m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przy wjeździe do Florencji wita nas Chrystus pod drzewem oliwnym, stojący przed kościołem pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (San Giovanni Batista) bardziej znanym jako Kościół Autostrady Słońca. Kosciół Autostrady Słońca usytuowano w połowie drogi pomiędzy Mediolanem, a Neapolem. Mijają go wszyscy wjeżdżający autostradą A11 do Florencji od strony północnej. Został zaprojektowany przez Giovanni Michelucciego i zbudowany w latach 1961-1964 ku czci budowniczych, którzy zginęli podczas lat pracy na tym szlaku. Uchodzi za jedno z najwspanialszych, współczesnych dzieł architektury sakralnej. Idąc wybrzeżem rzeki Arno otwiera się wspaniały widok na centrum Florencji z mostem Ponte Santa Trinita na pierwszym i Ponte Vecchio na dalszym planie Ponte Vecchio, czyli Stary Most jeszcze lepiej prezentuje się ze strony przeciwnej. Obecny jego kształt pochodzi z 1345 r. Zabudowany jest mnóstwem małych sklepików. Początkowo były to głównie sklepy rzeźnicze i pracownie wyprawiające skóry. W roku 1591 władający Florencją Ferdynand I de Medici wyeksmitował dotychczasowych właścicieli, a w ich miejsce sprowadził złotników stąd niekiedy nazywa się go Mostem Złotników. Przechodzimy przez Piazza della Repubblica, jeden z głównych placów Florencji, znaczący centrum miasta za czasów rzymskich. W latach 1865-71 wyburzono starą zabudowę i postawiono monumentalne budynki, które kojarzą się nam z socrealizmem warszawskiego Placu Konstytucji, z tą różnicą, że na Placu Konstytucji nie ma jeszcze karuzeli. Wkrótce dochodzimy do Piazza di San Giovanni.
Piazza di San Giovanni jest miejscem ruchliwym i zatłoczonym przez turystów bo znajdują się przy nim dwie perły architektury doby renesansu - katedra i babtysterium. Babtysterium robi imponujące wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Niestety mój obiektyw nie mógł objąć całej katery Santa Maria del Fiore. Nic dziwnego, jest to kościół o imponujących rozmiarach. Jego wnętrze ma długość 153,0 m, szerokość w korpusie (szerokość naw) - 38,0 m, na wysokości prezbiterium wraz z przyległymi apsydami - 90,0 m. Sądzę jednak, że nawet ten fragment marmurowej fasady oddaje piękno całej budowli. Pokryte patyną drzwi katedry, przypominają, że kiedy nie było komiksów, prasy i telewizji spełniały one, podobnie jak freski i obrazy, rolę tzw. środka masowego przekazu. Piazza della Signoria obfituje w wiele posągów, ale najbardziej mi się podobały dwie naturalne sylwetki ujęte na tle Palazzo Vecchio. Niestety jedna z pań (ta obrócona plecami) tak była zafascynowana posągiem Neptuna, że nie chciała pozować mi do zdjęcia. A oto górujący nad fontanną posąg Neptuna. Jest na co popatrzeć.
W porównaniu z Neptunem, widziany z oddali Cosimo I, pomimo iż na koniu, wydaje się cherlawy i niepozorny. Pod arkadami Loggia dei Lanzi eksponowanych jest kilka rzeźb przedstawiających sceny raczej drastyczne. Jedna z nich przedstawia Perseusza stojącego na powalonym ciele Meduzy z jej odciętą głową trzymaną za włosy lewą ręką, podczas gdy w prawej dzierży miecz, którym pozbawił potwora życia. Obok Perseusza stoi rzeźba Porwanie Sabinki. Obie te rzeźby pochodzą z XVI w. Z Piazza della Signoria przeszliśmy na Piazza Santa Croce, przy którym stoi potężny kościół Świętego Krzyża, a po jego lewej stronie pomnik Dantego Alighieri. Po przejściu na druga stronę rzeki Arno znaleźliśmy się na ogromnym dziedzińcu przed Palazzo Pitti, którego budowę rozpoczął w 1458 roku florencki bankier Luca Pitti. Po śmierci właściciela w 1472 roku budowę przerwano. W roku 1550 kupili go florenccy Medyceusze na oficjalną rezydencję i przebudowali. Obecnie pełni on rolę muzeum eksponując między innymi dzieła Rafaela i Tycjana. Obok Palazzo Pitti jest wejście do Ogrodów Boboli (Giardini di Boboli). Na terenie tego parku, mającego blisko 11 ha, można spotkać rzadkie odmiany roślin a także zabytkowe rzeźby pochodzące z okresu XVI - XVIII wieku, jak również antyczne dzieła Starożytnego Rzymu.
