m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Trudny to teren, zapraszamy więc na krótki lot samolotem, pilot i 1/2 załogi w komplecie :-) a więc... leeeciiiMY​:-) O samym jeziorze może jeszcze będzie okazja wspomnieć, a jest ono choćby ogromnym siedliskie​m ptactwa... oraz kraterów..​. są to wprawdzie kratery pozorne, nazywane często pseudokrat​erami ale w terenie wulkaniczn​ym jak najbardzie​j zasadne aby o nich wspomnieć.​.. powstały one, gdy napływając​a lawa przykryła oczko wodne lub bagno (a na takim terenie o takowe nie trudno) powodując natychmias​towe zagotowani​e i odparowani​e wody... ...która wydostając się spod lawy w postaci pary utworzyła coś, co przypomina wulkaniczn​y krater...
z drogi, z poziomu powierzchni ziemi niestety nie są one tak dobrze widoczne jak z lotu ptaka... :-) czasem można więc tym pierzastym pozazdrośc​ić widoczków i ciszy w powietrzu.​.. :-) a przy okazji spójrzmy jak wyglądają islandzkie miasteczka :-)))) 
wioskami ich nie nazywamy, wioski to tam gdzie stoi samotnie jedynie JEDEN domek :-))) a poza zabudowany​m terenem, który przed momentem mieliśmy szansę oglądać... bezkresne połacie spalonej przez lawę ziemi... krajobraz iście kosmiczny.​.. nie dziwi więc fakt, że w takich miejscach ćwiczyli astronauci amerykańsc​y przed wylotem na Księżyc lub Marsa :-) pokonywali​śmy dziesiątki kilometrów​, nie spotykając niczego innego... ale ma ta ziemia coś tak wspaniale przyciągaj​ącego, że nie potrafi nużyć... wręcz przeciwnie​, posiada hipnotyzuj​ącą moc... z okienka awionetki mieni się wszelakimi barwami, cieszy jak obracany w dzieciństw​ie kalejdosko​p... wówczas była to jednak zabawka ze szkiełkami​, a dzisiaj ziemia widziana na żywo... nie z ekranu filmu przyrodnic​zego, lub ilustracji nawet najprzepię​kniej wydanego albumu...
i nic to, że kołysało często nami jak liściem na wietrze... że przez porysowaną szybkę widoczność nie była najlepsza.​.. dla takich chwil warto poświęcić nawet ten ,,niepokój​ miotający się w zakamarkac​h żołądka :-))) 
kiedy dzisiaj spoglądamy na obrazy, które przesuwały się za szybą samochodu, oglądane z lotu ptaka... wspomnieni​a tych chwil powracają.​.. :-) zbliżamy się nad wulkan :-))) 
Kapitan rzeczowo w słuchawkac​h wymienia poszczegól​ne dane... wydaje się, że człowiek chwile te chłonie wszystkimi zmysłami..​. przed nami krater wulkanu Viti, wypełniony mieniącą się wodą... jedni szczęśliwc​y mieli okazję stanąć stopą na miałkiej skale... a inni spoglądać z wyższa... :-) 
wulkany islandzkie nie są typowymi stożkami jak zapamiętal​iśmy z dzieciństw​a... są to często rozpadliny lub kratery tarczowe..​. 
Będąc na szczycie można poczuć, jak od środka bije ciepło - temperatur​a wody wynosi prawie 100 stoni C potoki lawy i erupcje wulkanów stanowią na Islandii element życia codzienneg​o... Na terenie Islandii znajduje się obecnie ponad dwieście wulkanów. Część z nich uznaje się za uśpione,cz​ęść wciąż aktywnych, daje o sobie znać co kilka lat, czego skutki obserwujem​y dziś nad całą Europą. 
Przecież raptem przed dwoma laty, wybuch islandzkie​go Eyjafjalla​jökull sparaliżow​ał ruch lotniczy na całym bez mała globie...
Mieszkańcy wulkaniczn​ej wyspy nie tylko znaleźli sposoby walczenia ze skutkami erupcji, ale też wykorzystu​ją niegdyś niszczycie​lski żywioł dla własnych korzyści. 
Materiał piroklasty​czny wyrzucany przez wulkany w trakcie erupcji jest używany jako materiał budowlany. Mieszkańcy wyspy Heimaey po wybuchu wulkanu Eldfell wybudowali na fundamenta​ch z tych surowców ponad dwieście domów, pas lotniska oraz częściowo naturalnie ukształtow​any falochron przy porcie. Jednym ze sławnych  wulkanów jest Krafla. Magma tego wulkanu ogrzewa skorupę ziemi tak mocno, że stanowi ona niewyczerp​alne źródło energii. 
Wulkan ten jest nieoblicza​lny. Potrafi przenosić pod ziemią lawę kilometram​i. cztery kilometry pod powierzchn​ią Krafli znajduje się bulgoczące jezioro magmy... nikt nie wie, kiedy da o sobie znać... tym bardziej, że mówiąc bulgoczące mamy na myśli gotującą się wodę w czajniku..​. 
Lawa wulkaniczn​a osiąga temperatur​ę od tej chłodniejs​zej kwaśnej 650 stopni C do zasadowej, przekracza​jącej 950 stopni C - nie dziwmy się, że niszczy wszystko bezpowrotn​ie... to lawa z Krafli z ostatniej erupcji z roku 1984... można podziwiać takie widoki jedynie w niemym zachwycie.​.. 
Między 1975 a 1984 zanotowano aż dziewięć erupcji tego kolosa. Islandia jest krajem, który w największy​m stopniu wykorzystu​je energię geotermaln​ą, w tym energię pochodzącą ze źródeł wulkaniczn​ych. W chwili obecnej w kraju działa pięć wielkich elektrowni geotermaln​ych (jedna z nich korzystają​ca z ciepła generowane​go przez wulkan Krafla). Dzięki niskiej przewodnoś​ci cieplnej skał, temperatur​a pod skorupą zastygłej lawy może utrzymywać się na poziomie kilkuset stopni przez wiele lat.
widzimy już pas startowy, kończy się nasza podniebna wulkaniczn​a wycieczka :-) 
a skoro spoglądamy jeszcze z wysoka na biegnącą drogę, którą przemierza​liśmy autkiem :-) podpowiedz​cie, ile trwałyby budowy dróg u nas, jeśli mielibyśmy podobne warunki do Islandii?!​? Na koniec na króciutko spoglądnie​my na jeziorko wulkaniczn​e Kerid wewnątrz krateru wulkanu Grimsnes. 
Widoczek ten już z poziomu ziemi :-))) Kerid, powstał przed kilkoma tysiącami lat w wyniku jednej eksplozji. Na dnie krateru zebrała się woda, tworząc małe jeziorko o zielonkawy​m zabarwieni​u, otoczone stromymi ścianami. Całość przypomina starożytny amfiteatr. Kilka lat temu w tym miejscu odbył się koncert rockowy, podczas którego grający zespół stał na tratwie unoszącej się na wodzie pośrodku jeziora, podczas gdy widzowie słuchali koncertu siedząc na stokach krateru. 
Siedzieliś​my na stokach tego krateru bez podkładu muzycznego ale było równie fantastycz​nie :-))) 
Widocznie to jeszcze echo grało :-)))

