m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Przed tą podróżą w nieznane, pozwolilem sobie raz jeszcze odwiedzić okoliczne stupy zbudowane na wzniesieniach by cieszyć oko o świcie. Przespanie w tym miejscu świtu to jawne barbarzyństwo na własnym umyśle. Lub zwykła nieświadomość gdzie się jest. Wśród nielicznych turystów, podróżników wszyscy wiedzą po co tu dotarli. Spotykam Słowaków. Byli w drodze na Festiwal grupy etnicznej Naga, którzy mieszkają na terenach przygranicznych z Indiami w miejscowości Lahe. Zachwyceni są Birmą. Ktokolwiek tutaj trafia to nie przez przypadek tylko świadomy wybór. By dotrzeć do rzeki Lemro najpierw muszę tą drogą przejechać około 40 minut. Droga jest wyboista. Pełna dziur. Motocykl z paką , którym śmigam, mocno jest już wysłużony. Mijamy wioski czyli kilka chat z bamusa. Ludzi, których dziwi obecność białych tutaj. Woda. Nieogarnięty problem. Człowiek to dwie trzecie wody i miliony komórek. Zdrowa, pitna woda jest potrzebna do życia. Jej brak to śmierć. W wioskach przy drodze mieszkają przede wszystkim Rohingya. Tutaj, na odludziu są w większości. Jakby u siebie a jednak na wygnaniu. W poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi dotarli do Birmy. Bezpaństwowcy. Parodoksalnie im więcej wolności w Birmie tym mniej dla mniejszości etnicznych. Dzisiaj tj. 1 XI 2012 widziałem w TVN 24 Sittwe i obozy dla Rohingya nad zatoką Bengalską. Buddyzm staje się religią narodową. Nowa, stara władza przeniosła stolicę państwa z Rangunu do Naypyidaw. I najważniejszą rządową budowlą w nowej stolicy jest kopia Swedagon Pagody. Birma zmierza do państwa wyznaniowego. Innym proponuje się przejście na buddyzm w zamian za spokój życia w tych magicznych okolicznościach przyrody. Birma bogata jest w rzeki. Największa rzeka to Irawadi. Prawie wszystkie płyną w kierunku południowym. Ja płynę rzeką Lemro w kierunku północno - wschodnim. Po dwóch godzinach pierwszy przystanek. Tu żyją grypy etniczne Czin lub Chin. Różna pisownia a chodzi o tych samych ludzi. Kobiety Czin mają wytatułowane twarze. Tak jak Maorysi. Moko.
Dobijamy do brzegu. Po stromych schodach wyciętych w glinianym zboczu dostajemy się do wioski. Kilka bambusowych domków. Czarne z białymi łatami świnie chodzą sobie w poszukiwaniu jedzenia. Dzieci ciekawskie pierwsze witają gości okrzykami i śmiechem. W tej wiosce żyją trzy kobiety z tatuażami. Są. Idą powoli w stronę dużego stołu z ławkami. Takie miejscowe forum romanum. Wykładam listy uwierzytelniające w postaci prezentów. Dostaję w zamian malutkie, bardzo dobre banany. Kobiety siadają wokół stołu i pozują do zdjęć. Ekspozycja nieciekawa. Światło takie se . To dałem ignora i poszedłem w głąb zabudowań . Trafiłem na dziecko, które przed chwilą urodziło dziecko. Takie mam do dzisiaj przeczucie. Słodkie niemowlę z charakterystyczną dla małych Czin fryzurą. Mężczyzn w wiosce nie było. Kobiety z tatuażami postanowiły towarzyszyć mi w zwiedzaniu wioski, więc i ja zacząłem do nich strzelać z odleglości kilkuastu metrów. Interesowały mnie profile ze względu na rysunek tatuaży. Krążyłem