m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Baku - stolica Azerbejdżanu leży w południowej części Półwyspu Apszerońskiego, który w kształcie pogrubionego sierpa wrzyna się w Morze Kaspijskie. Nazwa miasta pochodzi od perskiego słowa badkube oznaczającego uderzenie wiatru. Z powodu tych silnie wiejących wiatrów Baku zyskało przydomek miasta wiatrów Niekiedy mówi się o Baku jako mieście wiatrów i ogni. Ogni, bo często płonęły tu słupy gazu strzelającego w górę nawet spod powierzchni morza. Nikt tego nie gasił miesiącami. Kilkadziesiąt kilometrów od brzegu znajduje się miasto na wodzie - Nieftianyje Kamni. Były tam wówczas domy mieszkalne, sklepy i świetlice. Ludzie mieszkali, jak na lądzie. Z miastem ogni związany jest również kult czcicieli ogna Ropa naftowa znajduje się tu bardzo płytko, więc dniem i nocą szyby naftowe tłoczą płynne złoto Azerbejdżanu. Robotników sezonowych na półroczne zmiany i nielicznych turystów dostarczały do pomostów statki wypływające z bakijskiego portu. Ropa naftowa jest tu dosłownie wszędzie. To miasto pachnie ropą. Wieże wiertnicze usytuowane są zarówno przy brzegu, jak i na lądzie wokół miasta. Litr benzyny do mojej Wiatki kosztował 5 kop. Butelka wody - 10 kop, a za pół litra Moskowskoj (2,75) można było kupić aż 69 l benzyny!. Wiele dystrybutorów działało na przelew i często zanim przestawiono wajchę, po zbiorniku skutera lała się benzyna:) Z przedmieścia Zych, które było niegdyś kurortem opisanym przez Żeromskiego w Przedwiośniu, i po którym spacerował Cezary Baryka wraz z matką, autobus dowoził nas do tego placu w samym sercu miasta. Tuż obok przystanku stały dystrybutory z wodą (3 kop. z sokiem) i stoły na których sprzedawano koniak na szklaneczki wraz z zakąską - kawałkiem czekolady. Całość - jedynie rubel.
 Wzmocnieni i pokrzepieni na duchu szliśmy zwiedzać miasto (do knajpki, na koncert Anny German, randkę- niepotrzebne skreślić). W oczy rzucał się ten oto budynek - siedziba rządu Republiki Azerbejdżanu. Baku to największe miasto na Kaukazie. Aglomeracja miejska liczy sobie ponad 2,5 mln. Strategicznego miejsca jakim jest niewątpliwie Baku i jego bogactwo naftowe broniła z morza silna Flotylla Kaspijska radzieckiej MW. Widać ją stojącą w szyku na zatoce. Na wzgórze , na którym znajdował się dawny Park Kirowa (dziś Aleja Szachidów ) można było wjechać kolejką linową - funikulorem, którego wagoniki mijały sie w połowie trasy Z parku rozciąga się panorama miasta i portu Na placu Nizami stoi pomnik tego perskiego poety, który mieszkał w Gandży, azerskim mieście. Nizami Gandżawi uważany jest za twórcę perskiej literatury.
Plac Nizami to reprezentacyjne miejsce bakijskiego centrum.
Plac jest właściwie pięknym parkiem. Jednym z budynków otaczających park Nizami jest Muzeum Azerbejdżańskiej Literatury im. Nizami. Zostało utworzone w 1939 roku. W muzeum zgromadzono ponad 3000 rzadkich ksiąg, rękopisów, miniatur, rzeźb i portretów. Na fasadzie, w osi łuków stoją posągi wybitnych poetów i pisarzy azerskich. Na moim zdjęciu (tu trochę przycietym, widocznych jest 7 postaci. Współczesna fasada ma tylko 6 posągów. Widocznie podczas przebudowy któregoś z nich usunięto.
 Z Placu Nizami jest niedaleko do placu fontann i wejścia do Iczeri Szecher, czyli starego miasta. Otaczają go częściowo dobrze zachowane mury i kilka bram, Jedną z nich jest jest Brama Szemachinska
W Baku jest wiele fontann, to jedna z nich na tle murów starego miasta
Do starego miasta należy Dziewicza Baszta - Qız Qalası z XII wieku
 Qız Qalası widoczna jest z Bulwaru Nafciarzy. Niegdyś stała nad brzegiem morza. Z Basztą Dziewicy związane są legendy. Oczywiście miłość do ubogiego chłopca, sprzeciw ojca, zamknięcie w wieży i i śmierć dziewczyny w morskich falach to najbardziej rozpowszechniona wersja.
Iczeri Szecher to po azerskuwewnętrzne miasto. Początki osady sięgają epoki brązu, a miasto zasiedlano od VIII do XI wieku. Iczeri Szecher była twierdzą, jak wszystkie miasta tego okresu. 
