m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Obszar Kazimierza pierwotnie stanowił podmokłą rzeczną wyspę, położoną pomiędzy Wisłą a jej nieistniejącą dziś odnogą, zwaną Starą Wisłą. Przez wyspę tę przebiegał szlak handlowy wiodący z pobliskiego Krakowa na południe. W czasach wczesnego średniowiecza istniały tu liczne osady, korzystające z bliskości królewskiej stolicy. Na zdj.Plac Wolnica i kościół Bożego Ciała. 27 lutego 1335 roku Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla Kazimierza na prawie magdeburskim. Miasto odtąd nosiło imię króla.Celem powstania Kazimierza miała być ochrona od południa stolicy państwa - Krakowa. Istotnym wydarzeniem w dziejach Kazimierza stało się zlokalizowanie na terenach dawnej wsi Bawół w roku 1495 tzw. miasta żydowskiego decyzją Jana Olbrachta, który z powodów politycznych i ekonomicznych polecił przesiedlić tam Żydów zamieszkujących dotychczas w Krakowie. Tak powstała dzielnica żydowska, wyraźnie oddzielona od zamieszkanej przez chrześcijan, przez wiele wieków rozwijała się autonomicznie. Obejmowała teren obecnych ulic Miodowej, Starowiślnej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Nowej. Była wydzielona parkanami i kamiennym murem, który istniał do 1800r. Centrum żydowskiej dzielnicy stanowiła dzisiejsza ulica Szeroka. Powstawały liczne synagogi (z których obecnie istnieje 7), szkoły i uczelnie, cmentarze, a także okazałe domy mieszkalne szczególnie szybko bogacących się kupców i bankierów żydowskich. Kazimierz stał się istotnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce i na świecie.Na zdj.Ratusz na Kazimierzu (obecnie muzeum etnograficzne). Od kilkunastu lat krakowski Kazimierz przeżywa swój renesans i zainteresowanie nie tylko turystów.Przyciąga artystów i intelektualistów,przyjezdnych i krakowian uciekających przed tłumami na Starym Mieście.
Nasz spacer rozpoczęliśmy na placu Wolnica obok wspaniałego Ratusza i podążamy ulicą Wawrzyńca w kierunku Muzeum Żydowskiego. Muzeum Żydowskie Galicja powołane kilka lat temu do życia i jego zwiedzanie nie zajmie nam dużo czasu.W grupie z przewodnikiem czy indywidualnie można prześledzić tragiczny los polskich Żydów. Fragment ekspozycji na ścianach muzeum - liczne zdjęcia z opisami. Fragment dawnego muru oraz Starej Synagogi. Stara Synagoga,jedna z 7-u które sie zachowały na Kazimierzu, została ufundowana w XV w. Dzisiaj można w niej obejrzeć ekspozycję poświęconą kulturze żydowskiej. Jesteśmy na ulicy Szerokiej,gdzie kiedyś i teraz skupia się życie kulturalne i towarzyskie Kazimierza.Ulica tętni dniem i nocą,bo skupia liczne puby,kawiarnie,hoteliki,a w świecie słynie z Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Restauracja Ariel na krakowskim Kazimierzu. Ariel to nie tylko restauracja,ale również galeria. Przy samej ulicy Szerokiej znajduje się pięć bożnic. Najstarsza - Stara Bożnica, zniszczona podczas wojny, została odrestaurowana i dziś mieszczą się w niej zbiory judaistyczne Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jedyną czynną obecnie ortodoksyjną bożnicą jest Bożnica Remuh. W pobliżu znajduje się Cmentarz Remuh - jeden z najstarszych w Europie i w Polsce cmentarzy żydowskich. A oto jeden z malowniczych zaułków Kazimierza z dawnymi sklepikami. Oto najważniejsze z zachowanych zabytków krakowskiego Kazimierza:
synagogi:
Stara (XV w.)
Remuh (1553)
Wysoka (1563?)
Poppera (1620)
Kupa (1643)
Izaaka (1644)
Tempel (1862) Oprócz wymienionych synagog  klimat Kazimierza tworzą takie urocze zaułki z kwiatami i odbiciami w szybach oraz liczne puby,restauracje czy kawiarnie.
Przyjrzyjmy się kilku z nich na trasie naszego spaceru. Często zadziwiają i bawią swoimi nazwami w kilku językach ... ... oraz maleńkimi stolikami postawionymi wprost na chodnikach przed wejściem. Dochodzimy do najpiękniejszej synagogi Tempel przy ulicy Miodowej. Podziwiamy piękny portal tej synagogi i wchodzimy do środka (bilet wstępu to tylko 5zł,panowie obowiązkowo dostają z biletem jarmułkę na głowę). Synagoga Tempel zachwyca wszystkich swoim bogatym w purpurę i złoto wystrojem.
Zdjęcia wolno pstrykać,więc utrwalamy to,co nas zachwyca ze wszystkich stron. Opuszczamy synagogę Tempel i szukamy kolejnych ciekawych miejsc Kazimierza.
Ulica Miodowa,jedna z bardziej znanych na krakowskim Kazimierzu przed wojną i obecnie. A oto synagoga Wysoka przy ulicy Józefa. Poza synagogami funkcje sakralne miały także domy modlitwy fundowane przez stowarzyszenia oraz osoby prywatne. Po sąsiedzku Ristorante Portofino z dawnymi malunkami na ścianach ... ... doniczkami z wrzosami oraz zacisznym miejscem do czytania czy zatopienia się we własnych myślach. Kolejna synagoga na rogu ulic Kupa i Izaaka.
Schody do synagogi Izaaka. Kręcimy się trochę po ulicy Józefa,podziwiając ile starych,zabytkowych kamienic zostało już odrestaurowanych w ostatnich latach ... ... ile powstało nowych lokali ... czy nowych hotelików:) Wejścia do niektórych pubów czy restauracji są bardzo malownicze:) Podążamy w stronę Placu Nowego,który przed wojną pełnił funkcję placu handlowego i zwany był potocznie placem żydowskim.
Jesteśmy na miejscu.Ruch tutaj ogromny,wszyscy krzyczą i trąbią,a jak się okazuje,są i miłośnicy takich miejsc,którzy właśnie tutaj usiedli,aby coś zjeść. Na środku placu Nowego stoi charakterystyczny Okrąglak,czyli hala targowa,w której przed wojną była rytualna rzeźnia drobiu. Na placu Nowym obok Okrąglaka nadal jest czynna stara pompa. I tutaj prócz ludzi pełno jest zawsze gołębi:) A oto ten sam plac,ale w dzień świąteczny ...Jakże inny,bo pusty,bez rozłożonych straganów i krzykliwych przekupek:) Dzień powoli dobiega końca,więc i my szukamy w miarę spokojnego kąta,by się w końcu posilić czymś smacznym,a w miarę tanim:) Stajnia? Trochę dziwnie brzmi w mieście i to raczej nie dla nas. Idziemy dalej.Jest Starka,też dziwna dla mnie nazwa,więc nawet nie zaglądam:)
Kolejna zapewne żydowska nazwa: Eszeweria.Brzmi trochę tajemniczo:) W końcu są piękne zielone okiennice,coś dla nas:) Wchodzimy do środka i dziękujemy za wspólny spacer po krakowskim Kazimierzu:)