wokół nich, drzew, krzewów, promieni słonecznych jakbym miał kamerę typu steadicam. Czuły, że omijam ich wzrok. Widziałem przed przyjazdem do Birmy zdjęcia kobiet w internecie. Bardzo chciałem mieć inne kadry. Interesowało mnie, osobiste spojrzenie na los kobiet, które ponad 50 lat temu poddały się tej bolesnej operacji . Byłem tam i robiłem wszystko, żeby mnie wśród mieszkańców wioski, nie było. A tam nie było nic, co kojarzy się lub wygląda na cywilizację. Prądu brak. Tylko agregaty na ropę. Telewizji brak. Telefonu brak. Są ludzie, którzy żyją na poziomie rozwoju z lat 20. ubiegłego wieku. Skąd mają pieniądze?Spławiają bambus rzeką do Mrauk U i Sittwe. No i sprzedają ryby oraz rzeczne krewetki.
Rzeka jest autostradą. Przy autostradzie można się wyżywić. Co prawda po tej nie jeżdżą wspaniałe jachty, motorówki czy nawet parowe stateczki. Tutaj pływają pod prąd rzeki, łodzie wspomagane siłą ludzkich mięśni i wiatru. Tylko małe łódki poruszają się po rzece przy pomocy silników spalinowych. Dlaczego dzisiaj dorosłym kobietom, kiedyś wytatuowano twarze? Podobno oszpecano dziewczynki by nie podobały się królom czy innym bogatym mężczyznom, którzy porywali je do swoich haremów. Nałożnice królewskie musiały być piękne. Te które miały tatuaż na twarzy pozostawały w wioskach wraz z rodzicami. Kto wymyślił tatuowanie by ratować swoje córki nie wiadomo. Wiadomo, że tatuaż działał odstraszająco. W latach 50. ubiegłego wieku w Birmie zakazano tatuowania twarzy. Dzisiaj dziewczynki z plemienia Czin nie odróżniają się od innych tatuażem. Właściwie w całej Birmie i północno-zachdniej Tajlandii kobiety przede wszystkim a także mężczyźni malują sobie twarze thanaką. Proszek z utartego drzewa Shwebo w połączeniu z wodą daje papkę, która chroni twarz od słońca. Dziewczynkom przed tatułowaniem podawano środek uśmierzający ból. Prawdopodobnie było to opium. Twarz goiła się kilka tygodni. W każdej wiosce, a byłem w trzech żyje po kilka kobiet. Są to ostatnie w tych okolicach żywe dowody na istnienie w przeszłości oszpecania twarzy w celach obronnych. Tabu. Gdyby nie ten szczególny przypadek tatuowania twarzy, który nie wiadomo jak długo trwał, nikt by nie odwiedzał dzisiaj tych wiosek. Tych kobiet. Czinowie, którzy tam mieszkają będą tak długo jak żyją słynne kobiety, mieć kontakt ze światem poprzez odwiedziny ciekawskich . Odwiedziny różnych fundacji, badaczy, antropologów. Po śmierci ostatniej z nich nastąpi cisza. Chyba, że proces cywilizowania Birmy, w tym tych terenów, będzie szybko postępował. Czinowie to chrześcijanie. Dzisiaj podlegają naciskom, by zmienili wiarę na buddyzm. Może ktoś z nich wymyśli taki tatuaż, który ochroni ich, tym razem przed buddyjską religią.
