m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Obszar parku narodowego wraz ze swymi jeziorami i wodospadami jest jednym z najbardziej znanych pamiątek naturalnych Chorwacji.  Rzeka Krka jest tworzona przez kilka dopływów, które zlewają się w mieście Knin. Przepływa przez suchy teren krasowy do morza. Jej kaniony i bariery z wapienia wytworzyły unikalną krainę. Różnice wysokości rzeka Krka łamie kilkoma  dużymi wodospadami. Jadąc chorwacką autostradą A1 warto zatrzymać się na moście Maslenica nad rzeką Krka - widoki są bajeczne. Ta 73-kilometrowa rzeka z taką długością w Polsce to drobna rzeczka, a w Chorwacji jedna z potężniejszych rzek. Przepływ 50 metrów na sekundę to więcej niż ma 319-kilometrowa Pilica. I równocześnie to najpiękniejsza rzeka Chorwacji i jedna z najpiękniejszych w Europie. Początek bierze w masywie Dinara na granicy Chorwacji i Bośni Byłaby zwykłą górską rzeką, gdyby nie zjawiska krasowe  - niszczenie skał wapiennych pod wpływem wody i wiatru. Zwykły kras wyciął w górach szeroką dolinę. Ale ostatecznie przepiękne kaskady Krki uformowała martwica krasowa. Wytrącające się z wody związki wapnia osadzają się na roślinach wodnych, utwardzając je w rodzaj skały. Nakładające się na siebie warstwy martwicy tworzą tarasy. Tam, gdzie woda płynie wolniej, z czasem martwica staje się wyspą. Tam gdzie szybciej - jest wodospad. To struktury bardzo delikatne. Dziś wyglądają tak, a jutro inaczej. Przy ujściu do Zatoki Szybenickiej (połączonej z Adriatykiem wąziuteńkim Kanałem świętego Ante) Krka rozlewa się w potężne Prokljansko jezero. Mocno zasolone wody morskie mieszkają się tam ze słodką wodą rzeczną. Panorama z mostu i widok zapiera dech w piersiach. Szeroka, ciemnoniebieska rzeka Krka płynie w głębokim kanionie z białymi punkcikami jachtów - to zachwyca. W oddali miasteczko Skradin - siedziba i główna brama wjazdowa do Parku. Skradin to historyczne miasto Skradin znajduje się na prawym wybrzeżu Krki, 16km od Sibenika. To małe miasteczko, znane ze swojej burzliwej historii, leży w zatoce, która dobrze chroni od wiatrów - to główny powód dla którego miasto od zawsze było sławnym portem, w którym osiedlali się mieszkańcy wielu krajów.
W dawnych czasach miejsce to było zamieszkane przez Illyrian i nazywane Scardona, później zostało przekształcone w rzymskie miasteczko, którego ruiny budynków i systemu wodociągów zostały zachowane do dziś. Od końca VI wieku aż do 830 roku Skradin było rezydencją biskupa. Z przyjazdem Słowian i Węgrów, miasto zostało zburzone i odbudowane przez nowych osiedleńców. Kiedy chorwacka księżniczka z rodziny Subic pochodząca z Bribir osiedliła się tutaj, miejscowość sięgnęła szczytu swojego rozwoju. Od połowy XIV wieku aż do końca XVIII Skradin znajdował się pod panowaniem Republiki Weneckiej, później na krótki czas znalazł się w rękach Turków, aby być znowu przejętym przez Wenecjan. W miasteczku organizowane są festiwale: w pierwszą sobotę sierpnia Skradin przemienia się w miejsce wypełnione tradycyjnymi śpiewami dalmatyńskimi, odbywają się tutaj także uroczystości z okazji Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (8 sierpnia) i dnia świętego Hieronima - patrona miasta (30 września). Obecnie miasto to siedziba i główne wejście do Parku Narodowego Krka, Ceny biletów są wysokie. Za bilet do pieszego zwiedzania parku dorośli płacą 95 kun a dzieci 70 kun. A cena, w miarę wzrostu popularności parku narodowego, systematycznie rośnie. Jeszcze niedawno bilet dla dorosłych kosztował tyle, ile dziś dla dzieci.
