m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszając do obejrzenia tego dzieła sztuki, mam nadzieję, że nie zanudzę Państwa krótką historią tej wspaniałej budowli. Ze względu na jego okazałość poświęciłam mu oddzielną galerię. Zamek Książ znajdujący się w granicach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających. Budynek Bramny. Oficyny od wschodniej strony. Oto krótka, ale jak ważna historia Zamku:1288 - 1292- pierwsza pisemna wzmianka o zamku Fürstenstein (dziś: Książ). Budowa jednego z wielu zamków obronnych księcia świdnicko- jaworskiego Bolka Surowego. Oficyny i ogrody. Do roku 1392 Piastowie Świdniccy mają zamek Fürstenstein w swoim panowaniu, potem na mocy traktatu sukcesyjnego zamek przechodzi pod panowanie korony czeskiej. Brama główna z Biblioteką. 1497 Władysław Jagiellończyk sprzedaje zamek swojemu kanclerzowi Johannowi von Schellenberg. Brama główna. 1508 dobra książańskie należą do Johanna von Haugwitz.
Oficyny.11 czerwca 1509 Johann von Haugwitz przekazuje zamek i sąsiadujące z nim dobra Konradowi I von Hochberg (zamek pozostaje w rękach rodziny von Hochberg aż do jego konfiskaty przez nazistów) Taras Baszty Prochowej. 5 kwietnia 1605 Konrad III von Hochberg otrzymuje od cesarza Rudolfa III dziedziczne prawo do zamku w miejsce dzierżawy. Zamek staje się dziedziczną własnością rodu von Hochberg. 1705 - 1742 Konrad Ernest Maximilian von Hochberg zajmuje się przebudową zamku. Powstają wówczas reprezentacyjne skrzydło barokowe, Dziedziniec Honorowy i budynki przedzamcza (oficyny, łaźnia i budynek bramny, posterunek i biblioteka). Na Wzgórzu Topolowym zbudowany zostaje także pawilon letni, który w II połowie XIX wieku staje się rodzinnym mauzoleum. 1789 - 1833 Jan Henryk VI zagospodarowuje najbliższe otoczenie zamku. Na terenie parku zamkowego wg projektu Christiana Wilhelma Tischbeina powstają budynki i sztuczna ruina na średniowiecznym fundamencie, tak zwany Stary Książ. 1848 Hochbergowie otrzymują tytuł książęcy. 1907- 1938 Jan Henryk XV przeprowadza ostatnią wielką przebudowę zamku. W latach 1908- 1923 powstają dwa neorenesansowe skrzydła - zachodnie i północne. Wieża osiąga wysokość 47 m. i jest zwieńczona kulistym hełmem z latarnią. Zamkowe tarasy otrzymują swoją dzisiejszą formę.
8 grudnia 1891 Jan Henryk XV poślubia w Londynie Marię Teresę Corwallis West- księżniczkę Daisy, jedną z najbardziej interesujących postaci w historii zamku. 1941 Zamek jest skonfiskowany przez reżim nazistowski. Synowie Daisy i Jana Henryka XV walczyli przeciw Hitlerowi: Jan Henryk XVII w armii brytyjskiej, Aleksander w wojsku polskim. W czasie II wojny światowej przechowywano w Zamku Książ zbiory Królewskiej Biblioteki Pruskiej z Berlina. 1943 Do Zamku Książ wkracza nazistowska paramilitarna organizacja „Todt”, prowadzone są intensywne prace, przypuszczalnie przygotowywano tu jedną z głównych kwater Hitlera. W tym czasie powstają podziemne tunele pod zamkiem, długie na ok. 1 km. Historycy mają różne zdania na temat przeznaczenia podziemi pod zamkiem oraz tuneli, które w tym samym czasie budowane były w Górach Sowich. Do sierpnia 1946 W zamku stacjonują wojska radzieckie. Do roku 1956 Zdewastowany zamek niszczeje.Tu widoczne tarasy: Taras Baszty Prochowej, Taras Bogini Flory oraz Taras Honorowy. Z przodu Oficyna wschodnia. 1956- 1962 Zamek jest zabezpieczany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia. Widok od południowego wschodu współcześnie.
