Świetna galeria, która ogląda się z satysfakcja. Opisy, wyprostowane piony, ciekawe miejsca czynią z niej fot. album bardzo ciekawy.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 01.11.2012 11:32

Do Twojej galerii jeszcze z pewnością wrócę, bo w przyszłym roku planuję wyjazd do Chorwacji, a jesli Chorwacja to pewnie też Szybenik. Katedra św. Jakuba robi wrażenie. Zawsze przed wyjazdem ogladam galerie i dużo czytam o planowanych miejscach zwiedzania - wiem wówczas, na co zwrócić szczególna uwagę.
Pozdrawiam:))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 01.11.2012 10:23

uwielbiam taką kolorystykę!

niebo+kamień :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!