m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac Solidarności znajduje się przy historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Znany przede wszystkim jako miejsce początku ruchu NSZZ Solidarność i miejsce protestów podczas sierpnia 80′. Podczas rozprężenia politycznego następującego po sierpniu 80′ zbudowano w tym miejscu Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 zwany popularnie pomnikiem trzech krzyży. Oprócz niego na placu znajduje się tablica z nazwiskami poległych. Znajdująca się nieopodal ulica Jana z Kolna posiada całkiem ciekawą zabudowę. My jednak ulicą Dyrekcyjną kierujemy się w górę. Z ulicy Błędnik podziwiamy perony dworca i docieramy do Grodziska. Grodzisko to obszar w Gdańsku prawie niezmieniony od ponad stu lat, miejsce fortyfikacji miejskich. Wyróżniającym się elementem, widocznym z daleka jest Góra Gradowa (Bastion Jerozolimski) z Pomnikiem Millennium - punkt widokowy na Gdańsk.
Góra Gradowa - dla mnie - jest najpiękniejszym punktem widokowym na miasto. Stąd stoczniowe żurawie wyglądają najładniej. Stare i Główne Miasto prezentują się równie pięknie.
W tym niezwykłym miejscu, na przedpolach sławnego miasta Gdańska, niejednokrotnie stawały przeciw sobie największe armie nowożytnej Europy….
Dziś to miejsce spacerów ze szczególnie widowiskową panoramą miasta. Zawarty jest pomiędzy ul. Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich, Gen. Dąbrowskiego i 3 Maja, wznosi się nad dworcem PKS i PKP Gdańsk Główny. Grodzisko przed wiekami pełniło początkowo rolę miejsca obserwacyjnego okolicznych wzniesień i lasu. Fortyfikacje miejskie postanowiono rozbudować w XVI i XVII w., projektantami linii obronnych byli Jan i Jerzy Strakowscy. W efekcie przeprowadzonych prac Grodzisko stało się ważnym elementem obrony Gdańska i uchroniło Gdańsk w trakcie oblężenia przez Szwedów jak i w trakcie wojny północnej. Grodzisko zostało przebudowane w 1807 przez Prusy w trakcie obrony przed wojskami francuskimi. Obecny kształt Grodzisko uzyskało w trakcie generalnej przebudowy w latach 1867 - 1874.
Ulicą Nowe Ogrody schodzimy w dół, w kierunku dworca PKP. W bezpośrednim sąsiedztwie Grodziska znajdują się dwa główne dworce Gdańska: PKS i PKP. Wygląd tego pierwszego pomińmy dyplomatycznie milczeniem, a przyjrzyjmy się dworcowi PKP. Przyjęło się twierdzić, że jest to jeden z piękniejszych dworców kolejowych w Europie doby eklektyzmu. Elewacje budynku z czerwonej cegły przypominają trochę budowle gotyckie. Na pierwszy rzut oka, ratuszowa wieża przypomina tę z ratusza na Długim Targu. W podobnym stylu są rownież zegary na obu budowlach. Jako ciekawostkę należy dodać fakt, że cały budynek zaprojektowany został tak, by swym kształtem przypominać parowóz. Gdy staniemy po przeciwległej stronie Podwala Grodzkiego, przy City Forum, przy odrobinie wyobraźni zobaczymy lokomotywę, a za nią wagony z węglem.
Wałami Jagiellońskimi zmierzamy w kierunku Głównego Miasta. Brama Wyżynna zaprasza do wstąpienia w to magiczne miejsce. Nas jednak Główne Miasto dziś nie interesuje. Swe kroki kierujemy w prawo - ku Staremu Przedmieściu. Z oryginalnego Starego Przedmieścia niewiele pozostało. Wojna i w tej dzielnicy zrobiła swoje. Od 1425 zwane było Przedmieściem, po 1945 przemianowane zostało na Stare Przedmieście.Dziś jest to właściwie osiedle, choć i tu zachowało się bądź zostało odbudowanych kilka ciekawych i wartych obejrzenia budynków. Jak choćby ta piękna kamienica przy