m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Obronne zamki są niezrównane w swojej piękności i zagadkach,bowiem ukrywają w swoich ścianach sporo historycznych wydarzeń i tajemnic. Najbardziej znanymi obronnymi zamkami Obwodu Lwowskiego są Świrż,Złoczew,Podhorce i Olesko, które otaczają Lwów ze wschodniej strony w formie podkowy. Złota Podkowa Lwowa - właśnie ta trasa jest najbardziej popularna wśród turystów.Na zdj.zamek w Świrżu od strony jeziora. Swoją wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzania ruin zamku w Świrżu/Świrzu (obie nazwy w użyciu).Zamek pięknie się prezentuje z daleka,ale zwiedzać można go tylko z zewnątrz. Szerokim gościńcem dochodzimy do żelaznej kutej bramy.Zamek z kamienia o bielonych ścianach pokryty czerwonym łamanym dachem polskim już z daleka robi na nas spore wrażenie. Położony jest na wzgórzu nad jeziorem,kiedyś zapewne byla to fosa,i kryje w swoich murach wiele historycznych wydarzeń i tajemnic,o których opowiada nam nasza ukraińska przewodniczka o polskim imieniu i nazwisku:) Zapewne Kresowianka:) A oto budynek bramny ... ... i kuta brama wejściowa,która zaprasza do wejścia.
Dziedziniec zamczyska dość ciekawy,ale nieco zaniedbany,co widać po klombie:( Jednak nie trawa jest tu najważniejsza:) Zapewne gdyby znalazły się dodatkowe fundusze np.prywatnych sponsorów,to za kilka lat można by zwiedzać i wnętrza:) Po sesji zdjęciowej szukamy we wsi jakiejś cerkwi czy innej ciekawej budowli.Jest piękna dzwonnica,to musi być i budowla sakralna:) Na zakończenie panoramka jednego z dawnych zamków obronnych na polskich Kresach:) A oto pięknie odrestaurowana dzwonnica obok cerkwi w Świrzu. Zbliżamy się do kolejnego zamku obronnego w Złoczewie,ukrytego za suchą już fosą z mostem oraz wysokimi bastionami ziemnymi.
Zamek zbudowany w XVI wieku na najwyższym pagórku Złoczowa wygląda jak cytadela z bastionami.Mury z kamienia, ze środka umocnione ziemnym nasypem, służyły do obrony od kul z dział. W twierdzę można było utrafić przez bramę z podwieszonym mostem. Na dziedzińcu zamku można obejrzeć wjazdową bramę, Chiński pałacyk, duży mieszkalny pałac, który swego czasu wyróżniał się prawdziwym luksusem. Budynek bramny prezentuje się dość solidnie.Wewnątrz można kupić drobne pamiątki na stoisku. Po przejściu budynku bramnego widzimy na wprost wspaniały Chiński Pałacyk na końcu alejek ogrodowych. Malownicza wieżyczka Chińskiego Pałacyku.
Zamek Sobieskich z XVII w. pięknie odrestaurowany stoi po prawej stronie.Jasna fasada oraz czerwony łamany dach polski zachęcają do zwiedzenia wnętrz,co zaraz uczynimy:) Jedna z alegorycznych figur strzeże wejścia do zamku. Stosunkowo małe okienka zamku względem grubości murów też mogą świadczyć o jego burzliwej przeszłości. Zabytkowy kominek po renowacji.
Dawna legenda zamku Złoczowa jest związana z dwoma tajemniczymi kamieniami(?) z zaszyfrowanymi posłaniami templariuszom,których nie rozszyfrowano do dzisiaj. Zostały one znalezione w pobliżu Złoczowa, w odległym lesie. Wnętrza zamku udostępnione są do zwiedzania tylko na parterze. W kilku komnatach zgromadzono stylowe meble z epoki oraz obrazy na ścianach. Zamek Sobieskich z XVII w. z odnowioną ekspozycją i trzy zabytkowe kościoły: św. Mikołaja, Zmartwychwstania i Wniebowzięcia NMP to historyczne zabytki Złoczowa. Przed pałacykiem i zamkiem znajduje się kilka pięknych alegorycznych figur.
