m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Drezno to miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia.Drezno pełni rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saksonii. Zaczątkiem miasta była łużycka wioska rybacka nad Łabą.Nazwa miejscowości wywodzi się od osady założonej w tym miejscu przez Słowian połabskich o nazwie Drezdno - stąd używa się odmiany w formie przymiotnikowej drezdeński. Według językoznawców bezpośrednio pochodzi ona od słowiańskiego słowa drezga (pol. drzazga). Podczas wprowadzania w XV w. prawa składu Drezno było jeszcze mało znaczącym miastem, ale już pod koniec wieku stało się rezydencją diuków i w wyniku przemian politycznych w obrębie Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, którego Drezno było częścią, miasto awansowało do rangi stolicy jedynego protestanckiego obszaru w kraju.  Za panowania króla Augusta II Mocnego nad Saksonią, miastu nadano znaczenie kulturowe utrzymujące się do dzisiaj. Na zdj. Zwinger - najwspanialszy barokowy zabytek Drezna. Zwinger to zespół pięknych barokowych pawilonów,bram i innych budowli otaczających obszerny dziedziniec wzniesiony w latach 1710-1738 na zamówienie Augusta Mocnego,który potrzebował specjalnego miejsca do organizowania świat i turniejów. Kompleks pałacowy Zwinger powstał na miejscu dawnych fortyfikacji,stąd nazwa Zwinger co oznacza dawne Międzymurze.
Liczne rzeźby i kamienne detale architektoniczne zdobią te wspaniałe barokowe budowle.  Miasto jest ośrodkiem turystycznym, zwanym miastem baroku lub Florencją Północy, znajduje się tu wiele zabytków i muzeów, słynna jest Galeria Obrazów.Na zdj. liczne rzeźby na tarasach uzupełniające barokowe budowle. Widok z tarasów na rozległy dziedziniec Zwinger z fontannami. Barokowy kompleks pałacowy  Zwinger powstały na zamówienie Augusta II Mocnego na początku XVIII wieku. Po powolnym i nieco leniwym  spacerze wychodzimy przez bramę zerkając na zegar. Barok to jednak przerost formy nad treścią :) I nie wszystkim musi się podobać. Mnie te budowle nieco przytłoczyły:(
A oto kolejna perełka Drezna - dawna rezydencja Wettynów. Zamek rezydencjonalny książąt Saksonii to przykład sztuki renesansowej i barokowej. Obiekt został niemal całkowicie zniszczony pod koniec II wojny światowej,a odbudowany dopiero niedawno.Wspaniała neorenesansowa fasada budzi nasz zachwyt. W nocy z 13 na 14 lutego 1945, w trakcie alianckiego nalotu dywanowego na Drezno, zamek został zbombardowany i spłonął. Kilkufazowa odbudowa trwała długo, aż do 2004, kiedy to zamek udostępniono zwiedzającym. Malowniczymi zaułkami Drezna podążamy w kierunku katedry. Z zaciekawieniem rozglądamy się na wszystkie strony i podążamy za przewodniczką Teresą.
Jesteśmy w bardzo malowniczym miejscu z licznymi pięknymi arkadami,podcieniami,detalami architektonicznymi,a okazuje się,że to teren dawnych stajni. Każda kolumna jest ozdobiona nieco innym herbem czy detalem. Neumarkt czyli Rynek tzw.Nowego Miasta.
Tutaj pomykają jeszcze kolorowe trabanty wzbudzając zainteresowanie turystów. Pałac hrabiny Cosel,wieloletniej faworyty Augusta II Mocnego ( urodziła mu 3 dzieci). U wylotu ulicy widać wspaniałą kopułę odnowionego kilka lat temu barokowego kościoła luterańskiego przy Neumarkt (Nowym Rynku). Kościół Marii Panny zwany  Kościołem Mariackim - barokowy luterański kościół znajdujący się na drezdeńskim Neumarkt. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzniesiony z piaskowca, jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja wykonana z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp. Przy Schlossplatz zrekonstruowano po wojnie wiele wspaniałych budowli.
Katedra św. Trójcy  - świątynia katolicka usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście w centrum Drezna; znana również w literaturze jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche). Kościół Dworski jest jedną z największych nowożytnych budowli sakralnych wzniesionych na terenie Saksonii. Świątynia w stylu późnego baroku została wzniesiona na zlecenie Augusta III Sasa przez włoskiego architekta Gaetano Chiaveriego w latach 1739-1751. Stylowe latarnie na Starym Mieście na placu Teatralnym. Kościół Dworski powstał na planie zbliżonym do owalu. Składa się z trzech naw, przy czym nawy boczne są dwukondygnacyjne, wyższą kondygnację tworzą empory.
Dzień chyli się ku zachodowi,więc żegnamy Drezno,które mimo wszystko wywarło na nas spore wrażenie i chciałoby się tam wrócić na dłużej, bez pośpiechu. Ostatni rzut oka na piękny park z odbiciem kopuły pałacu Zwinger.Dziękuje za uwagę i wspólny spacer:)