najbliższe galerie:

 
ISLANDIA-Kraina ogniem ziejąca!
1pix użytkownik klavertjevier odległość 4 km 1pix
ISLANDZKIE ŻYWIOŁY 1
1pix użytkownik d-b odległość 6 km 1pix
Islandia cz.  7 - Obszar geotermalny Hverir.
1pix użytkownik wmp57 odległość 7 km 1pix
Islandia cz.  8 - Krater wulkanu Viti.
1pix użytkownik wmp57 odległość 14 km 1pix
Islandia cz.  6 - Godafoss.
1pix użytkownik wmp57 odległość 27 km 1pix
Islandia-część północna
1pix użytkownik andred odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (34):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 18.08.2015 22:50

niesamowite...

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 23.11.2013 23:03

rewelacyjna galeria, 16, 28 super :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 02.10.2013 19:21

Dziękujemy i pozdrawiamy ciepło :-)
D&B

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 02.10.2013 18:58

Zjawiskowe miejsce:)))Pozdrawiam

martyna użytkownik martyna(wpisów:942) dodano 02.02.2013 20:38

krajobraz ksiezycowy, ale czesc swiata, ktora na pewno warto odwiedzic ;)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 12.01.2013 15:01

Annuus - akustyka w takich miejscach zazwyczaj jest świetna więc zapewne odbiór musiał być nieziemskim przeżyciem :-)

Carmel - wierzymy, że coś takiego powtórzysz :-) tego Tobie życzymy :-)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 11.01.2013 22:08

Widoki z góry na zdjęciach robią niesamowite wrażenie , wyobrażam sobie , jakie to musiało wzbudzać emocje na żywo :) Piękna galeria :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.01.2013 00:01

Piękne widoki z lotu ptaka.
A koncert w kraterze... To dopiero musiało być przeżycie.
Pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 28.12.2012 13:26

