m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To nie żart. Tak właśnie wygląda dziś Stare Miasto w Gdańsku. Stare Miasto  to część Gdańska odbudowana po II wojnie światowej wg współczesnej architektury. Ze starej zabudowy zachowanych zostało po zniszczeniach wojennych niewiele budynków. Nie znaczy to jednak, że nic ciekawego na Starym Mieście nie zobaczymy. Najbardziej malowniczym zakątkiem jest kanał Raduni. Wody z naturalnego biegu Raduni uchodzą do Motławy kilka kilometrów przed zabudowanym obszarem miasta Gdańska. W 1338 r. Krzyżacy, którzy z rozmachem realizowali miejskie inwestycje, wytyczyli bieg sztucznego kanału. Energicznie i konsekwentnie prowadzone prace pozwoliły na przekopanie w latach 1338-1356 prawie 10 - kilometrowego sztucznego koryta Raduni, którego wody łączyły się z Motławą w okolicach dopiero co zbudowanego zamku komturskiego. Rycerze zakonni szybko wykorzystali możliwości tego bardzo ciekawego rozwiązania. Wody z kanału Raduni posłużyły przecież jako napęd 18 potężnych kół wodnych Wielkiego Młyna, będącego największym tego typu obiektem w ówczesnej Europie. Ogromne znaczenie kanału Raduni w zasadzie przy każdej okazji oblężenia prowokowało wrogie wojska do blokowania biegu wody.
Władze gdańskie były naturalnie świadome wielkiego znaczenia tej niepozornej strugi wodnej, dlatego też bardzo troskliwie zabiegały o utrzymanie kanału w należytym porządku, angażując również w ten proces użytkowników wodnej energii. Od końca XVI w. wzdłuż brzegu kanału budowano urocze domki. Całość zaskakiwała niespotykanym w innych polskich miastach klimatem, który wielu odwiedzającym Gdańsk gościom nasuwał skojarzenie z wodnymi uliczkami słynnej Wenecji. Niszczące działania II wojny światowej przyniosły zagładę nietypowemu pomnikowi, będącemu bardzo udanym połączeniem myśli technicznej i architektury. Wprawdzie raduńskie wody nadal płyną korytem wiekowego kanału, lecz tylko w okolicach Targu Siennego oraz Wielkiego i Małego Młyna obejrzeć możemy skromne namiastki dawnej świetności tej rzeczki.
Mały Młyn na kanale Raduni 
Gotycka ceglana budowla ukryta wśród zieleni na Starym Mieście, wzniesiona w końcu XIV w  nad kanałem Raduni w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny. Wielki Młyn  należał do największych obiektów przemysłowych średniowiecznej Europy. Został wzniesiony z cegły przez Krzyżaków w XIV w. Dziś w jego wiekowych murach mieści się - jakżeby inaczej - galeria handlowa. Kościół św. Katarzyny to najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście. Powstał w latach 1227-1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w. Widok na ulicę Wielkie Młyny. A za plecami ul. Podmłyńska i widok na Główne Miasto.
Ratusz Starego Miasta  usytuowany pomiędzy Wielkim Młynem a pokarmelickim kościołem św. Józefa, wzniesiony został w latach 1587-1589 (prace wykończeniowe zakończono w roku 1595) w stylu niderlandzkiego manieryzmu. Kościół św. Józefa. Na Starym Mieście znajduje się jeszcze jedna, bardzo ważna z historycznego punktu widzenia, budowla. Budynek Poczty Polskiej. Atak rozpoczął się równocześnie z ostrzałem Westerplatte. Ponieważ Stare Miasto zwiedziliśmy w miarę szybko możemy przenieść się na Wyspę Spichrzów. Wyspa Spichrzów - wyspa w Gdańsku utworzona w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy.
Znajduje się w centrum miasta na wschód od Głównego Miasta otoczona wodami Motławy, Nowej Motławy i Opływu Motławy. Od XIII w. była to dzielnica przemysłowa z licznymi spichrzami, w XVI w. było ich ponad 300. W 1945 r. wyspa została prawie całkowicie zniszczona przez wkraczającą do miasta Armię Czerwoną. Do dnia dzisiejszego odbudowano tylko kilka budynków nad Motławą. Powstał też kwartał nowych budynków w stylu istniejących tam przed wojną zabytkowych kamienic przy ul. Stągiewnej, w środkowej części wyspy. Część wyspy znajdująca się bliżej Ołowianki wciąż straszy ruinami, a władze miasta wciąż spierają się jak ten teren zagospodarować.
Znając polską mentalność, władze Gdańska będą w tym przypadku działać jak orkiestra Owsiaka. Będą się spierać do końca świata i jeden dzień dłużej. Najważniejszym ocalałym zabytkiem są ocalałe Stągwie Mleczne (Brama Stągiewna) powstałe w latach 1517-1519. Chcąc dostać się na Ołowiankę musimy opuścić Wyspę Spichrzów i zahaczyć o Długie Ogrody. Długie Ogrody to nazwa ulicy i osiedla w Gdańsku. Ze Starych budynków właściwie nic nie zostało. Obecnie dominuje krajobraz z wielkiej płyty choć przy samej ulicy w latach 90-tych XX wieku wybudowano nowoczesne kamienice, które dodały ulicy kolorytu. Kościół św. Barbary przy Długich Ogrodach.
Z Długimi Ogrodami sąsiaduje ulica Szafarnia przy której znajduje się gdańska Marina oraz kilka hoteli. Jest to również jedyna ulica, prowadząca na wyspę Ołowianka. Mijamy piękny hotelik Podewils i wkraczamy na Ołowiankę. Ołowianka -  wyspa w Gdańsku na wschód od Głównego Miasta. Ołowiankę opływa Motława oraz Kanał na Stępce. Na Ołowiance znajduje się Centralne Muzeum Morskie... ....Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina oraz.... ...Spichrz Królewski (przekształcony w Hotel Królewski).
Udana rewitalizacja zrujnowanej częściowo poprzemysłowej zabudowy wyspy jest elementem projektu powrotu miasta „frontem do rzeki”. Przy nabrzeżu Motławy cumuje statek muzeum SS Sołdek. A na samej Motławie ruch jak na Marszałkowskiej. Ołowianka najpiękniej prezentuje się z Rybackiego Pobrzeża.
Filharmonia pięknie się prezentuje z ogródka piwnego, znajdującego się pod Basztą Łabędź. Na zdrowie:)

