m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku. Od roku 1290 do 1918 był on centrum, rządzonego w swej historii przez Piastów i Habsburgów, księstwa cieszyńskiego, stając się w epoce nowożytnej jednym z najważniejszych miast Śląska. Za spadkobiercę wielowiekowej historii uważana jest polska część miasta, powszechnie więc dzieje Czeskiego Cieszyna liczy się od lipca 1920. Wtedy to doszło do podziału miasta między Polskę i Czechosłowację, będącego wynikiem dwuletniego sporu terytorialnego między tymi dwoma powstałymi na gruzach monarchii austro-węgierskiej państwami. Dzisiaj Polacy swobodnie przechodzą granicę na  Olzie by udać się na zakupy czy spacer,a i Czechów można spotkać co krok po polskiej stronie miasta na zakupach lub spacerze na Wzgórzu Zamkowym. Zaraz za mostem wchodzimy na ulice Hlavni czyli Główną z ciekawą zabudową,zabytkowymi kamienicami i oczywiście sklepami na każdym kroku. Dochodzimy do charakterystycznego żółtego budynku,widocznego z daleka,a znajdującego się vis a vis zabytkowego dworca kolejowego.
Budynek dawnego hotelu Piast. Jądrem Czeskiego Cieszyna jest historyczne przedmieście Saska Kępa. Założone zostało przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego w roku 1794, rozwinęło się jednak dopiero po budowie w 1869 roku dworca kolejowego. Dworzec kolejowy w Czeskim Cieszynie zbudowany w 1869r. leżał na szlaku Kolei Austro-Węgierskiej i dlatego jest bardzo podobny do dworca w Bielsku-Białej,choć nieco mniejszy. Zaglądamy w boczne uliczki Czeskiego Cieszyna,bo i tutaj można znaleźć ciekawe secesyjne kamieniczki czasów dawno minionych:) Oto wspaniała fasada jednej z nich. Jest i dawny malunek lat minionych,taki mural zapewne z ubiegłego wieku:)
Zawracamy w poszukiwaniu rynku i podobno pięknego ratusza:) Większość cieszyńskich zabytków, skupionych na obszarze Starego Miasta, znajduje się obecnie w polskiej części miasta. Na lewym brzegu Olzy dominuje zabudowa XIX-wieczna (historyzm i secesja) oraz międzywojenna (modernizm). Po drodze przyglądamy się takim właśnie perełkom architektury:) Wspaniała secesyjna kamienica zapewne świeżo po renowacji lśni pełnym blaskiem:) Skręcamy z ulicy głównej i bocznym zaułkiem dochodzimy do rynku. A oto poszukiwany Ratusz w Czeskim Cieszynie:) Potężne gmaszysko mieszczące Urząd Miasta robi na nas wrażenie:)
Fasada ratusza z zegarem wskazującym porę obiadu ... ... jest poniekąd wytłumaczeniem dla nas,dlaczego rynek jest prawie pusty mimo słonecznej niedzieli:) Na zdj. jedna z pierzei rynku.Kamienice nie powalają swoja urodą,to raczej przykład międzywojennego modernizmu. Fontanna przed ratuszem już wyłączona na zimę.Po rynku spacerują głównie polscy turyści,których mowę słychać z daleka:) A tutaj jeszcze jeden charakterystyczny budynek przy rynku,cały brązowy lśni w słońcu:) Za ratuszem widać wysoki dźwig z żurawiem i słychać odgłos pracy jakiegoś młota,mimo że to przecież niedziela.Jednak Czesi to raczej ateiści:) Niedziele spędzają w domu,a może na wyjazdach poza miasto i dlatego wszędzie jest tak pusto:(
Jeszcze jeden przykład pięknie odrestaurowanej kamienicy w centrum Czeskiego Cieszyna.Jest czym oko nacieszyć:) Katolicki kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego.Wieża,co widać z daleka gołym okiem,świeżo po remoncie. W Parku Masaryka pomnik jego imienia.Tomasz Masaryk zwany był ojcem niepodległej Czechosłowacji,tamtejszym odpowiednikiem naszego Józefa Piłsudskiego. Zaciszny Park Masaryka znajduje się za Szkołą Handlową i w niedzielne południe jest prawie pusty. Fragment kościoła katolickiego w Czeskim Cieszynie.
Wyższa Szkoła Handlowa od strony parku. Kapliczka św.Teresy w Parku Masaryka rozciągającym się miedzy szkołą,a kościołem. Figura Jana Nepomucena tak charakterystyczna dla śląskich miast aż po czeską Pragę.
Jan Nepomucen na tle Szkoły Handlowej. Ogródek jordanowski dla małych dzieci na terenie parku jest ogrodzony i znajduje się w pewnym zagłębieniu,co chroni zapewne dzieci przed wiatrem. Ostatni rzut oka na czeskie kamienice i park i wracamy pieszo na polską stronę Cieszyna,bo to tutaj znajdują się najważniejsze zabytki jednego z najstarszych śląskich miast. A to już widok na Czeski Cieszyn ze Wzgórza Zamkowego. Dziękuję za uwagę i wspólny spacer:)

najbliższe galerie:

