m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Uszguli leży w odległości niespełna 50 km od Mestii - turystycznego centrum Swanetii, jednak dotarcie tu nie jest proste. Wąska i pełna serpentyn oraz dziur szutrowo-ziemna droga przejezdna jest tylko dla samochodów terenowych. Po prawie trzech godzinach tłuczenia się jeepem po wertepach docieramy do pierwszych zabudowań osady. Uszguli to wspólnota czterech wiosek ciągnących się wzdłuż brzegów strumienia Inguri. Pierwsza z nich to leżąca najniżej Murkmeli. Wygląda na opuszczoną przez mieszkańców. Większość zabudowań jest zrujnowanych. Zniszczył je żywioł. W styczniu 1987 spadło w Swanetii ponad 5 m śniegu (w ciągu całej zimy 12 m). Lawiny, które zeszły z górnych partii gór zasypały wiele wiosek. Uszguli, a zwłaszcza Murkmeli ucierpiały najbardziej. W całej Swanetii śmierć poniosło wówczas prawie 90 osób, z czego 27 w Uszguli (zginęły dzieci w szkole, której strop zawalił się pod naporem śniegu). Bez dachu nad głową zostało wiele rodzin (2 tys. domów zostało zniszczonych). Rok 1987 był tragiczny dla Swanów. Rząd radziecki ewakuował wówczas prawie 8 tys. mieszkańców. Został wydany dekret o przesiedleniu Swanów na niżej położone tereny. Przeniesiono ich głównie na półpustynne obszary Kachetii i Dolnej Kartlii, leżące wzdłuż granicy z Azerbejdżanem i Armenią. Nie wszyscy opuścili jednak rodzinne strony. Ktoś posiał te słoneczniki w ogródku obok kamiennej wieży w Murkmeli... Następna w kierunku wschodnim wioska to Chazhashi z charakterystyczną czarną wieżą stojacą na szczycie sporego wzniesienia. W Chazhashi jest jedyny w Uszguli mostek nad Inguri. Murkmeli i widoczny na zdjęciu budynek szkoły leżą po prawej stronie rwącego strumienia, natomiast cała pozostała część osady rozsiadła się na lewym brzegu.
Na ogrodzonym terenie wokół szkoły pasą się barany. Dzieci mają jeszcze letnie wakacje. Różnorakich zwierząt spacerujących uliczkami Uszguli jest mnóstwo. Najbardziej urokliwe są stada świnek. Na zdjęciu główna część wioski Chazhashi. W Uszguli około 200 budynków powstało co najmniej 500 lat temu. Kamiennych wież, pochodzących w większości z XII w., zachowało się ponad 30 (wg jednych źródeł 33, wg innych 37). W czasach króla Dawida IV Budowniczego (1089-1125) w Uszguli było 400 takich wież. Liczące setki lat obiekty stanowią zwykłe wiejskie zabudowania gospodarcze.         Budynek, w którym znajduje się miejscowe muzeum. Na parterze można obejrzeć między innymi dawne przedmioty codziennego użytku, na środkowej kondygnacji wystawione są ikony i krzyże liczące po kilkaset lat, a najwyżej wyeksponowano wykopaliska archeologiczne, w tym piękną biżuterię z półszlachetnych kamieni. Wewnątrz muzeum nie można robić zdjęć, więc sfotografowałam chociaż widok z najwyżej położonego okienka na pokryte kamiennymi łupkami dachy najbliższych budynków. A to widok ze wzniesienia w Chazhashi w kierunku zachodnim (na dalszym planie Murkmeli). Wg legendy na tym wzgórzu miała swą zimową rezydencję królowa Tamar - jedna z największych władczyń świata, za panowania której (1184-1213) Gruzja osiągnęła szczyt swej potęgi (letnia siedziba królowej znajduje się w górach opodal Uszguli - 2h w obie strony).
Gdy stojąc na tymże wzniesieniu obrócimy się o 180°, to naszym oczom ukaże się Mur Bezingi z królującą w nim Szcharą (5193 m n.p.m.), najwyższym szczytem Gruzji i trzecim najwyższym szczytem Kaukazu. Drogą biegnącą w prawo można latem dotrzeć aż do miasteczka Lentechi. W odległości 7,5 km od Uszguli wspina się ona na przełęcz Zagar (2620 m n.p.m.), na której przez co najmniej 8 miesięcy w ciągu roku zalega śnieg. Trasa ta polecana jest dla miłośników turystyki konnej lub zapalonych piechurów, choć można tędy opcjonalnie dotrzeć terenówką do Uszguli (z Mestii do Uszguli jedzie się ok. 3h, a z Lentechi do Uszguli ok. 5,5h). Dwie kolejne wioski wchodzące w skład wspólnoty, to Chvibiani (na pierwszym planie) i