W XV wieku Szirwanszach, czyli władca państwa Szirwan leżącego na terenach obecnego Azerbejdżanu, przeniósł swą stolicę z Szemachy do Baku. Od 1747 do 1806 roku, Baku i jego Iczeri Szecher było stolicą Chanatu Bakijskiego
Szach Szirwanu zbudował tu kompleks pałacowy - swą wspaniałą rezydencję, będącą perłą ówczesnej architektury. Na zdjęciu widoczny jest minaret meczetu pałacowego. Meczet pochodzi z 1441 roku
Podczas mojego pobytu, w 1964 roku mocno zniszczony Pałac szachów Szirwanu uznano za muzeum. Jednak dzieła sztuki, złoto srebro dywany, zostały rozgrabione w ciągu jego dziejów i dziś znajdują się w muzeach Iranu, Turcji, Anglii, Francji , Rosji i Węgier. Część pałacowej biblioteki trafiła nawet do Watykanu. Na zdjęciu tzw diwanchan - ośmioboczny kamienny pawilon, którego główny portal zdobią arabskie napisy. 
W Iczeri Szecher jest kilka meczetów. Widoczny na zdjęciu minaret z 1437 roku stoi obok meczetu Dżuma, który był zbudowany za pieniądze bogatego kupca w 1899 roku w miejscu dawnej świątyni czcicieli ognia.
A to jeden z meczetów znajdujący się poza ścisłą starówką. W tamtych latach o ile dobrze pamiętam, był tylko jeden czynny meczet.
 Wzdłuż brzegów Zatoki Bakijskiej ciągnie się Bulwar Nafciarzy - ulubione miejsce spacerów mieszkańców azerskiej stolicy. 
Ozdobą bulwaru była (bo nie wiem czy jeszcze jest) kawiarnia Żemcziużina (muszelka) - doskonałe miejsce do umawiania się na randki:)
 To ogromne gmaszysko było wówczas wyłącznie Muzeum Lenina. Dziś jako Centrum Muzealne mieści następujące ekspozycje :
-Muzeum Dywanów - chyba najbardziej wartościową i najciekawszą wystawę w całym Centrum poświęconą wszystkim stylom tkania występującym na terenie Azerbejdżanu 
-Muzeum Niepodległości 
-Muzeum Teatru 
-Galerię Sztuki
Jedna z najpiękniejszych bakijskich fontann nazywa się Rycerz (bohater)zabijający smoka
 Wielu turystów i mieszkańców chce mieć zdjęcie z tego miejsca. Ja też chciałem.
Gdy nastał boom naftowy miasto się gwałtownie rozbudowało. Wiele obiektów projektowali polscy architekci np. Józef Płoszko. Do Baku ściągnęło wielu inżynierów - nafciarzy. Pierwszym, który wydobył ropę z dna morskiego w Baku był Polak, Witold Zglenicki.
Na bakijskiej ropie naftowej fortunę zdobył Alfred Nobel, wynalazca dynamitu i fundator powszechnie znanej Nagrody Nobla.
Gdyby nie czarne złoto Azerbejdżanu Lech Wałęsa i wielu, wielu innych, tej nagrody by nie otrzymało:) В 1859 roku Wasyl Kokoriew zbudował w Surachanach, niedaleko Baku, pierwszą w Rosji rafinerię.
W tym budynku mieścił się kinoteatr. 
Bakijski deptak - ulica handlowa
Tempora mutantur - pomnik 26 bakijskich bolszewickich komisarzy - ofiar białego terroru zastąpiła aleja ofiar czarnego stycznia 1990 roku, kiedy to czołgi rosyjskiego MSW rozjechały mieszkańców Baku.
Aleja Szachidów - bojowników o wolność Azerbejdżanu powstała na terenach dawnego parku Kirowa, który spogląda z góry na Zatokę Bakijską
 Stadion Nieftczi Baku. Klub grał w pierwszej lidze radzieckiej podobnie jak ormiański Ararat Erewań. Mecze tych dwóch drużyn ściągały zastępy milicji, bo był to mecz podwyższonego, a prawdę mówiąc, najwyższego ryzyka.
Takich emocji nie budził Puszkin, którego pomnik stał na jednym z placów.
Średnia temperatura stycznia to ponad 4 st.C. Jednak pewnego zimowego poranka wychodząc na uczelniany plac zobaczyliśmy palmy pokryte śniegiem.
Śniegu spadło tyle, że ogłoszono stan klęski żywiołowej. Drogi przecierały czołgi, a do odciętych kaukaskich wiosek wysyłano helikoptery z żywnością. Tym zimowym akcentem żegnamy się z miastem, w którym latem 35 st.C w cieniu nie było rzadkością. 
Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Baku
1pix użytkownik odległość 1 km 1pix
Azerbejdżan 2014
1pix użytkownik pumba odległość 1 km 1pix
Baku - pół wieku później
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Baku
1pix użytkownik odległość 4 km 1pix
Pałac Szachów Szyrwanu w Baku
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 5 km 1pix
Baku
1pix użytkownik andrew430 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (43):

