m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Witamy w Frigilianie. Zdjęcie z autobusu, który ma tyko taką drogę wjazdu do miasteczka. W nowej części miasta uliczki są tak samo wąskie, jak w tych najstarszych. W dodatku wcale nie muszą być proste… Widok na główny plac widziany z tarasu fabryki melasy. Tu autobus ma pętlę. Widok z tarasu muzeum jest inny - dachy, dachy… W głębi fabryka melasy, niegdyś znana w Europie. Dziś jej produkcja jest znacznie ograniczona, ale jest. Melasę i cukier produkuje się z trzciny cukrowej.
Ponad fabryką melasy, na stromym zboczu są najstarsze dzielnice miasta a jeszcze wyżej - ekskluzywne wille, pensjonaty i hoteliki. Wszystkie z widokiem na ...morze. Obiekt zbudowano w XVI w. jako pałac dla hrabiów Frigiliana, co widać m.in. po imponującej, zdobionej fasadzie. Korzystano z budulca zrujnowanego zamku mauretańskiego. Hiszpański szlachetny tytuł stworzył król Filip IV w 1630 roku na rzecz Inigo Manrique de Lara, od tego momentu - hrabiego Frigiliana. Nadał też wsi prawa miejskie. Na pierwszym planie budynki cotygodniowego (czwartki) targu, a dalej najnowsze domy Frigiliany. Stare ulice mają tradycyjną nawierzchnie - bruk z otoczaków. Nowe także się tak brukuje. Flagi wskazują na siedzibę władz miasta. Uliczki ciasne, ale dzięki temu zacienione. Przy kolejnym, ale znacznie mniejszym placu - kościół San Antonio, zbudowany w 1676 r.
Jak to w Hiszpanii - figury są naturalnej wielkości i odziane w najprawdziwsze, choć dawnej mody ubrania. W ciemnawym kościele złudzenie jest trudne do pokonania… Na szczęście te głowy świętych nie są prawdziwe. Chyba... Frigilianie szczycą się swoją barwną historią. Ta Fontanna Trzech Kultur jest ich chlubą, choć przydałaby się większa troska… Tę Fontannę (Fuente Nueva) z XVII wieku zbudował pierwszy hrabia Frigiliany i umieścił na niej swój herb. Była w trakcie renowacji. Takie lampki mauretańskie są częstym widokiem, zwłaszcza w starszych dzielnicach. No, i mamy pierwsze kafelki. Większość ulic jest właśnie taka - schodki w górę…
…albo schodki w dół. Ze względu na bruk, bywa ślisko. Za to zieleni nie brakuje. Klimaty arabskie to te kraty w oknach…I chyba przewody na zewnątrz. To ulica w nowej dzielnicy. Różnic nie widzę…Zwłaszcza w kwestii kabli. Frigiliana otrzymała miejskie oświetlenie elektryczne w początkach XX w. Ścian jednak nie kuto. Podłoża tym bardziej, bo to lita skała. Klimaty hiszpańskie to te cudne doniczki z pelargoniami… Frigilianie są mili, a komplement na temat pięknego balkonu jeszcze bardziej rozjaśnia ich twarze. Czasem trudno nad rozbuchaną zielenią zapanować…To jedno z podwórek wewnętrznych czyli patio.
Frigiliańskie jaskółki śpiewają chórem… Oddech dla oczu - przestrzeń, można złapać w bocznych ulicach otwartych na wzgórza. Trzeba jednak uważać, bo ulica …spada ostro w dół. Wracamy do wałęsania się ulicami… To już najstarsza część miasta, ze starymi domami i naprawdę ciasnymi ulicami. To układ urbanistyczny, charakterystyczny dla miast muzułmańskich. Tu na szczęście, samochody nie wjadą. Za wysoko, za ciasno, za stromo.
Nowe zasłoniło staremu widok na …morze i dolinę. Ale grunt jest tu na wagę złota. Z tarasu widok na zapowiadane morze. Agencje nieruchomości proponują domy z widokiem na morze. Widok jest, 7 km stąd. Spotkanie z dzwonnicą kościoła jak równy z równym. Z drugiej strony - wzgórza pełne słońca, gajów oliwnych, drzewek cytrusowych i winnic. Kiedyś hodowano tu jedwabniki, ale po wypędzeniu Maurów w XVI w. ta uprawa upadła. W to miejsce posadzono trzcinę cukrową. Wcale nie jesteśmy najwyżej, więc w drogę… Szczyt już blisko. Po drodze można niespodziewanie z góry zajrzeć na …taras. Tylko się wychylić...
Wracamy ulicą pełną zieleni… Jeden z najstarszych domów w mieście, z ok. XVIII w. W l.20 ub.w. kilkakrotne trzęsienia ziemi i straszliwy huragan zniszczyły bezpowrotnie wiele takich domów. Na wielu drzwiach są takie kołatki w kształcie dłoni - skromne, obsypane pierścieniami lub jak tu z przepiękną bransoletką. Drzwi, jakby żywcem przeniesione z mediny tunezyjskiej czy marokańskiej… Takie tablice (na ścianie przy fabryce melasy) pokazują historyczna bitwę na skale Frigiliana, kiedy to przegnano zbuntowanych Maurów z Frigiliany. Maurowie rozproszyli się po całej Hiszpanii a miasto zasiedlono osadnikami chrześcijańskimi.

