m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Zaledwie 50 lat temu lodowiec sięgał aż do brzegu, a lód który się od niego odłamywał, odpływał hen w ocean... Cofając się (niestety od 60 do 100 m na rok) pozostawia po sobie depresję wypełnioną stopioną wodą i olbrzymimi kawałami lodu. Te góry lodowe zbierają się przy płytkim ujściu laguny, topią się na mniejsze bryły i spływają do oceanu... Zimnobłęki​tne i białe kawały lodu tworzą naprawdę piękną scenerię..​. Lód, piach i woda tworzą unikalny ekosystem - w lagunie nie ma żadnych ryb... Jökulsárló​n jest najczęście​j fotografow​anym miejscem w całej Islandii i stał się obrazkiem zamieszcza​nym na okładkach magazynów.​..
... i scenerią w hollywoodz​kich filmach (zastępuje w kręconych scenach Arktykę :-) do tej pory nakręcono tam 5 wysokobudż​etowych filmów... w tym słynnego Agenta 007 :-))) Jökulsárló​n to piękne i spektakula​rne miejsce... nawet podczas braku promieni słonecznyc​h lód mieni się różnorakim​i odcieniami bieli i błękitu... jeśli dodatkowo wyobrazimy sobie, że plaża, na którą wyrzucane zostają bloki lodu jest cała czarna, bo takowe jedynie w Islandii można spotkać... krajobraz jawi się iście nieziemski​... Tak olbrzymie kontrasty można spotkać w niewielu miejscach na naszym globie...
Jedenaście procent powierzchn​i kraju pokryte jest lodem, głównie w postaci lodowców..​. zarówno z daleka jak i z bliska lód na Islandii jest piękny i występuje w wielu różnych odcieniach​... czy ktoś wie, jaki faktycznie kolor ma lód? :-))) bo my wiemy -hi,hi widzieliśm​y :-)
oto dowód :-) musimy przyznać, że robi ogromne wrażenie..​.
człowiek czuje się taaaki malutki ... ;-)
z przyrodą się nie igra...
zauważyliś​my symbiozę przebywają​c tutaj... Islandczyc​y nie psują krajobrazu dosłownie niczym...w​tapiają się w krajobraz.​..
a przecież tę scenerię stworzyła sama natura... czyż nie potrafi zachwycić nas swoją wyobraźnią​? zaskoczyć pomysłowoś​cią ? detalami ?
żywiołowoś​cią ? zawsze ma wenę twórczą...

najbliższe galerie:

 
Lodowa Laguna - Jökulsárlón- Islandia
1pix użytkownik krzychu odległość 1 km 1pix
ISLANDIA-Rejs po lagunie Jökulsarlon
1pix użytkownik klavertjevier odległość 3 km 1pix
ISLANDZKIE ŻYWIOŁY 5
1pix użytkownik d-b odległość 26 km 1pix
Islandia - Skaftafell
1pix użytkownik herika odległość 38 km 1pix
Listy z Islandii.  Jökulsárlón.
1pix użytkownik jenland odległość 57 km 1pix
Islandia-część południowa
1pix użytkownik andred odległość 66 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 23.11.2013 23:04

niesamowite miejsce :)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 12.01.2013 16:42

Dziękuję za info.Jak zdecyduję się kiedyś na wyjazd- zgłoszę się na priva ;)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 12.01.2013 14:58

Annuus - kraj ten nie może nudzić, przebywanie w nim jest wspaniałym przeżyciem :-)

Carmel - tak, wyjazd był całkowicie indywidualny, poruszaliśmy się wynajętym autkiem, maleńkim ale wszędzie dojechał szczęśliwie :-)
Temperatury w tym roku były podobno wysokie, biorąc pod uwagę, że to chłodny kraj... przed naszym przyjazdem temp. dochodziły nawet do 25 stopni C, podczas naszego pobytu, oscylowały między 3 - 20 stopni C (uzależnione to od danego miejsca), pod koniec sierpnia na północy wyspy spadł już pierwszy śnieg, ogólnie klimat jest bardzo przyjazny, organizm nasz super czuje się w temp. 17 - 19 stopni, powietrze jest rześkie, nie jest zimno, sporo opadów deszczu, oraz potężnych zmian pogodowych, zresztą Islandczycy mawiają, że skoro pogoda jest fatalna, należy poczekać 15 minut, na pewno ulegnie zmianie, i tak jest :-) nie zawsze oczywiście w tym lepszym kierunku :-)))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 11.01.2013 22:01

Znów kolejny niezwykły obraz Islandii. Zauważyłam , że byliście tam w sierpniu.Jak tam z temperaturami ? Jak poruszaliście się po wyspie? Czy to był wasz indywidualny wyjazd ?