Zhibiani. Największą i najgęściej zabudowaną wioską jest Chvibiani. W Uszguli mieszka obecnie ok. 70 rodzin (300 osób), które zgodnie z wielowiekową tradycją żyją we wspólnotach rodowych. Trudne do przebycia góry stanowiły przez stulecia skuteczną zaporę przed najazdami mongolskimi, perskimi czy tureckimi, a jednak symbolem Swanetii są kamienne wieże, budowane w celach obronno-mieszkalnych. Baszty służyły góralom jako schronienie przed wrogami, którymi najczęściej byli... sąsiedzi. Swanowie to temperamentny naród, któremu nie jest obca wendetta. Zdarzało się, że w przypadku zatargu z innym klanem gospodarz wraz z całą rodziną mieszkał przez wiele miesięcy na najwyższej kondygnacji wieży z obawy przed krwawą zemstą.
Wysokie na 20-30 m baszty służyły też mieszkańcom jako schronienie przed lawinami śnieżnymi, które zasypywały niższe budynki. Podstawowym zadaniem wież była jednak obrona przed wrogami, o czym świadczy ich wewnętrzna konstrukcja (poszczególne poziomy łączyły luźne drabiny, które w przypadku zagrożenia wciągano na górę) oraz niewielkie otwory obserwacyjne na samej górze. Na końcu wioski Zhibiani znajduje się pochodząca z XI-XII w. cerkiew Lamaria (św. Marii). Średniowieczna budowla na tle olbrzymiego masywu Szchary, to niezapomniany widok. Zmierzając w jej kierunku pniemy się pod łagodne wzniesienie, mijając skubiące trawę świnki, które - sądząc po szczecinie - są blisko spokrewnione ze swoimi dzikimi pobratymcami żyjącymi w lesie. Lokalna ludność zajmuje się głównie hodowlą zwierząt. Widok krów, owiec, koni, kóz i świń towarzyszy nam na każdym kroku. Turystyka zaczęła się rozwijać w Swanetii zaledwie kilka lat temu (po 2004 roku). Wcześniej wizyta w tych rejonach wiązała się z dużym niebezpieczeństwem ze względu na grasujące bandy. Mieszkańcy dostrzegli w turystach źródło dochodu i rozbudowują domy, by wynajmować pokoje gościom. Okolice Uszguli to przepiękne i dziewicze tereny nieskażone cywilizacją. Spośród wszystkich odwiedzonych przeze mnie w Gruzji miejsc, tu podobało mi się najbardziej i chętnie zostałabym w tej wiosce dłużej spędzając czas na penetracji sąsiednich dolinek.
Tras trekkingowych jest tu sporo i - o dziwo, w przeciwieństwie do innych rejonów w kraju - są one oznakowane. Gruzja jest doskonałym miejscem do odbywania wycieczek konnych. Konie są tu trzymane głównie z myślą o wynajmowaniu ich turystom (do prac polowych używa się woły). Mur Bezingi to pasmo szczytów o podobnej wysokości wchodzące w skład Wielkiego Kaukazu, łańcucha górskiego rozciągającego się na długości ok. 1200 km. W skład 17-kilometrowego masywu pomiędzy przełęczami Dychsu i Zanner wchodzi Szchara, Szota Rustaweli, Dżanga, Katyntau, Gestola i Lialver. Każdy ze szczytów tej granitowej ściany leżącej na granicy Rosji i Gruzji jest wyzwaniem dla wytrawnych alpinistów. W niewielkim Uszguli znajduje się aż siedem kościółków. Położona na skraju osady cerkiew Lamaria jest największym spośród nich. Poniżej kamiennego ogrodzenia wokół świątyni znajduje się cmentarz. W Gruzji każdy grób otoczony jest metalowym płotkiem, przy którym... ...często stoi stoliczek z ławeczkami. Popularne jest tu biesiadowanie wspólnie z bliskimi, którzy już odeszli. Na chcących wypić za pamięć nieboszczyka czasem czeka butelka czaczy i szklaneczka oraz jakiś poczęstunek. Miejsce pochówku ozdobione jest zawsze wizerunkiem osoby zmarłej w postaci zdjęcia lub podobizny wyrytej na pomniku. Tą przepiękną doliną ciągnącą się na wschód od Uszguli można dojść do lodowca u stóp Szchary i do źródeł Inguri. Zajmuje to ok. 6 godzin. Trasa jest oznaczona. Przebyłam ją jednak tylko palcem po mapie http://www.grandhotelushba.com/uploads/marshruti_logo.pdf   Może kiedyś tu wrócę...  Wnętrza cerkwi Lamaria zdobią dobrze zachowane freski z XII w. Niestety nie udało nam się ich obejrzeć ze względu na przygotowania do przypadającego następnego dnia święta Mariamoba - Zaśnięcia Bogurodzicy. Prawosławny odpowiednik katolickiego Wniebowzięcia NMP (28 sierpnia wg kal. greg., to 15 sierpnia wg kal. jul.) jest jednym z największych gruzińskich świąt.