Rysunki na twarzach kobiet przedstawiają najczęściej pajęczą sieć. Badacze widzą w tych twarzach także, tygrysie rysy i znane w tych rejonach maski przedstawiające śmierć. Zakaz tatuowania twarzy, przypominam, został wydany w latach 50. Jeżeli najmłodsza z kobiet, którą poznałem i sfotografowalem ma dzisiaj 60. lat, to dowodzi, że powyższy zakaz dotarł do wiosek Czin z 10. letnim opóźnieniem. Kiedyś porywano dziewczynki nie starsze niż 10. lat. Czyli w okresie inicjacji w kobiecość. Dlatego są też takie teorie, że tatuaże nie robiono by oszpecić dziewczynki ale jako rytuał. Ważny aspekt ceremonii inicjacji. Tabu. Żyjące kobiety mogłyby wyjawić tę tajemnicę. Jednak to co mówią nie daje na 100% pewności, która z nich mówi prawdę. Jak zostaną na świecie tylko trzy kobiety, to prawda objawi się tak, jak w naszej góraskiej przypowieści o prawdzie księdza Józefa Tischnera. Ta pani i powyższa kobieta z dzieckim to rodzina. Pytanie, czy to jest babcia czy pra babcia. Bo jeżeli dzieci w Birmie mają dzieci to należy domniemywać, że kobiety z wytatuowanymi twarzami to pra babcie. Ciekawostką jest także fakt, że w żadnej z wiosek nie widziałem mężczyzn. Kobiety i dzieci. Dużo dzieci. No i świnie. Centkowane, duże i małe. Jak kury spacerowały sobie po wiosce. Czinowie mają płaskie twarze. Jak koty. Dzisiaj panie twierdzą że tatuaże dodają im kobiecości i atrakcyjności. Przeglądając wszystkie zdjęcia w internecie można stwierdzić, że kobiety Czin są smutne i nigdy się nie uśmiechają. Nic bardziej błędnego. To dlaczego nikt nie umieszcza zdjęć uśmiechniętych kobiet? Po prostu ze zwykłej przyzwoitości. W Azji, szczególnie w Birmie żucie betelu to narkotyk. Używka. Składają się na nią liście pieprzu betelowego, nasiona palmy areki, przyprawy i mleko wapienne. Betel zabija głód, ale też zęby i powoduje raka jamy ustnej. Zęby czernieją i wypadają. Ładny uśmiech to zęby...
Ile trzeba przywieźć cukierków i lizaków by w Birmie obdarować wszystkie spotkane dzieci? - odpowiadam! - każda ilość zostanie wchłonięta. Miałem wrażenie, szczególnie tutaj, że dzieci nie wiedziały co to lizak i do czego służy. Daw Kin San, Daw Pam Yoak, Daw O Ma Hla, Daw Ma Kan to imiona i nazwiska kobiet, których zdjęcia zamieściłem. Która jest która niestety nie wiem. A byłem taki pewien, że to jest łatwe. Maluch z zielonym serduszkiem. Ten sam maluch z mamą i tą babcią lub pra bacią to kolejna rodzina. Tutaj wszystko jest autentyczne. To nie jest festiwal zespołów folklorystycznych. To nie jest Cepelia. To tylko wędrowna sztuka. Sztuka, której życie jest określone biologicznym zegarem. Sztuka intymna. Czas wracać do Mrauk U. O 18.00 robi się ciemno. I żart w postaci cytatu z Seksmisji ...ciemność widzę, widzę ciemność...jest mało śmieszny. Dla mieszkańców tych terenów ciemność to znak by zakończyć pracę. Coś zjeść i położyć się spać, bo jutro wstanie nowy dzień. Zaś dla mnie ciemność w takich okolicznościach to cytat z Dżumy A. Camusa jest najbardziej adekwatny - jestem w ciemności i próbuję widzieć jasno ... Pierwotnym znaczeniem tatuażu były obrzędy rytualne. Dzisiaj przestał być tabu i zaczęto mówić o sztuce tatuowania. Tatuaż przeżywa prawdziwy rozkwit. Wszystko zaczęło się od hinduskiego obyczaju zdobienia ciała tatuażem tymczasowym. Celebryci, aktorzy, sportowcy, wszyscy chcą być inni. Chcą się wyróżnić w tłumie. Narodziła się nowa moda. Szkoda, że moda na zdrowy rozsądek wciąż czeka w kolejce...

