m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Łódź to nie tylko Piotrkowska i inne miejsca również mają coś ciekawego do pokazania. Oprowadzając was po Piotrkowskiej celowo pominąłem jeden zabytkowy budynek - Białą Fabrykę. Biała Fabryka - należała do Ludwika Geyera, została wzniesiona w stylu klasycystycznym w latach 1835-38. Niespotykane jak na ówczesne budownictwo przemysłowe białe, otynkowane elewacje sprawiły, iż zaczęto nazywać ją „Biała Fabryką”. To tutaj uruchomiono pierwszą w mieście maszynę parową o mocy 60 KW i wybudowano pierwszy komin. Obecnie w budynku mieści się jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa. W jego zbiorach znajdują się narzędzia, maszyny włókiennicze, tkaniny oraz ubiory historyczne i współczesne. Dziś „Biała Fabryka” to znane szeroko w świecie - Centralne Muzeum Włókiennictwa. Po obejrzeniu Białej Fabryki pozostaje nam wycieczka po pięknym skansenie, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie. Zobaczymy w nim m.in. kościół, który kiedyś stał w Nowosolnej, a dziś jest niesamowitą ozdobą skansenu.
Pięć domów tkaczy, willa letniskowa z ul. Scaleniowej oraz kościółek ewangelicki z Nowosolnej z 1848 roku stoją już na terenie skansenu łódzkiej architektury drewnianej, który powstał na tyłach Muzeum Włókiennictwa (między ul. Milionową a stawem w parku im. W. Reymonta). Uliczki w skansenie są dwie. Główna, nazwana Łódzką, prowadzi od rewitalizowango skrzydła Fabryki Geyera w stronę parku. Wzdłuż niej po obu stronach stoją domki rzemieślników. Przecinająca ją uliczka Parkowa prowadzi do ulicy Milionowej. Wyprawa do skansenu, może być niesamowitą wyprawą w łódzką przeszłość. Spojrzeniem na architekturę, którą znaleźć na ulicach już coraz trudniej. Wszystkie budynki umieszczone w skansenie są oryginalne. Zostały przeniesione z różnych części Łodzi. To jedyny w Polsce skansen miejskiej architektury drewnianej. Przy Parkowej, niemal na przeciwko dziedzińca, umiejscowiony został kościół z ulicy Nowosolnej, najlepiej zachowany obiekt, któremu przywrócono pierwotne żółto-zielone barwy.
Tuż przy Milionowej umieszczono wspaniale odrestaurowaną willę letniskową, która przed przeniesieniem do skansenu znajdowała się w opłakanym stanie w Rudzie Pabianickiej, niszczona przez wandali. Przy placu Wolności 1 znajduje się ratusz miejski wzniesiony w 1827 roku. Ratusz był jednym z pierwszych murowanych budynków w Łodzi. Stanął na dzisiejszym placu Wolności, na samym początku ulicy Piotrkowskiej. Stojący naprzeciw ratusza kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego został wybudowany w 1828 roku. Podobno dziś wygląda o wiele ładniej, więc czas najwyższy ruszyć tyłek i ponownie zwiedzić to miasto. Czerwona Kamienica - ul. Struga 2. Budynek powstał w 1896 roku według projektu podpisanego przez Franciszka Chełmińskiego. Kamienica należała pierwotnie do Edwarda Lungena, w okresie międzywojennym przechodziła z rąk do rąk. Od kilku lat należy znowu do prywatnych właścicieli. To jeden z nielicznych w Łodzi przykładów neorenesansu połączonego z neomanieryzmem północnym. Poczta Główna - ul. Tuwima 38. Gmach poczty głównej przy ul. Przejazd 38, bo tak nazywała się wtedy Tuwima, został wzniesiony na początku XX wieku według projektu petersburskiego architekta Michała Boczarowa. I chyba nie muszę dodawać, że budynek jest piękny.
Lecznica „Pod koniem” - ul. Kopernika 22. Założona ona została w 1891 roku przez Hugo Warrikoffa oraz Alberta Kwaśniewskiego, ale już na początku XX wieku działał przy niej także pierwszy szpital dla zwierząt, zaopatrzony (od 1902 roku) w najnowocześniejszy w Polsce sprzęt do podnoszenia i transportowania rannych koni, które do tej pory były uśmiercane w przypadku choroby lub złamania nogi. Cerkiew św. Aleksy i św. Jerzy - ul. Jerzego 9. Pierwotnie Cerkiew Świętego Aleksego Metropolity Moskiewskiego. Zbudowana w 1896r wg projektu architekta miejskiego Franciszka Chełmińskiego, na wzór cerkwi garnizonowych. Aneksy i krużganki przylegające do budynku głównego, bardzo dekoracyjne kolumny z podwójnymi łukami, to wszystko nadaje budowli niepowtarzalnego uroku. 
Po odzyskaniu niepodległości, cerkiew przekształcono w kościół rzymskokatolicki, obecnie kościół garnizonowy Św. Jerzego. Cerkiew pw. św. Olgi - ul. Piramowicza 12. W 1896 roku rozpoczęto budowę ochronki dla prawosławnych dzieci. Tuż przy niej zbudowano dużą kaplicę. 16 października 1898 roku dokonano poświęcenia cerkwi pw. św. Olgi. Cerkiew Archikatedralna (prawosławna) św. Aleksandra Newskiego - ul. Kilińskiego 56. Pomysł na budowę cerkwi powstał po nieudanym zamachu na życie cara Aleksandra II 2 kwietnia 1879 roku. Komitet budowy cerkwi zawiązał się 6 kwietnia, w jego skład wchodzili najwięksi łódzcy fabrykanci: Karol Scheibler, Izrael Poznański, Ludwik Meyer i Juliusz Heinzel. Jest on zbudowany w stylu rosyjsko-bizantyjskim na planie ośmiokąta z pięcioma absydami. Od strony zachodniej znajduje się przysadzista wieża zakończona dachem i pięcioma wieżyczkami, od środka polichromowana i zdobiona bogatą sztukaterią.
Budynki przy ul. Narutowicza. Rynek Staromiejski - plac w środkowo-północnej części Łodzi. Stary Rynek na formę dużego placu o kształcie zbliżonym do prostokątu o wymiarach ok. 105 na 85 m. Stary Rynek i jego najbliższa okolica stanowiły miejsce najstarszego osadnictwa, z którego rozwinęła się dzisiejsza Łódź. Do początku XIX wieku, tj. do wytyczenia położonego kilkaset metrów na południe nowego centrum miasta - Rynku Nowomiejskiego (dzisiejszy Plac Wolności) Rynek Staromiejski stanowił centrum przedprzemysłowej Łodzi. Kościół Wniebowzięcia NMP - Plac Kościelny. Najpierw drewniany we władaniu biskupów włocławskich, dzisiaj już murowany, zbudowany w stylu wiślanym w 1897 roku, wg projektu Konstantego Wojciechowskiego. Kościół Jezuitów - ul. Sienkiewicza 60. Świątynię budowano tylko cztery lata (1880-1884r).  Bryła zawiera kilka wyraźnych wpływów ówczesnej architektury europejskiej, lecz główny nurt wywodzi się z niemieckiej architektury sakralnej XIX wieku. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania.
Ten piękny pałacyk przy ul. Pomorskiej był jeszcze remontowany. Myślę, że dziś prezentuje się jeszcze piękniej. A to już ul Gdańska. j.w. Kościół Podwyższenia św. Krzyża - ul. Sienkiewicza 38. Wybudowany w latach 1860-1880. Murowany, styl neoromański, wg projektu Franciszka Tournelle’a. Zbudowany na planie krzyża, trzynawowy, z dwiema kaplicami, z wieżą na frontonie, od wschodu i zachodu kruchty, zakrystia za głównym ołtarzem, dwa szeregi niewielkich okien. Al. Kościuszki.
Ul. Sienkiewicza. Wiele takich kamienic możemy spotkać zwiedzając miasto. Pomnik Armii Łódź przy ul. Północnej. Ul. Północna. Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko - ul. Kopcińskiego 1/3. Nie pamiętam gdzie znajduje się ten hotel.
Takich willi w Łodzi nie brakuje. Willa przy Al. Włókniarzy. Al. Adama Mickiewicza. Dzięki za kolejny spacer po Łodzi.

