m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Zostawiamy za sobą most Długi i idąc bulwarem Piastowskim docieramy do trasy Zamkowej, jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Szczecina. Przed nami wyrasta Baszta Panieńska, zwana też basztą siedmiu płaszczy. Baszta Siedmiu Płaszczy jest jednym z szerokorozpoznawalnych symboli miasta Szczecina. W formie stylizowanej chętnie jest umieszczana na godłach, proporcach, logach i symbolach różnych instytucji, promocji, targów, imprez i wszelakich obchodów związanych z tym miastem. Wychodzimy na Trasę Zamkową by podziwiać Odrę i nie tylko. Wały Chrobrego z tego miejsca prezentują się cudownie. To już widok na - jak ktoś kiedyś trafnie zauważył - Nowe Stare Miasto i zamek.
Muzeum Narodowe i Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki są wizytówkami Wałów Chrobrego. Po drugiej stronie portowe zabudowania sugerują że wkrótce zobaczymy Bałtyk. Nie tym razem. Jeżeli macie ochotę na Bałtyk to w linii prostej macie do przebycia tylko 65 km:) Czas poczłapać w kierunku Wałów. I schodkami wspiąć się na górę. Piękny budynek Muzeum Narodowego został otwarty w 1913 roku.
Urzędu Wojewódzkiego nie udało się złapać w całości. Po takiej dawce wzrokowych wrażeń możemy chwilę odpocząć w znajdującym się po sąsiedzku parku im. Stefana Żeromskiego. Na obrzeżach parku znajduje się cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja. Budynek jest wprawdzie nowy ale cerkwie, dzięki swym kopułom zawsze wzbudzają podziw. Zataczamy koło i wracamy na trasę Zamkową. Tu na rogu placu Żołnierza Polskiego i ul. Jana Matejki trafiamy na kolejny, ciekawy zabytek Szczecina - Bramę Królewską.
Powstała latach 1725-28 z okazji zajęcia miasta przez Prusy (jak głoszą łacińskie napisy) wg projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe. Przy trasie zamkowej znajdziemy jeszcze jeden ciekawy zabytek - kościół św. Piotra i Pawła. Plac Żołnierza Polskiego Komenda Wojewódzka Policji przy ul. Małopolskiej. Czas wstąpić na Zamek Książąt Pomorskich. Widok na Wały Chrobrego z wieży zamkowej.
Trasa zamkowa widziana z tej samej wieży. Na inne wejścia brak. W czasie II w.ś. Zamek oczywiście został poważnie zniszczony w wyniku nalotów aliantów. Jeszcze jeden rzut oka na Trasę Zamkową. Obchodząc zamek dookoła trafiamy na widoki jaki lubimy najbardziej. Niestety. W Szczecinie takich widoków tyle co kot napłakał.
Po zwiedzeniu zamku każdemu turyście marzy się wycieczka na Stare Miasto. I tu stajemy przed poważnym dylematem. Bo czy w Szczecinie istnieje coś takiego jak Starówka? Pozwolę sobie przytoczyć tutaj tekst Agaty Stankiewicz ze strony kochamszczecin.com. „Wszyscy Szczecinianie mają chyba podobne odczucia w kwestii naszego Starego Miasta - po prostu go nie ma.
…..kilka budynków się ostało… ale cóż to jednak jest? Nie mamy rynku, deptaków, średniowiecznych kamieniczek… nic, oprócz kilku zabytkowych gmachów otoczonych ze wszystkich stron obrzydliwą zabudową ery radosnej twórczości komunistycznej, która szpeci całą ulicę Kardynała Wyszyńskiego jak i Niepodległości. Większość Szczecinian nie ma nawet zielonego pojęcia jak naprawdę wyglądało Stare Miasto. Nie ma pojęcia, że zabudowania ciągnęły się po sam taras Zamku Książąt Pomorskich, że Kościół Jana Ewangelisty cały otoczony był starymi kamieniczkami i że zabudowania ciągnęly się niemalże po same brzegi Odry. No ale przecież teraz już nic na to nie poradzimy, możemy co najwyżej płakać… no bo chyba nie budować, na to nigdy przecież nie ma pieniędzy… Tego czy stare miasto było do uratowania nie będę już dociekała. Pewnie wszystkiego nie dałoby się odbudować, ale część na pewno. Jednak łatwiej było sprzątnąć cegły, te całe ewnetualnie spożytkować jeszcze raz, lub wysłać do stolicy, a pusty teren zabudować blokami z betonowych płyt. Całkowicie zgadzam się z tą Panią. Szczecin nie posiada Starego Miasta i nic tego faktu nie zmieni. Pomimo tego muszę stwierdzić, że Szczecin jest bardzo ładnym miastem i wartym odwiedzin. Dzięki za wycieczkę.