Okopowej. Kościół św. Trójcy - kościół wzniesiony został przez franciszkanów w latach 1420 – 1514. Znajduje się przy ul. św. Trójcy 4. Nieopodal kościoła znajduje się zabytkowa Baszta Biała, zwana również Białą Wieżą. Wybudowana w latach 1460-1461 początkowo służyła jako część fortyfikacji Miasta Gdańska.W 1670 została zamieniona na magazyn prochowy.Baszta została zupełnie zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Została wykupiona od miasta w roku 1981 i odrestaurowana przez klub wysokogórski, który obecnie mieści tam swoją siedzibę.
Ulicą Jana Augustyńskiego kontynuujemy spacer po Starym Przedmieściu. Takie budynki jak ten na ul. Pod Zrębem cieszą nasze oczy. A zaraz za nim możemy podziwiać Starą Motławę. Docieramy do Placu Wałowego nie bez przyczyny. Za nim znajdują się resztki dawnych umocnień i fortyfikacji. Częścią Starego Przedmieścia były umocnienia i fortyfikacje, mające za zadanie chronić miasto. Do dziś można podziwiać pozostałości umocnień, które znajdują się w malowniczej okolicy. Bastion Żubr to jeden z czternastu podobnych bastionów, którymi obwarowano Gdańsk w latach 1622-1636, położony w okolicach Dolnego Miasta.
Lity nasyp tego bastionu utworzony został m.in. z odpadów miejskich. Jest elementem fortyfikacji stałej wznoszonej na załamaniach obwarowania twierdzy na planie pięciokątnego masywu ziemnego wzmocnionego murem. Bastion św. Gertrudy - jeden z czternastu podobnych bastionów, którymi obwarowano Gdańsk w latach 1622-1636. Pomiędzy bastionami Żubr i św. Gertrudy znajduje się zabytkowa Brama Nizinna. Zbudowana w 1626 r. pod nadzorem wybitnego architekta gdańskiego Jana Strakowskiego. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że opisywana brama, jako jedyna z podobnych sobie budowli, do dzisiejszego dnia zaspokaja potrzeby ruchu kołowego. Czas najwyższy wkroczyć na tereny Dolnego Miasta. Dolne Miasto to południowo-wschodnia część  Śródmieścia. Na zabudowę Dolnego Miasta składają się głównie XIX-wieczne kamienice i budynki przemysłowe oraz stosunkowo nieliczne peerelowskie bloki. Najstarszym zabytkiem Dolnego Miasta jest Śluza Kamienna. Śluza powstała w XVII w. jako nowy element fortyfikacji miejskich w trakcie tworzenia umocnień wokół Gdańska. Śluzę Kamienną wybudowano w latach 1619 - 1624 wg projektu Holendrów: Wilhelma Jansena Benninga i Adriana Olbrantsa pod nadzorem Jana Strakowskiego. Śluzę wyposażono w dwie lunety (Świńskie Głowy), pomiędzy którymi ciągną się dwie grodzie o długości 100 m naprowadzające wody Motławy na śluzę.
Celem budowli była regulacja stanu wody w fosach (Opływ Motławy), umożliwienie pracy młyna wybudowanego nieopodal śluzy. Możliwe było również skierowanie wody na przedmiejską okolicę w celu jej zalania w czasie obrony miasta. W 1656 armia szwedzka odstąpiła od oblężenia po zalaniu przedpola Gdańska. W czasie sztormów na morzu (cofka) śluza chroniła Żuławy przed powodzią. Podziwialiśmy Starą Motławę na Starym Przedmieściu, to teraz możemy podziwiać Nową Motławę na Dolnym Mieście. Główną ulicą Dolnego Miasta jest ul. Łąkowa. Zaniedbana prze dziesięciolecia powoli odzyskuje dawny blask. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Kończymy spacer przy ulicą Łąkową. Rzut oka na budynek Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki przy ul. Ułańskiej i można wracać na Ujeścisko.
Zwłaszcza, że nad miasto idzie złe. Na szczęście po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój. Dobranoc:)

