m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (12):

 
Powrót na tak zwane stare śmieci jest intrygujący. A tu wszystko po staremu. SILODA, biedniutka restauracyjka karmi tak samo zdrowo i pysznie. Żadnych inwestycji nie zauważyłem. Prądu jak nie było tak nie ma. Mój poranny szlak na targ też zastałem bez zmian. Natomiast ja, byłem tym razem świadomy miejsca i jego fotogenicznych możliwości i używałem sobie do woli. Na tym mostku pod którym nie płynie nawet ściek zaczyna się dróżka do krainy wspaniałych doznań. Namawiałem Jana do wczesnego wstawania. Bo tylko o świcie można zobaczyć czary. Promienie słońca muszą się przebijać przez gąszcz krzaczorów a dymy z ognisk tworzą nierealistyczne obrazy. Wzdłuż tej uliczki ustawione są tzw. gar kuchnie. Na ziemi ognisko, wokół niego kilka cegieł, kamieni na których stoi garnek. Obok duży gar z wodą do wielokrotnego mycia plastikowych miseczek. Klienci w pozycji kucznej siorbią gorącą zupę i jednocześnie ogrzewają się przy ognisku. Ta uliczka rano jest pełna ludzi bo prowadzi od brzegu Zatoki Bengalskiej, do którego dobijają po nocnych połowach rybacy, do targowiska. Jedni niosą świeżą rybę na targ. Drudzy wracają z zieleniną i ryżem. Owocami. A jeszcze inni wałęsają się ot tak dla rozchodzenia, zastygłych po nocnym wypoczynku, kości. Tutaj wszyscy śpią na deskach. Nikt nie marzy o wygodnym materacu. Psy wygrzewają się w promieniach słońca. Czas biegnie powoli. A jednak 60. sekund na minutę. Z taką prędkością poruszają się po głównej uliczce. Całymi rodzinami. Dlaczego? - bo to atrakcja poranna. Może coś się wydarzy. Uliczka przy targowisku kończy się na udeptanej ziemi z domieszką asfaltu na szerokość zaprzęgu dwukółki ciągniętej przez woły. Jest tam też przystanek autobusowy. Są też przyjezdni, ciekawscy, którzy mają cukierka, dolara i są dowodem, że są inni ludzie na świecie.
Najfajniej jest jak do ogniska szefowa kuchni dorzuci trochę liści i innych sucharów. Dymek pięknej urody zaczyna się wspaniale kłaść po uliczce. Ale wtedy na złość z premedytacją na drodze pojawia się taka ilość przechodniów, że nie mogę sobie pozwolić na zdjęcia bo w kadrze po prostu kaszana. Inscenizatorzy wszelkich widowisk marzą o takiej scenerii. W latach 80. ubiegłego wieku stosowano suchy lód. Stosowany jest jak to lód w chłodnictwie. Ma jeden dodatkowy walor oprócz zimna w sobie, ulatnia się z niego mgiełka. Widowiskowe są kolorowe drinki w których zamiast mokrego lodu, użyto suchego lodu. Na podświetlonym barze stoją wysokie kieliszki z których wydobywa się mgła, dymek. Wspaniały widok i doznania smakowe wspaniałe. Dym z ognisk ma jednak przewagę bo unosi się wraz z wiatrem. Zastyga w krzaczorach. Fotograf szaleje ze szczęscia. Reżyser widowiska z udziałem suchego lodu nie ma lekko. Musi użyć wiatraka. Próby są wykluczone bo to kosztowna mgła. Ciepło w hali w której jest realizowane widowisko przydusza mgłę do posadzki. Krótko mówiąc nerwówka, że o oświetleniowcach nie wspomnę, których wysiłki nie dają oczekiwanych rezultatów. A tutaj przyroda sama kształtuje walor widowiska. Słońce świeci ciepłym światłem bez filtra żółtego w reflektorze na pełną moc. Statyści, aktorzy przemieszczają się po planie, bez scenariusza, asystentów, scenografów i słynnego zawołania reżysera  akcja  ze swoimi problemami. Ze swoimi pakunkami, zakupami, dziećmi na ręku. Psami. Idą jak co dzień i nie widzą tej inscenizacji. Ja siedzę na tej ubitej ziemi i rzucam wzrokiem raz w jedną raz w drugą stronę. Wschód przecina uliczkę ułożoną w kierunku północ - południe. Czasami żałuję, że nie mam kilku asystentów, którzy dokładaliby trochę sucharów do ogniska bo słońce akurat wspaniale kładzie się na uliczce a dymów brak. Narobiony wracam do hotelu na śniadanie. Jaś już czeka i pyta jak było? - a ja rzucam - trzeba było wstać około szóstej i miałbyś wspaniały spektakl gratis. A teraz przy dobrej kawie z ciepłym croissantem moglibyśmy wspominać. Na szczęście oprócz wschodów są też zachody słońca. A wieczorem, przed zachodem nikt nie kładzie się spać. Każdy kto jest wpatrzony w horyzont zanurzony we własnych myślach z kieliszkiem wina w ręku ma szansę zapomnieć choć na chwilę, że życie czasami daje w dupę a czasami przy pomocy inscenizacji pozwala zapomnieć...