 
strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 11.11.2015 10:26

Dziękuję Rozmusiakom za "odkurzenie" tej galerii. Tak dawno nikt tu nie zajrzał:) Wstawiając swoje filmy mam wrażenie, że rozstając się z aparatem fotograficznym, straciłem mnóstwo oglądających, a widzów zyskałem niewielu:))
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 10.11.2015 23:33

Nie sa mo wi te !!!
Fantastyczny zbiór ,o informacjach nie wspominając :)
Gratuluję !

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 24.11.2014 13:05

Przemysławie, ja też trafiłam tutaj dzięki "losowe", więc na coś się ta funkcja przydaje.

Co do powrotów, to ja wracałam kilka razy do miejsc, w których mieszkałam jako dziecko i będąc ponownie gdzieś przejazdem chciałam zobaczyć to miejsce jeszcze raz. Pierwsze co mi się rzucało w oczy to drzewa, i to jak jak one urosły, no i wszystko wydawało mi się dużo mniejsze. Ale to nie był tak duży upływ czasu. Po obejrzeniu tej podróży zajrzałam do galerii Baku w googlach i rzeczywiście miasto tak się zmieniło, że może to szokować.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 24.11.2014 12:15

Zgadzam się Przemysławie z tym, że odwiedzając miejsca ze zbyt odległej przeszłości można sobie zepsuć wspomnienia. Ale to działa również w drugą stronę i tak jest chyba najczęściej, bo to sentyment bierze górę.
Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 24.11.2014 12:05

Dobrze, że jest coś takiego na OS, jak "losowe": pozwala to choć na chwilę wrócić zapomnianym galeriom na główną scenę lub być tuz obok niej i pokazać się tym, którzy w inny sposób, prawdopodobnie, nigdy by do nich nie dotarli. To tyle refleksji ad galeria.
A inna? Piszesz, że konfrontowałeś miejsca znane wcześniej, przed pół wiekiem, ze odczucia niesamowite i że to niesamowita konfrontacja...
Hmm...
Ja konfrontowałem niedawno miejsce z bardzo wczesnego dzieciństwa, które zapamiętałem jako kilkuletni brzdąc zaledwie.
Rzeczywiście, uczucie niesamowite, nie sądziłem, że "film" może odwinąć się tak precyzyjnie.
Tyle, że odbiór, niestety - inny.
I przypomniały mi się słowa mojego św.p. Dziadka, który kiedyś, przy zupełnie innej okazji, wspomniał o tym,
jak On sam odwiedził kiedyś miejsce swojego dzieciństwa i... zepsuł sobie wspomnienia.
Nie wiem zatem, czy naprawdę warto?
Pozdrawiam nieco nostalgicznie, ale nie mniej serdecznie niż zwykle...;)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 24.11.2014 10:50