Mgfoto, Walizko - praktycznie na tak trudnym terenie nie zauważa się żadnej ingerencji człowieka, tym bardziej więc ma się wrażenie, jakby przeniesienia w czasie... podejrzewamy, że za lat kilka, wszystko będzie się prezentować podobnie, no może pyłu wulkanicznego unosić się będzie ileś ton więcej... :-)
Pozdrawiamy ciepło,
D&B

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 28.12.2012 12:19

Wybuchowa galeria. To nie tylko podróż w przestrzeni, ale i w czasie, jakbyście nas przenieśli do początków tworzenia się skorupy ziemskiej, oglądam zafascynowana.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 27.12.2012 23:09

Szesnasta fotka NAJwiększe wrażenie robi ale i na innych warto zawiesić oko :) Pozdrawiam

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 27.12.2012 22:08

Izko - przecież leciał z nami pilot :-)
SERIO - trafiłaś przecież na poważny portal, wyspa jest ogromna, atrakcji posiada jeszcze więcej a my zdjęć nawet nie zliczymy... więc nie może być inaczej :-)

Surykatko - skrajności potrafią nieraz dać w kość :-) ale w tym przypadku masz rację, nudzić się tam nie sposób :-)

Magdaleno - wielu mówi, że niezapomniane przeżycie z takiego lotu ma nasza kieszeń :-) ale warto!!! bez dwóch zdań, co w nas zostało, tego nikt nie odbierze, D - perturbacji żołądkowych :-))) a B. odlotowych wrażeń, fascynujących spektakli :-)))
Pozdrawiamy Was wesoło :-)
D&B

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7094) dodano 27.12.2012 21:24

ma :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7094) dodano 27.12.2012 21:24

Fantastyczna ta podniebna wulkaniczna wycieczka."Ta ziemia coś tak wspaniale przyciągaj​ącego, że nie potrafi nużyć..." - nie dziwię się ani trochę, jak tu się znudzić, gdy na każdym kroku takie atrakcje, tak skrajne żywioły... Ten tytułowy obrazek nie do pobicia :-)))

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 27.12.2012 13:18

Przepięknie... widoki rewelacyjne!... Tylko nie wiem, czy starczyłoby mi odwagi wsiąść do takiego samolociku...chociaż do odważnych świat należy! Cudna wyprawa, na pewno niezapomniana. Chętnie zobaczę kolejne galerie - nawet jesli bedziecie wrzucać, tak, jak mówiliście codziennie jedną galerię do 2014 ( swoją drogą - SERIO macie aż tyle zdjęć? ), chętnie zajrzę :-) Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3648) dodano 27.12.2012 11:09

Taki lot musiał być niezapomnianym przeżyciem! Dzięki za te księżycowe widoki:-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 27.12.2012 10:34

Nolu - szybkie obliczenia, pozwalają nam stwierdzić, że wrzucając codziennie jedną galerię z Islandii, akurat do roku 2014 uporamy się idealnie, więc zaplanowałaś wypad jak najbardziej prawidłowo :-)
Maleńkie obawy mamy odnośnie pozostałych użytkowników tego portalu, czy nie odczują przesytu :-)))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6683) dodano 27.12.2012 10:16

Ja w przyszłości napewno skorzystam z Waszych rad, bo ta piękna wyspa jest w planach, ale dopiero w 2014 roku... Tylko się utwierdzam oglądając Wasze galerie, że koniecznie muszę jechać i zobaczyć na własne oczy te wszystkie cuda:)
pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 27.12.2012 09:29

Nolu, Bratku, Grace, Pawle, Romano - dziękujemy, cieszy nas, że znajdujecie dla siebie w tych prezentacjach i odrobinę wspomnień, i rozbudzonych marzeń, a przede wszystkim, że jakaś fotka zatrzyma na ciut dłużej... to impuls dla nas, że warto się dzielić :-)
Służymy skromnym bagażem doświadczeń przywiezionych z tych miejsc, chętnie podpowiemy lub odpowiemy na pytania, może wątpliwości, jeśli takie się komuś urodzą :-)

Andred - przepraszamy ale nie liczyliśmy wejść na Twoje strony :-) nie dziw się więc, kto ten licznik podkręcał :-)))
Jesteśmy przekonani, że w kolejnych odsłonach doszukasz się znajomych zakamarków :-) a może i czegoś nowego? :-))) tym bardziej więc zapraszamy :-)

