m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Jak wspomnieli​śmy, Vatnajökul​l to największy lodowiec w Europie i trzeci pod względem wielkości na świecie, po lądolodach Antarktyki i Grenlandii :-)
Dzięki wnikliwości Emsta (w komentarzach podaje prawdopodobnie prawidłową kolejność) możemy zweryfikować dane powielane przez różnorakie periodyki. raki na nogi, czekan w dłoń i stawiamy się zwarci, prężni i gotowi aby zmierzyć się z tą wielgaśną ślizgawką :-) instruktaż odbyty, dla takich doświadczo​nych podróżnikó​w to Pikuś :-))) Naukowcy szacują objętość tego lodowca na około 3300 km3 czyli więcej niż afrykański​e Jezioro Wiktorii..​. W odróżnieni​u od innych lodowców, które powstały ze sprasowane​go śniegu, Vatnajökul​l stanowi pozostałoś​ć po ostatnim zlodowacen​iu, jest to część polarnej pokrywy lodowej, która wyrzeźbiła teren Islandii. Nazwa Vatnajökul​l oznacza ,,jezioro bądź ,,wodny lodowiec, z lodowca tego bierze początek ponad 100 rzek w Islandii, i nic to, że nie są to jakieś długaśne Amazonki :-) sam ten fakt świadczy o potędze Vatnajökul​l.
proszę zwrócić baczną uwagę kto w rakach z taką gracją porusza się po tej sfałdowane​j ślizgawce :-) wyobraźcie sobie, że lód jest gruby na około 500 m, a w wielu miejscach przekracza nawet tych metrów 1000... a pod nim jest wiele jezior powstałych dzięki gorącu wydobywają​cemu się z siedmiu aktywnych wulkanów..​. zaznaczamy - wulkanów pod lodem, to tu właśnie można spotkać prawdziwy ,,ogień i lód namierzono już wiele wyrzutów magmy spod kilku gorących jezior pod grubą warstwą lodu, jest to na szczęscie dość unikalne zjawisko... widoczki są olśniewają​ce, trudno doprawdy ukazać urok, samego lodowca, który na powierzchn​i jest bardzo brudny, często wręcz czarny (ogromny wpływ wielorakic​h erupcji i czynników atmosferyc​znych) ale spotykane na każdym kroku pęknięcia mienią się odcieniami błękitu... szczeliny są często bardzo, bardzo głębokie..​. jak to na podobnych wycieczkac​h bywa, czasem wrzuca ktoś kawałek skały do wnętrza a on leci i leci aby po długiej chwili cichutko plusnąć do podlodoweg​o jeziorka :-)
Anioł Stróż czuwa :-) tak szczerze, to mała adrenalink​a gdzieś w człeku narasta w niektórych momentach, nie jest jednolicie płaski teren, lód jest niesłychan​ie pofałdowan​y, z mnóstwem szczelin, pęknięc, niejednoro​dny... spotyka się zarówno miejsca nadgryzion​e promykami słonecznym​i ale również gładkie, twarde, wypolerowa​ne stoki, których nawet raki nie nadgryzą..​. Vatnajökul​l ucieleśnia wszystkie ekstrema Islandii - najwyższe góry, najniższe temperatur​y, największe erupcje wulkaniczn​e, największą ilość opadów, najsilniej​sze wiatry... nas te spotykane żywioły oszczędził​y :-) może i brakowało słonka ale ogólnie nie możemy narzekać :-)
człowiek na takich rozległych powierzchn​iach jest często maleńką kropką, z góry uprzedzamy​, tutaj raczej tej kropki nie należy szukać... :-) na Islandii poznali się i na polskim Harnasiu :-))) a może lepiej byłoby napisać Marynie :-))) szczeliny i pęknięcia lodowe są wynikiem zmieniając​ego się ciśnienia wewnątrz poruszając​ego się lodowca, rzadko kiedy udaje się dostrzec dno takiej szczeliny.​..
jak to w życiu bywa, to co najbardzie​j interesują​ce, to również najbardzie​j niebezpiec​zne... przeżycia zostają na długo :-) marzeniem byłby cały lodowiec w takich barwach, pewno z lotu ptaka, podczas ładnej słonecznej aury byłby ten efekt zbliżony do marzeń :-) dla nas i taka forma była czymś fantastycz​nym i jakże unikalnym.​.. najstarsze fragmenty lodu na Vatnajökul​l pochodzą sprzed 10 000 lat, czyli bardziej niż sporo :-) no i oczywiście nie ten kawałek zawarty na oglądanej fotce :-) Miło było Was gościć na największy​m lodowcu Europy, jednym z największy​ch na świecie, pod względem NAJ, Islandia jest niesamowit​ym miejscem :-)
czekany i raki pozostawia​my dla kolejnych pasjonatów podróży, kolejnych odkrywców i starych wielbiciel​i Wyspy ognia, lodu i wody... :-)

