m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Współczesny widok na wyspę z lotu ptaka. Zdjęcie  to otrzymaliśmy dzięki uprzejmości dispara. Wyspa, zwana wcześniej Gardoliną lub Gardolinką, znajduje się w centrum Piły między dwoma ramionami Gwdy. Rzekę Gwdę w okresie staropolskim zwano Chudą i pod taką nazwą  znajduje się ona na mapie Polski Bernarda Wapowskiego z 1526 r. W XIX w. rzekę zwano Gdą, a w okresie międzywojennym Głdą.   Dopiero od 1949 r. pojawiła się nazwa Gwda. Powierzchnia wyspy wynosi 9,7808 ha. Na wyspie znajduje się staw o powierzchni 4850 m² z dwiema wysepkami. Fragment planu Piły sporządzonego w 1895 r. przez geometrę pilskiego Ignacego Prętkiewicza. Źródło: Muzeum Okręgowe w Pile. 
Na Gwdzie mieściły się 3 kąpieliska, w tym jedno wojskowe, tartak i młyn Drewitza. Młyn nad Gwdą istniał już w 1563 r. Wymienia go dokument lustracji królewskiej obok młyna i tartaku miejskiego, od którego nazwę wzięło nasze miasto. Przejażdżki w okolicy wyspy po Gwdzie zawsze cieszyły się powodzeniem. Karta pocztowa, ok. 1906 r. Źródło: Piła na starej fotografii. Cz. 2. Piła, 1994. Nie brakowało nad rzeką także wędkarzy. Wyspa przed I wojną światową. Źródło: Muzeum Okręgowe w Pile. Kąpielisko nad rzeką Gwdą w okresie międzywojennym. Źródło: Boras Z., Dworecki Z.: Piła, 1993. Młyn przed 1935 r. Źródło: Boese K.: Geschichte der stadd Schnaidemühl. Schnaidemühl, 1935. 
W 1945 r. młyn uległ częściowemu zniszczeniu. Odremontowany obiekt w 1948 r. mieścił Magazyn Wydzielony w Pile. Była to hurtownia odzieży. W latach 60. i 70. XX w. znajdował się tu sklep meblowy.
W 2 poł. lat 70. XX w., gdy Piła została miastem wojewódzkim, budynek dawnego młyna został wyremontowany i zaadaptowany na restaurację Młyn. Widokówka, początek lat 90. XX w. Fot. J. Siudecki. Po II wojnie światowej rzeka Gwda została uregulowana i straciła trochę ze swojej malowniczości. Widokówka, początek lat 90. XX w. Fot. Z. Grabowiecki. W latach 1976-78 na wyspie urządzono park miejski (Park na Wyspie w Pile). Zlikwidowano znajdujący się po wschodniej stronie wyspy jaz młyński oraz kanał wyrównujący. Do niwelacji i podwyższenia bagnistego terenu zużyto ok. 200 tysięcy m³ ziemi. Nasadzono wiele gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Fragment widokówki, początek lat 90. XX w. Fot. J. Siudecki, W. Wróblewski, W. Stasiak. Na wyspie planowano utworzenie rosarium. Źródło: Cichy A.: Pilskie, 1979. Fragment widokówki, poczatek lat 90. XX w. Fot. Z. Grabowiecki, W. Stasiak.
Na podstawie inwentaryzacji terenów zielonych miasta Piły przeprowadzonej w 1996 r. zieleń parkowa wyspy obejmowała: 28 odmian drzew liściastych, 37 odmian krzewów liściastych i 12 odmian drzew i krzewów iglastych. Długość żywopłotów wynosiła 600 m. W środkowej części wyspy został wybudowany w latach 90. XX w. ogród jordanowski zwany Wioską indiańską. Źródło: Piła. Poznań, 1999.
W 2012 r. powstał nowocześnie urządzony plac zabaw dla dzieci. W południowej części wyspy znajduje się fontanna. Jeden z wielu kolorowych klombów. Brzeg Gwdy z olchą czarną. Takich urokliwych miejsc na wyspie jest więcej. Rajskie jabłuszko.
Pięciornik. Berberys Thunberga. Jarząb. Klon jesionolistny. Lipa. Sumak octowiec.
Wiciokrzew suchodrzew. Klon. Oko topoli. Śnieguliczka białojagodowa. Nawłoć. Ligustr pospolity.
Staw na wyspie. Świerk pospolity, świerk srebrzysty, brzoza. Modrzew. W 2012 r. posadzono 2 buki purpurowe. Pałka. Mniszek lekarski.
Pyleniec pospolity. Koniczyna biała. Obok piórka ślaz zaniedbany. Jestem niejadalny. :) Tańcząca gęś gęgawa.
Kaczka krzyżówka. Sroka na wierzbie. Wyspę zamieszkują także krety. Pojawiają się również bobry. W deszczowy, listopadowy dzień jedyną ozdobą drzew są perełki wody.
Berberys Thunberga stracił już liście. W listopadzie wyspa nie traci uroku.

najbliższe galerie:

 
 Piła moje miasto nocą
1pix użytkownik tedesse odległość 0 km 1pix
Wyspa w Pile zimą
1pix użytkownik tarsjusz odległość 0 km 1pix
Las na Wyspie
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Piła - Bukowińskie spotkanie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Piła - Park na Wyspie
1pix użytkownik alemarking odległość 0 km 1pix
Kajakowa Masa Krytyczna- Piła
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:768) dodano 18.03.2017 20:48

im więcej zieleni tym więcej tlenu i czyściejsze powietrze - ciekawie zaprezentowana oaza zieleni - pozdrawiam

tarsjusz użytkownik tarsjusz(wpisów:1) dodano 10.12.2012 20:15

Skanowane materiały nie były najlepszej jakości. Przy następnych zwrócimy uwagę na większą rozdzielczość. Z propozycji dispara chętnie skorzystamy. Pozdrawiamy. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 09.12.2012 00:41

Lubię skanowane stare zdjęcia, mają duszę. Ciekawa prezentacja.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 08.12.2012 21:33

Ciekawa ta Wasza wyspa. Fajnie, że opisaliście przedstawione rośliny - znowu się czegoś nauczyłam :)
A co do skanów to faktycznie za słaba rozdzielczość albo za duża kompresja - albo jedno i drugie przy niektórych obrazkach.
Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 08.12.2012 20:01

Witam Ziomali na portalu.
Do skanowania trzeba poszukać lepszej maszyny.
Rośliny i zwierzęta prawidłowo rozpoznane.
Co do fotek; 1- całkiem fajna, gąska też niezła, z tym, że za szeroko kadrowana.
Jak na czternastolatki, to całkiem nieźle, ale długa droga jeszcze przed Wami w nauce fotografowania.
Możemy się umówić na jakąś lekcję.
Życzę dużo przyjemnych i ciekawych chwil w trakcie obserwowania przyrody.
Pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:8817) dodano 08.12.2012 20:01

Z zaciekawieniem obejrzałem , pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!