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 07.01.2013 23:49

Radykalna zmiana krajobrazu. Ale przynajmniej przebywanie w tym kraju nie może się znudzić.
Pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 28.12.2012 13:34

Walizko - pewno się powtarzamy, ale to kraj niezwykłych kontrastów, wielkości 1/3 naszego kraju, a na takiej powierzchni znajduje się niesamowita różnorodność zjawisk, dlatego dziwią nas, nieraz wypowiadane głosy, że wieje tam nudą, chłodem, szarością... myślimy, że w tych kilku raptem odsłonach było wiele koloru, o różnicach temperatur nawet nie wspomnimy :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 28.12.2012 12:01

Lód na czarnym piasku to niezwykły widok. Pokazujecie kolejne niezwykłe miejsce.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 27.12.2012 23:01

Niestety z żywnością i stworzeniami - to jak bieg z przeszkodami, jest to wyspa i zrozumiałym jest fakt, że różnorakie obawy służb są uzasadnione, więc w tym miejscu na pobłażliwość bym raczej nie liczył. Zwierzaki - ścisła kwarantanna.
Co do pobytu, m-c wystarczający zdecydowanie, tym bardziej, że miałbyś możliwość objechać jeszcze choćby Wyspy Owcze, chyba dwie doby prom czeka, więc kolejna perełka do zaliczenia.
W razie pytań - uderzaj, może będziemy w stanie podpowiedzieć. Niewiadomą jest tam pogoda, to trzeba uwzględnić w takim wypadzie i dobrze wybrać termin wyjazdu. Interior, często nawet dla takich aut jak Twoje - nie do przebycia, najbezpieczniej - poruszać się przynajmniej na 2 samochody.

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 27.12.2012 22:52

Ja jak przełknę kiedyś koszt transportu autka, to wbije się tam na minimum 3 tyg a nawet miesiąc. Ponoć polaków tak nie trzepią za zapasy żywnościowe w aucie jak bogatszych turystów. Więc systemem biwakowym już na miejscu można objechać sporo miejsc za rozsądne pieniądze.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 27.12.2012 22:42

Irasek - nie sposób się z Tobą nie zgodzić, chociaż jest wiele ,,za" i ,,przeciw" - jak ze wszystkim na tym swiecie...
Norwegia i Finlandia - przerzucenie auta zdecydowanie tańsze, gra warta świeczki więc pod każdym względem, myślimy, że byłbyś zauroczony i pożarłyby Ciebie te kraje z butami :-))) jadąc własnym środkiem, możesz trochę żarełka ze sobą zabrać, noclegi i ogólnie życie, możesz niejako powielać z doświadczeń rumuńskich...
Gorzej z Islandią - wynajęcie na miejscu takiej bryki jak Twoja - to 200 euro za dobę (kosmos), mniejszy - pół tej ceny - (ciut mniejszy kosmos)
Przerzucenie promem, koszty również spore, od 2 tyś zł wzwyż - kwestia zebrania fajnej paczki, odpornej na trudy wypadu (skromniejszy budżet - bardziej spartańskie warunki życia - ot co) Islandia jest niestety bardzo droga dla wszystkich, normą są noclegi przedstawicieli bogatszych zdecydowanie nacji w samochodach, odżywianie się kanapkami oraz przyrządzaniem potraw samemu, tym bardziej, że warunki są stworzone na każdym kroku, parkingi wszędzie bezpłatne, wstępy do różnych atrakcji podobnie, sanitariaty w wielu miejscach także, pod tym względem kraj szalenie przyjazny i otwarty, paliwo ok. 1 zł droższe niż u nas, więc i to do ugryzienia bez przeszkód. Przyroda natomiast powalająca, to co przedstawiamy, to wycinek, zresztą każdego kręci coś innego...
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 27.12.2012 21:55

Jak ktoś pokryje koszty promu za samochód 4x4 to zabieram go na Islandię ;). Z krajów tzw zachodnich to właśnie Islandia, Norwegia i Finlandia są moim niespełnionym celem. Barierą są koszty, nie to żeby mnie nie było stać, ale jak sobie pomyślę, jeden wypad w roku do Skandynawii czy 5 na Bałkany, to wygrywają te drugie :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 27.12.2012 21:49

Surykatko, niebo właśnie miało takie odcienie, cały dzień był zachmurzony, padało, a wieczorem zasnute było takimi kolorowymi chmurzyskami, żałujemy że nie doczekaliśmy zorzy, zaczęła pojawiać się tydzień po naszym wyjeździe :-(
Skandynawię, a szczególnie Norwegię i właśnie Islandię charakteryzują niesamowite spektakle na nieboskłonie, wielu przyjeżdża na tę wyspę właśnie dla takich chwil :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 27.12.2012 21:33