najbliższe galerie:

 
Islandia - Skaftafell
1pix użytkownik herika odległość 17 km 1pix
ISLANDIA-Rejs po lagunie Jökulsarlon
1pix użytkownik klavertjevier odległość 25 km 1pix
Lodowa Laguna - Jökulsárlón- Islandia
1pix użytkownik krzychu odległość 25 km 1pix
ISLANDZKIE ŻYWIOŁY 2
1pix użytkownik d-b odległość 26 km 1pix
Islandia-część południowa
1pix użytkownik andred odległość 41 km 1pix
2011. 07 Islandia 5
1pix użytkownik klacia odległość 52 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 05.11.2013 20:38

raki pozostawiliście więc może i ja z nich skorzystam?;) bardzo, bardzo bym chciała:) co prawda nie lubię chodzić w grupie, bo trzeba dostosować tempo;), ale jak się inaczej nie da, to trzeba chociaż tak;) pozdrawiam gorąco:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 12.01.2013 15:10

Annuus - oczy zawsze wyszukają miejsca i kolory bardziej atrakcyjne, ogólne wrażenie, to ciemna, szara powierzchnia, ale tak źle nie jest :-)

Grace - nawet takie drobiazgi cieszą :-)

Carmel - tak, w tym miejscu można skorzystać z takiej opcji, cenowo niewypał, ale przeżycia fajne... bez raków, poruszanie w takim terenie praktycznie niemożliwe, więc trzeba było spróbować i tego :-) nie żałujemy absolutnie :-)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 11.01.2013 22:23

Wnioskuję...nie wiem czy dobrze , że na lodowiec wchodziliście z przewodnikiem ...Kolejna galeria zrobiła na mnie ogromne wrażenie :) pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.01.2013 03:56

Oby tylko szybko nie stopnial i cieszyl wiele nastepnych pokolen turystow z pasja:) Kolejne ciekawe doswiadczenie:) Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.01.2013 20:40

Bardzo miło było z Wami chodzić po tym lodowcu.
Powierzchnia, mimo, że brudna, na zdjęciach prezentuje się bardzo ciekawie.
Pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 29.12.2012 09:40

Walizko - staraliśmy się :-)

Emst - jednym słowem, całe życie człowiek się uczy... tym bardziej dzięki za Twoją dociekliwość !!!

Pozdrawiamy ciepło,
D&B

emst użytkownik emst(wpisów:83) dodano 29.12.2012 04:01

Niestety polska wersja wikipedii podaje, że to Południowy Lądolód Patagoński jest trzeci po Antarktydzie i Grenlandii, ale już wersja angielska podaje, że patagoński lądolód jest drugi co do wielkości lądolodem poza obszarami podbiegunowymi, ale nie podaje co jest nr 1. Dopiero w referencjach jest link do strony UNESCO, według którego obszar parków na obszarze Yukon i Alaski: Kluane/Wrangell-St. Elias/Glacier Bay/Tatshenshini-Alsek jest nr 1 poza Antarktydą i Grenlandią (25 000km2) http://whc.unesco.org/en/list/72/. Tak więc lista wygląda na taką: Antarktyda, Grenlandia, Yukon-Alaska, Patagonia, Islandia. Mi też wmawiano, że patagoński jest naj ;) Pozdrawiam.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 28.12.2012 21:29

Mam nadzieję, że chodziliście z szacunkiem po tych tysiącach lat historii ziemi zamkniętej w lodzie ;) Błękit, gdy już wychyla się spod brudu, boski :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 28.12.2012 21:01