Panorama z najwyżej położonej części Uszguli na wszystkie cztery wioski tworzące wspólnotę. W centrum pagórek, na którym zimą rezydowała królowa Tamar. Maleńka cerkiewka Jgrag w północnej części Zhibiani. Tradycyjna siedziba swańskiej rodziny składała się z dwóch głównych części: dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego (kor) i przylegających do niego tylu wież (murkwam), ilu gospodarz miał synów. Czterokondygnacyjne wieże miały wejścia na poszczególne piętra ułożone naprzemiennie, tak by uniknąć upadku na sam dół. W dolnej części wieży przechowywano wodę, mąkę, sery, wino, owoce, warzywa... W razie zagrożenia rodzina spała na pierwszym i drugim piętrze. Najcenniejszy dobytek gromadzono na najwyższej kondygnacji. Dziś baszty stoją puste lub służą jako pomieszczenia gospodarcze. Tryb życia mieszkańców Uszguli niewiele jednak się zmienił na przestrzeni lat. Wyznaczają go pory roku, a cywilizacja dociera tu powoli. Energię elektryczną doprowadzono do osady w latach 70. Gdyby nie widok kabli i talerzy satelitarnych, wioska wyglądałaby jak skansen.  Na pierwszym planie cerkiewka w Chvibiani.
Rozwój turystyki powoduje, że powstają pierwsze guesthousy. Szkoda wielka, że mieszkańcy używają do ich budowy kolorowego sidingu:-( Wiele domostw stoi pustych, lecz ich właściciele - nawet jeśli dawno temu opuścili rodzinne strony - nie chcą sprzedawać rodowych siedzib i ziemi. Swanowie mieszkają na tych terenach już od czterech tysięcy lat. Chętnych do inwestowania w Uszguli jest obecnie wielu. Jest jednak szansa, że dzięki konserwatywnej naturze mieszkańców wioska jeszcze przez jakiś czas będzie wyglądać tak, jakby czas się tu zatrzymał. Od setek lat te kamienne wieże stoją na tle majestatycznych kaukaskich szczytów i opierają się żywiołom - lawinom, powodziom, obsunięciom ziemi... Niesamowite... Niezapomnianym przeżyciem jest spacer wąskimi, zabłoconymi, pełnymi kamieni, chwastów i zwierzęcych odchodów uliczkami Chvibiani. Obok opuszczonych ruder stoją budynki,...
...w których ktoś mieszka. Czasem tylko rozwieszone pranie i dym z komina odróżnia je od siebie - jedne i drugie wyglądają równie nędznie. Żyje tu się z pewnością bardzo ciężko. I bardzo biednie. Niektóre domy pięknie się kiedyś musiały prezentować. Ten ma werandę na piętrze obramowaną misternie rzeźbionymi drewnianymi listewkami i tynk wymalowany w kolorowe kwiatowe wzory,... a weranda tego - pochodzącego z 1939 roku - ozdobiona jest zarówno symbolami solarnymi, jak i motywem sierpa i młota (po obu stronach daty).  Przez większą część roku Uszguli jest zasypane śniegiem. Mieszkańcy dbają, by droga z Mestią była przejezdna zimą, bo to dla nich jedyna możliwość kontaktu ze światem.   Lato jest tu krótkie i bardzo intensywne. Spiesząca się z wegetacją przyroda wybucha bujną zielenią. Przez trzy miesiące w roku jest w Uszguli niezwykle sielsko. Bajeczne krajobrazy i natura w minimalnym stopniu dotknięta ręką człowieka. Dla niektórych takie okoliczności to raj.
Cóż to by był jednak za raj bez zimnego piwka;-) Można się go napić w powstałej w Chvibiani dzięki pomocy US AID sympatycznej knajpce. Jest to jedyny chyba w Uszguli lokal, więc pełno tu turystów z całego świata. Mimo tłoku nie czeka się zbyt długo na kubdari - swanecki specjał - placek z mielonym mięsem (coś jak chaczapuri, tyle że farsz jest mięsny, a nie serowy). Ponad jedzenie przedłożyłam włóczenie się po zakamarkach Uszguli. Czas na wypicie zasłużonego kufelka Natakhtari jednak znalazłam. Jeśli spodobała się Wam ta wioska na końcu świata (któryż to już na OŚ koniec świata;-), to spieszcie się, by ją zobaczyć nim się skomercjalizuje! W przyszłym roku droga z Mestii do Uszguli ma być asfaltowa. Pozostaje mieć nadzieję, że turyści nie zadepczą tego uroczego zakątka:-)