najbliższe galerie:

 
Polskie miasta wojewódzkie - Gdańsk 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
PDŚJ 1 Gdańsk
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
   GDAŃSK
1pix użytkownik harmony odległość 0 km 1pix
Fragment Starówki oczami bywalca
1pix użytkownik joasienka odległość 0 km 1pix
gdańska starówka okiem mojego aparatu
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
Gdańsk kościół św.  Mikołaja
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 15.02.2014 23:52

znasz temat w detalu, wspaniale oprowadzasz, niezwykle ciekawa i wartościowa wycieczka.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 26.01.2013 18:16

Cześć Marcin. Dzięki:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 26.01.2013 11:18

świetna galeria.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 25.01.2013 20:36

Witaj Elise. Czas najwyższy aby ktoś zabrał si e za tę część miasta. Oby tylko nie wpuścili tam jakiegoś developera z nowymi apartamentowcami.

elise użytkownik elise(wpisów:961) dodano 25.01.2013 11:24

Ponownie pokazałeś ciekawe miejsca, a szczególnie ładnie opisałeś o młynie na Raduni. Od przewodnika nie uzyskam tych informacji, bo zwyczajnie tamtędy nie prowadza. Czytałam dzisiaj w internecie ze zagospodarują wyspę spichrzów. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 24.01.2013 18:15

Dziękuję terezo i pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 24.01.2013 18:15

Bartaku. Wszystko przed Tobą:)

Nolo. Władze większości polskich miast zajęte są bardziej żarciem się z radnymi z opozycji niż rozwiązywaniem problemów. Cóż. Nie wszystkie miasta zasłużyły na Szczurka:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3863) dodano 24.01.2013 06:43

Ładnie pokazane i opisane.Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 23.01.2013 20:31

Kolejna super ciekawa galeria o Gdańsku w Twoim wykonaniu:) na 1 zdjęciu nawet pokazałeś miejsce mojej starej pracy;) szkoda, że władze Gdańska się teraz nie zajmują tak troskliwie porządnym utrzymaniem Radunii, która podczas wielkich powodzi wylewa i zalewa dużą część miasta... a tak niepozornie wygląda... a co do Wyspy Spichrzów już jest pomysł zagospodarowania, tak mówią;)
pozdrawiam:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:924) dodano 23.01.2013 20:11

Widzę, jak bardzo powierzchowne było "moje zwiedzanie" Gdańska ale kiedyś to nadrobię, pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 23.01.2013 18:10