1974 Rozpoczynają się kompleksowe prace remontowe. Dziedziniec Honorowy. Dziedziniec Honorowy.Okna nad filarami, to Sala Maksymiliana. 1991 Właścicielem zamku zostaje Gmina Wałbrzych. Budynkiem zarządza Przedsiębiorstwo Zamek Książ Sp. z o.o. W początkowych wiekach Zamek Książ miał za sobą wielce burzliwe dzieje. Często przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw, był niszczony podczas licznych wojen tu się toczących. Tak naprawdę niewiele wiemy o początkach dzisiejszego zamku Książ, a i w przekazach o pierwszych wiekach jego funkcjonowania jest wiele luk i niejasności, a wręcz sprzeczności. Baszta Prochowa.
Zamek w pobliżu Wałbrzycha istnieje od XIII wieku. Taras Orzechowy lub Kasztanowcowy.Warownia jest jedną z największych rezydencji w Polsce. Na przestrzeni wieków, obiekt przeszedł liczne przebudowy. Po działaniach wojennych Zamek został odrestaurowany i udostępniony turystom.Widoczne dwa tarasy: Taras Środkowy powyżej i Taras Wodny niżej. Swoją świetność zachowują sale:Maksymiliana, myśliwska, biały salon, salon jadalny oraz chiński i zielony. Zachodnie skrzydło Zamku.
Taras Orzechowy, Taras Bolka i Taras Środkowy. Taras Środkowy. Na otaczających Zamek skałach założono piękne ogrody. Zwiedzający mogą przenieść się w atmosferę panującą za czasów ostatniej właścicielki Daisy von Pless, żony księcia Johana Heindricha XV. Uchodząca za piękność wśród arystokracji, Daisy jest autorką rewelacyjnej biografii szlachty europejskiej pod tytułem Taniec na wulkanie. Daisy von Pless pisała w 1929 roku: Zamek Książ jest cudownie położony. Zamek koronuje obrośnięte świerkami skały, które opadają 50 metrów na północ i południowy zachód, i dominuje nad olbrzymim pejzażem lasów, jezior i pól, który się gubi w niebieskiej mgle śląskich gór...
W czasie III Rzeszy, Książ był przygotowywany na jedną z głównych kwater Hitlera, co nie zostało zrealizowane. Zamek stanowi jeden z hitów wśród miniatur, ze względu na wielkości i rozmach budowli. Aktualnie w Książu jest organizowanych wiele atrakcyjnych wystaw i imprez plenerowych. W latach 1908-1923 książę Jan Henryk XV Hochberg książę von Pless dokonał kolejnej przebudowy, m.in. tarasów. Taras Środkowy i Taras Wodny. Między 1907 a 1943 rokiem Książ był siedzibą księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless. [Daisy]. Taras Zachodni, Taras Północny oraz Taras Arkadowy.
Zapaść finansowa i problemy rodzinne Hochbergów, które miały miejsce w latach 20. XX wieku, stały się przyczyną powolnego upadku Książa. Wokół Zamku jest mnóstwo tarasów kwiatowych, ogrodowych i wodnych. Tej miniaturze poświęciłam najwięcej czasu, ze względu na jego wspaniałość, wielkość i ciekawą historię. Brama wjazdowa w północnej części Zamku. Fotografując miniaturę Zamku Książ, uznałam, że jest to temat na oddzielna galerię. Uważam, że Zamek Książ zasługuje tym bardziej na szczegółowy opis i pokazanie jego przepięknych walorów architektonicznych.
Przy miniaturze pracowało jedenastu modelarzy przez okres dwóch lat. Park Miniatur w Kowarach, to miejsce, które wyzwala w człowieku wiele radości. Powrót do dzieciństwa, do baśniowej krainy, gdzie wszystko przepełnione jest magią, jak w Sklepach cynamonowych Bruno Schulza. Dziękuję za miło spędzony czas.

