m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Przekroczyliśmy granicę w Korczowej i jesteśmy na Ukrainie. Droga dobra, przed nami zielony krajobraz. Po drodze mijamy cerkiew o lśniących złotych kopułach. Na horyzoncie widać zamek w Olesku. Pierwotnie własność polskiej rodziny Sienieńskich z Sienna i Daniłowiczów. Przed zamkiem witają nas Sokoły. Wokół zamku roztacza się piękny i rozległy krajobraz. Zamek (twierdza) znajduje się po stronie północno-wschodniej miasta, na szczycie wzgórza, wśród bagien. Owalny kształt zamku idealnie harmonizuje z kształtem wzniesienia. Wg Wikipedii. Teofila Sobieska podczas odwiedzin u matki, powiła tu na zamku w Olesku dnia 17 sierpnia w 1629 roku, syna Jana, przyszłego króla. Odtąd imię pogromcy Turków na stałe wiąże się z murami zamku. Wg Wikipedii.
Zamku strzeże armata! Dzisiaj atrakcją zamku jest m.in. galeria obrazów i rzeźby. Tu zatrzymaliśmy się dłużej.  
Portret nieznanego malarza Jadwigi Kamienieckiej (XIX w.).  Jezus Chrystus na krzyżu. Jezus Chrystus. Mistrz nieznany (XV w.). Obraz Matki Bożej. Malarz Grzegorz Bosykowicz (I poł. XVI w.). Portret Krzysztofa Zbaraskiego. Artysta nieznany (I poł. XVII w.).
Galeria obrazów Fragment obrazu. Jan III Sobieski pod Wiedniem. Portret Jakuba Sobieskiego, kasztelana krakowskiego. A.D. 1666. Artysta nieznany. Galeria obrazów. Portret ? Podhorce. Kościół pw. św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Św. z lat (1752-1766), wybudowany na zamówienie Wacława Rzewuskiego, wg planów Romanusa. Nawiązuje do słynnej Basilica di Supergi, znajdującej się w Turynie we Włoszech. Wg Wikipedii.
Podhorce. Zamek - pałac w stylu villa castello należący pierwotnie do Stanisława Koniecpolskiego, zbudowany w latach 1637-1641. W zamku mieściła się dawniej piękna kolekcja malarstwa, obecnie rozproszona. Obrazy częściowo przechowywane są w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w Lwowskiej Galerii Sztuki (Lwów i zamek w Olesku). Wg Wikipedii. Podhorce. Na przedpolu znajdujemy kolumnę z Matką Boską na szczycie? Nieco pochylona jeszcze się trzyma. Jesteśmy w Złoczowie. Przed nami kościół parafialny w Złoczowie. Jest to jedna z dwóch świątyń na terenie Ukrainy, w której w latach 1945-1990 (mimo szykan) nieprzerwanie odprawiano msze w języku polskim. Wikipedia. Zamek (cytadela) w Złoczowie znajduje się na wzgórzu po stronie południowo-wschodniej miasta. Fortyfikacje zamku stanowią wysokie wały, zamykające kwadrat z pięciokątnymi bastionami na rogach. Na narożnikach bastionów sześcioboczne, kamienne wieżyczki strażnicze. wg Wikipedii. O zamku złoczowskim wspominają źródła od pierwszej połowy XVI w. jako własności Sienieńskich, potem Zborowskich i Górków, od których razem z dobrami nabył go w 1592 r. Marek Sobieski. Zamek, jaki znamy dzisiaj, założył syn Marka Sobieskiego, Jakub. Budowę przeprowadził w latach 1634-1636. Wg Wikipedii. Jedziemy dalej i po drodze mijamy miejscowość Czernichowce. Tu przed wojną wakacje spędzał u swojej cioci były budowniczy Gdyni i minister Eugeniusz Kwiatkowski.
Dojeżdżamy do celu naszej podróży - Zbaraża. Widać, że będą tu wybory. Przed nami kościół i klasztor oo. Bernardynów. Rzymskokatolicki kościół i klasztor oo. Bernardynów pw. św. Antoniego - założone ok. 1627 r., wg fundacji księcia Jerzego Zbaraskiego. Obecny stan świątyni pochodzi z 1755 roku. Charakterystyczną cechą kościoła jest jego wklęsły  fronton między wieżami. Wnętrze kościoła obecnie. Większość elementów dawnego kościoła zostało zniszczonych. Szczęśliwie zachowała się tablica poświęcona 100 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Do zabytków kościoła należy też ambona.
Kościół nadal jest w remoncie! Znacznym wsparciem dla kościoła jest działalność Familijnego Stowarzyszenia Zbarażan z prezesem dr. Stanisławem Tokarczukiem. Tuż obok kościoła znajduje się stara dzwonnica, która pamięta jeszcze czasy kościoła na farze. Na wzgórzu zamkowym widzimy memoriał poświęconym ofiarom społeczeństwa ukraińskiego Zbaraża poniesionym podczas wojny. Widok na zabudowę Przedmieścia Tarnopolskiego. Tam gdzieś pod laskami urodziłem się i spędziłem dwanaście lat dziecinnych. Panorama Zbaraża. Na horyzoncie po lewej Załuże. Dawny gmach Starostwa w Zbarażu.
Budynek dawnego Urzędu Skarbowego w Zbarażu. Pomnik Bohdana Chmielnickiego w centrum miasta. Pomnik - pamiątka po II wojnie światowej. Dworzec kolejowy w Zbarażu. Stąd wyruszaliśmy w maju 1946 roku do Polski. Zamek przypomina dawne czasy świetności i pamiętną obronę Zbaraża przed wojskami Chmielnickiego w 1649 roku. Widok na odbudowany pałac zamkowy książąt Zbaraskich, Wiśniowieckich i Potockich.
Brama zamkowa. Zbaraż obchodził 800 lecie w historii w 2011 roku. Widok na cerkiew Woskresienską raz budynek szkoły, w której zaliczyłem trzy pierwsze lata szkoły powszechnej w Zbarażu. Msza pożegnalna w kościele oo. Bernardynów w Zbarażu.