Bardzo bym chciał, Iwonko, ale nie wiem czy jest to jeszcze możliwe. Do tej pory dwa razy konfrontowałem miejsce, w których byłem 50 lat temu. Pierwsze to Gibraltar, drugie - Casablanka. W obu tych miejscach byłem jako słuchacz WSMW na ORP Iskra, a potem jako turysta. Wrażenia i odczucia niesamowite. Niezwykle ciekawa konfrontacja:
Pozdrawiam.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 24.11.2014 10:26

Wspaniała opowieść i zdjęcia, właśnie czarno-białe mają swój urok i klimat, nie wszystko co cyfrowe musi być ładne, dzięki za podróż i wiele ciekawych informacji. Życzę Ci abyś jeszcze odwiedził kiedyś Baku, choć na kilka dni.

malgo01 użytkownik malgo01(wpisów:45) dodano 28.11.2012 23:18

Czyli Wałęsa i inni też dużo zawdzięczają temu miastu ........dziękuję za piękna opowieść z tamtych lat ..... Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.11.2012 00:03

:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 18.11.2012 17:47

Mgfoto - wehikuł czasu nie zawsze bywa sprawny:) Przejrzę w bliżej nieokreślonej przyszłości swoje albumy i zobaczę, czy oprócz Baku są jeszcze jakieś zdjęcia, bo od czasu kiedy wziąłem do ręki kamerę, już tyle zdjęć nie robiłem. Ale z pewnością coś się znajdzie:) Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.11.2012 15:30

Strabsenfilm, odczytalam komentarz prawidlowo:)
Pozdrawiam i czekam na nastepne galerie "z tamtych dni":)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.11.2012 13:50

Wspaniała opowieść i zdjęcia! Jakbyśmy wsiedli do wehikułu czasu i przenieśli się do Baku sprzed lat. Też poproszę o wrażenia i kadry z innych miast. Pozdrawiam serdecznie :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 18.11.2012 12:23

Grace - dopiero teraz zauważyłem błąd w swoim komentarzu - napisałem "rok temu", zamiast "rok wcześniej". Wychodziłoby na to, że jestem żonaty od roku, a nie od 47 lat:)))

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 14.11.2012 16:21

Pipol - normalnie - dzięki:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 14.11.2012 16:20

Grace- zdjęcia ze starego albumu zawsze powodują wzruszenie u oglądających je. Nawet wtedy, gdy ich bezpośrednio nie dotyczą. Bo wracają wspomnienia z własnych przeżyć, przypominają się chwile z własnego życia. I choć w Baku przez pierwszy rok było nam piekielnie ciężko (można by o tym książkę napisać), to pozostały wspomnienia tych radośniejszych chwil, a nie tych dni, w których mieliśmy wszystkiego dosyć. W czasie kryzysu kubańskiego kopaliśmy wokół uczelni okopy w ziemi, która była morskim dnem i którą trzeba było kruszyć kilofem (muszelki), a miasto było zaciemnione. I myśl - jak uderzą, to właśnie w pola naftowe. Potem to już było lepiej, a jak przyjechała niedawno (bo rok temu) poślubiona żona - cudownie:)) Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 14.11.2012 16:16

normalnie fajne :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 14.11.2012 16:06

Skuza - oczywiście, że wróciłbym do Baku z ogromną przyjemnością, lecz jest jeszcze parę miejsc, które chciałbym zobaczyć, a życie ucieka coraz szybciej. Włóczyłem się po ulicach tego miasta w każdej wolnej chwili, przez cztery lata. Przez dwa lata zjeździłem swoją Wiatką cały Półwysep Apszeroński. Kąpałem się w czystych wodach Morza Kaspijskiego po północnej stronie półwyspu, odwiedziłem Sumgait i inne azerskie miasta w pobliżu Baku. Gdy zamknę oczy, widzę i Bulwar Nafciarzy i miasto leżące w dole Parku Kirowa. Zostawiłem tam kawałek serca i cały wyrostek robaczkowy:)) Może jeszcze kiedyś? Choć wątpię. Pozdrawiam:))