Widok na most autostradowy z miasta. Do wodospadu Skradinski Buk, zabiera nas parkowy prom (rejs w cenie biletu). Panorama Skradina z promu. Wodospad jest jednym z najpiękniejszych naturalnych fenomenów Chorwacji, zaskakujących swoimi  trawertynowymi kaskadami. To symbol Krki, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Potężna kaskada czterech większych i kilkudziesięciu mniejszych wodospadów przywodzi na myśl legendarne wodospady Iguacu. Ale Skradiński Buk - choć niższy - jest znacznie ciekawszy. Bo tam wszystkie kaskady spadają z tego samego poziomu. Tu - każdy z innej wysokości. Wodospady to tylko część Skradińskiego Buku. To także szerokie rozlewisko Krki z dziesiątkami wysepek i strumyków. Woda płynąca przez kaskady pokonuje 17 zapór (największy spad ma 45 metrów) a szerokość kaskad od 200 do 400 m Na zwiedzanie wybraliśmy się przygotowanym przez park szlakiem. Jest to drewniana kładka (właściwie seria kładek), przez rzekę, rozlewiska i kaskady.
Przy szlaku (właściwie - ścieżce dydaktycznej) stoi wiele tablic informacyjnych z opisem fauny i flory. Spacer trwa około dwóch godzin - można eksplorować teren do woli. Spieniona woda z hukiem spada do sporego jeziorka. Powyżej tego wodospadu jest drugi, trzeci i czwarty, piaty i szósty, z boku wciskają się następne kaskady.
 Ponad nimi plątanina bystrych potoków i spokojnych jeziorek, a jeszcze wyżej - spokojna, szeroka rzeka.
Trudno opsiać spacer po parku, jest pięknie, co chwile zachwycają kolejne wodospady, strumyczki, jeziora. Do tego ta bujna flora dookoła, niesamowicie soczysta zieleń. Taka zielona oaza w tej części Chorwacji, gdzie wszystko jest wysuszone słońcem. Jeżeli komuś mało będzie atrakcji to u podnóża największego wodospadu może się wykąpać, ale tylko w wyznaczonych miejscach
W okolicy można zobaczyć stare młyny wodne. Generalnie taki kicz zrobiony pod turystów. W odrestaurowanych młynach wodnych, jakich kiedyś było tu sporo, wciąż się miele mąkę, tyle że teraz już wyłącznie na użytek turystów. Niewielu z nich wie, że jeszcze kilkanaście lat nad tą przepiękną rzeką toczyły się krwawe walki. Gdy na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku Chorwaci proklamowali niepodległe państwo a jugosłowiańska (czyli w zdecydowanej większości serbska) armia mordowała mieszkańców Vukovaru i bombardowała Szybenik oraz Dubrownik, mieszkający tu Serbowie ogłosili, że tu nie ma Chorwacji, lecz niepodległa Serbska Krajina ze stolicą w Kninie. Ten twór, zaopatrywany w broń przez wojsko serbskie długo nie przetrwał. W 1995 roku armia chorwacka jednym silnym uderzeniem zniszczyła Krajinę. Mieszkający tu Serbowie, obawiający się chorwackiej wendety za mordy w Vukovarze, uciekli. Większość nie powróciła do dziś, choć aspirująca do Unii Europejskiej Chorwacja ogłosiła, że czeka na uciekinierów. Przyroda nad Krką kipi życiem. W rzece pływają m. in. rzadkie pstrągi potokowe i jeszcze rzadsze brzanokiełbie.
Trasa była dla nas bardzo interesująca. Małe kaskady wody rozlewające się wśród bogatej roślinności, wielkie wodospady z wieloma malowniczymi poziomami. Większe i mniejsze zbiorniki przezroczystej wody pełne małych i większych ryb. Po obejściu wodospadów potrzeba jeszcze ok. 20 min. na dojście do przystani, z której odpływają statki - weźcie to pod uwagę. Stateczki nie są wielkie, a podczas gorącego lata warto mieć miejsce na pokładzie, nie pod. Mijamy zabytkowy przeszło 100 letni most - trochę zabawy miejscowych!
Nie miałem okazji być w Plitvickich Jeziorach, mówi się że często wodospady Krka przegrywają z Plitvickimi.  My nie mieliśmy porównania i może dzięki temu mogliśmy w pełni dostrzec uroki rzeki Krka.  Miejscówkę gorąco polecam

