m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Plan Side z zabudowaniami, murami obronnymi. Ulice oznaczono literą C. I druga część, z cyplem oraz portem. Dziś port wygląda inaczej, baseny zamuliły się. Podchodzimy od nowego Side, najpierw poznając tyły Nymphaneum. Ten imponujący zespół fontann usytuowany był poza murami obronnymi, dochodził tu jeden z akweduktów niosący wodę z gór Taurus. Choć robią wyglądają, jak ulepione z mokrego piasku - wciąż robią wrażenie. To morskie bryzy i palące słońce zrobiło z potężnych murów  zamki z piasku.
Wchodzimy w pierwszą ulicę. Boczna, wzdłuż  murów, zachowała  się i dziś odsłania tajemnice budowy. Jest dość szeroka, kiedyś prowadziła w stronę bramy wschodniej i małej agory, dziś chodzą tu tylko zawzięci turyści. Kolumny były marmurowe, z różnych rodzajów tego materiału. Stały solidnie zamocowane do podstawy, co i tak nie uchroniło ich w  czasie częstych tu trzęsień ziemi. Ulice były wyłożone płytami, ale miały też urządzenia praktyczne, jak rynsztoki albo kanały doprowadzające wodę. Prawie każdy dom w Side miał  wodę bieżącą. Te rynsztoki były przykryte, być może były to też kanały doprowadzające wodę z akweduktów.
Kolumnady i domu stojące przy ulicy musiały być piękne, widać to po tym bogato zdobionym gruzowisku. Trafia się i mozaika... Jak tu musiało kiedyś być.... Wyobraźmy sobie te kolumnady, a każda z kolumn zakończona taką głowicą... Albo taką... Nie zabrakło motywów zwierzęcych. Czy to lew? czy baran?
Delfiny musiały być w tej części morza częstymi gośćmi. Jako motyw zdobniczy spotyka się je tu często. To chyba pochodnia... Po dwustu latach czas zabiera obrobione kamienie i przywraca je naturze. Coś w tym jest... I te płyty czas  powoli zabiera... Ale maszkaron, choć w trawie nadal straszy... Czyż nie zachwyca prostotą i skromnością oraz czystością linii?
To był najlepszy adres tej ulicy - bazylika i pałac biskupi. A po lewej cały czas mury obronne. Za tymi już przesypują się piaski i zbierają w wysokie wydmy Widok na ulicę spod tych murów. Skręcamy w boczną odnogę ulicy kolumnowej, prowadzącą do bramy wschodniej, odkopywanej spod piasku. Tu nie ma kolumn, tylko wysoki mur i resztki płyt... Odnoga kończy się w wydmach, porośniętych chaszczami...ale ścieżka jest wydeptana i doprowadzi do  biblioteki oraz małej agory.
Wracamy na główna część, by skierować się na główną ulicę kolumnową wiodącą do portu. Ta ulica nadal pełni swoją funkcje, choć oczywiście wygląda inaczej. Jesteśmy jeszcze w młodszej części miasta, widać teatr, a po drodze domy mieszkalne. Po lewej ruiny takich domów... Schodki prowadzące na skarpę, bo teren tu nierówny. Jak widać, kolumny uliczne miały także drugie życie - jako informacja a może napis nagrobny.
Skrzętnie zbierane, może kiedyś wrócą na swoje miejsce... Ozdoba domu? A może coś znaczył ten wianuszek? Po prawej stronie domy były bogatsze, wystawniej zdobione. Tędy biegł wodociąg... Kolumnada, ale bez głowic.... Nie żałowano marmuru, kolumny stawiano gęsto...
Po lewej też ruiny domów mieszkalnych. Po tej stronie ulicy są tu dziś restauracje i hoteliki. A my zbliżamy się do łaźni miejskich, w których dziś mieści się muzeum Side. Ti po prawej stronie... Zaś po lewej wielka agora przed wejściem do teatru i ze świątynią Psyche na środku, właśnie  rekonstruowaną. Jest także zespół toalet miejskich... Wchodzimy do najstarszej części Side, tu pierwotnie było główne wejście do miasta.Obok fontanna Wespazjana, na razie bez figur... Uliczka zwęża się i prowadzi obok niezliczonych sklepów i sklepików prosto do portu.

najbliższe galerie:

 
Side
1pix użytkownik motylek93 odległość 1 km 1pix
Side- granatowe miasto
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix
Turcja - Aspendos - Wodospady Kursunlu - Side
1pix użytkownik anula85 odległość 1 km 1pix
Side- Turcja
1pix użytkownik kobalto odległość 1 km 1pix
Side - mury obronne
1pix użytkownik antala odległość 2 km 1pix
side i manavgat(wodospad)
1pix użytkownik travis odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 05.01.2013 02:48

Malownicze zabytki :) Pozdrawiam :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 28.12.2012 19:38

Dispar, nie bardzo rozumiem...:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3873) dodano 28.12.2012 19:30

Bardzo ciekawe miejsce.Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5350) dodano 28.12.2012 19:22

Każdy może dać ocenę jaką uważa za słuszną.
Więcej jak dziesięć nie sposób dać.
Czy tu naprawdę nie można było się przyłożyć bardziej?

Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6131) dodano 28.12.2012 18:56

Masz rację. Musiało tam być pięknie! Ciekawe miejsce. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!