m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Istnieje legenda, że Bóg stwarzając świat, zapomniał o Chorwacji. Kiedy jakiś Chorwat upomniał się o u Boga w tej sprawie, ten dał mu piękny kawałek ziemi, który chciał zatrzymać dla samego siebie.
Chorwacja uważana jest za jeden z najpopularniejszych regionów europejskich, zaś Split zawiera w sobie niemal wszystkie zalety, które stanowią o pięknie tej krainy. Warto zatem zacząć podróż po niej od tego właśnie miasta.
Split jest drugim, co do wielkości miastem w całej Chorwacji, a mimo to posiada charakterystyczny klimat cichego, nadmorskiego miasteczka. To stare miasto zostało zbudowane wokół zatoki na południowym brzegu półwyspu, osłoniętego od strony otwartego morza przez liczne wyspy. Split mino, że jest duży miastem, nie jest trudne do zwiedzania. Niemal wszystkie atrakcje są tu zgromadzone przy nadmorskiej zatoce. Spacer deptakiem doprowadzi nas na mało popularny, elegancki austro-węgierski trg Republike. Warto tam jednak zajść chociażby ze względu na cudowną panoramę wybrzeża Adriatyku. Poza tym, jest to chyba jedyne miejsce za murami, gdzie w spokoju i ciszy można wypić kawę czy chorwackie piwo. Idąc w kierunku starówki zmienia nam się zabudowa na bardziej wiekową. Ulica Mamontowa to główny handlowy deptak Splitu
Rzymskie pozostałości stanowią urokliwą, naturalną scenografię teatralnych i operowych spektakli podczas festiwalu, który tradycyjnie od 1954 r. odbywa się w dniach od 15 lipca do 15 sierpnia. W ten czas na placach przed frontonami pałaców występują chorwackie i zaproszone zagraniczne zespoły. Teatr Narodowy szczególnie oblegany jest w czasie Festiwalu gdzie odbywają się przedstawienia operowe, teatralne, baletowe oraz koncerty na scenach. Starówka Splitu znajduje się na miejscu dawnego pałacu Dioklecjana wybudowanego w latach 295-305 i otoczonego murami. Pałac Dioklecjana to właśnie stare miasto. Jego domy, mury, bramy, to elementy starej budowali, a miejskie ulice, po których obecnie spacerują miliony turystów, stanowiły kiedyś korytarze cesarskiego pałacu!
Jedną z ciekawostek jest, że jeszcze dziś żyje w przestrzeni ograniczonej doniosłym obwarowaniem ponad 3 tys. ludzi. Stare miasto jest wielkim muzeum pod gołym niebem, tym ciekawszym, że nadal toczy się tam zwykłe życie Od czasu założenia w 305 r. (n.e.) do dzisiaj, główne mury pałacu Dioklecjana umacniają obszar w kształcie trapezu liczący 40 000 m2. Dawni budowniczowie wykonali doskonałą pracę: jeszcze dzisiaj podziemia są w pełni zachowane i dostępne dla zwiedzających. Ta mieszanka willi i twierdzy jest najlepiej zachowaną budowlą swojej epoki w całej Chorwacji. Całość była otoczona murami obronnymi o wysokości 26 m i grubości 2 m. Ich zwieńczenie stanowiło 16 baszt. Do pałacu wchodziło się przez cztery bramy: Złotą (od północy), Srebrną (od wschodu), Brązową (od Adriatyku) i Żelazną (od zachodu). Ich nazwy wiązały się z materiałem, z którego zostały zrobione lub którym były ozdabiane. Przy skrzyżowaniu dawnych ulic znajdował się pałacowy dziedziniec (perystyl). Była to część budowli przeznaczona do publicznych wystąpień oraz pokazywania się cesarza podczas rozmaitych uroczystości. Cesarz pojawiał się na specjalnym balkonie wychodzącym wprost z jego prywatnych apartamentów znajdujących się w południowej części pałacu. Z kolei północną część zajmowały pomieszczenia dla służby i wojska. Mimo iż obiekt został pomyślany jako letnia rezydencja, to w rzeczywistości stacjonowały w nim dwa oddziały wojska. Cesarz Dioklecjan nie liczył się z kosztami przy budowie tego pałacu. Wystarczy wspomnieć, że marmury sprowadzał z wyspy Brac, Włoch i Grecji, z kolei stare kolumny i sfinksy trafiły tu prosto z Egiptu. Jednego z nich można podziwiać nawet i teraz, mimo iż liczy sobie 3,5, tysiąca lat. Wąskie kamienne uliczki, gotyckie sklepienia, kamienne schodki, zadaszenia, podwórka, dziedzińce, rzeźbione portale, zaułki i bramy wypełnia życie współczesnego europejskiego miasta, czyli: sklepy, firmy, biura, kawiarnie, mieszkania. Do najbardziej imponujących części pałacu należy jego Splitpodziemie, które przebudowane zostało na kilka galerii.