Malowniczy Chiński Pałacyk wszystkim się bardzo podobał ( raczej ze względu na kształt niż kolor:) i służył za tło do pamiątkowych fotek:) Oryginalne armaty ustawione na bastionach ziemnych robią wrażenie.Nadal są wycelowane we wroga,ale kierunku już nie pamiętam:) A tak wygląda z bastionów dziedziniec zamku z ogrodem i pałacykiem. Kwitnące róże mocno pachniały u progu lata.Ten kobierzec kwiatów był naprawdę zachwycający:) Ostatni rzut oka na historyczny Złoczów i w drogę! Kolejny zamek,a w zasadzie jego wielka i wspaniała ruina to Podhorce. Okazały pałac Koniecpolskich z XVII w., który w filmowym „Potopie” grał Radziwiłłowskie Kiejdany, zbudowany w stylu villa castello, stanowi unikalne połączenie renesansowej lekkości z masywnymi umocnieniami typu bastionowego.
Z daleka prezentuje się wspaniale,z bliska znacznie gorzej:( Podobno kilka lat temu rozpoczął się jakiś remont,ale na razie dostrzegliśmy nową blachę tylko na jednej wieżyczce:) Obchodzimy spokojnie piękną ruinę dookoła,wyobrażając sobie lata jego świetności:) Podhorecki zamek zbudowano w XVI wieku w stylu późnego renesansu. Właśnie ten zamek uchodził za najbardziej luksusową rezydencję Europy. Swego czasu tu odbywały się bale i wojskowe parady. Dla licznych gości i ich służących koło zamku wybudowano karczmę, która zachowała się do dziś.Kiedyś tu zatrzymywał się nawet Honore de Balzac. Służbowe pomieszczenia wokół wspaniałego pałacu tworzyły podwórze z tarasem.A oto i rozległy widok z dawnego tarasu w kierunku zielonych terenów aż po horyzont.  Z trzech stron pałac jest otoczony głębokim rowem, a z północnej strony jest taras, gdzie kręcono film D'Artagnan i trzej muszkieterowie. W 1787 r. właścicielem wsi Podhorce został Seweryn Rzewuski. Jego nieopanowana żądza bogactwa popychała go do poszukiwania skarbów, a w podziemiach zamku stworzył alchemiczne laboratorium, gdzie starał się przetwarzać nieszlachetne metale na złoto.
Za czasów Rzewuskiego zamek zaczął się podupadać i wiele cennych dzieł sztuki zniknęło na zawsze. Żegnamy się z tym pięknym choć nieco mrocznym miejscem i jedziemy do Oleska,miejsca narodzin króla Jana III Sobieskiego.  Zamek w Olesku zbudowany został na wzgórzu widocznym już z daleka w ХІІІ wieku przez dziedzica Daniła Galickiego i jest jednym z najstarszych zamków na Ukrainie. To tutaj przyszedł na świat w sierpniu 1629 r. przyszły król Polski Jan III Sobieski,zwycięzca spod Wiednia. Obecnie w zamku funkcjonuje muzeum, które zawiera setki unikalnych dzieł malarstwa, rzeźby, sztuki X - XIX w. W ekspozycji zamku jest jedna z największych na Ukrainie kolekcja drewnianych rzeźb. W podziemiach zamku znajduje się studnia o głębokości 42 metrów. Od dawna uważano, że w studni istnieje tajne przejście,ale po trzęsieniu ziemi część studni zawaliła się, a tajnego przejścia nigdy nie znaleziono. Obok zamku znajdują się zabudowania klasztoru Kapucynów z I polowy XVIII wieku.  W Olesku również warto obejrzeć gotycki kościół Trójcy zbudowany w 1481 r., obok którego stoi okrągła obronna dzwonnica, resztki wałów, pozostałości murów otaczających miasto i prastare nagrobki na miejscowym cmentarzu..
I tyle na razie tych opowieści z Kresów:) Dziękuję za wspólną wyprawę w czasie i przestrzeni:) Na koniec tej wycieczki jedna ze współczesnych cerkwi na trasie:)
Lost connection to MySQL server during query : 2013