najbliższe galerie:

 
BIRMA - MRAUK U - PIĘKNO JEST WZGLĘDNE. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 36 km 1pix
W górę rzeki - rejs do Mrauk U
1pix użytkownik nata14 odległość 60 km 1pix
BIRMA - SITTWE - MIASTO Z WOJNĄ W TYTULE. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 92 km 1pix
W KRAINIE IMBIRU BANGLADESZ CZ.1 2012
1pix użytkownik sharon odległość 105 km 1pix
W KRAINIE IMBIRU CZ. 2 BANGLADESZ 2012
1pix użytkownik sharon odległość 106 km 1pix
BIRMA - Bagan
1pix użytkownik mopek odległość 175 km 1pix

komentarze do galerii (61):

 
komasatyk użytkownik komasatyk(wpisów:5) dodano 20.02.2017 09:35

Świetne zdjęcia i przede wszystkim bardzo dobra ich jakoś!

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 16:42

GRACE - dziekuję za " dopełnienie ", to wspaniały temat...blisko, obok krąży tyle ludzkich namietności, że czasami strach...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 16:39

SKUZA - dziekuję...dobre słowo już nie wystarczy, zaś drobny prezent to już coś, pamietam ze swojego dzieciństwa, zresztą pisałem to już gdzieś przy kolejnej galerii, obcokrajowiec z czekoladą, której nie było w sklepie to był Kosmos dla podniebienia i pychy na chwilę...pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.11.2012 13:37

"Trzeba bylo byc pomalowanym, aby byc czlowiekiem; kto pozostawal w stanie natury, nie roznil sie od zwierzecia... Malowidla na twarzy nadaja przede wszystkim jednostce godnosc istoty ludzkiej - stwierdzaja przejscie od natury do kultury, od nierozumnego zwierzecia do czlowieka cywilizowanego " - tak o znaczeniu tatuazu plemienia Kadinco w Brazylii, pisal Claude Levi-Strauss w "Smutku tropikow".
Taki cytat uzupelniajacy apropos tautazy i kodow kulturowych. Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.11.2012 23:02

" Listy uwierzytelniające"bardzo przydatne w każdym zakątku świata,otwierają nie tylko drzwi domów,pozwalają zdobyć zaufanie mieszkańców i poznać ciekawe historie.Twoje spełniły swoja misje,bo inaczej nie byłoby tak ciekawej galerii:)Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7263) dodano 08.11.2012 22:34

Ależ Deszczu - ja przecież wiem, co chciałeś powiedzieć,... wiem,że to szczęście, że mam życie takie jakie mam...dziękuję
czasem coś plotę tak sobie ,żeby zagaić rozmowę ;-)
pozdrawiam serdecznie :-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 08.11.2012 00:18

...dziękuję wszystkim, którzy wpadli i wyjechali, którzy wpadli i zostawili swój ślad na mej " drodze, który starałem się ocalić od zapomnienia "...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 08.11.2012 00:11

ANDRED - człowiek w fotografii interesuje mnie najbardziej...w każdej postaci...najczęściej jako sylwetka...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 08.11.2012 00:05

ANNUUS80 - dziękuję...miło się czyta takie komentarze...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 23:59

DROPLET - dziękuję..." porządne " kadry, bo przez " porzundnego " poznaniaka strzelone...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 23:56

MARKOPOL - dziękuję...ja też w realu byłem tylko przez chwilę...emocje są takie, że godzina jest chwilą a dzień, jak z bicza strzelił minął i to se newrati...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 23:52

MADELEINE - ja też bardzo dziekuję i pozdrawiam serdecznie...zapraszam na dalszy ciąg zwiedzania Birmy...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 23:51

ZIBID - dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 23:50

GRACE - dziękuję...nigdy nie widziałem " starszej " pani z tatuażami na ciele, na plaży, czy w zaciszu domowym...być może, ten młodzieńczy zapał, czy szał potem jest okupiony wstydem, bo ciało niestety traci z wiekiem swoje młodzieńcze walory...kobiety Czin nie sprawiały wrażenia, jakoby tatuaż twarzy im przeszkadzał...one się znim zaprzyjaźniły i zachowywały się tak, jakby nic szczególnego na twarzy nie miały...a ja zdziwienie...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 23:08