Chipsik:)))) Z pewnością skorzystam. Tylko czy którykolwiek z nich zechce? Przecież oni zawsze najlepiej wiedzą gdzie ludzi oprowadzać:)))

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 23.01.2013 17:42

Paweł, Ty lepiej nie rób kursu na przewodnika tylko zrób kurs przewodnikom... gdzie ludzi mają oprowadzać :) Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3622) dodano 23.01.2013 17:20

Cześć D&B. Cieszy mnie, że się wam podoba:)

Śnieżko. Gdy tylko przeczytałem o Długich Ogrodach mogłem sobie odpuścić ciąg dalszy, bo wiedziałem o którą kamienicę Ci chodzi:) Ludzi podniecają tanie sensacje i dlatego takie szmatławce jak Fakt czy SE mają na rynku tak mocną pozycję.

Halina. W miarę często bywasz w Gdańsku. Powinnaś koniecznie zaliczyć Radunię:)

Skuzo. A co może się w nim mieścić? Galeria Handlowa!!!:)))

Dzięki Grace:) Żuraw będzie, ratusz będzie, kościół Mariacki będzie i specjalnie dla Ciebie mała niespodzianka. Cierpliwości:)))

Magdo. Dziękuję bardzo za odwiedziny:)

Tamo. System obiecał mi, że już będzie grzeczny:)

Piotr. To nie taki głupi pomysł. Robiłbym to, co uwielbiam:)

Witaj eljot. Wiem, że SS się źle kojarzy ale to poprawny skrót:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:532) dodano 23.01.2013 10:31

Piękna galeria. Piekne kolory nieba i piękne kolory murów, dachów dominują.

Zaskoczyło mnie to SS przed Sołdkiem , myślałem, że powinno być MS. Sprawdziłem i rzeczywiście Sołdek był parowcem !!! (Steam Ship).
pozdrawiam :-)


piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 23.01.2013 08:48

Dobra robota. Galeria na bardzo duży plus. Paweł, kurs na przewodnika i w drogę!

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 23.01.2013 08:29

Jak niżej podpisani :) Sporo ceglastych budynków a to lubię. Tam musi być naprawdę fajnie. Pozdrawiam i proszę uważać na... system :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 23.01.2013 08:23

Dołączam do poprzedników - baaardzo ładnie:-) Dobre zdjęcia i świetny opis. Pozdrawiam:-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 23.01.2013 04:01

Perfekcyjnie opracowana galeria, tyle ciekawych zdjec i informacji:) Napracowales sie !
Do pelni szczescia brakuje mi gdanskiego zurawia:)
I detali - jak zwykle;) Np 4 wnosi juz troche klimatu:)
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 22.01.2013 20:19

Moja znajomość Gdańska równa się prawie zeru,tak ze udało Ci się mnie tym Starym Miastem zaskoczyć...co się mieści w tym budynku z napisem Madison,wszedzie go reklamują:)Pozdrawiam:))

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.01.2013 19:57

Kolejna świetna galeria z Gdańska z ładnymi fotkami i ciekawym opisem.Dzięki za dalszy ciąg spacerku:)
Do kanału Raduni nie dotarłam,czego teraz żałuję.Na obu wyspach też nie byłam z braku czasu:(
Z przyjemnością patrzę kolejny raz na te piękne budowle z cegły i muru pruskiego:)) Gratki!:)))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3341) dodano 22.01.2013 19:03

Te Twoje Gdańskie galerie są... brak mi słów! Uwielbiam budowle z muru pruskiego i inne gdańskie kamienice. Jednej tylko mi w tu brakuje, choć może uznasz, że niewarta uwagi. Jak byłam w sierpniu 2012 w Gdańsku, to największą popularnością wśród turystów cieszyła się kamienica przy Długich Ogrodach. Pewnie nie zwróciłabym na nią uwagi, gdyby nie tłum ludzi z aparatami skierowanymi w jej stronę. Patrzę, co oni tak fotografują, a tu na budynku wielki złoty szyld - AMBER GOLD;)
Nie no, żartuję. Galeria elegancka i absolutnie nic jej nie brakuje.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 22.01.2013 19:02

Jesteśmy pod wrażeniem!!! całkowicie szczerze!
Fotki widzimy z różnych okresów ale oprowadzasz znakomicie, teraz dopiero widzimy, jak skromna jest nasza znajomość Gdańska...
a co tu dopiero wspomnieć Japończyków :-)))
Znakomita robota Pawle!!! gratulujemy wnikliwości...
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!