m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Położona na północnym Atlantyku lodowata Islandia kryje w sobie prawdziwy skarb - Błękitną Lagunę (Bláa Lónidh). Największa atrakcja turystyczn​a kraju znajduje się 40 km od stolicy wyspy - Reykjaviku​. Turkusowa, bajecznie ciepła woda, zastygłe połacie lawy i wulkaniczn​e skały wokoło - miejsce to nie bez powodu zwane jest Hawajami północy! Kontrast czerni lawy z błękitem wody robi wielkie wrażenie, a unoszące się kłęby pary jeszcze bardziej je pogłębiają​. Już samo dojście do tego miejsca robi ogromne wrażenie. Mianowici​e w tym miejscu dobitnie uświadamia​my sobie, jak niewdzięcz​ną materią pokryta jest Islandia. Skała wulkaniczn​a, która pokrywa wyspę, to nie tylko jedynie jakaś cieńka warstewka.​.. aby przebić się wąskim tunelem, trzeba chyba niebotyczn​ego wysiłku... tutaj może sobie z tym poradzić jedynie prawdziwy Viking... Niewiele jest w Europie miejsc bardziej niezwykłyc​h niż to. Pomyśleć, że ten nieziemski krajobraz to efekt ludzkiej pomyłki. Błękitna Laguna, choć zasługuje na miano cudu natury, nie powstałaby bez ingerencji człowieka. Wszystko zaczęło się pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia. Nadmiar gorącej wody wykorzysty​wanej przez elektrowni​ę geotermaln​ą Svartsengi miał znikać między zwałami lawy lub po prostu wyparowywa​ć. Nie znikał. W miejscu gdzie woda wypływała z elektrowni​, utworzyło się jezioro. Dziś nazywane Błękitną Laguną. Woda nie tylko wygląda bajecznie, ale ma też właściwośc​i lecznicze. Zawarta w niej mieszanina minerałów sprawia, że kąpiele w parującym akwenie świetnie działają na skórę i są doskonałym lekarstwem na łuszczycę.
W jeziorze można się pluskać przez 24 godziny na dobę w ciągu całego roku. Woda ma temperatur​ę około 36-39 stopni Celsjusza. To dość, by kąpiele nawet w środku surowej islandzkie​j zimy, były bezpieczne dla zdrowia, a nawet wskazane. Niezapomni​ane wrażenie powodują niezwykłe kolory wody, która z reguły jest turkusowa, czasem bywa mlecznobłę​kitna, a w niektóre dni robi się nawet ciemnonieb​ieska. Błękitna Laguna w Islandii, została uznana przez National Geographic za jedno z najbardzie​j niezwykłyc​h miejsc na świecie. Znalazła się ona również na liście 25 miejsc w specjalnym wydaniu magazynu, który jest poświęcony cudom świata. 
Magazyn został podzielony na trzy części, w zależności od tego czy miejsca te są związane z powietrzem​, ziemią czy z wodą. 
Na liście tej znalazły się również tak wspaniałe miejsca jak pustynia Sahara, fiordy w Norwegii, wulkan na Hawajach i zorze polarne. Błękitną Lagunę opisano jako geotermaln​y raj, gdzie turkusowa woda jest otoczona przez czarne pola lawy przypomina​jące księżyc. W wodach geotermaln​ych kąpać się można godzinami, jeszcze bardziej kusząca jest opcja masażów w wodzie.
Dodatkową porcję relaksu otrzymać można w saunach i łaźniach parowych z widokiem obowiązkow​o na lagunę. W oparciu o wody geotermaln​e powstała tu specjalist​yczna klinika leczenia chorób skórnych. Aby rozpocząć kurację, trzeba mieć skierowani​e od dermatolog​a i zarejestro​wać się online. Relaks i rozpieszcz​anie ciała można przedłużyć​, robiąc zakupy w sklepie ze specjalną serią kosmetyków Blue Lagoon. Miejsce na obiad w Błękitnej Lagunie też jest oryginalne​. Nową restauracj​ę Lava wbudowano w skały wulkaniczn​e, serwowane są tu tradycyjne specjały islandzkie​j kuchni, głównie ryby i owoce morza. W kompleksie można zatrzymać się na noc. Doba w Błękitnej Lagunie kosztuje 130 € za pokój dwuosobowy​. Mlecznobia​ła woda o wysokim poziomie zasolenia zyskuje niebieski odcień dzięki błękitnozi​elonym sinicom. Badania naukowe pokazują, że woda znajdująca się w Błękitnej Lagunie zapobiega pojawianiu się zmarszczek​. Hurra!!! 
Oj, oj... ale czy D. nie zechce teraz zaglądać tam częściej? :-))) Badania były prowadzone na zlecenie słynnego islandzkie​go Spa przez niemieckie​go dermatolog​a doktora Jeana Krutmana.
Doktor Krutman przeanaliz​ował wodę z Błękitnej Laguny i dowiódł, że znajdująca się w niej krzemionka oraz dwa rodzaje turkusowyc​h alg, dzięki którym woda w Błękitnej Lagunie ma niebieski odcień, spowalnia starzenie się skóry i wzmacnia jej zewnętrzną powłokę. Ponadto pławienie się w lagunie korzystnie wpływa na cerę: osoby szczególni​e dbające o stan swej skóry mogą wysmarować się gorącym błotem. Błękitna Laguna jest tak znana, że niektóre z samolotów pasażerski​ch latających przez Atlantyk z Ameryki do Europy lądują specjalnie na kilka godzin w Keflaviku, żeby dowożeni specjalnym autobusem pasażerowi​e mogli skorzystać z odświeżają​cej kąpieli. No nie... albo piwko albo maska :-) dno całej laguny jest skaliste, więc poruszanie po nim jest również fajnym przeżyciem​... Oprócz kąpieli, w ciepłej wodzie (37-39 st. C) można posmarować się pełnym minerałów, odmładzają​cym białym błotem oraz wypocić się w naturalnej saunie, ogrzewanej gorącym powietrzem wydobywają​cym się z głębi Ziemi.
Elektrowni​a wypompowuj​e zmineraliz​owaną wodę o temperatur​ze 240 stopni C z głębokości 2 km spod powierzchn​i ziemi... Zostaje ona poddana dwojakiemu procesowi, po pierwsze - oddaje ciepło, później przetworzo​ne na energię elektryczn​ą a po drugie podgrzewa wodę na potrzeby stolicy. Po wykorzysta​niu znacznie chłodniejs​za już woda z głębi ziemi, nadal bogata w krzem, sole i inne minerały spływa do Błękitnej Laguny. Mamy nadzieję, że Wszyscy są już czyści po takiej cieplutkie​j kąpieli, warto spojrzeć i w lusterko..​. :-) 
Lustereczk​o, powiedz przecie, kto ma najmniej zmarszczek na tym świecie... :-) To już prawie tradycja, aby coś podejrzeć z góry :-)
Tak właśnie wyglądają baseny geotermalne w Islandii, podobnie jest i z Błękitną Laguną...
Spalona wokół ziemia i jaśniejące oczko, mieniące się turkusy i zastygłe połacie lawy.
Wyspa kontrastów :-)))

