m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Gdańsk jest jednym z najstarszych miast Polski o ponad tysiącletniej historii. Posiada zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych. Był również miastem królewskim i hanzeatyckim, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Na zdj. widok na Główne Miasto z Motławy. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 roku i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta, chociaż już w VII wieku była tu osada rybacka. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na zdj. fragment Długiego Pobrzeża z przystanią i Zieloną Bramą. Niezwykła atmosfera Gdańska,na którą składają się i bogata historia,i liczne wydarzenia kulturalne,i Bałtyk,sprawia,że jest on jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Widok na Długie Pobrzeże i przystań pasażerską z mostu. Baszta Łabędź to pozostałość po zamku krzyżackim na Rybackim Pobrzeżu vis a vis Fiharmonii Bałtyckiej.To tutaj na Rybackim i Długim Pobrzeżu zaczynamy nasz spacer.Liczne bramy wodne broniły przed laty dostęp do miasta,a dzisiaj dawne nabrzeże handlowe stało się modnym deptakiem. Gmach Filharmonii Bałtyckiej znajduje się na wyspie Ołowiance.Latem odbywają się koncerty czy przedstawienia pod gołym niebem i to własnie stąd,czyli z Rybackiego Pobrzeża najlepiej je odbierać.
Wycieczkowym statkiem na Motławie latem dla ochłody i oczywiście pięknych widoków:) Po prawej gmach Filharmonii. Renesansowy Dom Towarzystwa Przyrodniczego i Brama Mariacka w całej krasie i okazałości:) Zabytkowy dźwig czyli słynny Żuraw nad Motławą z XV w. to jeden z symboli Gdańska. Mieszczańskie kamieniczki na Długim Pobrzeżu najpiękniej wyglądają z Motławy. Zabytkowa zabudowa przy Długim Pobrzeżu nad Motławą - widok ze stateczku wycieczkowego:) Sołdek to najstarszy statek zbudowany po wojnie dzisiaj pełni funkcję muzeum.
A oto jeden z symboli Gdańska,czyli zabytkowy Żuraw nad Motławą z 1444r. Przystań żaglowa na Motławie. Stągwie Mleczne to zabytkowa brama na Wyspie Spichrzów. Wybudowane w XV w. dwie wieże obronne, z powodu kształtów zwane Stągwiami Mlecznymi, są pozostałością fortyfikacji miejskich. Wyspa Spichrzów ze wspaniale odbudowanymi spichrzami o konstrukcji szachulcowej wzbudza zachwyt turystów. Zabytkowe spichlerze na Ołowiance dzisiaj pełnią funkcję hoteli.
Zielona Brama od wschodu kończy Trakt Królewski. Brama ta miała pełnić role rezydencji królewskiej,ale z powodu zbytniego zimna żaden monarcha w niej nigdy nie gościł. Widok na Długi Targ spod Zielonej Bramy.Tutaj kończy się lub jak kto woli zaczyna Trakt Królewski prowadzący do Ratusza i Dworu Artusa przez Długi Targ z pięknymi zabytkowymi kamienicami i dalej do Złotej Bramy. Długi Targ pełni funkcję rynku w Gdańsku i jest typowym dla zabytkowych miast miejscem różnorodnych wydarzeń,gromadzenia się artystów,spotkań towarzyskich. Kiedyś zamieszkiwany przez bogate mieszczaństwo,ma wiele wspaniałych kamienic. Fasady mieszczańskich kamieniczek na Długim Targu są niezwykle malownicze i zachwycające. Fragment Długiego Targu. Tutaj zawsze jest tłoczno,ale ciekawie i kolorowo,zwłaszcza latem w pełnym słońcu:) Złota Kamienica to bodajże najpiękniejsza kamienica przy Długim Targu,która wzbudza zachwyt i zatrzymuje wzrok na dłużej.Obok z lewej kamieniczka ze słynnym okienkiem i panienką,która wychyla się o pełnej godzinie:)
Powoli zbliżamy się do Dworu Artusa,pięknej białej budowli z XVw.,jednego z najwspanialszych zabytków Gdańska. Dwór Artusa to wspaniały przykład salonowej budowli,jaka powstawała we wszystkich hanzeatyckich miastach.We wnętrzu wspaniałe,zrekonstruowane po wojnie freski,malowidła,ławy rajców oraz oryginalny,wysoki na 12 m piec kaflowy z XVI w.                            Fontanna Neptuna na tle Ratusza Głównego Miasta,którego wieża w renowacji była zawoalowana:) Kamienice przy Długim Targu odbudowane po wojnie z wielką dbałością o szczegóły i pietyzmem. Złota Brama znajduje się na Drodze/Trakcie Królewskim,który prowadzi przez ulicę Długą do Ratusza Głównego Miasta oraz Dworu Artusa i dalej przez Długi Targ do Zielonej Bramy,która miała stanowić rezydencję królewską,ale nigdy żaden monarcha w niej nie gościł. Fragment Wielkiej Zbrojowni.
Okna Wielkiej Zbrojowni zbudowanej w stylu niderlandzkiego manieryzmu. Ulica Mariacka to jedna z najpiękniejszych zabytkowych ulic Gdańska,ktora zachwyca swoim wystrojem:rzeźbionymi w kamieniu przedprożami z fantazyjnymi rzygaczami oraz misternie kutymi poręczami i kratami.Dziś,jak dawniej,handluje się tu bursztynem. Przy ulicy Mariackiej znajduje się ogromny gotycki kościół,jeden z największych kościołów Europy.Jest to kościół Mariacki,czyli p.w. NMP.Jego długość wynosi ponad 100m,27 kolumn dźwiga sklepienie na wys.30m,wieża ma 83m wys. (ponad 400 schodow prowadzi na punkt widokowy:) Budowla może pomieścić 25 tys.wiernych,kiedyś całe miasto:) Zabytkowy zegar astronomiczny z kalendarzem oraz ruchomymi figurami ulokowany jest przy kaplicy Świętego Krzyża. Późnogotycka Brama Mariacka,jedna z kilku bram wodnych na dawnym nabrzeżu handlowym,która broniła dostępu do miasta. Gdański Port.
W Porcie Gdańskim cumują potężne statki czekając na rozładunek i załadunek,czasem na remonty. Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte ( z 1966 r.) Przenosimy się do dzielnicy Oliwa,by zwiedzić Bazylikę archikatedralną.Kościół Trójcy Świetej,NMP i Św.Bernarda to świątynia OO.Cystersów z XIII w. Po wielkim pożarze w 1350r. odbudowany w formie gotyckiej,bez zmian przetrwał do dziś.Obecne wyposażenie powstało w okresie baroku. Wejście boczne do Katedry Oliwskiej. Dzisiaj Katedra jest 3-nawową bazyliką na rzucie krzyża łacińskiego i jest jednym z najdłuższych kościołów w kraju (dł.107m).Ozdobą jest rokokowy prospekt organowy z XVIII w. To tutaj odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Gdańsk Oliwa. Pałac Opatów. Oprócz wspaniałej Katedry oraz pałacu nasz zachwyt wzbudza piękny ogród i tutaj zostajemy na dłużej,by odpocząć w tak pięknych okolicznościach przyrody. Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Gdańsk
1pix użytkownik olgar odległość 1 km 1pix
Gdańsk nocą
1pix użytkownik mieczysaw odległość 2 km 1pix
Polskie Miasta - GDAŃSK ( 02 )
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Gdańsk w 3 godziny i laba nad morzem
1pix użytkownik lestekm odległość 2 km 1pix
Gdańsk
1pix użytkownik daisyyy odległość 2 km 1pix
Gdańsk - klimatycznie
1pix użytkownik tama odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.03.2017 22:47