Całość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Najbardziej charakterystyczny element panoramy Splitu to dzwonnica katedry św. Dujama. Ta wyjątkowo wysoka budowla (61 m) powstała między XIII a XVII wiekiem. Pomimo tak długiego okresu budowy nie była udaną konstrukcją. Już w XVIII stuleciu zaczęła się przechylać, co spowodowało konieczność rozbiórki. Ponownie postawiono ją w 1908 roku i od tego czasu cieszy mieszkańców i przyjezdnych swoim widokiem. Największą atrakcją tej wolno stojącej dzwonnicy jest możliwość wejścia na samą górę i podziwiania okolicy z lotu ptaka. Docenia się to szczególnie w momencie spoglądania na Pałac cesarza Dioklecjana. Południowe mury pałacu schodzą do morza. Obecnie od morza dzieli je szeroki deptak (Riva), z którego można by podziwiać mury, gdyby nie... współczesne pomysły na biznes i umilenie życia turystom. Stopienie się przez wieki różnych fragmentów budynków, elementów architektonicznych i stylów starówki w Splicie w jedną całość, którą widać dzisiaj wywołuje mieszane uczucia.
Katedra w Splicie jest najstarszą katedra na świecie. Powstała na początku IV wieku i początkowo pełniła funkcję mauzoleum cesarza Dioklecjana. Jednak dość szybko przemianowano ją na świątynię chrześcijańską pw. św. Dujana. Za paradoks można uznać fakt, iż święty ten był jednym z pierwszych chrześcijan, który zginął śmiercią męczeńską z rozkazu Dioklecjana. Świątynia jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem starego miasta, ponieważ ma kształt niskiej i przysadzistej rotundy z wysoką i smukłą dzwonnicą doskonale uwidaczniającą się na tle panoramy całego miasta. Szczególnie ładnie prezentuje się od strony Adriatyku.
Obecnie po cesarskich czasach można podziwiać m.in. korynckie kolumny i fryz ukazujący Dioklecjana wraz z małżonką. Dodatkowo przedstawiono sceny mitologiczne. Godne podziwu są również ogromne (5x3,5 m) romańskie drzwi z orzechowego drewna. Mają one 28 kwadratowych wnęk, w których wyrzeźbiono sceny z życia Chrystusa. Dzieło to powstało w 1214 roku i wyszło spod reki znanego rzeźbiarza Andrija Buvina. Polecam podejść do imponującego pomnika Grgura Ninskiego, którego według podania należy chwycić za palec od nogi, co ma przynieść szczęście i spełnienie życzeń.
Naprzeciwko pomnika znajduje się Brama Złota. To ona stanowiła główną drogę wiodącą ze Splitu do Salony - dawnej stolicy rzymskiej prowincji Dalmacji. Generalnie wśród wszystkich zakamarków, kolumn i pozostałości po murach warto zwrócić uwagę na bramy, przez które przejeżdżali wielcy tamtego świata.
Południowo-wschodni narożnik pałacu od strony portu.
Split jest największym węzłem komunikacji promowej w kraju, porównać z nim można jedynie Zadar. Przez miasto przepływa min:dalekobieżny prom Rijeka - Dubrownik. Połączenia promowe obsługują masę połączeń na okoliczne wyspy z Hvar'em na czele. Jeśli znajdziecie swoje miejsce pod słońcem pomiędzy Szybenikiem, a Makarską, warto przeznaczyć chociaż kilka godzin na wypad do Splitu, aby doświadczyć unikalnej atmosfery, którą miasto oddycha oraz zapoznać się z historycznym dziedzictwem, splecionym z teraźniejszością.