Niebo miało taki kolor sinofiołkowy, czy coś podkręcaliście z kolorami? :-) W połączeniu z tym błękitnym lodem daje niezwykły efekt kolorystyczny.
Zaczynam marzyć o Islandii :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 27.12.2012 09:11

Kordulo - prelekcja może być pierwszym krokiem w tym kierunku :-) jeśli jakimś kadrem nadamy impulsu, lub wypełnimy choćby treść takiego wystąpienia, to radość nasza z tego faktu jest ogromna :-)
Grace - niby słonko nam nie dopisało, ale jak mawiają bardziej doświadczeni w tej materii, kiedy warunki gorsze (?!?) czy lepiej rzec trudniejsze, to też może się urodzić coś ciekawego... tym bardziej chyba miejsce w takim klimacie zahacza o magię :-) Wierzymy, że słonko zaświeci kolejnym razem :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.12.2012 01:30

Ten blekit lodu obezwladnia - niebezpiecznie cudnie tam:) Pozdrawiam i tu raz jeszcze:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5753) dodano 26.12.2012 20:18

Ten błekit powala, zazdroszczę:)
Ostatnio byłam na prelekcji poswieconej Islandii:)
Niezwykłe to miejsce:))

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 26.12.2012 15:44

Nola, nas też błękit zauroczył :-)
Pozdrawiamy
D&B

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6670) dodano 26.12.2012 14:50

Niesamowite miejsce:) ten błękit na tla czarnej plaży robi niezwykłe wrażenie:) pięknie tam, zwłaszcza na zdjęciach 5, 7, 8, 11 i 17 oczywiście:)
pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 26.12.2012 10:27

Pawle - na tej wyspie bardzo łatwo o ,,naj" :-) ponieważ cała Islandia w swoich zakamarkach posiada tych ,,naj" bardzo, bardzo wiele...
Pozdrawiamy ciepło,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 26.12.2012 10:24

Bratku - to fakt, życzymy każdemu aby mógł postawić stopę na tej ziemi ?!? :-)))
lepiej powiedzmy, na zastygłej lawie wulkanicznej, bo ją wyczuwa się dosłownie na całej, rozległej powierzchni tej wyspy... ale o tym szerzej w kolejnej odsłonie :-)
Byłaś, poznałaś, tym mocniej więc Zapraszamy na kolejne wspólne przeżywanie, wspominanie... :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 25.12.2012 21:20

Miejsce robi wrażenie, fotka 17 zarąbista :)))
Pozdrawiam świątecznie:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 25.12.2012 19:53

Pamiętam, wspominam i ....naprawdę zazdroszczę! A także współczuję całej reszcie, która jeszcze nie miała przyjemności tam zawitać.
To jest miejsce nie z tej ziemi!
Pozdrawiam!

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 25.12.2012 14:18

Pomyślimy, pomyślimy :-)))
Może szkiełko nie zaparuje :-)
Pozdrawiamy :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2088) dodano 25.12.2012 14:07

Taki przeskok z piekiełka do nieba.
W sumie to nie wiem co lepsze na wieczność: ciepły kociołek, czy chłodna chmurka?
Pewnie to kwestia nie miejsca, a towarzystwa, z którym przyjdzie tę wieczność spędzić.
Pamiętam podobne klimaty na Nowej Zelandii.
A moczenie w błekitnej lagunie będzie podane do publicznego wglądu?
Pozdrawiam świątecznie.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 25.12.2012 13:18

Magdaleno - dobrze znasz ten błękit :-))) gdzieś dalej, za czas jakiś dotrzemy pewno i do tych błękitów raz jeszcze :-)
Sylwio - data jak najbardziej prawdziwa, Islandia to kraj skrajności, wyrzeźbiona ogniem i lodem... kto wie, może gdyby nie ten lód, to lawa zniszczyłaby ten ląd bezpowrotnie, to taki ,,korek od szampana" dopóki lód schładza to co pod ziemią, dopóty wszystko trwa...
lodowiec topi się i tak w zatrważającym tempie, pociechą małą jest fakt, że teraz, w okresie zimowym laguna zamarza i proces topnienia jest zatrzymany do m-cy letnich, tak więc jeśli masz ochotę doświadczyć podobnych przeżyć, to właśnie m-ce wakacyjne są fajną do tego porą :-)
Pawle - nic dodać, nic ująć :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3547) dodano 25.12.2012 13:05

Miejsce rewelka.

sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) dodano 25.12.2012 13:00

czy data robienia zdjęć jest prawdziwa? dość zimno jak na sierpień :)
ale sceneria rewelacyjna :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3646) dodano 25.12.2012 09:57

Fantastyczna sceneria! I ten magiczny błękit... Wspaniałe miejsce:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!