najbliższe galerie:

 
Uszguli
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Moja majowa Gruzja
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Gruzja - Ushguli
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Pieszo przez Swanetię
1pix użytkownik anek11 odległość 3 km 1pix
Gruzja - w drodze do Uszguli
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 4 km 1pix
Gruzja - W dolinie Uszguli
1pix użytkownik margo odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (82):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.01.2017 13:10

pięknie

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 11.08.2014 23:46

pewnie masz rację co do tego ciągnięcia pod to co widzimy u innych... życzę udanej wyprawy! a ja faktycznie wróciłam do zdjęć z Gruzji, więc może przygotuję jakąś galerię, choć zupełnie nie letnie są tamte zdjęcia. pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 10.08.2014 09:01

Marianno, część informacji, które znalazły się w tej galerii wyszukałam w sieci, a część pochodzi od Laszy, który był naszym przewodnikiem po Swanetii (w tej galerii http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=21354 widać go na zdjęciu 22, towarzyszył nam też w wycieczce do lodowca Chalaadi).
Jeśli chodzi o dbałość o otoczenie, to ludzie tak mają, że lubią równać do sąsiadów. Dopóki nie znajdzie się ktoś, kto zacznie porządkować otoczenie domu i je upiększać, to nikomu do głowy nie przyjdzie, że może być ładniej. Pamiętasz może jak kiedyś wyglądały polskie balkony? Były magazynami niepotrzebnych przedmiotów i miejscem do wieszania prania. Rok po roku, krok po kroku i doszliśmy do ukwieconych ogrodów w blokach. Gruzini nie są pedantami, więc takich ogrodów i balkonów jak np. w Szwajcarii nigdy w ich kraju nie zobaczymy, ale kiedyś do nich dotrze, że na wszechobecny bałagan turyści źle reagują.
Mam nadzieję, że pokażesz nam swoją Gruzję.
Dziś wyjeżdżam na dwutygodniowe wakacje, ale liczę, że po powrocie znajdę na portalu Twoją nową prezentację:-)))
Pozdrawiam:-)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 10.08.2014 01:26

miałaś piękną pogodę i zrobiłaś naprawdę dobre zdjęcia, a ilość informacji mnie powala- ciekawa jestem czy opowiedzieli Ci o tym wszystkim na miejscu, czy gdzieś wyczytałaś? bardzo szczegółowe i ciekawe zarówno historycznie jak i obyczajowo historie. zaskoczyła mnie informacja, ze Svani nie chcą sprzedawać swych opuszczonych domostw i że ktoś chce, a nie może tam inwestować- dla mnie wyglądało to tak, jakby porzucili dbanie o swoje domostwa z jakiejś bylejakości charakteru, bo przecież wiele można zrobić własną pracą bez inwestowania, a oni żyją w okropnych ruinach i warunkach... asfalt nadal nie powstał, może kilka kilometrów, więc w tym kontekście nie musisz się obawiać o skomercjalizowanie tego miejsca, w tym tempie to potrwa dekadę lub dłużej;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 19.02.2014 07:36

Migot, Ciebie też ciepło pozdrawiam:-)
To kiedy Twój wyjazd do Gruzji ma nastąpić?
To, że pojedziesz, jest chyba pewne?

