m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Willa Reinholda Richtera znajduje się przy ulicy I. Skorupki 6/8.
Willa zbudowana została według projektu Ignacego Stebelskiego w latach 1903-1904. Nieregularny budynek w stylu nawiązującym do manieryzmu wzbogacono licznymi elementami neorenesansowymi. Obecnie w budynku mieści się rektorat Politechniki Łódzkiej. Tę piękną willę można bez problemu podziwiać z każdej strony. Widocznie rektor Politechniki nie ma nic przeciwko temu. Spytacie, co w tym dziwnego? O tym nieco później. Willa Zygmunta Richtera (ul.Wólczańska 199), 
pochodząca z 1888 r.,zbudowana w stylu eklektycznym z elementami neorenesansowymi. Willa Ludwika Grohmana, na rogu Tylnej i Targowej. Opisy fotek 4 i 5 należą do hardin77 za co serdecznie chciałem mu podziękować:) Pałac  Alfreda Biedermana
Pałac wzniesiony w 1912 r., w sąsiedztwie fabryki - dla przemysłowca Alfreda Biedermanna. Stylem architektonicznym nawiązuje do modernizmu. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba Uniwersytetu Łódzkiego. Otwarta na oścież furtka zaprasza do obejrzenia tego miejsca z bliska.
I tu zaczynają się schody. Po zrobieniu może 3 fotek z pałacu wyskoczył ochroniarz, który poinformował mnie, że pałac należy do rektora Uniwersytetu Łódzkiego, a ten nie życzy sobie aby ktokolwiek go fotografował bez jego zgody. W przeciwieństwie do rektora Politechniki, rektor Uniwersytetu musi skrywać w jego wnętrzach jakieś ogromne skarby, skoro boi się nawet fotografowania elewacji. Palant:) Pałac Karola Poznańskiego. Pałac został zbudowany w 1904 roku dla syna Izraela Kalmanowicza Poznańskiego - Karola. Wybudowany w stylu neorenesansowym według projektu Adolfa Zeligsona, miał charakter reprezentacyjny, co podkreślono pełnymi przepychu wnętrzami. Obecnei w budynku mieści się Akademia Muzyczna. Żaden ochroniarz nie wyskoczył:) Pałac Karola Scheiblera znajduje się przy Placu Zwycięstwa 1. Ten neorenesansowy budynek został wzniesiony w 1856 roku. Obecnie siedziba Muzeum Kinematografii. Willa Ernsta Leonhardta to kolejne „naj” Łodzi, ale tym razem jej południowej części. Wybudowany w 1910 roku pałacyk mieści się przy ulicy Pabianickiej 2. Położony jest w malowniczym parku im. Legionów. Pałac Izraela Poznańskiego.
Został pierwotnie zaprojektowany jako obiekt reprezentacyjno-handlowy i mieszkalny: od momentu zakupienia przez Izraela Poznańskiego w 1877 roku narożnej kamienicy o skromnej elewacji i budynku magazynowego (posesja u zbiegu ulic Ogrodowej i Stodolnianej - dziś Zachodnia), do wielokrotnych przekształceń w stylu francuskiego neorenesansu i neobarokowym doszło w latach 1888-1903, według projektu Hilarego Majewskiego. Nad budową i przebudową rezydencji pracowali wybitni architekci. Autorem pierwszego projektu (1888 r.). nie w pełni zrealizowanego był Hilary Majewski - absolwent Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, który pełnił funkcję architekta miejskiego w latach 1872-1892, a więc w okresie największego