WMP57 - dziękuję...fakt, mam świra na punkcie Birmy...są tam duże możliwości dotykania dziewiczych miejsc...skoro na Zachód, czyżby szlakiem wielkiej niedźwiedzicy?...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 22:58

SUTYKATKA - jakie to ma znaczenie, czy to było od późnego czy wczesnego dzieciństwa...ważne, że w gawrze było miło i bezpiecznie...pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7263) dodano 07.11.2012 17:40

Oj, Deszczu, Ty jak już coś powiesz, to powiesz :-).
Nie znamy się z Miśkiem od dzieciństwa... trochę krócej jednak...
Pozdrówki serdeczne :-)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 07.11.2012 16:08

Świetnie się ogląda ludzkie twarze, szczególnie te które nie są podobne do najbliżej nas otaczających. Ale zfotografować ludzką twarz nie jest wcale łatwo, szczególnie jak chce się pokazać w niej coś więcej, ludzkie uczucia, nastroje, myśli. Tobie Deszczu w większości przypadków to się udaje.
Świetne zdjącia, świetna galeria.
Pozdrawiam,
andred

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 15:08

SAWICZ - dziękuję...pozdrawiam serdecznie i zapraszam do odwiedzenia następnych moich prezentacji zdjęć z Birmy...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 15:05

KONWALIA - dziękuję...świat nas ciągle zaskakuje, żeby nie było nudno...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 15:00

MGFOTO...dziekuję. We mnie do dzisiaj siedzi myśl uporczywa, że tych Kobiet z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok będzie niestety coraz mniej...ale na OŚ będą...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 14:56

NATALII - witaj, miło Cię poznać, tym bardziej, że Poznań to Twoje miasto jest, jak wnoszę z tutułu Twojej galerii...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 14:53

DISPAR - dziekuję...już zapewne dało się zauważyć, że kadruję bardzo ciasno zawsze lub najczęściej...przyszło to kiedyś do mnie bez mojej zgody, tak jak zmiana czasu...a tutaj rysunek tatuażu byl dla mnie najważnieszy, a poza tym krzaczory i inne chwasty nie bardzo były fotogeniczne o tej porze dnia...dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 14:48

SURYKATKA - pomyśl, ile łez Twoich mogło podlać Kluczyńską ziemię, gdyby Twoi Rodzice poddali Cię takiej operacji w dzieciństwie...wiem, że jakiś Bolko z Brzegu na swój zamek porywał co piękniejsze dziewice...a Ty zamiast tatuaży masz Miśka co Cię już od dzieciństwa do swojej gawry chował przed zbrojnymi...pozdrawiam serdecznie i dziekuję.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 07.11.2012 14:40

MIECZYSAW - dziękuję...mam sentyment do poznanskiego OŚ i staram się jak mogę właśnie tutaj pokazywać moje wycieczki...cieszę się, że sprawiam przyjemność...pozdrawiam serdecznie.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 05.11.2012 17:34

Kolejna rewelacyjna galeria. Widać, że żyjesz życiem tych ludzi. Potrafisz przedstawić najdalsze zakątki świata, jakbyś opisywał swoje podwórko. I za to wielki szacun.
Pozdrawiam serdecznie:)

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 05.11.2012 17:19

Porządne kadry i bardzo ciekawa opowieść.
Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 04.11.2012 18:27

Pokazujesz miejsca które są rozkoszą dla prawdziwego podróżnika.Czytając i oglądając takie galerie można przynajmniej przez chwile być w takich miejscach.Pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 04.11.2012 16:05

Niesamowite... bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 04.11.2012 15:35

jestem pod wrażeniem "tatuarków" - rarytas reporterski na OŚ.
Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 04.11.2012 14:46