najbliższe galerie:

 
Gdańsk Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Pomerania rowerowo by Satan cz.  II
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Gdańsk Cmentarz Garnizonowy
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
GDAŃSK 6 -Gdzie oczy poniosą. TROCHĘ W GÓRĘ,  TROCHĘ W DÓŁ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Gdańsk Góra Gradowa
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Gdańsk
1pix użytkownik gosiamal odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (47):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 27.01.2013 16:18

Marto. Za tym zielonym budynkiem akurat nie przepadam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 27.01.2013 12:25

# 9 ten wysoki zielony budynek zwie się "na kurzej stopce" ;)
# 49 robi wrażenie! jak zalewająca fala!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 26.01.2013 18:15

Witaj Marto. To fakt. Jest piękny.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 26.01.2013 01:07

Gdańsk jak zwykle piękny....to moje "miejsca szwendania się" ;))))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.01.2013 20:32

Elise. Ro Ty jeszcze tam nie byłaś?:)

elise użytkownik elise(wpisów:978) dodano 25.01.2013 11:19

Pokazałeś ciekawe miejsca na które zwrócę uwagę. A na góre Gradowa muszę wejść. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 23.01.2013 17:09

Witaj Surykatko. Dziękuję za odwiedziny:)

Halina. mam tylko nadzieję, że to ostatnia taka galeria.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.01.2013 22:11

Ja też doceniam dokładność i skrupulatność Pawła w oprowadzaniu nas po polskich miastach:)
Gratulacje z okazji kolejnej galerii tygodnia:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 22.01.2013 21:47

Ty jak już coś zwiedzasz, to bardzo skrupulatnie. Do Gdańska kiedyś jeździłam często, ale tak dokładnie to nie poznałam nigdy.
Pozdrawiam i gratuluję zawiśnięcia :-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 22.01.2013 18:21

Vlasto. Cieszę się, że dzięki powróciły miłe wspomnienia:)

Grace. Oczywiście, że systemowi:)))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 22.01.2013 06:17

No to juz nie wiem, gratulowac Tobie? czy systemowi?
Take it easy:)

Gratulacje:)

vlasta użytkownik vlasta(wpisów:38) dodano 22.01.2013 01:57

Bardzo dziękuję za piękne wspomnienia z mojego rodzinnego miasta,z mojej dzielnicy,a zdjęcie 45 to kamienica w której jest mój rodzinny dom:)radość jakiej doznałam bezcenna:)pozdrawienia z Londynu

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 21.01.2013 18:21

Tamo. Ten system mnie gnębi. Ciekaw jestem czy będę mógł się w przyszłości starać o uprawnienia kombatanckie jako ofiara systemu?:)))

Magdaleno, doracz, eljot, kojotener. Dzięki:)

Nola. Odezwał się w Tobie patriotyzm lokalny:)))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.01.2013 16:32

No i fajnie galeria z najpiękniejszego miasta w Polsce może sobie wisieć przez tydzień:) ale może jakieś inne zdjęcie dla odmiany, np. dworzec PKP albo panorama Gdańska z Góry Gradowej?;)
pozdrawiam:)

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 21.01.2013 12:07

Gratulacje, bardzo fajnym jesteś przewodnikiem.

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 21.01.2013 10:43

Gratulacje, galeria bardzo dobra, dworzec wygląda zabójczo.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 21.01.2013 09:48

Gratulacje!

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 21.01.2013 08:23

System Cię lubi ;) Gratuluję :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 21.01.2013 07:55

Gratuluję:-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 21.01.2013 06:16

Dzięki ale....Witek, zrób coś z tym systemem. Jest galeria, która miała ponad 20 dziesiątek i tylko 1 dziewiątkę. To ona powinna być na pudle.

Magdo pozdrawiam:)

Patryk. Szukanie ciekawych miejsc to to jest coś, co tygrysy lubią najbardziej:)

Bartaku. Mam tylko nadzieję, że się nie zawiedziesz?:)

Małgosiu. Nie przejmuj się. Jest wiele miejsc w które turyści nie zaglądają:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.01.2013 01:34

Gratuluję! Czasem wydaje mi się, że znam Gdańsk ale skutecznie sprowadzasz mnie do parteru :) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7519) dodano 21.01.2013 01:09

Gratuluję :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 20.01.2013 23:25

Nie będę oryginalna mówiąc, że przy okazji zwiedzania polskich miast , będę korzystała z Twoich OŚ-przewodników, pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 20.01.2013 19:19

Rzeczywiście, wyłapałeś mnóstwo ciekawostek. Dzięki, że zechciałeś je zachować w kadrach i podzielić nimi z nami

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 19.01.2013 20:14

Ciekawa ta śluza .Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 19.01.2013 18:47

Od piwa rosną brzuchy, ale ok. Też pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 19.01.2013 18:35

Trzymam za słowo i daj znać jak będziesz, bo idziemy na piwo wtedy bez 2 zdań:)
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 19.01.2013 16:47

No nie byłam, wiem że to nieładnie, ale naprawię ten błąd :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 19.01.2013 15:57

No właśnie Tama jak mogłaś nie być jeszcze w Gdańsku?!:)
pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 19.01.2013 15:50

Pozdrawiam wielkopolanko:)

Dzięki Nola. Pozdrawiam:)

Tamo. Nie mów, że jeszcze nie byłaś?:)))

Skuzo. Pozdrawiam równie serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 19.01.2013 13:39

Z dobrym przewodnikiem ,milo się spaceruje...pogłębiłam przy okazji wiedzę o mieście,przyda się w przyszlosci:)))Pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 19.01.2013 04:09

