m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
Niedaleko Białej Rawskiej  znajduje się wieś Wola Chojnata. Jak większość polskich wsi jest nieciekawa i wydawałoby się, że można ją minąć, zmierzając do określonego celu. A jednak w tej właśnie wsi znajduje się  odremontowany zabytkowy pałac, wzniesiony w 1873 roku w stylu eklektycznym. Pałac został wzniesiony przez rodzinę Węsierskich. Jego projektantem był znany architekt Henryk Marconi. Jest to budynek parterowy, z trzema płytkimi ryzalitami od frontu i ogrodu. Pałac na osi fasady posiada portyk kolumnowy. W pałacu niegdyś znajdowała się szkoła podstawowa. Dziś budynek jest pieczołowicie odrestaurowany i należy do prywatnego właściciela. Rawa Mazowiecka to miasto w województwie łódzkim. Na jej terenie znajdują się ruiny zamku książąt mazowieckich. Z zamku ostała się ino ta malownicza wieża, która jest udostępniona zwiedzającym. Przejeżdżając przez Inowłódz warto się tam zatrzymać, bowiem znajduje się tam perła architektury romańskiej - kościół św. Idziego.
Murowany, romański kościół św. Idziego w Inowłodzu został ufundowany w 1086 roku przez króla Władysława Hermana jako wotum za narodziny syna - Bolesława Krzywoustego. W kościółku po dziś dzień odprawiane są nabożeństwa. Przy pochodniach, bo prądu tam niet. Potężne ruiny zamku drzewickiego stoją nad rzeką Drzewiczką niedaleko rynku miejskiego w Drzewicy. est to zamek typu nizinnego jednak musiał budzić respekt u potencjalnych agresorów. Przede wszystkim robią wrażenie cztery ogromne wieże. Mury obwodowe kórych grubość wyniosi 2,4 m posiadały dookoła ganki strażnicze ze strzelnicami. Całość otaczała z 3 stron fosa a od północy rzeka. Pomimo iż ruiny są bardzo malownicze, to nad zamkniętą bramą powita was tabliczka: teren prywatny wstęp wzbroniony. Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów pocysterskich w Polsce. Brama Rycerska i Wieża Mauretańska. Po raz pierwszy Sulejów pojawił się w dokumentach w 1145 roku jako osada książęca z komorą celną na skrzyżowaniu szlaków handlowych ciągnących z Kazimierza nad Wisłą do Wielkopolski i znad morza na tereny dzisiejszych Węgier. W celu umocnienia religii katolickiej, a także z myślą o upowszechnieniu nowoczesnej kultury rolnej książę Kazimierz Sprawiedliwy w 1176 roku przyznał ziemie położone w pobliżu wsi Zakonowi Cysterskiemu i ufundował tam opactwo.
Pierwsi mnisi przybyli do Sulejowa w roku 1177 z miejscowości Morimond we Francji. Oparty na surowej regule benedyktyńskiej Zakon Cysterski należał do najbogatszych w tej części Europy, a liczne później przywileje królewskie, darowizny osób świeckich, wzorowo prowadzona gospodarka rolna, dochody z targów i odpustów, a także zwolnienia z podatków ugruntowały jego silną pozycję finansową i pozwoliły na zbudowanie położonego na prawym brzegu Pilicy okazałego warownego zespołu klasztornego. Wkrótce po swoim przybyciu Cystersi wznieśli prowizoryczną świątynię, tzw. oratorium, którą w okresie 1213-32 pod kierunkiem włoskiego architekta Simona rozbudowano w trójnawowy kościół p.w. Najświętszej Marii Panny oraz św. Tomasza Kanterberyjskiego. Po zakończeniu budowy kościoła i po jego konsekracji rozpoczęto działania przy wznoszeniu wschodniego skrzydła klasztoru, mieszczącego m.in. dormitorium, celę opata i archiwum. Skrzydło to zostało jednak wkrótce zniszczone, bowiem nieufortyfikowane jeszcze wówczas opactwo w roku 1259 najechali, a potem spalili okrutni Tatarzy. Przypuszczalnie pod koniec XIV stulecia rozpoczęto budowę otaczającego klasztor murowanego zespołu umocnień. Najpierw wzniesiono wieżę opacką oraz wieżę mauretańską wraz z dochodzącymi do nich fragmentami muru tworzącymi południowy odcinek obwodu, a także nie zachowany do naszych czasów zamykający go od północy mur kurtynowy.  Kolejny najazd tatarski w 1431 roku wpłynął na intensyfikację prac fortyfikacyjnych, kontynuowanych z przerwami do początków XVI wieku i skutkujących powstaniem nowego, większego obwodu warownego, rozbudowanego ku północy i w kierunku północno-wschodnim. Wzniesiono wówczas wieżę muzyczną i attykową, a także dwie wieże bramne: krakowską i rycerską. Około 1530 zakończono prace przy budowie południowego skrzydła klasztornego, do którego kilkadziesiąt lat później dostawiono skrzydło zachodnie. W nowych pomieszczeniach zlokalizowano m.in. refektarz, calefactorium i kuchnię. W 1584 na terenie opactwa umieszczono przeniesiony z Rawy Mazowieckiej skarbiec wojsk kwarcianych
Fakt ten poprzedziła lustracja wizytatora fortalicji, który dla zapewnienia właściwego bezpieczeństwa zarządził wykonanie drobnych poprawek, m.in. zalecił likwidację pierwotnego przejazdu bramnego w wieży rycerskiej. Na przełomie XVI i XVII wieku wzniesiono usytuowany w południowej części założenia pałac opacki, do wieży opackiej dostawiono arsenał, zaś do ówczesnej owczarni - przybudówkę pełniącą funkcję składu, obecnie służącą za plebanię. Wiek XVIII przyniósł zmianę funkcji umocnień obronnych klasztoru, które w związku z rozwojem sztuki wojennej nie były już w stanie zapewnić skutecznej ochrony jego mieszkańcom. Część murów rozebrano, a w oparciu o pozostałe wzniesiono zabudowania gospodarcze w północnej części zespołu, mieszczące m.in. browar, gorzelnię, magazyny, młyn oraz spichrze. Pożar z 1790 częściowo zniszczył kościół oraz klasztor, którego próbę odbudowy przerwała kasata zakonu w roku 1819. Zabudowania klasztorne przeszły wówczas na skarb państwa, zostały wypuszczone w dzierżawę i przy braku należytej opieki z upływem lat podupadły. W 1847 roku kolejny pożar strawił dach parafialnego już wówczas kościoła, budynek klasztorny i należący do opata pałac. Kilka lat później klasztor i pałac rozebrano, zlikwidowano także część zabudowań gospodarczych na północnym i wschodnim odcinku obwodu. W 1923 ponownie spłonął dach kościoła i od tego wydarzenia datuje się powolną, trwającą do dziś rekonstrukcję całego założenia. Najszerzej zakrojone prace remontowe przeprowadzono w latach 1973-86 - zrekonstruowano wówczas i odbudowano z przeznaczeniem na hotel ciąg północnych obiektów gospodarczych, trwale zabezpieczono też zrujnowane, zabytkowe fragmenty młyna i pałacu opata. W 1986 roku do pomieszczeń należących do parafii powrócili oo. Cystersi i z ich powtórnym przybyciem rozpoczął się kolejny etap prac konserwatorskich w kościele i zabudowaniach klasztornych. A to już zupełnie nieznane mi miejsce, choć bardzo urokliwe.
Wracając z Sulejowa w kierunku Warszawy trafiliśmy na taki oto obszar. Wygląda jak jakaś kopalnia odkrywkowa ale co to i gdzie to nie mam zielonego pojęcia. Dzięki:)