najbliższe galerie:

 
aus DRESDEN - PRAKTICA. I kilka zagadek...;)
1pix użytkownik przemyslaw odległość 4 km 1pix
aus DRESDEN - PRAKTICA.  I rozwiązania zagadek. . . ; )
1pix użytkownik przemyslaw odległość 4 km 1pix
aus DRESDEN: EXAKTA - Die Königin
1pix użytkownik przemyslaw odległość 6 km 1pix
aus DRESDEN: EXA - Die Kleine Schwester der EXAKTA
1pix użytkownik przemyslaw odległość 7 km 1pix
Od Pillnitz do Moritzburga
1pix użytkownik bartak odległość 7 km 1pix
Drezno
1pix użytkownik focus206 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.02.2017 17:48

Nie byłem, obejrzałem sobie z przyjemnością.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 16.03.2014 08:40

na piękną pogodę trafiłaś...piękne fotki...pozdrawiam serdecznie...

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 18.10.2013 20:17

Batsheba, miło,że zaglądasz czasem do moich albumów:)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 10.08.2013 16:55

Ładne miasto fajnie pokazałaś. Nie byłam jeszcze, ale już jest w moich planach.
Dzięki Halszka za spacer pośród wspaniałej drezdeńskiej architektury.
Miło pozdrawiam :-).

ak użytkownik ak(wpisów:6026) dodano 03.08.2013 16:43

dziesiątki razy dotąd przejeżdżałem obok... dzięki Twojej galerii w przyszłym roku wstąpię do Drezna :) ... zmuszasz,
a jak się jeszcze dowiedziałem o słowiańskiej genezie.... no to już klapa, więcej Dreznu się nie oprę ! :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:736) dodano 22.02.2013 09:59

Bardzo ladnie prezentuje się u Ciebie drezdeńska starówka w promieniach zachodzącego słońca.
Pozdrawiam.:-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 17.12.2012 21:02

Przyjemnie było znów odwiedzić Drezno. Warto tam zajrzeć choć raz. Widzę, że miałaś więcej szczęścia z pogodą.
Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7096) dodano 17.12.2012 20:14

Rzeczywiście panuje tu architektoniczny przepych, ale mimo to mam w planach Drezno zobaczyć. Widać,że warto. A można robić fotki we wnętrzach? Fajne to niebo - takie dynamiczne. Pozdrawiam :-)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 17.12.2012 13:21

zdj.30 - 38, niebo pięknie się skomponowało z tymi budynkami...super się na to patrzy. Miasto robi wrażenie!

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 17.12.2012 06:11

Teren dawnych stajni prezentuje sie pieknie, tu chyba nie ma przerostu formy nad trescia.
Wiele ladnych uliczek, ciekawe, czy dzis mozna dostac palac za urodzenie trojki dzieci;)
Dzieki za spacer po Dreznie, w ktorym nigdy nie mialam okazji byc. Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 17.12.2012 00:42

Drezno widziałam jeszcze za czasów DDR,teraz to piękna metropolia,odwiedzana przez turysto z całego świata,jest co podziwiać,odbudowane zabytki zachwycają...gdyby nie fundusz solidarnościowy,który Niemcy płacą od zjednoczenia po dzień dzisiejszy,nie jeden z zabytków byłyby już ruina.Pozdrawiam:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 16.12.2012 21:02

Byłem tu kilka razy, ale niestety tranzytem.

bartak użytkownik bartak(wpisów:924) dodano 16.12.2012 18:46

Lubię zaglądać do Twoich galerii bo są bardzo starannie przygotowane i opisane tak jest i tutaj, Drezno mam w przyszłorocznych planach . Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 16.12.2012 17:32

Drezno to piękne miasto, fajnie było powspominać, mam nadzieję, że wkrótce znowu się tam wybiorę:)
Pozdrawiam.

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 16.12.2012 13:48

Nie byłam w Dreźnie. Dzięki Twojej galerii wiem, że warto je odwiedzic. Pozdrowienia.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 16.12.2012 13:41

Interesujące obrazy z Drezna, zresztą pobieżnie przeze mnie znanego.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.12.2012 12:41

Owszem.Wiele z tych zabytków odbudowano dopiero w ostatnich latach,decyzje zapadły w latach 90-tych po zjednoczeniu Niemiec.Ale zostawiono coś "ku przestrodze" ,np. w ścianach odbudowanej barokowej katedry luterańskiej widnieją ciemne punkciki,a to nic innego jak spalone,oryginalne kawałeczki kamieni z dawnej Katedry wmurowane w ten piękny Kościół Mariacki.Zachowano też fragment spalonego muru z tablicą pamiątkową przed wejściem na Neumarkt.Robi wrażenie!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3565) dodano 16.12.2012 12:31

O tym, że miasto zostało doszczętnie zniszczone wiemy wszyscy. A jednak potrafiło się podnieść i znów jest piękne.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!