najbliższe galerie:

 
Split 2011 lato
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Chorwacja .  Split .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Wakacje w Chorwacji
1pix użytkownik nata44 odległość 0 km 1pix
Split nocą
1pix użytkownik dsk odległość 0 km 1pix
Split - Chorwacja 2010
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix
Chorwacja
1pix użytkownik klaudia1999 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 25.11.2012 16:23

Mieczysław trochę ludzi było ale...... - musiałem swoje odczekać
Dzięki i pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 25.11.2012 13:53

Widać,że chodziliśmy po Splicie tymi samymi ścieżkami,a jednak nasze spojrzenia na miasto różnią się.W pałacu Dioklecjana miałem tego dnia tłumy turystów.U Ciebie pustki.Przyjemnie sie oglądało.Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.11.2012 20:51

paweł - niestety nie - jak bym był to bym zapodał

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7515) dodano 20.11.2012 01:01

Zibid - a na tą dzwonnicę wszedłeś? Ucięło chyba tam tekst i nie mam pewności, czy tam byłeś czy nie. W każdym razie widoki z góry są rewelacyjne. Warto było się tam wdrapać:)
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 19.11.2012 21:23

Piękne miasto :)Pozdrawiam :)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 19.11.2012 16:12

no dobra, jednak mam faworyta. "gada"do mnie najbardziej zdj. 20.

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 19.11.2012 16:08

odwiedziłam Split kilka lat temu, miło było powspominać. wiele, ładnych, ciekawych ujęć...nie bede wymieniać, bo jest ich wiele.. faktycznie, jakoś tam pusto, bez Turystów. na pewno aż milo było zwiedzać. pozdrawiam

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 19.11.2012 02:11

moje....

good # 24

better # 33

BEST # 6

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.11.2012 01:18

Kamienna zabudowa super! Co za cudo tym razem zaparkowałeś u bram miasta? :))))) Pozdrawiam

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 19.11.2012 00:20

Jestem Cro-maniakiem -nie namawiam do pokazywania nieudanych zdjęć /szczególnie jeśli mamy takie przeświadczenie/ ale jaki masz sposób na "bez-turystyczny" Split i inne miasta HR ...i to w czerwcu ... i tak się podobało !:)))

satan użytkownik satan(wpisów:3242) dodano 18.11.2012 23:04

To ja też mówie, że się podobało.

Pozdrawiam ;-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 18.11.2012 22:55

wystarczy - dzięki andred

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 18.11.2012 22:54

Czy wystarczy powiedzieć, że się podobało?
Pozdrawiam,
andred

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 18.11.2012 22:51

dosłownie - ustna reprymenda, tak ze dwa razy .... :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 18.11.2012 22:46

W sensie uwiesiła się na Tobie wzrokiem czy dosłownie?

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 18.11.2012 22:44

naprawdę nie ma co pokazywać i ....... taka jedna kobitka nie dała mi spokojnie się przymierzyć ....

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 18.11.2012 22:39

Oj, tam, Zibid. Choć raz nie bądź taki perfekcyjny i pokaż jakąś nieudaną fotę ;-)))))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 18.11.2012 22:32

surykatka - nieciekawie wnętrza mi wyszły - ciemno i zakaz fotografowania - zrobiłem 3 foty , słabo to wyszło
dzięki i pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 18.11.2012 21:46

Nagrzane słońcem mury, oddech starożytności, powiem znad Adriatyku... Miło spędziłam czas w Twojej galerii. Szkoda,że nie pokazałeś wnętrza katedry...
Pozdrawiam :-)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 18.11.2012 21:17

Ciekawa miejscowość i mało ludzi, można spokojnie pofocić. Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 18.11.2012 20:21

Piękne miasteczko i pięknie pokazane.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.11.2012 18:56

Czy tam zawsze takie pustki na ulicach i placach ? A może masz jakiś sposób na odstraszanie tłumów ;)))
Pozdrawiam :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 18.11.2012 18:37

Miałeś szczęście,mało turystów/chyba że tak tam bywa/-podoba mi się galeria-pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.11.2012 18:25

Wspaniała galeria,piękne zdjęcia i ciekawe opisy.
Zaczynam marzyć o wycieczce do Splitu:)
Dziękuję za wirtualną podróż i pozdrawiam!

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 18.11.2012 17:41

Obejrzałem, było czym oko nacieszyć.

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 18.11.2012 17:08

Zapomniałem dodać, że super miejscówa, jest gdzie oko zawiesić :) Pozdrawiam :)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 18.11.2012 17:06

Piękne foty + piękna galeria = Zibid :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!