m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwszy dzień na Kubie wita nas piękną, słoneczną pogodą. Wybrałem się na spacer wokół naszego hotelu w Hawanie. To nie miała być Kuba, niestety wybrana przeze mnie trasa została odwołana, więc jestem właśnie tutaj. Może to i dobrze, bo niedługo mogą tu zajść duże zmiany i dzisiejsza Kuba może zostać tylko wspomnieniem. Otoczenie hotelu utwierdza mnie, że jestem na Karaibach. Czekam w kolejce do hotelowego kantoru na wymianę euro na CUC. Tak przy okazji 1 euro = 1,24 CUC. CUC to kubańskie peso wymienialne, coś jak onegdaj nasze bony towarowe PKO. Fidel jakby groził naszemu JPII. Hawanę zaczynamy zwiedzać od Placu Rewolucji, to właśnie tu Fidel wygłaszał swoje wielogodzinne tyrady. Dziś tu jakoś pusto. Na zdjęciu pomnik Jose Marti ( 1853 - 1895 ) bohatera narodowego Kuby, poety, pisarza. Hasta la victoria siempre można przetłumaczyć do zwycięstwa aż po kres. Zwycięstwa rewolucji oczywiści i po kres własnego życia.
To słowa Ernesto Che Guevary, postaci na Kubie absolutnie kultowej, wszechobecnej. Jego potężny pomnik zdobi ścianę budynku MSW. Z innego budynku spogląda człowiek Fidela - Camilo Cienfuegos. Słowa bien Vas Fidel znaczą tyle co dobrze robisz Fidel. Plac przygniata ciężarem betonu, bylejakością budynków go otaczających. Kubańczycy i ich pojazdy zdecydowanie go ożywiają. Taxi gotowe do wynajęcia. W Hawanie trzeba również zobaczyć Kapitol, budynek powstał w 1926 roku i do 1959 pełnił rolę siedziby parlamentu Kuby. Obecnie znajduje się tu centrum kongresowe i budynek jest otwarty do zwiedzania dla turystów.
Kapitol z zewnątrz prezentuje styl renesansu, podobnie jak Kapitol w Waszyngtonie, przypomina Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie. Otoczenie Kapitolu robi już bardziej przygnębiające wrażenie. Chociaż te stare, zardzewiałe parowozy są całkiem fajne. Od czasu rewolucji Fidela, piękne i tętniące życiem miasto zaczęło podupadać. Ten, jakże swojsko wyglądający samochód ciężarowy, na Kubie jest nadal bardzo powszechny. I jak widać mocno zapracowany. Stałym obrazem u stóp Kapitolu są stare, amerykańskie auta, nieprawdopodobnie wypucowane, wyglądające bardzo świeżo. Sesje zdjęciowe z ich udziałem są niemałym źródłem dochodu dla ich właścicieli. Obok architektury prezentującej się całkiem okazale...
... spotykamy takie oto rudery. Ten pan proponuje mi fotografię aparatem mającym chyba ze 100 lat. Zaiste, potężny to gmach. Srodki transportu na Kubie są wysoce zróżnicowane. Kolejne auta na wysoki połysk robią na wszystkich niemałe wrażenie.
Pan pokazuje jak ręcznie wytwarza się cygara. Niestety, spocone udo Kubanki, to tylko mit, a szkoda. To bardzo słynny producent cygar, ma nawet swoją figurę woskową. Ruiny XVIII w. twierdzy San Carlos de la Cabana. Ropę naftową na Kubę dostarcza po rozpadzie ZSRR, Wenezuela. Trudno oprzeć się pokusie sfotografowania takich weteranów szos.
Fort Morro, zbudowany w XVI wieku nadal strzeże Hawany od strony morza. Trochę sztuki współczesnej. Tu można napić się świeżo wyciśniętego z owoców soku - pyszota. Stare auto i baaardzo stare armaty. Kolejny etap to wizyta w muzeum rumu.
Rum, alkohol wytwarzany z trzciny cukrowej podczas leżakowania w dębowych beczkach zmienia swój smak, kolor i cenę. Makieta rumowej gorzelni. Mijamy kolejne place Hawany... ... bacznie obserwowani przez towarzysza Che. Mambi - prezydencki pociąg Fidela, dziś można go sobie obejrzeć od środka. Miłe dla oka oznakowanie ulic w Hawanie.
Jeden z placów Hawany, przy którym skonsumowaliśmy lunch był otoczony wspaniale odrestaurowanymi kamieniczkami. Rzadki to niestety widok. Chroniczny brak fudnuszy oraz prawa własności powoduje, że Hawana rozsypuje się. Jest jednak nadzieja na to, że dopływ kapitału spowoduje, że Hawana - miasto utracone w 1959 roku znów zostanie odzyskana. Na koniec kilka ujęć z tego, z czego Kuba słynie: piękne dziewczyny, muzyka i wrodzony talent taneczny. Niestety, tylko w formie wizualnej, zamrożonej.
Pipolowi - dedykuję. Zapraszam na kolejne moje wspomnienia z Kuby.