Od siodmego zdjecia, gdy opowiadasz o kobietach oszczepacajacych twarze tautazami, natychmiast przyszlo mi do glowy skojarzenie, ze wspolczesnymi mlodymi dziewczynami, ktore tatuaz uwazaja za ozdobe. Oczywiscie te konluzje, tez doczytalam na koncu u Ciebie, i gdzies w tle kolatala mi Twoja mysl z poprzedniej galerii. "Piekno jest wzgledne". Kazda kultura niesie swoje wzorce, kody.
Te wspolczesne dziewczyny przechodza przez pieklo tautuazu, a po ilus latach, drugie, by sie go pozbyc.
Dziwny jest ten swiat... ale Ty o tym wiesz.
Wspaniala galeria. Pozdrawiam serdecznie:)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2287) dodano 04.11.2012 12:16

Pięknie. Dzięki Tobie tęsknota za Birmą narasta, nawet w wycieczkowym, bo podróżnicze wydanie wydaje się być dla mnie nie osiągalne.
Ale póki co wybieram się na zachód.
Serdecznie pozdrawiam największego w kraju ( i chyba nie ma w tym przesady ) propagatora Birmy.

sawicz użytkownik sawicz(wpisów:124) dodano 04.11.2012 12:06

Ciekawe... Świetna galeria podróżnicza przez duże P

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 04.11.2012 07:41

Wrowal i Martaafryka prosze zaspokujcie moja ciekawosc. Pozwolcie mi zrozumiec dlaczego ta galerie oceniliscie nizej, niz ta: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=20580?
Tutaj mamy cos naprawde unikalnego, zdjecia po prostu z zupelnie innej polki, bez porownania wyzszej, komentarz na najlepszym poziomie. Tam natomiast na dluzsza mete nie zapamietacie nawet jednego zdjecia, komentarz moim zdaniem pospolity. Czy aby nie jest to odwdzieczanie sie za tak chojnie przez Grace rozdawane dyszki? Wybaczcie prosze, ale porownanie tej galerii , bedacej na najwyzszym, prawdziwie podrozniczym poziomie, z wycieczka po miescie na poziomie co najwyzej przecietnym wypada dla tamtej galerii wrecz miazdzaco...wiec prosze wyjasnijcie mi i pozwolcie zrozumiec motywy, ktore Wami kierowaly przy ocenie.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 04.11.2012 06:01

Są takie zdjęcia,które pozostają w naszej pamięci.
I są takie miejsca i takie historie,jak ta.
Niesamowita opowieść.
Dziękuję i pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 03.11.2012 20:47

Aż chciałoby się poznać historię każdej z tych kobiet by zrozumieć ich los. Niesamowita opowieść. Dla mnie, w tych zdawałoby się oszpeconych twarzach jest jakaś szlachetność, która robi ogromne wrażenie. Pozdrawiam :)

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 03.11.2012 16:51

Troszke klopotow z ostroscia. Niemniej calosc zdecydowanie swietna i prawdziwie podroznicza. To rzadkie, ale tutaj podoba mi sie Twoj komentarz, a nawet mysle, ze jest jenym z najlepszych w twoich galeriach ( sorki, ale nazbyt amitna tworczosc literacka nie dziala na mnie zbyt dobrze). Tutaj jest to informacja podana w sposob daleko idacy w strone indywidualizmu , ale bez popadania w przynudzanie - po prostu w sposob znakomicie wywazony. Galerii takich, jak ta bardzo tutaj potrzeba!

natalii użytkownik natalii(wpisów:35) dodano 03.11.2012 15:30

Poruszająca galeria. Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 03.11.2012 15:22

Prawdziwy z ciebie Obieżyświat.
Umiesz patrzeć.
Ja wiem, że jesteś dobrym Człowiekiem, ale jak oni się o tym, tak szybko przekonują?
Co do drobiazgów, to ciut szerzej bym kadrował ludzi.
Podobało się bardzo.
Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7263) dodano 03.11.2012 14:01