najbliższe galerie:

 
Wioska rybacka - Ngapali beach.
1pix użytkownik nata14 odległość 3 km 1pix
BIRMA - DWIE TRZECIE WODY I MILIONY KOMÓREK. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 6 km 1pix
BIRMA - LONE THA VILLAGE -  ciąg dalszy do ZACHODU SŁOŃCA
1pix użytkownik deszcz odległość 8 km 1pix
BIRMA - LONE THA VILLAGE - ŚWIT
1pix użytkownik deszcz odległość 8 km 1pix
Birma
1pix użytkownik martyna odległość 135 km 1pix
BIRMA - CHAUNGTHA EKUMENICZNA PLAŻA. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 156 km 1pix

komentarze do galerii (51):

 
bj użytkownik bj(wpisów:3) dodano 17.03.2013 21:49

Jestem zachwycona zdjęciami i powtórzeniami, niesamowite miejsca i wspaniałe opisy. Pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 16.11.2012 15:25

TOMEK - najbliżej wizę można dostać w Berlinie...gratuluję decyzji, jak masz pytania bez odpowiedzi to może ja będę mógł pomóc...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 16.11.2012 15:22

ANNUUS80 - każdy śpioch w tych okolicznościach budzi się sam bardzo wcześnie, bo nie może się doczekać jak to tego ranka będzie, a po drugie wieczorami tam nie siedzi się bardzo długo bo ciemno i cicho...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 16.11.2012 15:18

SURYKATKA - dziękuję, że wywołałaś pantomimę i teatr cieni, że takie masz skojarzenia i to wcale nie jest odejście od tematu...zdjęcia robi się po to by "działały", na wyobraźnię, by oddawały stan ducha autora, który patrzy " trzecim okiem " na krajobraz, ludzi...jak to zadziała, to potem patrzy się jakimi metodami do tego autor doszedł, jaką wybrał technikę itd...można długo...scena jest moim życiem, więc trudno bym inaczej fotografował...pozdrawiam serdecznie.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 14.11.2012 23:19

No to bilety kupione :)
jak nas tam wpuszczą to będziemy w połowie lutego poszukiwać magii i czarów :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 12.11.2012 18:11

Jestem strasznym śpiochem, ale dla takich widoków wstałabym z pewnością.
Sympatyczna opowieść o Birmańskim świcie.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7255) dodano 12.11.2012 18:08

Piękny ten Twój teatr cieni. Postacie nie muszą nic mówić, ważne,że się poruszają, bezgłośnie grają swoje role... W młodości należałam do teatru pantomimicznego. Ihaha, cóż to były za "rozbudowane" role ;-). Ale i tak byłam z siebie bardzo dumna :D. Powiem Ci,że być może znasz nawet naszego szefa teatru, serio, a przynajmniej coś słyszałeś o nim :-))) Kurcze, mam się czym chwalić, o ja durna, durna ja.... ;D
Zeszłam z tematu, przepraszam, a tematem jest Twoja galeria... Ostatnią fotkę to do kalendarza może, a którąś z tych zielonych do sypialni na ścianę poproszę ;-)
Pozdrawiam serdecznie :-)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 12.11.2012 17:17

MIECZYSAW - dziękuję...wspaniała recenzja...trochę mgły, porannego słońca, trzydziestu paru statystów i kilka psów...tania inscenizacja z pointą o zachodzie...impresja...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 12.11.2012 17:00

MGFOTO - dziękuję...życie ma w sobie dwie strony...daję w dupę jak piszę powyżej i daję szansę na zapomnienie przez radość. Impresja z definicji jest krótkim tworem. Ulotnym. Tak krótkim jak inscenizacja z mgłą w tle a potem to już wiatry rozpędzają rozmarzenie i znów stajemy się ubożsi...pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 11.11.2012 19:49

Panie reżyserze to widowisko jest wspaniałe,scenarzysta dał z siebie wszystko, a sceneria jest bardzo urzekająca.Lubię takie sztuki teatralne.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 11.11.2012 13:27