Szyld sklepu mięsnego. Prawda, że uroczy?
„Sal y Pimienta” - restauracja prowadzona przez Polaków z Pomorza. Oferuje polskie potrawy, choć nie tylko. Kto miałby chęć - przy halach targowych. Za fabryką melasy - wąwóz, który jest parkiem narodowym. Obsypany oleandrami z licznymi grotami w skałach. Nie doszliśmy do strumienia na samym dnie, bo to kawałek a utwardzona droga przyjemna tylko w dół. Stromo Fabryka-pałac od zaplecza. Część albo zrujnowana, albo nie dokończono kiedyś rozbudowy. Daszek z ogrodem…Trochę suchym, ale ten klimat… Jeszcze jedna, ukwiecona ulica. Wynagradza trud wspinaczki. Tu można obmyć strudzone stopy i obuwie też. Warowałam, by zrobić zdjęcie, bo pompa (fontanna…) jest oblegana.
Wracamy autokarem do Nerja. Morze widać cały czas. A na rozstajach żegna nas ta wielofunkcyjna budowla. To skrzynki mieszkańców hacjend na wzgórzach.Są rozrzucone, oddalone od siebie i ostrymi podjazdami...

najbliższe galerie:

 
Nerja – Balcon de Europa
1pix użytkownik antala odległość 5 km 1pix
Nerja - na spokojny wypoczynek
1pix użytkownik antala odległość 6 km 1pix
Andaluzja -Nerja
1pix użytkownik andy odległość 7 km 1pix
BTT en Sierras de Tejeda (La Herradura)
1pix użytkownik droplet odległość 16 km 1pix
Malaga
1pix użytkownik dot odległość 39 km 1pix
Granada (Alhambra)
1pix użytkownik pipol odległość 40 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 07.11.2012 13:44

bardzo urokliwe miasteczko... 42 - szkoda, że u nas takich nie ma :-) bardzo ładnie zdjęcia tych wąskich uliczek. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.11.2012 19:38

Szybki rzut oka na miniaturki i myślałem, że to Grecja. Super miejsce.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3374) dodano 06.11.2012 17:25

Ładnie tam...

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 06.11.2012 16:41

Uwielbiam takie miasteczka :)Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 06.11.2012 00:05

Bardzo ładne to białe miasteczko, całkiem fajny klimat:)
Uliczka na 47 super.
Pozdrawiam.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 05.11.2012 23:52

pogodna i ciesząca oko galeria :)

fajnie uchwycone detale
25 + 43 ;))))

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 05.11.2012 23:30

Cieszę się, słońca tam rzeczywiście nie brakowało!

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 05.11.2012 22:57

Z ciekawością obejrzałem tą słoneczną galerię.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!