 
Spacer po Cieszynie.
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
Cieszyn - nasz polski
1pix użytkownik romana odległość 2 km 1pix
Stary i Nowy Cmentarz  Żydowski w Cieszynie
1pix użytkownik piotr54 odległość 2 km 1pix
Cieszyn
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Polskie Miasta - CIESZYN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Cieszyn jesienią
1pix użytkownik piotr54 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6201) dodano 03.09.2017 17:53

urocze miasteczko i spacr

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.11.2012 16:58

W Czeskim Cieszynie znam tylko dworzec kolejowy.Ciekawy ratusz :)Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.11.2012 23:43

Z Nepomucenem masz racje,u mnie we wsi tez stal przy drodze:)))Cieszyn w Twoim wydaniu wygląda uroczo,nie w takich kolorach go pamiętam:)))Pozdrawiam cieplutko:)))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.11.2012 23:36

halszko, proszę bądź ostrożna i nie biegaj po ulicach :)))

pozdrawiam

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 13.11.2012 22:38

Ciekawy spacer. Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.11.2012 22:25

@chipsik,ja "nie wyciskam soków z kamienic",tylko wyciągam aparat,jak widzę takie "perełki":)
Zawsze zadzieram glowę do góry i kręcę nią na wszystkie strony,żeby czegoś nie przegapić:(
Z narażeniem życia przebiegam ulice,by znaleźć lepszą perspektywę! Pozdrawiam!
P.S. Jak przestanę dodawać nowe zdjęcia,znaczy poległam na stanowisku:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.11.2012 22:03

Asiu - Afrodyto:) Jeśli masz na myśli tę uliczkę prowadzącą z ulicy Hlavni do Ratusza,to na rogu jest sklep spożywczy Potraviny,kawiarni nie zauważyłam w niedzielę (może była zamknięta,w każdym razie na zewnątrz nie było stolików).Pamiętam za to piękną księgarnię z albumami na wystawie,bo na takie sklepy jestem uczulona:) Sprawdzę dokładnie następnym razem ( mam do Cieszyna ok.45km)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 13.11.2012 21:44

Halszka ! Ty znowu z budynków w mieście wycisnęłaś wszystkie soki :):):) Pozdrawiam !

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4186) dodano 13.11.2012 21:35

Wróciłam Halinko do galerii, bo interesuje mnie, czy idąc tą uliczką zdj.23- prowadząca do Ratusza, na samym rogu jest sklep Potraviny, pod którym mam właśnie zdjęcie, a prawie naprzeciwko była kawiarnia.Czy coś się zmieniło??

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:818) dodano 13.11.2012 21:17

Ładnie odrestaurowane i kolorowe miasto. A granica? Kto by się nią dziś przejmował. Jeszcze wspólna waluta i żadnego problemu nie będzie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4186) dodano 13.11.2012 21:13

Byłam w Cieszynie jednym i drugim w 2004 roku, ale nie mam takich ładnych zdjęć :))
Pozdrawiam Halinko.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.11.2012 20:45

Witam Panowie i dziękuję za komentarze.Faktem jest,że polski Cieszyn jest ciekawszy i ładniejszy:) Ale,żeby to stwierdzić,najlepiej przekonać się naocznie:)Byłam kilka razy w obu miastach i widzę,jaka poważna,by nie powiedzieć tragiczna to była decyzja przed laty,by podzielić tak miasto z kilkusetletnią historią.Na dwa różne państwa rozdzielono rodziny,sąsiadów,parafie,sklepy,szkoły,zakłady etc.Teraz,miejmy nadzieje,wszystko wraca do normy,bo granicy nie widać.Ruch ludzi jest płynny w obie strony:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 13.11.2012 20:20

Bardzo ładna galeria, co nie zmienia faktu, że polski Cieszyn jest ładniejszy:)

wo użytkownik wo(wpisów:304) dodano 13.11.2012 19:13

Dziękuję za ciekawy spacer. Pozdrawiam

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 13.11.2012 18:18

Bardzo lubię Cieszyn i ten Czeski też.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!