Najbardziej nas zachwyciła, widziana z ogrodów panorama Florencji. Na pierwszym planie Palazzo Pitti. Na tle oddalonych Apeninów rysują się dachy wielu budowli. Z prawej strony można dostrzec wielką kopułę katedry i smukłą wieżę Palazzo Vecchio. Patrząc w kierunku przeciwnym można się nacieszyć typowym krajobrazem Toskanii, a wzrok biegnie ku rysującym się na horyzoncie wzgórzom Chianti. Jesteśmy już w Chianti, droga wije się u podnóża jakiegoś miasteczka. Zatrzymujemy się przy Fattorii Vigna Veccchia, w której wyrabia się słynne wino Chianti Clasico oznaczone czarnym kogutem. Niestety jako kierowca nie mogę dokonać degustacji, ale robią to moja żona i przyjaciele po czym kupują mi butelkę na pocieszenie. Czuję się rozczarowany bo myślałem, że kupią całą beczkę, tę która stoi na zewnątrz, ale dobre i to. Wypiję po powrocie do Polski.
Kolejny obrazek z Chianti ukazujący piękno tej krainy Odwiedzamy niewielkie miasteczko Radda in Chianti. Zamknięte wewnątrz murów obronnych, zachowało swój zabytkowy charakter, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1002 roku. Uwagę zwraca, pochodzący z XV wieku Palazzo del Podestà, z fasadą przyozdobiona licznymi herbami. Na centralnym placu - Piazza Fracesco Ferrieri, w sąsiedztwie Palazzo del Podestà, stoi romański kościół San Niccolo. W kościele, na ołtarzu, znajduje się Krucyfiks pochodzący z XV w. Na jednym z dwóch odrestaurowanych fresków (XVII w) przedstawiono Chrzest Jezusa Drugi z fresków przedstawia Matkę Boską, św. Jana i św. Magdalenę pod Krzyżem.
Na uliczkach miasteczka panuje atmosfera sielskiego spokoju. Chciało by się odpocząć w tak malowniczym zaułku, Nęci również kolejna enoteka oferująca wino znaczone czarnym kogutem. W Sienie wita nas nasz stary znajomy Giuseppe Garibaldi, tym razem na koniu. Po wyjściu z Piazza Matteotti tłum turystów wskazuje, ze zbliżamy się do centrum. Na jednej z ulic widzimy artystę malującego na chodniku portret kobiety, e Viva la arte !.
Przed pałacem Solimbieni, na placu o tej samej nazwie prekursor włoskich nauk ekonomicznych Sallustio Bandini (1677-1760) spokojnie wypatruje nadchodzącego kryzysu. Na chwilę przystajemy przed kościołem św. Krzysztofa. Jest on jednym z najstarszych kościołów Sieny, a na przełomie XII I XIII w zbierała się w nim Wielka Rada Republiki Sieneńskiej. Po trzęsieniu ziemi w 1798 r uległ zniszczeniu po czym  został odbudowany, a następnie przebudowany. Idziemy jedną z głównych ulic starego miasta - via dei Bianchi di Sopra Na fasadzie tego domu odbija się jego wielowiekowa historia i technika budowlana. Dochodzimy do centralnego placu - Piazza del Campo, przy którym najważniejszym budynkiem jest Palazzo Pubblico - dawna siedziba Rady Miejskiej, a obecnie muzeum z przylegającą doń dzwonnicą Torre del Mangia, zbudowaną w 1334 roku. Marmurowa loggia znana jako Capella di Piazza, została dobudowana w 1352 roku jako wyraz wdzięczności sieneńczyków dla Najświętszej Marii Panny za ich ocalenie w czasie epidemii Czarnej Śmierci.
W przeciwieństwie do innych placów toskańskich miast - kwadratowych lub prostokątnych, stworzony w XII wieku, Piazza del Campo ma kształt owalny. Wynika to z miejsca - zagłębienia terenu, w którym łączą się trzy okalające plac wzgórza, na których zbudowano Sienę. Amfiteatralny układ powtarza ukształtowanie terenu, w które wpasowano średniowieczną zabudowę okalającą plac. Ludzie siedzący na placu oddają się różnym zajęciom, jedni oglądają cuda architektury, inni oddają się rozmowie, a tą parę młodych ludzi pochłania gra w karty. Siena palona to pigment tlenków żelaza: o ciepłej, brązowawej barwie. Taką barwę mają kamienice przy ulicach Sieny, którą nadają im cegły wytwarzane z gliny czerpanej z okolicznych złóż. Droga z Piazza del Campo do katery prowadzi pod górę. Po drodze napotyka się sklepiki z ciekawą ceramiką. Katedra - piękny budynek Duomo Santa Maria Assunta zbudowany w latach 1136 - 1348.
Szczególnego uroku katedrze nadaje różowy marmur, którym pokryto jej fasadę. Tym razem mamy z górki, zmierzając w kierunku monumentalnego kościoła San Dominico gdzie kończymy naszą podróż.