O ileż uboższe i smutniejsze byłoby życie bez takich inscenizacji... Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 11.11.2012 11:01

no i mialo byc "nuzace"

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 11.11.2012 10:57

Deszcz- tak uczciwie - fajne zdjecia, ale za wiele w nich powtorzen. To tak , jakbys na sile chcial powtorzyc foty z tajemniczego ogrodu, lecz zrobic je lepiej, zapominajac, ze lepiej jest wrogiem dobrego. Zbyt wiele tu moim zdaniem powtorzen. Fota 5 jest de facto bardzo zblizona do 4, ale jest technicznie duzo lepsza...no i wlasnie dochodzimy do sedna sprawy - do techniki. Na tym polu nie jest dobrze. Zbyt liberalnie pozwalasz sobie na uzywanie suwaczkow, Stad tez pozniej wychodzi straszny szum w miejscach oryginalnie bardzo ciemnych, a bardzo rozjasnionych w postprodukcji. Deszczu - jest tu wiele bardzo ladnych fot, ale jako zbior, jako galeria to moim zdaniem troche za malo na dyszke. Po prostu jest tu nazbyt monotonnie. Nawet najlepsze ujecie powtarzane zbyt wiele razy w pewnym momencie zaczyna byc nurzace. No i jeszcze jedno - Twoja taktyka ignorowania mnie w nadziei ze przestane sie wypowiadac pod Twoimi galeriami jest z gory skazane na przegrana. Z drugiej strony sam pomysl - czy widziales , albo czytales jakakolwiek zlosliwa opinie o galerii z mojej strony? Czy pomocne sa wylaczne peany, czy szczera i konkretna krytyka?

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:28

DANIELSKI - dziękuję...dobry żart...już kilka razy czytałem obronę moich żółci, na tekst " za żółte ", ktoś odpowiadał -" Azja chłopie, Azja pełna żółtków jest!!!" i było OK...dzięki i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:24

WMP57 - dziekuję...słyszałem, że Czop jest rewelacyjny...pójdę tylko kiedy...następny koniec tygodnia w Szczecinie i tak w kółko...noce zostały...OBAMA leci do Birmy!!!...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:21

DISPAR - 5. bardzo mi żal...jest na okładce i ma sukcesy...a która Tobie najbardziej się podoba?...dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:19

SKUZA - dziękuję...jest jeszcze plaża...też się tam dzieją dziwne zjawiska nie mające nic wspólnego z dzisiejszą cywilizacją...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:16

MARGO - dziękuję...to co wymieniłaś to aż nadto...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:14

TEREZA - dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:14

CARMEL - dziękuję, to są czary z dwóch wizyt a było ich więcej...czasami zdjęcie, które przepada w osobistej selekcji dla innych jest ciekawe, trudna robota ta selekcja...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:08

BARTAK - to się cieszę, mnie te birmańskie świty prześladują...dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:06

POPEKPAWEL - dziękuję...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 01:03

TOMEK - wpadniesz do Birmy to znajdziesz te wszystkie składniki...pytałem Cię ogladając Twoje zdjęcia z Indii o wysokość z której robisz zdjęcia, bo ja staram się robić możliwie nisko, jakby pod włos...z praktyki telewizyjnej wyniosłem przekonanie, że pod włos większe zawirowanie jest w kadrze...dziekuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2012 00:58

CHIPSIK - dziękuję, że wpadłeś...pozdrawiam serdecznie.

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 10.11.2012 21:59

Jak tam żółto :). W końcu to Azja :).

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2282) dodano 10.11.2012 19:58

Stylowo "deszczowo" jak zwykle u Deszcza, no i ta powalająca, egzotycznie czarująca Birma.
Pozdrawiam serdecznie.
PS. Właśnie wróciłem z "Pokłosia" - polecam, absolutnie. To tak na marginesie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 10.11.2012 17:56

Fotek za mało???
Wręcz przeciwnie. 5 - niepotrzebna.
Opowieść bardzo dobra, fotografie jeszcze lepsze.
Namawianie do wczesnego wstawania- bezcenne.
Bardzo fajny poranek.
Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.11.2012 10:37

Zaczarowany świat,zaczarowany ogród i czarujące morze.....to Twoja magiczna strona:)Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 10.11.2012 09:19

Magicznie, tajemniczo, pięknie. Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 10.11.2012 06:50

Tajemniczo i pięknie.Pozdrawiam serdecznie:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 09.11.2012 20:40

zjawiskowe miejsce...trzeba umieć to utrwalić...jak zwykle pięknie i nie czuję niedosytu...porcja czarów wystarczająca :) pozdrawiam