Pajęcza sieć na twarzy to dla mnie zaprzeczenie wolności, swobody. Jest w tych twarzach coś dzikiego, drapieżnego, wojowniczego. Ale gdyby nie ten tatuaż, to i łagodność jakaś przebija. Zadziwiające połączenie.
Niesamowite historie opowiadasz, niezwykłe obrazy pokazujesz. Jak zwykle obejrzałam z ciekawością wielką. Pozdrówki serdeczne :-)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 03.11.2012 00:55

Dzięki Tobie poznaję kolejną historię,o której nie miałem nawet pojęcia.Ten region chyba kryje jeszcze tysiące takich tajemnic mi nie znanych.Twoja narracja do zdjęć po raz kolejny jest na światowym poziomie.Pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:27

CHIPSIK - dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:26

EDDIE - dziękuję kolego...pozdrawiam serdecznie...

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 03.11.2012 00:26

Inspirujące i ciekawe... Pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:25

MARTAFRYKA - cóż Cię tak zdziwiło?... nad kadrem który jest kartą tytułową popracowałem w " pocie czoła ", chciałem takie ujęcie zrobić i się udało...dziękuję i pozdrawiam serdecznie...

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:21

PIOTR 54 - dziękuję za " wspaniały " i wizytę...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:19

SATAN - dziękuję...cieszę się, że tajemnica warta jest poznania...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:16

TOMEK-GDYNIA - z moich ostatnich, jeszcze ciepłych informacji to boom na Birmę jest ogromny...niektóre atrakcje są już na 2013 wykupione przez amerykańskie biura podróży...air qatar otworzył linię z Rangunem...dzieje się...dziękuję, jak masz pytania dotyczące logistyki to pisz...znajomi wylatują 3. XI. i sam ciekaw jestem czy ta inwazja jest faktem czy to tylko " propaganda "...obecnie do Sittwe nie można dolecieć " obcym "... pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:06

WO - witam, miło Cię poznać...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:05

POPEKPAWEL - dziękuję. Tutaj twarze pomagają bo są " z końca świata ", pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 03.11.2012 00:02

WROWAL - dziękuję i pozdrawiam serdecznie...koty jakoś nie bardzo w Birmie są popularne...nad jeziorem Inle widziałem w którejś z świątyń skaczące koty...ale do mojego Elvisa to im daleko...że o Twoim nie wspomnę...

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 02.11.2012 23:54

...to było "pierwsze wrażenie" gdy zobaczyłam fotkę i galerię...
po przeczytaniu, zdziwiłam się jednak....

pozdrawiam

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 02.11.2012 23:49

Świetna galeria. Świetny tekst. Pozdrawiam.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 02.11.2012 23:47

fotka-wizytówka wyglada niesamowicie...
...jak...pocałunek

...trzeba tylko ciut przymróżyć oczy...

takie tam osobiste obserwacje :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 02.11.2012 23:43

twarze są jak książki :)

fascynujące :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 02.11.2012 23:41

Wspaniały foto-felieton z Mjanmy.

satan użytkownik satan(wpisów:3168) dodano 02.11.2012 22:59

Jak zwykle kolejna niesamowita historia. Dzieki.
Fotki profilowe odsłaniają pewną część tej tajemnicy...

Pozdrawiam ;-)

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 02.11.2012 22:53

Sporo świetnych kadrów.
Bardzo mi się podobało.
Te kobiety są niesamowicie charakterystyczne. Widziałem już wcześniej zdjęcia w internecie. Piękne łodzie z żaglem. Coś czuję , że do Birmy będzie trzeba pojechać wiele razy. Każdy region to inna historia. Do tego wyjazdu przygotujemy się szczególnie....
Dziękuję bardzo za kolejną świetną galerię. :)

wo użytkownik wo(wpisów:326) dodano 02.11.2012 22:13

Rewelacja. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3650) dodano 02.11.2012 21:42

Super. Ja nie potrafiłbym tak ciekawie uchwycić twarzy.

wrowal użytkownik wrowal(wpisów:115) - Użytkownik usunięty. dodano 02.11.2012 21:12

Bardzo ciekawy reportaż :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!