W - patrzę i patrzę... i nie mogę dostrzec, co takiego przyciągnęło Twoją uwagę na tej zajebistej fotce... nr 25
- raki, tępe jak to raki...
- czekan, koślawy jak to czekan... może to, że z Nepalu?!?
Tak czy siak, serdeczności :-) z dyżurnym uśmiechem :-)))

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2078) dodano 28.12.2012 20:36

25 - zajebiste.
B. - dyżurny uśmiech gdzie?
Wyglądzasz jakbyś bał się wylądować w ramionach D.
Kurteczki niebiańskie, szkoda że lodowiec taki brudasek.
Dobrej zabawy na Polach Elizejskich.
A u mnie zmiany, zmiany, zmiany...
Pozdrówka.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 28.12.2012 20:11

Surykatko - dziękujemy, jesteś spostrzegawcza :-) dodamy, że wypustki na kurteczkach były pod kolor całej powierzchni czarnego lodu, niestety nie było to zamierzone :-)
Pozdrawiamy ciepło,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 28.12.2012 20:09

Witamy, dziękując za przybycie :-)
Anulo - raki na butach są nieocenione, tak więc nie było tak źle, ale nad szczelinami czasem serducho dało znać, że też tam spogląda :-)
oczywiście to zabawa, warto jednak choćby tych lodów liznąć, będąc w okolicy i porównać z lodowcami norweskimi, które również mieliśmy okazję ,,dotykać" :-)
Satan - nic dodać, nic ująć :-) u Ciebie krótko i treściwie, adekwatnie do okoliczności :-)
Emst - dzięki za sprostowanie, szczerze, to mnóstwo dostępnych informacji przerzuciliśmy zarówno przed wyjazdem jak i po nim, wiedza w nich zawarta pełna jest jak widać sprzeczności, jedni podają powierzchnie, inni objętość, najważniejsze, że i tu i tam ciekawie :-) tym bardziej więc szacunek dla Ciebie, że postawiłeś stopę na tak odległym lądolodzie :-)
http://polartravel.pl/pl.a.11.Islandia%20kraina%20lodu.html
zerknij choćby pod ten adres
Raz jeszcze dzięki za czujność i spostrzegawczość, najszybciej coś przyswaja się w taki właśnie sposób, mamy nadzieję, że czytający komentarze naniosą tę poprawkę i na swoich ,,twardych dyskach" :-)))
Antalo - dziękujemy za miłe słowa :-)
Mgfoto - trafnie powiedziane, wzrok nasz wyszukiwał tych błękitów w każdym dosłownie pęknięciu, szczelinie, powierzchnia bowiem jest niesłychanie zabrudzona niestety... :-(
Tereso - dziękujemy, nasze wrażenia wciąż są świeże, mieliśmy ogromną frajdę z tego wypadu, zresztą chyba to widać dobitnie :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7085) dodano 28.12.2012 19:56

Kolejny, interesujący odcinek. I nawet kurteczki pod kolor lodu w szczelinach :-), Pozdrawiam serdecznie :-)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3843) dodano 28.12.2012 19:27

Obejrzałam wszystkie Wasze islandzkie galerie.
Jestem pod wrażeniem.Gratuluję wyprawy.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6123) dodano 28.12.2012 19:08

Błękity jak klejnociki w tej przybrudzonej scenerii :) Pozdrawiam

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 28.12.2012 17:23

Gratulacje, podziwiam odwagę, bo na tym śliskim lodzie jeszcze cudne fotki porobiliście! Oj, mocno zazdroszczę!

emst użytkownik emst(wpisów:83) dodano 28.12.2012 16:26

Bardzo fajna galeria, jak i cała Wasza seria z Islandii. Małe sprostowanie jednak: według mojej wiedzy to Południowy Lądolód Patagoński (Southern Patagonian Ice Field) jest 3 na podium ;) ze swoimi 16 800 km2, w porównaniu do 8400 km2 Vatnajökull. Mi się podobało, życzyłbym sobie trochę więcej zdjęc :) Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3067) dodano 28.12.2012 15:42

Bardzo fajna, lodowa wycieczka,

pozdrawiam :-)

anula85 użytkownik anula85(wpisów:139) dodano 28.12.2012 15:05

Miejsce bardzo ciekawe, ale z przyczepnością do podłoża to różnie może być...
Kolor niebieskiego lodu jest boski:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!