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 09.11.2012 20:12

Mnie też oczarował ten birmański świt :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 09.11.2012 19:25

Pięknie deszczu. Kolejna bajkowa galeria.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 09.11.2012 18:53

Przepis na magię ? :)
Dymy , świt i wyjątkowe miejsce.
Już po raz kolejny widzę galerię z Twojej birmańskiej serii , która na trwałe pozostawia ślad w pamięci.
Co do kolorów - to podniesiony balans bieli. Bardzo dobry pomysł. Nadal jednak muszę szukać trzech pozostałych składników na czarodziejski obraz.
Dymy , świt i magiczne miejsce :)
Pozdrawiam serdecznie.

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 09.11.2012 18:16

Te kolory mnie powalają... pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 16:32

HALSZKA - witaj. Dziękuję...miło, że wpadasz na chwilę zapomnienia...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 16:28

STRABSENFILM - dziękuję...to zapis kilku chwil w jednym przypadku, klatka po klatce, w zasadzie reportaż, jednak przez inscenizację przygotowaną przez naturę i ludzi to dla mnie impresja...pamiętajmy, że " piękno jest względne "...pozdrawiam serdecznie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 09.11.2012 16:15

Wspaniałe i pełne magii te Twoje impresje o świcie. Jestem tu dzisiaj drugi raz i pewnie nie ostatni:)
Dziękuję za wirtualną podróż i niecodzienne przeżycie ...
Dobrze czasem spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy... Pozdrawiam :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 09.11.2012 15:32

Podobno nie ma szczytów, których nie można zdobyć. Jeśli masz watpliwości co do owych, to moim skromnym zdaniem, które się pewnie niewiele liczy, ale jest moje, własne, jesteś blisko nich. I to zarówno w słowie jak i fotografii. Bardzo piękna galeria. I choć miejsce jest to samo (z wyjatkiem ostatniego), każda z tych fotografii uzupełniona słowem jest niepowtarzalna.
Pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 13:57

GRACE - dziękuję...no nie wiem, pewno nie zasługuje na takie porównania...zapewne mam swój styl i w fotografii i w układaniu słów w zdanie, ale takie szczyty to miłe do przeczytania, trudne zaś do zdobycia....pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 13:49

IZKA - dziękuję...niestety to co mam to Birma i Gallvik w Szwecji bo tylko tam mam " wolną " głowę do zajęcia się fotografią...w Poznaniu i w czasie moich wędrówek z Kolbergiem po kraju już niestety nie...zatem będzie coraz mniej...pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.11.2012 13:26

Mam bardzo mocne skojarzenie z Kapuscinskim, styl, relacja - przypomina mi jego "Lapidaria", moze "Heban"?
Szukalam nawet dokladniejszego cytatu, inny kraj, chyba to bylo w Abdalah Wallo, jak podobne poranne sceny opisuje...
A moze w takich nieanonimowych spolecznosciach wszystkie poranne sceny przebiegaja podobnie...
Trzeba miec talent, by tak celnie to namalowac, slowem i kadrem:) Pozdrawiam serdecznie:)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 09.11.2012 13:21

deszcz - nie są zbędne! Każde jedno jest niezwykłe i miło mi się na nie patrzy. Czekam na więcej -niekoniecznie z Birmy. Czekam na kolejne TWOJE zdjęcia :-) pozdrawiam

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 13:18

IZKA - dziękuję...zamieściłem już na OŚ taką ilość zdjęć z Birmy, że te kolejne 12 wydaje się być już zdędne...w historii mini spódniczki, od plemienia Hmongów w Azji zaczynając, trudno dookreślić, która mini jest dzisiaj satysfakcjonująca...pozdrawiam serdecznie

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 13:04

PIOTR54 - dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 13:02

MARTAFRYKA - dziękuję, cieszę się, że 3. się podoba...pozdrawiam serdecznie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.11.2012 13:00

SATAN - dziękuję za wizytę. Pozdrawiam serdecznie.

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 09.11.2012 11:56

jak zwykle pięknie i tajemniczo... również czekam na więcej...

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 09.11.2012 09:44

Zdjęć nie za wiele, ale za to pełne tajemniczości i dalekowschodniego klimatu.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 09.11.2012 03:27

# 3 beautiful :)

taka mini-galeria ;)

czekam na więcej

satan użytkownik satan(wpisów:3163) dodano 08.11.2012 23:58

Rzeczywiście miejsce...magiczne.

Pozdrawiam ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!