najbliższe galerie:

 
Park Narodowy Krka
1pix użytkownik lapsica odległość 0 km 1pix
Krka 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Park Narodowy Krka
1pix użytkownik reggie odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Park Narodowy Krka
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Bałkańska Wiosna (02)  PN Krka
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix
Park Krka 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (30):

 
watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 13.12.2012 19:28

Dobre foty !

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 09.12.2012 16:24

nola - Chorwacja mi to wynagrodziła - tam dwa tygodnie pogody miałem - super. Raz się "fartło"
polecam KRKA - niby miejsce ogólnie znane komercyjne - ale fajnie tam pochodzić. Polecam

Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 09.12.2012 13:11

Miejsce jest przepiękne!:) a kolor wody, jak na zdjęciu 28 choćby cudny:) jeszcze tam nie byłam, a po obejrzeniu Twojej galerii widać, że koniecznie trzeba ten cud natury zobaczyć na własne oczy:) Pogodę miałeś piękną, więc nie możesz mówić, że prawie zawsze jak gdzieś jedziesz to deszcz pada, albo słońca brak;)
pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 01.12.2012 01:29

no i wygląda super fajniutko :))

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 27.11.2012 17:31

Skardin jest super :) Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.11.2012 19:28

Na mnie każdy wodospad robi wrażenie,nawet ten najmniejszy,,bo woda to żywioł,którego żadna ludzka siła nie jest w stanie opanować.Bardzo szumiąca galeria:)Pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 26.11.2012 18:52

bratek - ograniczenia sprzętowe :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 26.11.2012 17:23

Wodospady robią niesamowite wrażenie, bardzo piękne miejsce, cieszę się, że mogłem je kiedyś zwiedzić:)
Pozdrawiam.

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 26.11.2012 14:37

byłam tam kilka lat temu...powróciły miłe wspomnienia..oddałeś piękno i klimat tego miejsca. pozdrawiam:-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 26.11.2012 14:26

A ja właśnie wolę wodospady robione na krótkich czasach - woda wtedy wychodzi naturalnie na fotkach. Ale oczywiście to tylko moje skromne zdanie :)
Pozdrawiam :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 26.11.2012 13:11

Wodospady rzeczywiście malownicze..... tylko szkoda, że nie zrobione na długim czasie naświetlania...wyszły by rewelacyjnie!
Pozdrawiam!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 25.11.2012 23:47

Wodospady rewelacyjne i do tego ten kolor wody - marzenie...
Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 25.11.2012 23:03

Fajne klimaty: te z miasteczka i te z nad wodospadow. Zielen wody urzeka. Pozdrawiam:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 25.11.2012 20:53

które niby ?

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 25.11.2012 20:29

Zibid...a może tak jeszcze raz?-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 25.11.2012 20:18

konwalia - już raz zmieniałem dziś :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.11.2012 20:14

Wodospady przepiękne ale mnie zachwyciły fotki ze Skradina. Cudowne miasteczko.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 25.11.2012 18:31

Zibid...zmieniłabym wizytówkę galerii
Ale to tylko moja sugestia.
Pięknie tam.Uwielbiam wodospady.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 25.11.2012 18:11

Twoja galeria jest idealną oazą soczystej zieleni pośród listopadowej szarzyzny. Ogląda się z wielką przyjemnością. Dziękuję i pozdrowienia ślę :-)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 25.11.2012 17:44

Chorwacja ciągle mi w głowie. A tu jeszcze prezentacja uroczych wodospadów. I jak tu nie zazdrościć tym co byli.
Pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 25.11.2012 16:36

Oj, wykąpałabym się przy tak pięknych wodospadach. Bardzo fajne kadry.
Pozdrawiam serdecznie:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 25.11.2012 16:17

zacnie

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 25.11.2012 14:52

Fajna galeria ( jak zwykle... ), fajna miejscówka... ale między 15 a 36 zrobiłbym więcej selekcji... :) Mimo to : podobało się ! Pozdrawiam !

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 25.11.2012 14:30

Fajnie :)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 25.11.2012 13:30

Zapachniało wakacjami ;-)
Fajna galeria z rzetelnym opisem.

Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 25.11.2012 12:25

Małgosia ..... i tak będzie!

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 25.11.2012 12:06

Wodospad jak wodospad ale te półeczki wodospadów to jest to. Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 25.11.2012 11:45

Znakomite zdjęcia wspaniałej przyrody, bardzo mi sie spodobały.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 25.11.2012 11:28

Wodospady zawsze są piękne ale wizytówka? Ginie w tłumie podobnych kadrów. Może poszukasz coś bardziej oryginalnego? Ja bym chyba wybrała 44 ;) Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 25.11.2012 11:20

Wodospady bardzo fotogeniczne.
podobało się.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!