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 19.02.2014 07:34

Nola, muszę sobie przypomnieć co i gdzie napisałam na temat swoich wakacyjnych planów.
Obawiam się, że nie zawsze je realizuje z taką dokładnością, jak Ty;-)
Ciekawa jestem Twoich wrażeń z Gruzji.
Pozdrawiam:-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6848) dodano 18.02.2014 23:25

Ostatnio byłam tu w grudniu 2012!!! Ale ten czas leci.... i jak napisałam wtedy w 2014 będę i ja w tym pięknym kraju:) Nie mogę się doczekać, bo to już raptem za 3 miesiące:)
pozdrawiam:)

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 16.10.2013 18:54

Właśnie buszuję m.in. na OS szykując info o Gruzji - chyba trzeba się spieszyć faktycznie... Piękna ta zieleń, i ta przestrzeń, jak myślę Gruzja to widzę takie właśnie widoki... Pozdrawiam serdecznie!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 22.04.2013 14:07

Witaj Claude:-)
A słówko komentarza?
Tu http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22026
i tu http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=21354
i tu http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22217
i tu też http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=17200 dobrze by było jakbyś coś napisał.
Własna niezbyt udana produkcja http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=20008 to trochę za mało jako uzasadnienie wystawionych ocen.
Pozdrawiam:-)))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 29.03.2013 22:38

Z taką średnią powinna zostać galerią roku:)))

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 29.03.2013 22:15

Ta galeria żyje swoim życiem, wpierw była galerią kilku tygodni ;)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 29.03.2013 21:49

kolejny skandal

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 29.03.2013 21:25

Punktacja 10.03? Nikt Cię nie pobije :)

tomekzl użytkownik tomekzl(wpisów:71) dodano 28.01.2013 14:23

dziękuje za podpowiedź, zawsze sie przyda, pozdrawiam :)

tomekzl użytkownik tomekzl(wpisów:71) dodano 22.01.2013 13:51

przyjemność z podróżowania po górach :)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:340) dodano 02.01.2013 15:10

wspaniałe fotki wraz z komentarzem :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 31.12.2012 09:38

Gratuluję galerii trzytygodnia ;)))))) Pozdrawiam

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 25.12.2012 10:22

Magdaleno - jedno z nas przepada za takimi klimatami bardziej :-) drugie ciut mniej :-) swoimi obrazami zachęcasz i tę drugą stronę, więc chwała Ci za to!!! :-)))
Co tu dodawać, miejsca fantastyczne, można byłoby codziennie przenosić się do kolejnych osad, i dalej, wciąż dalej... lat by nie starczyło, tyle tego... czytamy, że za czas jakiś zmiany wtargną w te rejony bezpowrotnie, ale czy na pewno? ileż podobnych ziaren piasku na tym naszym globie... :-)
Radujemy się razem z Tobą :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

ladek53 użytkownik ladek53(wpisów:225) dodano 24.12.2012 17:32

Wspaniala wyprawa:) Pozdrawiam serdecznie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 24.12.2012 13:48

Najpiękniej jak umiem dziękuję wszystkim, którzy zostawili swój ślad w tej galerii:-)))))
Ogromną radość sprawia mi fakt, że Uszguli Wam się spodobało. W ciągu trzech godzin pobytu w tej wiosce udało mi się, dzięki sprzyjającej pogodzie, zrobić trochę miłych dla oka fotek. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda codzienność w tej górskiej osadzie, to zapraszam do zakładki Photography – Ushguli na tej stronie:
http://www.giachkhatarashvili.com/
Pozdrawiam wszystkich świątecznie:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.12.2012 10:56

Chyba wypada znowu pogratulować ;)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 23.12.2012 23:34

Fantastico ! Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 22.12.2012 20:35

Cudowne krajobrazy nam zafundowałaś. Chciałoby się na nie patrzeć bez końca. Pozdrawiam.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 21.12.2012 23:34

Ogromna przyjemność w oglądaniu i czytaniu :) Gratuluję zasłużonego wyróżnienia .
Pozdrawiam serdecznie :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 21.12.2012 11:17

słoneczne gratulki :)

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 21.12.2012 10:15

Pięknie !