rozwoju miasta. Kolejno modernizowali pałac Juliusz Jung i Dawid Rosenthal. Ta wersja pałacu, w której dominował renesans francuski została zrealizowana tuż przed śmiercią Poznańskiego (zmarł w 1900 r.). Przebudowując pałac wyeksponowano funkcje reprezentacyjno-mieszkalne i magazynowe. Decyzja o kolejnej modernizacji pałacu została podjęta w 1901 r. Projektował i realizował ją Adolf Zelingson, a nadzór przyjął Franciszek Chełmiński. Prace ukończono w 1903 r. Rezydencja uzyskała kształt architektoniczny podobny do dzisiejszego. Tuż obok pałacu znajduje się królestwo z cegły. Łódzka Manufaktura ulokowała się z zabytkowych zakładach włókienniczych, należących do Izraela Poznańskiego. Ta część to hotel Landel's.
Zachwyt budzi ogromna brama wejściowa zbudowana z cegły, zamknięta kutą ozdobną żelazną kratą, na górze zaś zegar. Imponujące jest także ogrodzenie, też ręczna robota łódzkich kowali. A to już część rynku Manufaktury przygotowującego się do sezonu zimowego. Rynek Manufaktury robi ogromne wrażenie. Pięknie odnowiona cegła przyciąga wzrok. Nie dziwi w przypadku tej galerii, że latem na jej terenie można spotkać istne tłumy.
Co rusz odbywają się tutaj jakieś imprezy. Jeżeli komuś po zwiedzeniu pięknego rynku przyjdzie do głowy zwiedzić główny pasaż handlowy, mocno się zawiedzie. Koniec z cegłą, koniec z wiatrem historii. Nie różniąca się niczym od innych galerii paleta różnych sklepów łakomie łypiących w stronę naszych portfeli. Podobnie jak w innych galeriach tak i tutaj istnieje całkowity zakaz robienia fotek, więc ochroniarz na wózku zjawił się natentychmiast. W tym jednak przypadku groźna mina nie pomogła. Miałem awizację:))) Uciekajmy czem prędzej z tego klaustrofobicznego klimatu. I udajmy się w inne miejsce gdzie cegła króluje. Księży Młyn to zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od połowy XIX wieku.
Przędzalnie Karola Scheiblera były największym konkurentem przędzalni Izraela Poznańskiego. Podobnie jak Manufaktura tak i spuścizna Scheiblera trzyma się nieźle - cały obszar Księżego Młyna to obecnie wielki plac budowy, odbudowy i przebudowy. Budynki odzyskują dawną świetność, choć oczywiście przeznaczenie będą miały inne. Na tym obszarze powstały eleganckie apartamenty, tzw. Lofty u Scheiblera. A to tylko część aktualnych inwestycji na Księżym Młynie. Gdy ochroniarz pozwolił mi to miejsce zwiedzić nikt jeszcze w nich nie mieszkał. Nie wiem jak to wygląda w tej chwili? Czy ktoś już się tutaj wprowadził czy też w dalszym ciągu trwają remonty? W kwietniu tego roku przeczytałem, że firma MNE Investment, która zamieniła przędzalnię przy ul. Tymienieckiego 25 w osiedle, upada. Część loftów, których jest właścicielem, zlicytuje syndyk.
Właściciel loftów złożył wniosek o upadłość. Szkoda byłoby, żeby takie cudeńko zostało zlicytowane. Jedną z osób, która kupiła dwupoziomowy apartament jest Borys Szyc. Nie wiem jak wam ale mnie taka cegła bardzo odpowiada. Dzięki za kolejną wędrówkę po Łodzi:)