najbliższe galerie:

 
Florencja
1pix użytkownik olangutan odległość 0 km 1pix
Florencja z lotu ptaka
1pix użytkownik violkad odległość 0 km 1pix
Florencja
1pix użytkownik nata44 odległość 0 km 1pix
Włochy-Florencja cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Florencja
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Włochy - Toskania
1pix użytkownik madeleine odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 15.09.2013 11:37

fajnie się oglądało! człowiek malujący na chodniku...jak on to robi? trzymając swój wzór do góry nogami?!! widocznie "prosto" nie musi tego widzieć ;)
szczególnie podobają mi się prespektywiczne ujęcia na 46 i 50, a od patrzenia na 48 zaczęło mi się kręcić w głowie...odczucie coś jak choroba morska ;)))

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 04.04.2013 14:17

Florencja jak zawsze zachwyca ...Pozdrawiam ciepło :)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 15.01.2013 15:32

magdar, halszka, do Toskanii najlepiej wybrać się w maju, czerwcu lub we wrześniu jest wtedy ciepło (nie upalnie) i niema tłumu turystów, Z przyjemnością i uznaniem oglądam Wasze galerie, pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 05.01.2013 02:56

Cudeńka :)Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.01.2013 21:09

Świetna galeria,a Toskania wprost cudowna:) Marzę,by tam kiedyś dojechać i na własne oczy wszystko zobaczyć:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.12.2012 17:42

Piotrze, życzę Ci abyś kiedyś miał okazję odwiedzić Toskanię i mogł, jak zwykle, arobic dużo pięknych zdjęć. Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.12.2012 17:39

Wszystkim moim Gościom dziękuję za odwiedzenie moich galerii i życzę Szczęśliwego Nowego Roku , realizacji marzeń oraz powodzenia w życiu osobistym i zawodowym.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 31.12.2012 12:13

Z przyjemnością obejrzałem kompletnie nieznane mi miejsca.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.12.2012 00:53

surykatko, po pierwsze to obejrzałem twoje miłe "krewne" w galerii, którą mi poleciłaś, widać że oprócz pikseli poświęciłas im trochę serca. Będąc wrocławianinem czasem wpadam do ZOO i tez robię zdjęcia tym miłym stworzeniom. Nie wiem czy wiesz że nakręcono film dokumentalny Surykatki (The Meerkats), który można sciągnąś
z sieci poprzez "Chomikuj", kedyś go obejrzałem, polecam. Po drugie Twoje rady są bezcenne już po raz drugi z nich skutecznie skorzystałem. Dziękuję.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 31.12.2012 00:25

Jacku - ja wybredna? Toż surykatki są wszystkożerne :-) Zapraszam do mojej galerii, może więcej z niej się o mnie dowiesz....http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=17121
Co do tapetki , to chciałam wyłącznie by Twoja galeria dobrze przyciągała wzrok. Nie mówiłam tego złośliwie czy coś w tym stylu. Oczywiście ,że Ci pomogę zmienić zdjęcie główne. Wystarczy,że wejdziesz w edycję galerii i zaznaczyć kropkę po lewej stronie wybranego zdjęcia (thumb) i dasz "zatwierdź". Nie musisz zmieniać kolejności zdjeć w galerii. Pozdrawiam jeszcze raz i życzę również szczęścia w Nowym Roku! :-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 31.12.2012 00:19

Miło było powspominać, zarówno Florencja jak i Siena to miasta, które trzeba zobaczyć, a wzgórza Chianti ze swoimi małymi miasteczkami i winnicami są po prostu piękne. Zresztą, cała Toskania zrobiła na mnie ogromne wrażenie:)
Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.12.2012 00:12

surykatko, nie wiem czy wiesz, że surykatki z braku innego pożywienia, żywią się skorpionami. Gdzieś w necie znalazłem zdjęcie surykatki z pustyni Kalahari trzymającej w mordce skorpiona. Myślę, że jestes bardziej wybredna. Co do tapetki w mojej galerii to masz rację, trzeba jako pierwsze umieszczać zdjęcie w ujęciu horyzontalnym, a nie wertykalnym. Uczę się na błędach, najgorzej że na własnych, a nie cudzych. Będę uważał w nastepnych galeriach, a tej nie poprawię bo jak dam inne zdjęcie jako pierwsze to zaburzy mi tekst opowiadania. Chyba że znasz jakis sposób ? Pozdrawiam i życze pomyślności w nowym roku.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.12.2012 00:01

popekpawel, staram się jak potrafię ale już żegnam Toskanię i w następnych galeriach przeniosę się bardziej na północ

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 30.12.2012 23:58

szustakowskimieczyk, witam i pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 30.12.2012 22:12

Jesteś naprawdę niezłym przewodnikiem po Włoszech. Jako tapetka Twojej galerii fajnie by się prezentowało foto 36. Pozdrawiam :-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 30.12.2012 22:05

I znowu piękna Toskania.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 30.12.2012 21:35

Album bardzo mi się podobał. Interesujące ujęcie tematyki oraz ciekawe komentarze. Podziwiam!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 30.12.2012 21:30

zdecydowanie zdjęcie główne do wymiany

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!