najbliższe galerie:

 
KOWARY - Jesienne spacery
1pix użytkownik seferino odległość 0 km 1pix
KOWARY - Starówka
1pix użytkownik seferino odległość 0 km 1pix
KOWARY - PARK MINIATUR 3
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
POLSKA - Kowary - Starówka
1pix użytkownik paulus odległość 0 km 1pix
Kowary - Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
Polskie Miasta - KOWARY
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 04.07.2014 23:30

harmony - Zmieniło się bardzo i zmienia się nadal. Ja byłam tam, tak jak napisałam w którymś komentarzu "w tamtym wieku" i od tamtej pory zmiany są ogromne. Wnętrza, tarasy, nie do poznania. Nieczynne były podziemia. Dziś można oglądać znacznie więcej.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 04.07.2014 23:18

Byłam tam, ale no właśnie, bardzo mi się podobało i jestem ciekawa jak to miejsce się zmieniło.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 04.07.2014 23:17

harmony - Polecam gorąco Książ, bo to magiczne miejsce.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 04.07.2014 23:14

Dzięki, już jestem w trakcie oglądania :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 04.07.2014 23:12

harmony - Zapraszam do obejrzenia galerii z Książa, ale tego rzeczywistego.
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22887
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=23115
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22871
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=23084

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 04.07.2014 23:07

Dawno temu byłam w tym zamku i ostatnio myślałam, aby go znów odwiedzić. Na razie obejrzałam go z wielką przyjemnością w Twojej galerii, choć to tylko jego miniaturka :). Super ostatnia fotka, taka radosna :) Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 16.12.2012 22:03

ak - jeśli Cię namówiłam na odwiedzenie tego miejsca, to się cieszę, bo naprawdę warto tam pojechać i zobaczyć te cudeńka.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 16.12.2012 22:01

jo_ta - no nie do końca tak jest. Długo musiałam czekać, aż przejdzie kilka wycieczek, a później szybko robić zdjęcia, bo zbliżały się następne. Na szczęście zdążyłam i efekty są widoczne.
Pozdrawiam serdecznie.

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:400) dodano 16.12.2012 13:41

Niewątpliwą zaletą takich budynków jest to, że nie plączą się tam tysiące turystów wciskających się do kadru :). Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 01.12.2012 23:06

po ogldnięciu galeri obiecałem sobie w przyszym roku park miniatur w Kowarach potrafisz namówić :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 09.11.2012 17:34

piotr54 - Zamek Czocha jest wspaniale wykonany i cieszy się ciekawą historią. Jeśli chodzi o Książ, to jest po prostu dzieło sztuki i może dlatego poświęciłam mu najwięcej czasu.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 09.11.2012 17:32

kapsell - Dziękuję. Jest mi przyjemnie, że galeria się podoba i przywołałam wspomnienia.
Pozdrawiam serdecznie.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 09.11.2012 09:41

Atrakcyjnie pokazałaś miniaturę zamku, który jest bodajże najciekawszym zamkiem dolnośląskim/ obok Czochy/

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 08.11.2012 22:33

Świetna galeria. Miałem okazję być w tym parku. fajnie się wspominało. Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 08.11.2012 20:26

popekpawel - Dzięki wielkie. Pawełku, przekonaj się, naprawdę warto. Jest to radość nie tylko dla człowieka, ale i aparat ma co robić :))))))
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 08.11.2012 20:25

tereza - Miło mi Cię gościć Teresko w swojej skromnej galerii. Dziękuję za opinię:))
Pozdrawiam cieplutko.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 08.11.2012 20:23

martafryka - Dziękuję i zapraszam.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 08.11.2012 20:22

paweller75 - Dziękuję za wizytę i zapraszam do moich galerii. Miło słyszeź takie opinie.
Pozdrawiam :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 08.11.2012 20:20

romana - Dziękuję za dobre słowo. Naprawdę, bardzo się starałam. Jest mi tym bardziej przyjemnie, że galeria się podoba.
Pozdrawiam serdecznie.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 08.11.2012 18:46

Bardzo ładnie Ci to wyszło. Ja jakoś nie mogę się przekonać do parków miniatur.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 08.11.2012 06:53

Zamek w miniaturze robi wrażenie podobnie jak w oryginale.
Piękna prezentacja.Pozdrawiam serdecznie:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 08.11.2012 00:59

autentycznie - fantastyczne :)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 08.11.2012 00:31

Zamek bardzo fajnie zrobiony, ciekawie to pokazałaś:) Fotki 17, 18, 19 i 25 super.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 08.11.2012 00:14

Afrodyto - kawał dobrej roboty zrobiłaś tworząc te dwie galerie. Widać, że włożyłaś w nie mnóstwo pracy. Ja również bardzo przyjemnie spędziłam z Tobą czas zwiedzając Zamek Czocha oraz ten w Książu.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 07.11.2012 21:32

Dziękuję Halinko. Poświęciłam tej galerii wiele czasu. Posegregowanie mnóstwa zdjęć i opisy zajęły mi ponad tydzień. Korzystam z Przewodnika Zabytków Dolnego Śląska, więc musiałam sporo przeczytać i wybrać odpowiednie treści. Tej "perełce" poświęciłam również najwięcej czasu w samym Parku. Zdjęcia tak jak przy Zamku Czocha robione były na kolanach i na leżąco. Aż sama sobie się dziwię, że tak "boleśnie" się poświęciłam, ale zależało mi na dobrych ujęciach.
Pozdrawiam serdecznie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.11.2012 21:26

Zamek Książ w miniaturze pięknie i dokładnie przedstawiony z całą historią:)
Zwiedzałam oryginał ostatni raz w czerwcu tego roku i zamczysko robi wrażenie
swoją wielkością i nierzadko mroczną historią. Dziękuję za przypomnienie tego
miejsca i gratuluję cierpliwości w opracowaniu tej galerii. Pozdrawiam Asiu:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!