m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Dojeżdżając do klasztoru mijamy liczne kaplice i przydrożne krzyże. Do sanktuarium prowadzi piękna lipowa aleja. Kiedy w 1659 roku klasztor został spustoszony przez Tatarów postanowiono otoczyć go obronnym murem. Powstało obronne założenie które oparło się kolejnym tatarskim atakom. Baszta pełniąca funkcję dzwonnicy.
Dawna główna brama wjazdowa. Obecnie prowadzi do niej niepozorna ścieżka. Obecnie wchodzi się na teren klasztoru przez ozdobną barokową bramę. Klasztor otrzymywał liczne dary od odwiedzających go pielgrzymów. Bywali tu także słynni  hetmani kozaccy Iwan Mazepa i Bohdan Chmielnicki a częstym gościem był Jan III Sobieski. W 1946 roku utworzono tu sierociniec a potem szkołę rolniczą. Zniszczono wówczas prawie całe wyposażenie klasztoru i cerkwi. Głównym budynkiem klasztoru jest murowana cerkiew Św. Mikołaja.
Niewielkie okna i znaczna grubość ścian świadczą o jej obronnym charakterze. Obecny wystrój to współczesne freski, witraże i ikonostas. Klasztor jest także miejscem pielgrzymkowym. Słynne są dwie ikony Matki Bożej Werchrackiej i Św. Mikołaja. Trudne lata powojenne przetrwały w lwowskich cerkwiach a obecnie wróciły do sanktuarium.
W 1990 roku klasztor zwrócono unickiemu zakonowi bazylianów który przywraca mu dawną świetność. Obecnie mieści się tu także wyższe seminarium duchowne. Na dziedzińcu możemy także oglądać cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. To współczesna rekonstrukcja istniejącej w tym miejscu XVII wiecznej cerkwi.
Dziękuję...

najbliższe galerie:

 
Burza w Żółkwi
1pix użytkownik walizka odległość 11 km 1pix
Żółkiew - miasto wielkiego hetmana.
1pix użytkownik kabaczek odległość 11 km 1pix
Żółkiew,  Ukraina 2017
1pix użytkownik maniana odległość 11 km 1pix
Krzemieniec - Lwów.
1pix użytkownik jotwu odległość 19 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik krosfot odległość 21 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik maciek odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2012 10:25

Ciekawa galeria,piękne miejsce,a drewniana cerkiew przecudnej urody:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 30.12.2012 22:02

Bardzo fajna miejscówka.

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 30.12.2012 20:56

Interesujące miejsce.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!