W miarę ciekawie;) dajesz rade chłopie;) a tak serio to zarąbiście oprowadzasz po Gdańsku - mówię to ja rodowita gdańszczanka, a i Satan się pewnie ze mną zgodzi:)
pozdrawiam serdecznie:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 18.01.2013 21:46

Jak tam w końcu dotrę, to zabiorę ze sobą Twoje "przewodniki" :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 18.01.2013 20:27

Pięknie pokazane Centrum! ciekawe opisy i wspaniała architekura pięknie przedstawiona! udany spacer! pozdrawiam:)))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 18.01.2013 19:48

Magdaleno. Cieszę się, że wpadłaś:)

Cześć Piotr. Dzięki za odwiedziny.

Satan dzięki. Nogi faktycznie w tym dniu weszły mi do d... ale było to zdrowe zmęczenie:)

Pawle. Dworzec jest przepiękny lecz trochę za mały jak na współczesne czasy. Widać to nie tylko w sezonie ale również podczas imprez masowych.

Terezo. Miło, że wpadłaś:)

Cześć chipsik:)

Grace. Niedługo się doczekasz choć niespodzianki nie będzie:)

Nola. Jeżeli Tobie się podoba, to chyba znaczy, że staram się pokazać Gdańsk w miarę ciekawie:)

Strabsenfilm. Najbardziej cieszy gdy relacja podoba się mieszkańcom:) Pozdrawiam:)

Kapsell. Nie masz moralnego prawa:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 18.01.2013 15:27

Jak zacznę spędzać urlopy nad morzem, to tego miasta na pewno nie ominę:-)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 18.01.2013 12:18

Nie będę oryginalny, jeśli powiem, ze jesteś doskonałym przewodnikiem po tej części Gdńska, której pewnie sami jego mieszkańcy nie znają. Pod fontanną Neptuna był z pewnością każdy Gdańszczanin. Tam gdzie Ty i Twój aparat fotograficzny pewnie niewielu, zwłaszcza jeśli chodzii o śluzy czy bastiony. Pozdrawiam z młodej Gdyni:))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 18.01.2013 09:42

Lubię bardzo Twoje galerie z Gdańska, nie tylko dlatego że to moje miasto, ale bardzo ciekawie oprowadzasz, i po miejscach, gdzie nie docierają turyści, jak choćby Bastiony, o Łąkowej nie wspominając:) po Górze Gradowej i Bastionach biegałam w sobotę, tylko, że w śniegu po kolana:) a jak jesteśmy przy chrzcinach to ja miałam chrzest w takim dużym kościele ze zdjęcia 12:)
pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 18.01.2013 03:00

Napracowales sie:) Krazysz, krazysz, a ja juz czekam na uczte z samego centrum:)
Bardzo dobra prezentacja:)
Pozdrawiam:)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 18.01.2013 01:45

Pięknie Mistsu ! Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 17.01.2013 23:53

Kolejna bardzo interesująca galeria z Gdańska.Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7519) dodano 17.01.2013 23:43

Dworzec PKP faktycznie piękny, szczególnie ta wieża robi wrażenie:)
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3242) dodano 17.01.2013 22:51

No Panie! Zakłopotania u Gdańszczan ciąg dlaszy... ;-) Za zwiedzanie od nr 31 "w górę" chylę czoła, a za ul. Łąkową ściągam czapkę z głowy. (moje dziecięce okolice). Jest nawet kościół, w którym chrzczony był Satan i do którego biegał jako ministrant ;-)

Jak dla mnie super spacer i cała masa historycznych ciekawostek. Może inni nie docenią w pełni tej galerii, ale ja mam świadomość po jakich zakamarkach biegałeś ;-)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 17.01.2013 22:10

Wspaniała narracja i równie piękne zdjęcia. Z przyjemnością pospacerowałem po raz kolejny po Gdańsku.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 17.01.2013 22:04

Nigdy nie słyszałam o tej lokomotywie. Faktycznie można się dopatrzeć parowozu i wagonów. Spacer po Gdańsku z przewodnikiem był bardzo przyjemny:-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 17.01.2013 21:54

Halina. Właśnie za tę różnorodność pokochałem to miasto. Tam na każdym kroku można znaleźć coś ciekawego.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 17.01.2013 21:44

Pięknie oprowadzasz nas dookoła Centrum:) Brawo za staranne i ciekawe opisy do fotek!:))
Widoki z Góry Gradowej zacne ( tam nie byłam,weszłam tylko na wieżę kościoła Mariackiego),
Grodzisko super miejsce,śluza - fajna ciekawostka,o perełkach z cegły nie wspomnę:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!