najbliższe galerie:

 
Na Kresach 2015
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 0 km 1pix
Zbaraż 1996
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 1 km 1pix
Zbaraż
1pix użytkownik rs1 odległość 1 km 1pix
Zbaraż
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Kresy
1pix użytkownik futermama odległość 2 km 1pix
Na Zielonej Ukrainie II (2012)
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 12.03.2019 20:52

Halszka, dziękuję za odwiedziny oraz miłe słowa.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 17.04.2014 13:48

Futermama! Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam.

futermama użytkownik futermama(wpisów:38) dodano 19.07.2013 01:33

Pięknie pokazałeś miejsca drogie również mojemu sercu. W tym kościele był chrzczony mój brat. Rodzice mieszkali niedaleko od Zbaraża. Futermama

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 02.05.2013 14:09

Kalina! Bardzo dziękuję.

kalina użytkownik kalina(wpisów:18) dodano 02.05.2013 13:39

Ciekawa i interesująca galeria, ogląda się z przyjemnością. Pozdrawiam

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 01.01.2013 19:07

Witam-galeria ciekawa,przyjemna i poznawcza-pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2782) dodano 30.12.2012 15:19

Dzięki za sentymentalną podróż w czasie do korzeni rodzinnych, Zbaraż dla mnie jest również bardzo drogi sercu.

Pozdrawiam :)

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 30.12.2012 13:32

Dziękuję PIPOL!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9050) dodano 30.12.2012 13:08

wchodzisz w edycję galerii - cofasz do pierwszej strony (opis i mapa) i klikasz ponownie na mapę w miejsce gdzie chcesz zaznaczyć - zatwierdzasz. Aha i polecam zmienić fotke główną. czyli w edycji na stronie ze zdjęciami masz do zaznaczenia kropkę ( na lewo od fotki) którą chcesz wybrać jako zdjecie główne. pozdrawiam

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 30.12.2012 12:54

Jestem tu nowy i poruszam się z trudem. Nie wiem jak przenieść znacznik z Doniecka do Zbaraża? Ja go tam nie umieszczałem! Będę wdzięczny za poradę.

sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) - Użytkownik usunięty. dodano 30.12.2012 09:40

Również z przyjemnością obejrzałam, faktycznie twoja galeria jest na mapie w Doniecku.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 29.12.2012 23:11

Witaj w obieżyświacie, gratuluję pięknej i ciekawej galerii, z przyjemnością ją obejrzałem, czekam na nastepne, pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 29.12.2012 22:05

Z przyjemnością odbyłam wycieczkę na Zieloną Ukrainę:)
Zamki tzw.Złotej Podkowy (Świrż,Złoczów,Podhorce i Olesko)
zwiedzałam w ub.roku. Zapraszam do mojej galerii.
Witam na portalu OŚ i pozdrawiam:)
P.S. Proszę poprawić znacznik na mapie,bo wskazuje Donieck.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!