najbliższe galerie:

 
Polskie miasta wojewódzkie - Łódź 2
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Polska - Łódź - nie tylko Piotrkowska. cz.III
1pix użytkownik kamila_kula odległość 1 km 1pix
Łódzkie ciekawostki -2015 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Łódź 1 - Piotrkowska
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Light Move Festival 2014 - Łódź
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
Łódzkie impresje - część 2
1pix użytkownik millotaurus odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.11.2012 21:07

Dzięki Bartaku:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 06.11.2012 20:16

Kolejna interesująca odsłona tego miasta. :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.11.2012 19:32

Charlie, Halino. Dzięki za odwiedziny i pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.11.2012 19:31

Hardin. Sprawdziłem i zgadza się. Dziękuję bardzo za pomoc. Napisy poprawione:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.11.2012 19:30

Marto, Romano, Paweller. Dzięki serdeczne za miłe słowa:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.11.2012 19:28

Andred. Taki tytuł to prawdziwy powód do dumy:) Szkoda, że tak wiele miejsc nie udało mi się zobaczyć ale lista gotowa i czekam na wiosnę:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.11.2012 19:27

Widzisz Piotr. Mówiłem, że musisz się ruszyć:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.11.2012 17:00

Ceglane budowle są niezwykle fotogeniczne:)) Pięknie je pokazałeś. O pałacach nie wspomnę:) Gratki:)))

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 06.11.2012 12:25

Super, właśnie na to czekałam :-)
Szkoda tylko willi na 5. Jeszcze się trzyma, ale bieda już wyziera z porozbijanych okien.
Popekpawel - jak widać, Łódź Twoimi oczami zmienia podejście nas wszystkich do tego miasta :-)
Pozdr.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 06.11.2012 00:54

Moim zdaniem na fot.nr 4 znajduje się willa Zygmunta Richtera (ul.Wólczańska 199),
pochodząca z 1888 r.,zbudowana w stylu eklektycznym z elementami neorenesansowymi ;
fot. nr 5 - willa Ludwika Grohmana, na rogu Tylnej i Targowej.
Wyrazy uznania za dotychczasowe,łódzkie galerie.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.11.2012 00:38

"coraz większą ochotę " miało być oczywiście :)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 06.11.2012 00:34

Andred - więcej wiary, od pomysłów się zaczyna, pisz petycję, a my zawsze pomożemy:)

Paweł - dobra robota:) Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.11.2012 00:32

Paweł - pięknie prezentujesz nam kolejne polskie miasto. Faktycznie robisz mi coraz ochotę na odwiedzenie Łodzi - tym bardziej, że to miasto znam bardzo słabo i w ogóle dawno tam nie byłam. Szczególnie te ceglane gmaszyska mnie interesują - mają w sobie niepowtarzalny klimat.
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.11.2012 00:28

Andred - z tego co wiem to Piotrkowska w Łodzi to jedna z najdłuższych ulic w Polsce - więc pokrycie jej dachem ( w całości ) to trochę duże wyzwanie ;)
Pozdrawiam :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 06.11.2012 00:06

w ślad za przedmówcą:

Twoja pasja mnie zadziwia!!! :)))

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 05.11.2012 23:40

Popekpawel, nie wiem czy mam takie uprawnienia ale nadaję Ci miano "Honorowego Obywatela Miasta Łodzi" za wkład i trud w popularyzowanie tego miasta.
Twoja wiedza o tym mieście mnie zawstydza, gdyż jak często bywa "Obcy" wiedzą więcej niż mieszkańcy o swoim mieście.
Twoje galerie pokazują miasto, może nawet w lepszym świetle niż jest to w rzeczywistości ale to dobrze. Niech te galerie zachecą innych do odwiedzenia Łodzi i wyrobienia sobie własnego zdania. Faktycznie w Łodzi jest jeszcze dużo do zrobienia, jest duży potencjał tylko miasto ma mało szczęścia do włodarzy. Sam mam pomysł, żeby Piotrkowska tak jak kiedyś tętniła życiem i nie była rzadziej odwiedzana niż Manufaktura ale kto by się liczył z moim zdaniem i kto da na to pieniądze?....a potrzebne by były naprawdę duże pieniądze. Jaki to pomysł? Trzeba po prostu zrobić dach nad Pietryną, żeby ludzie chodząc od sklepu do sklepu, czy do knajpy, pubu czy restauracji chodzili suchą stopą i bez parasoli i koniecznie, wręcz bezwzględnie parkingi w najbliższym otoczeniu. Nie ważne jakie parkingi (nie jeden ale wiele), podziemne czy piętrowe ale jak najbliżej. Kolejna rzecz to zapewnienie ludziom bezpieczeństwa. Naprawdę wieczorem łatwo na Pietrynie dostać w mordę. Sam nie dostałem ale nie jeden z moich znajomych, tak.
Jeszcze raz Popekpawel, dzięki za promocję miasta,
andred

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 05.11.2012 22:43

Wille, pałace i manufaktura zrobiły na mnie wrażenie. Koniecznie trzeba zaliczyć Łódź.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!