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 20.12.2012 13:19

Magdaleno-Twoja galeria zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Miejsce niezwykłe widokowo , ciekawe pokazane i jak zawsze bardzo rzetelnie opisane :) Jestem ciekawa jak wyglądają mieszkańcy. Udało Ci się ich sfotografować ? Czy miałaś taką możliwość ? Pozdrawiam i ciesze się , że znów tu jesteś :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 19.12.2012 19:14

Niesamowite miejsce... zapowiada się piękna relacja... gratuluję, dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 19.12.2012 11:27

Magda - fajnie, ale widac, ze az tak bardzo bylas zafascynowana widokami, ze nie moglas sobie odmowic robienia masy bardzo do siebie zblizonych fot i obdarzenia nas nimi :) Ciekawe jak to wyglada 2 - 3 miesiace wczesniej. Rowniez chce do Gruzji, ale podobnie jak Karpaty Trav. rowniez wlasnym autem. Mam nadzieje, ze uda mi sie pod koniec roku ponownie pojechac do Iranu...tym razem wlasnie autem i przez Gruzje i Armenie w jedna strone :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 19.12.2012 09:32

Gratuluję:)
Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 19.12.2012 08:27

Cieplutko pozdrawiam wszystkich zaglądających do Uszguli:-) Niezwykle miło jest mi Was gościć:-) Dziękuję pięknie za wszystkie komentarze i ocenki:-)

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 18.12.2012 13:49

Ogromnie zachęciłaś do wizyty w Gruzji! Piękne zdjęcia i przewodnikowy - w tym najlepszym tego słowa znaczeniu - opis. Prowadź nas dalej przez Gruzję! Pozdrawiam i gratuluję wyróżnienia.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.12.2012 01:16

Bardzo urokliwy koniec świata :) Gratuluję i pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.12.2012 22:29

Magdaleno gratuluję!!!

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 17.12.2012 22:11

A ja myślałam, że w Gruzji można napić się tylko herbaty i wina :)
Magdaleno - piękna galeria. Zazdroszczę tych widoków, nie dziwię się, że zrezygnowałaś z posiłku.
Niedawno oglądałam jak w tej wiosce gotował Paskal. Jeden z mieszkańców oprowadzał Paskala po swojej wieży, która spełnia rolę spiżarni, lodówki, już wtedy zwróciłam uwagę na tą miejscowość. Twoja galeria potwierdza, że jest to niesamowite miejsce.
Pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 17.12.2012 20:32

Gratuluję:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 17.12.2012 19:40

Magdaleno-pięknie,Gruzja zawsze w mojej wyobrażni miała jakąś tajemniczą nutę i w Twojej galeri można to zobaczyć.
Nie wiem czy mi będzie jeszcze dane wybrać się w taką lub podobną podróż,ale to co zobaczyłam daje mi dużo radości.
Dzięki-pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 17.12.2012 19:36

perfecto !!!!
zazdroszczę !!!
pozdrawiam !!!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.12.2012 18:00

???

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 17.12.2012 17:54

bez histerii

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.12.2012 17:51

A może niech każdy sam decyduje co "powinien" robić a czego nie ;)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 17.12.2012 17:11

dobrze godosz !!!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 17.12.2012 17:01

To właśnie dla takich galerii powinno się zostawiać oceny 10 !!!!. Wiem, że przynudzam, ale czyż to nie prawda :)

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 17.12.2012 16:14

Gratuluję ,bardzo interesująca relacja z tego wciąż jeszcze dla nas mało znanego kraju.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 17.12.2012 15:49

Zabrałaś nas do niezwykłego miejsca i w gruncie rzeczy, dość jednak egzotycznego. Z jednej strony mieszkańcy mogą oglądać te same, co my programy telewizyjne dzięki antenom satelitarnym, a z drugiej, ich życie, sposób, w jaki mieszkają bardzo odbiegają od naszego. To dla mnie bardzo interesująca galeria. Gratuluję wyróżnienia :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.12.2012 15:49

