m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Po przyjeździe do hotelu gdzieś daleko poza centrum miasta, postanowiliśmy mimo bardzo późnej godziny zwiedzić starówkę. Ktoś jakimś cudem skombinował 4 bilety komunikacji miejskiej, wsiedliśmy do ostatniego w ten dzień autobusu i pojechaliśmy do centrum.
Do miasta weszliśmy poprzez basztę Paks Margareeta (Gruba Małgorzata). Datowana na 1529r, była elementem murów obronnych okalających miasto. 
Kiedyś przeczytałem, że jest to jedna z bardziej tętniących życiem stolica Europy. W tą noc chyba jednak nie tętniła. Na ulicach nie było nikogo. Tallin to ponoć jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Na Drugim planie „Trzy Siostry” jedne z najstarszych zachowanych kamienic mieszkalnych w mieście. Gotycki detal widoczny jest na każdym kroku. Klimat uśpionej starówki o północy jest niesamowity. Piękny portal wejściowy do Domu Bractwa Czarnogłowych, stowarzyszenia zrzeszających bogatych kupców.
Jedna z malowniczych uliczek biegnących od rynku. Na zakończeniu uliczki widoczny gotycki budynek ratusza miejskiego. Malowniczy zakątek miasta. Oh la la. Rynek czyli Plac ratuszowy. Ciut rozmazane zdjęcie niestety. Wieża kościoła św. Mikołaja. Kierujemy się w górną część miasta do Soboru Aleksandra Newskiego.
Do soboru idziemy ulicą Pikk jalg. Trzeba bardzo nb, bo torebki kradną. Sobór został poświecony i udostępniony wiernym w 1900r. Wybudowany w stylu bizantyjsko - rosyjskim. Sobór posiada pięć cebulastych kopuł. Kolejny urokliwy zakątek miasta i trzeba wracać do hotelu. Zaraz czy ktoś zna adres hotelu, czy ktoś ma korony estońskie (byliśmy tam przed wprowadzeniem prze Estonie Euro), czy ktoś wcześniej sprawdził że o tej godzinie nie kursują autobusy? Nie. Nie. Nie. Po prawie godzinnej włóczędze po mięście dotarliśmy w końcu do hotelu na nogach. Nie poddaliśmy się i rankiem po śniadaniu w błyskawicznym tempie obeszliśmy jeszcze raz starówkę.
Szkoda że tego szyldu nie wypatrzyliśmy zeszłej nocy, wygląda dość zachęcająco  i jak piszą to pierwszy pub w Estonii. Znowu piękny portal wejściowy do Domu Bractwa Czarnogłowych, stowarzyszenia zrzeszających bogatych kupców. Tym razem by Day Jedna z wielu pięknych kamienic. Na szczycie stoi taki oto jegomość. Związana jest z tym jakaś historia o mężu żonie, zdradzie, podglądaniu  dokładnie nie wiem o co chodzi więc się nie będę rozpisywał  A w Estonii to dzieci do szkoły w mundurkach chodzą. Przypomniał mi się mój obleśny chałat szkolny i „tarcza”. Pozujący z wielka gracją autor zdjęć (oprócz tego i paru innych zrobionych przez szanownego kolegę mojego)
Kadr może nie najlepszy, ale jedyny na którym widoczny jest kościółek św. Ducha. Zaciszna uliczka. Takich urokliwych zakątków jest tu wiele. Kolejny. Plac ratuszowy. Plac ratuszowy jeszcze raz.
Wieża ratuszowa, kształtem przypominająca nieco minaret. Wieża ratuszowa i szczyty sąsiednich kamienic. Prawdopodobnie dawny spichlerz. Jedna z głównych ulic starego miasta. Mury obronne Kolejna z baszt miejskich.
Na koniec kilka zdjęć z twierdzy w Rosyjskim mieście Iwangorod. Iwangorod to miasto graniczące z estońską Narwą, miastem i rzeka o tej samej nazwie. Twierdza powstała w 1492 roku za panowania Iwana III. Tutaj widok na twierdze po stronie estońskiej. Z ciekawostek to że w narwie urodził się znany polski architekt Adolf Szyszko - Bohusz. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Piękny detal na murach kościelnych. Na koniec jeszcze kilka zdjęć z twierdzy
Widok na mury obronne. Widok z murów. A to Głowna droga do Petersburga. Jak widać trzypasmowa . Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Tallin, Estonia
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
W republikach bałtyckich (3)  - Estonia
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Tallin
1pix użytkownik piterrs odległość 0 km 1pix
Estonia - Tallin
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
TALLIN i okolice
1pix użytkownik zielonadesign odległość 0 km 1pix
Estonia 2009(cz. 1)  - Tallin
1pix użytkownik grulciu odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.09.2017 17:26

Tallin to ciekawe miasto, warte odwiedzenia.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 08.02.2014 21:16

obejrzałem z ciekawością - mam już bilety kupione - na jesieni odwiedzę i zweryfikuję na żywca to co tutaj pokazałeś :)
widzę że fajny klimat tam jest!

Pozdrawiam

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 18.12.2012 01:34

Dzęki Walizka, rzeczywiście nie co dzień zdarza się spacerować po opustoszałych ulicach dużego miasta. pozdrawiam

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 17.12.2012 15:52

Pomysł nocnego zwiedzania okazał się bardzo dobry, zdjęcia dzięki temu mają przyjemny nastrój, no i nikt nie właził w kadr ;)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 16.12.2012 21:51

halszaka, piotr, nola dzięki

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 16.12.2012 21:50

paweller też żałuje ze tak mało czasu tam spędziłem, trzeba będzie jeszcze raz tam pojechać. pawel mam ciut za mało zdjęć z Iwangorodu a informacji na temat fortyfikacji jak na lekarstwo, dlatego darowałem sobie oddzielna galerie.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6670) dodano 16.12.2012 20:15

Tallin jest wart zobaczenia, co widać na Twoich zdjęciach:) Piękna ta starówka zwłaszcza nocą:) Piękne zdjęcie 17:) Fajna ta droga do Petersburga;)
pozdrawiam:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 16.12.2012 14:01

Niewątpliwie Tallin trzeba zobaczyć! Galeria interesująca.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.12.2012 12:18

Ciekawa galeria:) Ten kierunek tez mnie bardzo interesuje aż do Petersburga:))
Sobór,rynek,zaułki i kamieniczki malownicze:) Iwangorod godny uwagi! Pozdrawiam!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3551) dodano 16.12.2012 11:43

Starówka wieczorem może i życiem nie tętni ale widać, że jest piękna. Iwanogorod bym sobie odpuścił i zrobił z tego osobną galerię z dokładniejszymi opisami, bo widać, że miejsce arcyciekawe.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 16.12.2012 00:53

Kierunek bardzo ciekawy, tylko jak na mój gust, to trochę mało czasu tam spędziłeś. Fotka 3 super. Droga do Petersburga rewelka:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!