najbliższe galerie:

 
Kuba
1pix użytkownik atropacz odległość 1 km 1pix
Viva la Revolution - krolowa Karaibow - La Habana
1pix użytkownik michal1988 odległość 1 km 1pix
Kuba.  pojazdy.
1pix użytkownik saturn odległość 2 km 1pix
Kuba:  rozmaitości z przechyłem w stronę aut
1pix użytkownik felix odległość 3 km 1pix
Kuba 2
1pix użytkownik waldemar odległość 3 km 1pix
Kuba: transport, handel i polonica
1pix użytkownik felix odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 21.08.2013 22:45

Jest ta Kuba z pewnością intrygująca, ciekawa i egzotyczna ... tylko ten duch zniewolenia, ucisku i bandyckiej, niszczycielskiej dyktatury, który nad nią ciągle wisi ...
Obejrzę tę podróż z zainteresowaniem Wmp, Trinidad zachęcił o obejrzenia całej podróży ... być może znalazłeś jakieś oznaki powrotu do normalności.
Pozdrawiam serdecznie ;)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 29.12.2012 17:31

Obie galerie świetne. Kuba to piękna wyspa, jednak Panama, Kostaryka i Nikaragua intrygują mnie o wiele bardziej. Planujemy podróż w przyszłym roku. Kto wie, może spotkamy się gdzieś na trasie ;) pozdrawiam serdecznie

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2282) dodano 25.12.2012 14:00

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze.
Pipol, myśle że to dziewczę umie kręcić cygara, chociaż sądzę, że nie każde to może wytrzymać. :-)
Paweller75 - na to pytanie nie umiem Ci odpowiedzieć.
Madziu - to miała być Kostaryka z Panamą.
D&B - rum, a jakże próbowałem, cygar nie paliłem - też ponoć szkodzą zdrowiu.
Pozdrawiam wszystkich świątecznie.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 25.12.2012 13:43

Gdybyś dał znać wcześniej, to może nasza dwójka uratowałaby Twoje tegoroczne plany... chociaż nieee... nie buszowalibyśmy teraz wszyscy po uliczkach Hawany :-)
Nie ma więc tego złego...
Czy cygar i rumu próbowałeś? :-)
Pogoda dopisała wyjątkowo, więc koloryt tego miejsca zaprezentowałeś pięknie :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 24.12.2012 22:50

Bardzo ładnie pokazałeś ta Kubę, bardzo się podobało

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 24.12.2012 14:39

Nie wiem jakie było wymarzone miejsce Twoich tegorocznych wakacji, ale uważam, że Kuba to super klimaty. Bardzo chciałabym trafić na tę wyspę, nim zacznie się ona zmieniać. Udało mi się być w Libii Kadafiego, to może uda mi się też odwiedzić Kubę Fidela;-) Podobało się:-) Pozdrawiam ciepło i życzę wspaniałych świąt:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 24.12.2012 01:37

Ciekawy jestem, czy na kopułę Kapitolu można wejść, galeryjki jakieś widzę, ale ludzi nie :)
Pozdrawiam.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 23.12.2012 21:51

Piękne są te stare wypacykowane samochody.
Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 23.12.2012 21:25

Kolorowa i słoneczna jest Hawana,reszta jest milczeniem:) Pozdrawiam świątecznie:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 23.12.2012 10:09

Na Kubie może jest i biednie, ale jak kolorowo.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 22.12.2012 19:48

Zacna niunia na tych szczudłach. Ciekawe czy umie skręcać cygara ;) Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 22.12.2012 17:38

...reprezentuje, oczywiście miało być. Jakiś chochlik urwał mi zdanie w połowie.
Jeszcze raz pozdrawiam, też Wesołych Świat życząc.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 22.12.2012 16:46

No proszę. Bardzo ładnie ująłeś tą dedykację dla Pipola :) Się podoba.....Kuba też, choć spodziewałem się , że Hawana jest znacznie mniej cywilizowana. Pewnie inne dzielnice.
Pozdrawiam , Wesołych Świąt życząc.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 22.12.2012 16:30

Nie sposób nie zajrzeć do galerii, skoro taka piękna Kubanka ją .
Mnie też się tu podobało. Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3163) dodano 22.12.2012 15:51

Kuba nie przestanie się nudzić. Zawsze z dużym zainteresowaniem oglądam galerie w tej wyspy. Architektura, stare samochody i twarze Kubańczyków.
Dzięki, podobało mi się tutaj.

Pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!