Magdaleno,gratuluje pięknej galerii z Gruzji.
Jak zwykle u Ciebie bardzo staranny album.
Pozdrawiam serdecznie-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 17.12.2012 15:26

Magdaleno nie zdazylam galerii dobrze obejrzec, a ona juz jest galeria tygodnia. Gratuluje zatem. Miejsce fascynujace, bardzo interesujaco przedstawione. Pogode mialas wymarzona,ale widze , ze bylas tam w srodku lata. Pieknie tam w sloncu. Gruzja to piekny kraj. Ja bylam na poczatku maja,,pogoda nie byla tak laskawa.Jeszcze raz gratuluje pieknej galerii.:))pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 17.12.2012 14:46

Gratulacje. Piękne miejsce i Twoja relacja. Bardzo chciałam tam pojechać, ale cóż czasu nie dało się przedłużyć. Tęsknota wielka mnie ogarnęła.
Pozdrawiam serdecznie

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 17.12.2012 14:35

Gratulacje! :-)

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 17.12.2012 13:46

Miejsce i fotki super. Eh z roku na rok odkładam tą Gruzję, ale w końcu trzeba i tam ruszyć. Ja chce się tam wybrać swoim autkiem i tak kombinuję najlepszy wariant. Ty pewnie poleciałaś samolotem ? Ja dumam by dojechać do Varny tam wjechać na prom a z powrotem wrócić przez Turcję. Ale realizacja tego wyjazdu najszybciej latem 2014 :(

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 17.12.2012 13:41

Gratulacje! Galeria z całą pewnościa się wyróżnia. Jest pięknie...

satan użytkownik satan(wpisów:3318) dodano 17.12.2012 13:37

Piękne miejsca, Gruzja nie przestaje zachwycać. Baaardzo przyjemnie się oglądało i czytało.
Dzięki ;-)


Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 17.12.2012 12:01

Nareszcie :) Wspaniałe miejsce i wspaniała relacja (b.chciałbym tam być). Gratuluję i pozdrawiam serderdecznie

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 17.12.2012 11:49

Genialne miejsce! Gratuluję wycieczki i wyróżnienia!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.12.2012 11:41

Gratuluję Magdaleno - pięknie przedstawiłaś Uszguli - czekam na kolejne opowieści z Gruzji :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 17.12.2012 10:10

GRATULACJE!!!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.12.2012 10:06

Wspaniała galeria,piękne zdjęcia,ciekawe opisy.Przeglądałam w nocy,ale teraz wracam z przyjemnością raz jeszcze,by sobie utrwalić to niesamowite miejsce. Zaczynam marzyć o Gruzji:) Gratuluję zasłużonego wyróżnienia i pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 17.12.2012 09:47

Gratulacje, alleluja.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 17.12.2012 08:31

Dziękuję Wam bardzo serdecznie:-) Jest dla mnie dużym zaskoczeniem, że galeria, która pojawiła sie na portulu w niedzielny wieczór została wyróżniona. Niezmiernie miło mi jest z tego powodu:-)
Postaram się znaleźć czas, by pokazać inne gruzińskie miejsca warte zobaczenia. Sporo ich jest w tym zakauskaskim kraju. O wyjeździe do Gruzji zdecydowałam, gdy obejrzałam na portalu galerię Diveaty. Gdy Irolek pokazywał swoją Gruzję miałam już zabukowany termin i zrobioną przedpłatę (neleżę do "leniuchów", jeżdżących zorganizowanie;-) Mam nadzieję, że swoimi prezentacjami zachęcę kolejne osoby do wybrania się do tego pięknego kraju, w którym Polacy cieszą się szczególną atencją mieszkańców.
Pozdrawiam ciepło wszystkich odwiedzających Uszguli:-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 17.12.2012 02:13

Gratulacje:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 17.12.2012 02:09

nie dostrzegłam wcześniej, mz zasłużone wyróżnienie!