najbliższe galerie:

 
Szczecin (Stettin) część I
1pix użytkownik claude odległość 0 km 1pix
Polskie Miasta - SZCZECIN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Polska - Szczecin,  Wały Chrobrego
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix
Polska - Szczecin
1pix użytkownik kamila_kula odległość 0 km 1pix
Szczecin 2005/2006
1pix użytkownik robertos odległość 0 km 1pix
Szczecin 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 19.11.2012 01:40

naj naj naj # 15 :)))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 18.11.2012 20:15

Paweł. Dzięki za odwiedziny.

Małgosia i Grace. I co ja mam wam odpowiedzieć? Nie dam, bo po prostu nie mam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.11.2012 15:26

Nie znam Szczecina, totez z zainteresowaniem obejrzalam obie czesci.
Zgadzam sie z Mgfoto, mnie takze brakuje detali. Np. ta piekna Brama Krolewska, az sie prosi by obejrzec ja z bliska.
Tworzac swoje galerie dodaj kilka klimatycznych kadrow, "ocieplisz", skadinad piekne pocztowki:)
Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 18.11.2012 14:17

Chętnie bym pozwiedzała ale na krótki wypad to trochę za daleko a na dłuższy ciągle brakowało czasu. Dużo pięknych budynków pokazałeś w obu częściach. Szkoda, że lubisz dalekie plany bo mnie ciekawią mniej widoczne detale ;) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 18.11.2012 11:59

Budynek Urzędu Wojewódzkiego jest wspaniałą wizytówką Szczecina, budowla ze swymi wieżami na fotce 7 pięknie się prezentuje. Tak jak mówiłem wcześniej, nigdy tam nie byłem, ale tą budowlę rozpoznaję:)
Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 17.11.2012 22:22

Wo. Dzięki. Pozdrawiam serdecznie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 17.11.2012 22:21

Halina. Czytałem kiedyś, że ze względu na odległość Szczecin jest pomijany nawet w szkolnych wycieczkach:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 17.11.2012 22:19

Piotr. Z tego co wyczytałem to: fot.38 - ratusz, fot. 39 - kamienica Loitzlów, fot. 40 - dwie kolorowe kamieniczki. To wszystko co zostało ze Starego Miasta.

wo użytkownik wo(wpisów:299) dodano 17.11.2012 22:16

Super fotki. Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.11.2012 22:15

I znowu się czegoś ciekawego dowiedziałam.Wielka szkoda,że nie odbudowano choć części Starego Miasta:(
Szczecin na Twoich zdjęciach prezentuje się pięknie.Tylko dlaczego mamy tam tak daleko?!

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 17.11.2012 22:13

Paweł, piszesz, że Szczecin nie posiada już tzw. Starego Miasta, choć jakieś namiastki pewnie są/ fot.40,41/, ale ma coś co wiele miast chciałoby mieć, a tym czymś jest port-okno na świat jak mawiano dawniej. Na mnie nieodparty urok jak przejeżdżałem przez Szczecin robiły zacumowane olbrzymie statki pośrodku wielkiego miasta/ wielkiego na polskie warunki/ i pozostawał zawsze żal, że przejazd pociągiem lub autobusem marki Jelcz trwał tak krótko.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 17.11.2012 22:10

:)))

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 17.11.2012 22:09

Paweł... co nie znaczyło, że pierwsza mi się nie podobała :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 17.11.2012 22:07

Chipsik. Druga jest bardziej znana:) Ja chciałem pokazać również mniej znane śródmieście:)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 17.11.2012 22:04

Zdecydowanie wolę drugą "część" Szczecina :) Warto było poczekać :) Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!