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 14.11.2012 15:55

Martafryka - Miło mi że zajrzałaś tu i że się spodobała ta galeria. Odwiedziłem już w swoim życiu wiele miast. Jeśli chodzi o dawny Związek Radziecki, to nie było mnie tylko w Mołdawii i Kirgizji, ale do Baku mam szczególny stosunek, związany z czteroletnim pobytem. Tam się nawet począł mój syn, choć Słowianin i 100% Polak:)))

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 14.11.2012 15:45

Tama - Tak, to ja na obu fotkach. Na jednym z nich jest nawet moja żona, lecz odwrócona tyłem:) I nie Azerka, choć bliska urodą:))
Niesłusznie rezygnujesz z odrobiny koniaczku (nie mówię o całej szklance), bo 5* ormiański nie ustępował w smaku koniakom francuskim:)
Czekolady też mieli niezłe. Baku od czasów uzyskania niepodległości bardzo się zmieniło, ale te zmiany dotyczą głównie centrum miasta. Wiem to z opowieści tych , którzy tam byli.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.11.2012 13:36

Te galerie obejrzalam juz kilka razy. Nigdy nie bylam w Baku, a mimo to zdjecia wzruszaja.
Ludzie, epoka, swiat, ktory odszedl raz na zawsze.
Zdjecia odbieram bardzo osobiscie, bo przywoluja minione czasy dziecinstwa. Gdy nasze mamy nosily takie sukienki, a ojcowie garnitury.
Gdy po ulicach mojego miasta kolebaly sie takie same autobusy/ trolejbusy, a samochodow bylo znacznie mniej.
Swiat byl pewnie inny, (zycie moze trudniejsze), ale z perspektywy dziecka to byl swiat jasny, bezpieczny, z prostymi podzialami na dobre i zle.
Dziekuje za te cenne chwile.
Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.11.2012 13:11

Marta,nie tylko kaki,ale był jeszcze kawior na siadanie i pielmieni na kolacje....wszystko pierwszy raz:))))))))))))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.11.2012 13:09

Strabsenfilm,dużo czasu spędziłeś w tym mieście,ciekawa jestem nie marzy Ci się odwiedzić Baku w czasach współczesnych,bo ja mam takie marzenie:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.11.2012 23:52

strabsenfilm :)

bardzo mi się tutaj podoba!

pozbierałam okruszki od przedmówców: cenne, ciekawe, właśnie super, mają klimat,
dużą wartość poznawczą, mają ducha, rewelacja, Niesamowity klimat, fotki z duszą,
pierwsze w moim życiu kaki, wspomnienia wróciły, Ciekawa opowieść...

to tak tylko na zachętę
pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.11.2012 22:00

No, no... jak mniemam, to Ty jesteś na zdjęciu 23 i 30 :) Bardzo dobrze znasz to miasto. Ciekawa opowieść i wycieczka dla nas po mieście z tak dawnych lat, a czy wiadomo jak wiele się tam zmieniło od tych czasów? Z okołoprzystankowego poczęstunku wybieram tylko zakąskę - czekoladkę. Pozdrawiam :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 21:33

Halszka - nie obiecuję, ale może kiedyś wstawię jeszcze raz takie retro:))

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 21:31

Skuza - nie spodziewałem się, że wywołam u kogoś miłe wspomnienia z tego miasta, rzadko odwiedzanego przez turystów. Ja przebywałem w Baku w latach 62-66. W bakijskim Instytucie Naftowo-Chemicznym studiowało w tym czasie kilkunastu polskich studentów i studentek. Ale poza jedną wycieczką do Tbilisi w czasie 3 dniowych świąt 1 maja, nie mieliśmy z nimi kontaktu. Baku to piękne miasto, a zniszczenia wojenne go nie dotknęły w takim stopniu, jak innych miast. Niemcy tu nie dotarli (oprócz tych z NRD:)) Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.11.2012 21:17