najbliższe galerie:

 
Sulejów
1pix użytkownik al_ka odległość 1 km 1pix
Opactwo cystersów w Sulejowie
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Polska - Sulejów - Podklasztorze
1pix użytkownik kamila_kula odległość 1 km 1pix
OKOLICE SULEJOWA ZIMĄ
1pix użytkownik pirania odległość 2 km 1pix
Zalew Sulejowski i Murowaniec.
1pix użytkownik arti333 odległość 2 km 1pix
Zalany kamieniołom wapieni pod Sulejowem.
1pix użytkownik arti333 odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 08.09.2013 19:08

Podobało mi się, ale...umiarkowanie. Podobało by się bardo gdybyś w tym zestawie umieścił moje Walewice. To też łódzkie. Rozumiesz wiec, że lokalny patriotyzm nie pozwala postawić mi dychy. Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6324) dodano 18.11.2012 13:45

świetne zdjęcia i opisy.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 09.11.2012 19:16

Witam wszystkich i dziękuję za wizytę:) Halina. Chyba masz rację ale muszę się upewnić:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 09.11.2012 16:40

Ciekawa ta pigułka z Łódzkiego:) Pałac w Woli Chojnata przecudnej urody!:))
Na zwiedzenie Opactwa Cystersów w Sulejowie też jestem chętna:)
A w Drzewicy nie miałeś ochoty przeskoczyć przez fosę czy bramę?:)
Tereny z fot.24-27 bardzo malownicze:)) Mam pewne podejrzenia:)
Sprawdź w necie dawne wyrobiska koło Tomaszowa Mazowieckiego.
Wydobywano tam biały piasek kwarcowy.Teren jest zagospodarowywany:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 09.11.2012 09:37

Ciekawe miejsca, a Sulejów chętnie bym zwiedził.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 09.11.2012 03:32

prjekrasna!

spasiba ;)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 09.11.2012 00:06

Dzięki za ciekawą trasę po łódzkim :)Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.11.2012 20:32

Ładna pigułka, łatwa do przełknięcia i całkiem ciekawie zaprezentowana. Podoba mi się.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!