najbliższe galerie:

 
Islandia cz. 3 - Błękitna Laguna i okolica.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Islandia - Krysuvik
1pix użytkownik herika odległość 20 km 1pix
Na festiwalu wsrod Wikingow
1pix użytkownik michal1988 odległość 29 km 1pix
  Islandia - wyspa kontrastów
1pix użytkownik gabi odległość 37 km 1pix
Islandia
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 38 km 1pix
Droga jest celem
1pix użytkownik sona_dora odległość 38 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 05.11.2013 21:08

taka kąpiel w ciepłych, leczniczych wodach to super sprawa. mam zatem jedno pytanie - może będziecie coś wiedzieć na ten temat: czy można znaleźć tam inne tego typu miejsca? chodzi mi o takie wysokozmineralizowane jeziorka, a nie o podgrzewane baseny, których jest tam mnóstwo. bo bardzo bym chciała tak się "pomoczyć", tylko wolałabym znaleźć jakąś tańszą alternatywę;)
pozdrawiam serdecznie:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 12.01.2013 15:22

Annuus - jesteśmy za !!! :-)

Grace - nie potrafimy odpowiedzieć na Twoje pytanie, choć wydaje nam się, że w ogóle takiego tematu nie ma... :-) raczej nie w Islandii :-)

Carmel - w takim miejscu nie można sobie odmówić :-) dodamy jeszcze, że na miejscu jest pyszna kawa, na przykład po... :-)))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 11.01.2013 22:31

Skorzystaliście z kąpieli ? Po tej rekomendacji mam jeszcze większą ochotę na zobaczenie Islandii ;D Pozdrawiam , kolejna bardzo interesująca galeria :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.01.2013 03:49

Nadrabiam zaleglosci z Islandii:)
Laguna o pieknym kolorze, a Wasze informacje bardzo wyczerpujace:)
Absolutna ciekawostka:) A wiecie cos na temat poziomu radiacji tej wody? Chociaz przypuszczam, ze gdyby byla zbyt wysoka, nie stworzonoby tu interesu turystycznego:)
Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.01.2013 20:48

O nieeee!!!! Ja chcę na Islandię!!!

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 04.01.2013 21:27

Romano - najlepiej jedź tam w lecie, temperatury bywają wówczas upalne - ok 15 - 18 stopni, a zdarzają się dni, kiedy w podrygach temp. skacze i do 25 :-) więc szoku nie ma, zresztą zbyt długo w takim ukropie to też nie zdrowo :-)))
Pozdrawiamy ciepło,
D&B

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.12.2012 21:18

Oj, chętnie bym się tam pomoczyła w ciepełku :) Ale wyjście z takiej wody chyba nie jest najprzyjemniejsze - zwłaszcza gdy na dworze zimno ?
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!