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 17.12.2012 01:45

Pokazałaś miejsce, które z wielu powodów jest mi obce ale zrobiłaś to doskonale :)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 17.12.2012 01:15

Gratuluję i pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 17.12.2012 01:09

Gratulacje

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 16.12.2012 23:55

Świetna relacja,przy Twoich opisach ,można było się tam przenieść...chociaż tylko wirtualnie.Piękny zakątek,fotki robią wrażenie:))Pozdrawiam serdecznie:))

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2364) dodano 16.12.2012 23:33

Zaiste miejsce gdzie diabeł mówi dobranoc, albo jak wolisz gdzie wrony już zawracają, ale wielce urokliwe.
Pozostaje mieć nadzieję, że zobaczymy te wioseczki także w samym środku zimy, najlepiej po jakiejś słusznej lawinie.
W Twoim wydaniu oczywiście.
Dobra robota Madziu, ale cóż nie nowina to już.
Ciepło pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 16.12.2012 23:28

Magda - nareszcie! Pięknie pokazałaś ten skrawek Ziemi blisko nieba. Jak patrzę na te potężne szczyty to mnie aż coś za gardło ściska. Ciekawe czy ci ludzie, którzy tam mieszkają na stałe doceniają to piękno wokół siebie, czy już im spowszedniało? Czy widząc co dzień przez okno ten sam obrazek gór jeszcze się nim zachwycają ? A może lepiej mieć za oknem szarość i płaskość, po to ,żeby taki widok w czasie podróży zwalił Cię z nóg?
Tylko czy ja to kiedyś zobaczę?
Madzia, dawaj więcej! Proszę. Pozdrawiam serdecznie :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.12.2012 23:19

Świetna relacja Magdaleno, ładnie pokazałaś miejsce i ciekawie poprowadziłaś narrację.
Niesamowite miejsce, gdyby nie ludzie i pranie suszące się na sznurach można by pomyśleć że to miasto- widmo.
Wspaniałe widoki. Spodobało mi się szczególnie zdjęcie 15.
Pozdrawiam serdecznie:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 16.12.2012 23:05

Pewnie że warto,ale chyba nie zdążę nim turyści nie zadepczą tego miejsca.
Dużo ciekawych informacji tu napisałaś (no ale to już u Ciebie normalka ).Kolejny koniec świata który mi się podoba.
Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.12.2012 23:01

Pieknie pokazalas i opisalas surowowsc zycia w tym pieknym zakatku swiata.
Bardzo dobry reportaz. Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 16.12.2012 22:16

Bardzo dobra galeria, widoki fantastyczne, te góry w tle robią niesamowite wrażenie, aż przyjemnie się ogląda:)
Pozdrawiam serdecznie.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6848) dodano 16.12.2012 21:58

Super galeria:) Bardzo interesująca a zdjęcia piękne:) 20 rewelka:) ja mam Gruzję w planach dopiero w 2014 roku, nie wiem czy do tego czasu będzie jeszcze tam tam cicho, spokojnie i pięknie...
pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 16.12.2012 21:56

Ale pojechałaś. Szczęka mi opadła.

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 16.12.2012 21:39

Cudowne miejsce.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 16.12.2012 21:31

Gut dżob, jakby powiedział stary Gruzin. Pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 16.12.2012 21:20

Przepiękne widoki! cudna ta wioska na końcu świata w fantastycznym górskim otoczeniu! bardzo bardzo podobało się! pozdrawiam serdecznie:)))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 16.12.2012 21:20

Surowe warunki do życia, ale tereny przepiękne.
Bardzo ciekawa prezentacja.
Pozdrawiam serdecznie:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 16.12.2012 21:19

...i mnie ciagnie w te strony. Podobalo sie.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 16.12.2012 21:13

Super fajnie ze w koncu dzielisz sie "swoja Gruzja" ;)))
Cudne miejsce, bardzo fajne obrazki.
Gratuluje i czekam na wiecej.
POZDRAWIAM

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 16.12.2012 21:09

Niesamowite miejsce, to chyba najwłaściwsze określenie dla tych kamiennych wież na tle majestatycznego Kaukazu.
Będę się śpieszył, co by zobaczyć te cuda.
Podobało się bardzo.
Pozdrawiam serdecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 16.12.2012 20:59

Jestem pod wrażeniem, takie galerie ogląda się z przyjemnością, bo i przedstawiony teren wspaniały i zdjęcia jakościowo bardzo udane.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 16.12.2012 20:56

Ciekawe miejsce i świetne zdjęcia:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!