najbliższe galerie:

 
Kraków - Spacer po Kazimierzu
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Kraków 14 - Kazimierzowskie synagogi.
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Kraków
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Lipcowym popołudniem w Krakowie
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Krakowska cepeliada
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Jesienna Małopolska 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 08.12.2012 22:30

Ciekawa galeria:) Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3421) dodano 07.12.2012 18:33

Jaka miła galeria! Jak dużo zdjęć Kazimierza:) Halszko, trzeba było wstąpić do Warsztatu (fot. 39) na najlepszą lazanię w Krakowie:)
Mnie się Kazimierz kojarzy przede wszystkim z klimatem, jaki tam panuje po zmroku, zwłaszcza w czasie świąt żydowskich czy festiwali.
I jeszcze z tłumem jedzącym zapiekanki na stojąco pod okrąglakiem. Coś takiego tylko w Krakowie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3891) dodano 07.12.2012 06:13

Urokliwe miejsce,ładnie pokazane i opisane,jak zwykle u Ciebie.Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 06.12.2012 00:38

bardzo ciekawa galeria

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.12.2012 21:28

Paweł,nie czekałam na Miodowej,bo chyba nie było Cię wtedy w Krakowie.
Następnym razem na pewno zajrzę do "Stajni" przysiąść w super ogródku
oraz wstąpię do "Starki" poznać i pozdrowić Asię:)

Magdo,cieszę się,że podzielasz moje zdanie.Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.12.2012 19:23

Perełka Krakowa :)Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 03.12.2012 18:32

Cudowna galeria. Robiąc fotkę 31 czekałaś aż wyjdę z domu?:))) Do stajni mogłaś wejść choćby po to aby zobaczyć najładniejszy na Kazimierzu ogródek, a do Starki aby pozdrowić ode mnie Asię:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 03.12.2012 13:02

:))))

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 03.12.2012 10:24

Ładnie uchwycony klimat krakowskiego Kazimierza. Ciekawe zdjęcia.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 03.12.2012 10:16

Sam Kraków jest piękny i zawsze mnie porywa. Kazimierz, to perła krakowska i trudno się oprzeć jego urokowi. Kto tam nie był, niech żałuje. dziękuję Halinko za cudowne wspomnienia.
Pozdrawiam serdecznie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2012 22:27

Marto,toś mi teraz dała do myślenia:) Muszę się przespać z problemem,ale to będzie długi zimowy sen:))

Powiem szczerze,że raczej poza Europę się nie ruszam,chyba że w innym wcieleniu:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 02.12.2012 22:21

proponuję Halszko, abyś im zrobiła prezent-niespodziankę ;)))


a jak wydasz książkę, wpadnij do Afryki pocykać troszkę tutaj :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2012 22:15

Witaj Skuzo:) Fakt,krakowski Kazimierz ma niepowtarzalny klimat i urok:) Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2012 22:07

Marto,nie przesadzaj:) Pstrykam zdjęcia ze swoich wycieczek dla siebie i bliskich na pamiątkę:)
Zawsze mogę do nich sięgnąć na swoim kompie i powspominać minione dni czy znane miejsca.
A na rynku już jest tyle różnych wydawnictw, ludzie chyba coraz mniej czytają i kupują...
Poczekam na kolejne pokolenie w rodzinie,może zrobią mi kiedyś prezent:) Pozdrawiam:):)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.12.2012 22:04

Kazimierz ma niepowtarzalny klimat i urok.Zachwycona jestem wnętrzem synagogi,bardzo interesujące:)
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2012 22:00

@bartak,dziękuję za sympatyczny komentarz:) Polecam gorąco synagogę Tempel,bo jest wspaniała w środku.Ja sama byłam nią zauroczona i zwiedziłam ją dwa razy z rzędu.Pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 02.12.2012 21:58

halszko, czy kiedykolwiek myślałaś o wydaniu książki?


fotograficznego albumu?

Twoja pasja architektoniczna jest niesamowita a fotki niezłe :)

pozdrawiam słonecznie

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 02.12.2012 21:56

Moją uwagę zwróciło piękne wnętrze synagogi Temple, muszę tam wstąpić przy kolejnych odwiedzinach Krakowa. Ładne kadry, ciekawie opowiedziane, całość bardzo się podoba! Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.12.2012 21:30

@wo,dziękuję za Twoje wizyty i mobilizujące komentarze.Również pozdrawiam:)

wo użytkownik wo(wpisów:366) dodano 02.12.2012 21:18

Bardzo ciekawie uchwycone i pięknie... dopracowane. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!