najbliższe galerie:

 
Łódź-szlakiem murali cz. I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Polska - Cmentarz Żydowski w Łodzi
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Łódź  Biała Fabryka Ludwika Geyera
1pix użytkownik elk odległość 0 km 1pix
Łódź
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
PIOTRKOWSKA NA WEEKEND - ŁÓDŹ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Łódź - Piotrkowska
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 21.04.2013 17:21

Dzięki za plusa:)))

elk użytkownik elk(wpisów:12) dodano 21.04.2013 16:05

Zaplusowałeś u mnie ta galerią :-)))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 05.11.2012 21:37

Wo. Naprawdę warto. Pozdrawiam:)

wo użytkownik wo(wpisów:277) dodano 05.11.2012 19:36

Warto zwiedzić Łódź! Wycieczka super. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 05.11.2012 19:23

Piotr. Zachęcam i mam nadzieję, że kiedyś się tam spotkamy:)
Chipsik. Byłeś i zaliczyłeś:)
Agnes. Zachęcam razem z Tobą:)

agnesj77 użytkownik agnesj77(wpisów:14) dodano 05.11.2012 16:52

I tak przy okazji na fotce nr 28 jest kościół Najświętszej Maryji Panny a ja mieszkam w bloku tuz za nim

agnesj77 użytkownik agnesj77(wpisów:14) dodano 05.11.2012 16:49

Piękna galeria i jako rodowita łodzianka zachęcam do odwiedzenia Łodzi bo to piękne miasto tylko nie docenione wśród turystów

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 05.11.2012 16:35

Ja też tu byłem :)... tzn w Twojej galerii :) Co do Łodzi byłem kilka razy ale krótko... i służbowo :(

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 05.11.2012 09:36

Zachęcasz mnie do odwiedzenia Łodzi.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3615) dodano 05.11.2012 07:10

Witaj Halina. Skansen rzeczywiście jest bardzo ładny:)
Hardin. Dziękuję bardzo za info.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:159) dodano 05.11.2012 01:16

Poniższy komentarz dotyczy fot.nr 42...

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:159) dodano 05.11.2012 01:09

Jest to hotel Focus znajdujący się w budynku przędzalni dawnej fabryki Juliusza Kindermanna (z 1897 r.),
przy ul.Łąkowej 23/25.W tle kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej,będący wotum dziękczynnym za "Cud nad Wisłą".
Sprzed tego kościoła tradycyjnie wyrusza każda Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.11.2012 22:22

Ładny ten łódzki mix, zwłaszcza cudne cerkwie i drewniany skansen:)
Willa z fot.13 oraz cerkiew z fot.20 i 23 istne cuda!:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!