tak, nawet samolotem można z Okęcia, RYR teraz lata

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.03.2017 22:24

Vov , dzięki za Gdańsk i Kalisz :) Polecam gorąco Trójmiasto na wakacje z synem:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 15.03.2017 23:47

piękna pogoda, piękne zdjęcia, ja bywałem tam bez aparatu lata temu

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 08.02.2013 17:07

Gdańsk jest piękny, byłam kilka razy i wciąż chce się tam wracać. Fajnie było sobie przypomnieć. Gdański dworzec, jest jednym z piękniejszych w Europie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.11.2012 19:41

@kapsell,dziękuję za dobre słowo i również pozdrawiam!

Witaj Mietku.Gdańsk to piękne i ciekawe miasto zawsze godne odwiedzin:)
Sama jeszcze nie znam wszystkich dzielnic,ale wszystko przede mną:)Pozdrawiam!

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 12.11.2012 17:05

Bardzo lubię Gdańsk.Jak się nadarzy okazja, to pojadę i zajrzę w te mniej uczęszczane miejsca.Pozdrawiam

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 10.11.2012 22:02

Świetna galeria. Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.11.2012 17:22

Izka,to żaden wstyd,ja też wszystkich polskich miast nie zwiedziłam jeszcze:(
Masz piękne Noworoczne postanowienie i tego się trzymaj:) Pozdrawiam:)

Paweller75,mam nadzieję,że skutecznie Cię zachęciłam do zwiedzenia Gdańska:) Pozdrawiam!

Marto,cieszę się,ze zaglądasz do mojej galerii i się podoba:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.11.2012 17:10

Witam wszystkich Gości i dziękuję za komentarze.
@sniezka,dzięki za dobre słowo i pozdrawiam:)
Paweł,moim celem nie było denerwowanie,tylko zachęcanie do wizyty w Gdańsku:)
Piotr,dzięki za Twoją opinię i polecam Gdańsk np. w przyszłym roku:)
Bartak,cieszę się,że się podobało i pozdrawiam:)
@caprio72,miło mi i również pozdrawiam:)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 07.11.2012 13:37

wstyd !!- jeszcze nie byłam w Gdańsku. Ale dojadę - to będzie moje postanowienie Noworoczne! :-D

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 07.11.2012 01:22

przyjemna oku galeria halszko :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 07.11.2012 00:02

Gdańska starówka robi niesamowite wrażenie. Bardzo fajnie to pokazałaś, aż miło było pospacerować:)
Ja wogóle tam nie byłem, mimo to czuję się bardzo zachęcony do odwiedzenia tego miasta:)
Pozdrawiam.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 06.11.2012 23:49

Piękna galeria z pięknego miasta.
Pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:924) dodano 06.11.2012 19:57

Ładnie tutaj , bardzo ładnie i pięknie pokazane. Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 06.11.2012 19:55

Ciekawy cykl zdjęć o Gdańsku. Podobają mi się zdjęcia z odbiciem światła słonecznego od szyb na bruku.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3607) dodano 06.11.2012 19:41

Ależ mnie denerwujesz tą galerią. Wiesz jak kocham to miasto:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 06.11.2012 17:23

Gdańsk uwielbiam, a Ty go pięknie pokazałaś:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.11.2012 16:58

Witam i pozdrawiam miłośników pięknego Gdańska:)) Dziękuję za odwiedziny,komentarz i pozdrowienia.
Zachęcam do odwiedzenia Gdańska tych,kto dawno nie był i pozdrawiam serdecznie:)

wo użytkownik wo(wpisów:265) dodano 06.11.2012 16:51

Przepiękne fotografie Halinko. Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 06.11.2012 16:44

Gdańsk jest piękny :)Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!