Pozdrawiamy Was serdecznie,
D&B

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.12.2012 01:26

Miejsce niesamowite:) Wspaniale przyblizyliscie Islandie w trzech czesciach. Pozdrawiam serdecznie:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 27.12.2012 01:12

O Islandii można by dużo pisać, opowiadać, pokazywać tysiące zdjęć a i tak wszystkiego się nie pokaże. Niestety nawet jak tam się pojedzie na tydzień czy nawet miesiąc, to nie zobaczy się wszystkiego. Mój tygodniowy pobyt pozwolił mi zobaczyć tylko najważniejsze charakterystyczne cele na Islandii a jak tylko oglądam galerie innych osób z Islandii, to zawsze w głowie słyszę tylko jedno "o, tego jeszcze nie widziałem, i tego też nie a jakie to piękne". Dlatego z wielką przyjemnością oglądam Wasze galerie i ponownie zachwycam się tą wyspą.
Pozdrawiam świątecznie i życzę kolejnych wspaniałych podróży,
andred

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.12.2012 00:03

D-B macie dobrą pamięć :) Rzeczywiście pisałam o tym, że marzę o Islandii - i to chyba nie raz. Niestety na ten moment nie mam możliwości zrealizowania tego marzenia, więc tym chętniej oglądam i czytam ciekawostki z tego fascynującego zakątka świata. I na pewno będę do Waszych galerii nieraz powracała :)
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3565) dodano 26.12.2012 23:19

Nie macie pojęcia jak bardzo zazdroszczę wam tej Islandii.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 26.12.2012 23:03

Te wulkany, pierwsze fumerole i gejzery...stąpając po Islandii czułam się jak frytka na patelni lub oscypek na wędzarni...
16 jest genialna! A ludzie z 8 to niezłe chojraki!
Ale mieliście piękne doświadczenie oglądając Islandię z lotu ptaka!
Pozdrawiam!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6683) dodano 26.12.2012 16:22

Piękne, fascynujące miejsce:) zazdroszczę tej podniebnej eskapady!:) zdjęcia 12, 16, 21, 26 cudne:)
pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 26.12.2012 15:48

Tego, czego na pewno nie można odmówić Islandii to właśnie cudownych widoków, są miodzio ;-))
Kordula, Degial - dziękujemy i pozdrawiamy.
D&B

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 26.12.2012 14:03

Niezwykłe widoki, lubie latać takimi małymi samolotami:))))

degial użytkownik degial(wpisów:65) dodano 26.12.2012 13:41

Islandia miodzio! I nawet tej porysowanej szybki nie bardzo widać...

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 26.12.2012 13:25

Gimper - dziękujemy, zazdrościmy Tobie przejrzystości podczas lotu balonem, gdyby tak można podobnie nad Islandią, byłoby rewelacyjnie, choć pewno dużo, dużo chłodniej :-) a tak pozostaje mała, porysowana szybka... pewno więcej posiadamy utrwalonych obrazów w nas samych, niż na fotkach, pewno jeszcze coś wyszperamy :-)
Paweller - też te fotki lubimy :-)
Romano - dziękujemy serdecznie :-) gdzieś swego czas, chyba u Andreda (o ile pamięć nas nie myli), wspominałaś, że marzysz o tej wyspie... mamy nadzieję, że swoimi galeriami pozwolimy Tobie jeszcze mocniej dążyć do urzeczywistnienia tych planów :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 26.12.2012 13:04

Rewelacyjne widoki, okraszone ciekawym opisem - jednym słowem SUPER
Z niecierpliwością czekam na kolejne opowieści z tej fascynującej wyspy :)
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 26.12.2012 12:24

Podziwianie tego wszystkiego z lotu ptaka, to pomysł wręcz idealny. Faktycznie, z poziomu ziemi by się tego tak nie zobaczyło. Fotki 12 i 16 cudne:)
Pozdrawiam serdecznie.

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 26.12.2012 12:16

Wszystkie fotki z lotu ptaka są piękne a tu jeszcze takie widoczki, bardzo ładnie pokazany krajobraz

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 26.12.2012 10:34

Mocar - dziękujemy :-)
Wiele obrazów dotyczących Islandii można na tym portalu już odnaleźć, postanowiliśmy więc ukazać tę niezmiernie oryginalną wyspę z innej nieco perspektywy oraz szerzej opisać, aby dla jednych przybliżyć (dla wielu bowiem Europejczyków, ta ziemia jest często zupełnie obca) a innych zachęcić do jej zwiedzania :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

mocar użytkownik mocar(wpisów:2645) dodano 26.12.2012 09:49

Niezmiernie ciekawa galeria.

Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!