Bardzo dziękuje za galerie,byłam w Baku 20 lat później,miasto ze swoimi ogniami i pompami ropy jak również zabytkami i egzotyka,wywarło na mnie ogromne wrażenie.Moje wspomnienia są już bardzo zamglone,pamiętam jedynie ,ze gdzieś na jakim wzgórzu znajdował się karawan seraj i tam jedliśmy kolacje.W baku widziałam po raz pierwszy kolorowy dla mnie wtedy bardzo bazar i jadłam pierwsze w moim życiu kaki.Stamtąd pojechaliśmy pociągiem do Tbilisi,a z Tbilisi do Soczi...do hotelu Żemcziużina.....wspomnienia wróciły,dzięki Twojej galerii:)))Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.11.2012 21:00

Teraz przeczytałam,że masz jeszcze Moskwę i Petersburg (i kilka innych miejsc) w swoich starych zbiorach:) Z chęcią obejrzę,bo byłam tam w swojej młodości,a nie mam żadnych zdjęć z tamtego okresu.Natomiast czytając o Baku prawie otarłam się o klimat "Przedwiośnia".Takie opowieści ze swadą robią wrażenie! Proszę więc o te wspomnienia z Moskwy i Petersburga,oczień Was praszu:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 20:55

Surykatka - dzielę się wspomnieniami, póki jeszcze coś pamiętam:)))) Pozdrawiam.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 20:48

Halszka - to tylko takie sobie opowiastki, ale cieszy mnie, że się spodobały. Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.11.2012 20:31

Super,że podzieliłeś się z nami swoją opowieścią z młodości oraz "patyną":)
Przeczytałam z zainteresowaniem.Dziękuję i pozdrawiam!

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 20:30

Satan, Popekpawel. Dziękuję za wysoką ocenę mojej galerii. Trochę się wahałem, czy w ogóle ją wstawiać. Teraz widzę , że dobrze zrobiłem. Serdecznie pozdrawiam:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 20:26

Vivi - Parę tych starych fotek jest w galerii "Żaglowiec". Mam oczywiście sporo starych zdjęć, lecz nie wszystkie nadają się do pokazania:) Poprzestanę chyba na Baku, choć mam i Moskwę i Petersburg i kilka jeszcze innych miejsc. Dzięki za wizytę. Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 13.11.2012 20:23

Bardzo ciekawe wspomnienia i fotki z duszą... Fajnie się oglądało. Pozdrawiam :-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 13.11.2012 20:15

Super jest ta galeria. Niesamowity klimat.

satan użytkownik satan(wpisów:3307) dodano 13.11.2012 19:34

Bardzo lubię takie galerie, świetnie się oglądało i czytało.

Jak dla mnie...rewelacja! Dzięki, że podzieliłeś się wspomnieniami!

Pozdrawiam :-)

vivi użytkownik vivi(wpisów:490) dodano 13.11.2012 18:26

Te zdjęcia mimo kiepskiej jakości mają ducha. W połączeniu z Twoimi wspomnieniami
świetnie się je ogląda. Mam nadzieję że wygrzebiesz jeszcze trochę takich odkurzonych
ciekawostek.
Pozdrawiam

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 18:22

Annuus80 - już te trzy pierwsze wpisy przekonały mnie, że dobrze zrobiłem tworząc tę galerię. I co ciekawe, z Baku nie ma w zasadzie żadnej galerii z wyjątkiem tej jednej z paroma fotkami. Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 13.11.2012 17:15

Zdjęcia może i trochę podniszczone ale mają dużą wartość poznawczą. I jak najbardziej należy im się miejsce na OŚ.
Pozdrawiam serdecznie:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 13:06

Izka - dziękuję za odwiedziny i miłe słowa. W starych fotografiach, coś jednak jest:) Pozdrawiam:)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 13.11.2012 11:29

ale właśnie super, że stworzyłeś taką galerię! takie fotografie to dopiero mają klimat.... pozdrawiam :-)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 13.11.2012 11:03

Wo - w dobie fotografii cyfrowej i super aparatów takie starocie na OS to pewnie rzadkość, ale pomyślałem sobie, że mogą zainteresować Obieżyświatów tą swoją "patyną":)). Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam.

wo użytkownik wo(wpisów:374) dodano 13.11.2012 10:48

To cenne materiały źródłowe i ciekawe informacje. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!