m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Ulica prowadząca z parkingu do do slynnego klipra herbacianego Cutty Sark biegnie miedzy kompleksem Narodowego Muzeum Morskiego, a Starą Królewską Szkołą Morską
Old Royal Naval College jest architektonicznym centrum Maritime Greenwich
opisanym przez Unesco jako wyjątkowa powszechna wartość i uznanym za najpiękniejszy i najbardziej spektakularny krajobraz architektoniczny położony na Wyspach Brytyjskich.
Narodowe Muzeum Morskie to kompleks trzech obiektów - Narodowego Muzeum Morskiego, Domu Królowej oraz Królewskiego Obserwatorium w Greenwich. 
Ulica z której wyjeżdża londyński piętrus prowadzi do...
 ... herbacianego klipra Cutty Sark. Widoczne są jego maszty.
Po prawej stronie mijamy budynek Discover Greenwich , który został otwarty dla publiczności w dniu 23 marca 2010 roku. Zabytkowy budynek Pepys został wyremontowany kosztem 6 mln funtów. Wchodzi w skład kompleksu Old Royal Naval College. Miedzy kolumnami widoczne są popiersia wojennych bohaterów, takich jak Drake, Cook i Nelson.
SV Cutty Sark - XIX-wieczny kliper herbaciany, który pobił wiele rekordów prędkości. Jest to obecnie jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, stoi teraz obudowany szklaną konstrukcją. Cutty Sark zbudowano w Szkocji w 1869 jako żaglowiec do przewozu herbaty z Chin. Był to w ówczesnych czasach najszybszy kliper, mogący w ciągu dnia przepłynąć 350 mil (ok. 650 km, średnia dobowa prędkość 15 w).
Po pożarze w 2007 roku spód kadłuba obudowano dla potrzeb muzeum. Magazyn Building Design przyznał projektowi puchar dla najgorszego nowego ukończonego budynku w 2012 r.
 Jak uważają niektórzy, był to najpiękniejszy ze wszystkich żaglowców świata, ze swoim mocno wydłużonym bukszprytem i sześcioma piętrami żagli na grotmaszcie (prawie 3000 m² żagla, dł. całk. 85 m).
Jest okres świateczny, więc na fokmaszcie umieszczono starym zwyczajem choinkę.
Budynki Old Royal Naval College dochodzą prawie do samych brzegów Tamizy.
Na drugi brzeg Tamizy przechodzimy tunelem pieszym łączącym londyńskie dzielnice: Greenwich od strony południowej oraz Tower Hamlets od strony północnej. Tunel został zaprojektowany przez inżyniera sir Alexandra Binnie’go i zbudowany przez przedsiębiorstwo John Cochrane & Co. Projektowanie tunelu rozpoczęto w czerwcu roku 1899, otwarto go natomiast 4 sierpnia roku 1902. Z drugiego brzegu widać doskonale cały kompleks The Old Royal Naval College. Wracając przechodzimy obok kościoła św.Alfege . Uważa się, że kościół zbudowany jest w miejscu, w którym został zabity przez Wikingów w 1012 roku Alfege, biskup Cantenburry. Obecna bryła kościoła pochodzi z początku XVIII wieku. Trafiony bombą podczas nalotów na Londyn został odbudowany w 1953 roku.
Za tą piękną kutą bramą znajduje się Queen House - część Narodowego Muzeum Morskiego
Do Narodowego Muzeum Morskiego wchodzimy bocznym wejściem. Wzdłuż płotu okalającego kompleks muzealny ustawione są stare kotwice z XVII - XIX wieku.
Dom Królowej połaczony jest kolumnadą z dwoma skrzydłami kompleksu muzealnego. 17-wieczny Queen House stanowi punkt zwrotny w angielskiej architekturze jako pierwszy obiekt klasyczny. Pierwotnie był on domem Karola I i Henrietty Marii. Obecnie jako część muzeum, prezentuje wyjątkową kolekcję dzieł sztuki.
 Z dziedzińca Domu Królowej, na którym trwają prace instalacyjne do pokazu noworocznych fajerwerków, wspaniale prezentuje się Old Royal Naval College.
A to budynek dawnego szpitala wojskowego, dziś główne wejście do Narodowego muzeum Morskiego. Przed wejściem stoją dwie potężne kotwice z brytyjskiego lotniskowca Ark Royal, ex-flagowego okrętu Królewskiej MW, który sprzedano na złom w 2011 roku. 
Nad bramą wejściową znajduje się herb Królestwa Wielkiej Brytanii.
Jednym z ciekawszych obiektów tego największego na świecie muzeum morskiego jest barkas księcia Walii Fryderyka, syna króla Jerzego III, z roku 1731. Został zaprojektowany przez architekta, ogrodnika krajobrazu i malarza Williama Kenta.
Muzeum posiada bogatą kolekcję obrazów marynistycznych.
Na tyłach muzeum wznosi się pomnik Wilhelma IV ( 1765 - 1837 króla Wielkiej Brytanii i króla Hanoweru , nazywanego królem żeglarzy. Był mlodszym synem Jerzego III i Charlotty Mecklenburg-Strelitz. Jako następca tronu sprawował przez pewien czas funkcję Lorda Wielkiego Admirała. Zreformował służbę na okrętach JKM.
Przez gęstwinę konarów i gałęzi widać budynek Obserwatorium Astronomicznego położony na wzgórzu.
Na jednym z konarów przycupnęła wiewiórka. Tkwiła tak nieruchomo, że sądziłem, iż jest wypchana. Gdy wracaliśmy, już jej nie było:)
Obserwatorium astronomiczne, najsłynniejszy zabytek Greenwich został zbudowany przez króla Karola II i oddany do użytku 10 sierpnia 1675 roku. To w tym miejscu przebiega umowna linia południka zero.
Dziś Królewskie Obserwatorium pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej. 
Codziennie przewija się tu masa turystów i mieszkańców Londynu - wstęp jest bezpłatny.
Wyjątkiem jest pokazany wcześniej dziedziniec z linią południka zero oraz to planetarium.
Ze wzgórza, na którym znajduje się oberwatorium rozciąga sie wspaniała panorama Greenwich.
Budynki Obserwatorium stanowią dziś część Narodowego Muzeum Morskiego. Można tu obejrzeć wiele przyrzadów astronomicznych, starych sekstantów, chronometrów okrętowych, innych przyrządów nawigacyjnych oraz map.
Pomnik Jamesa Wolfe'a ufundowany przez anglojęzyczną społeczność Kanady. Wolfe to generał brytyjski, wysłany do Ameryki Północnej.3 września 1759 roku wywiązała się walka o Quebec, tak zwana bitwa na Równinie Abrahama. Dowódca francuski Louis-Joseph de Montcalm nie zdołał obronić miasta. Gen. Wolfe zginął w tej bitwie.
Królewskie Obserwatorium Astronomiczne położone jest na wgórzu w rozległym Parku Greenwich - jednym spośród królewskich parków w Londynie.Greenwich Park był pierwszym, który został ogrodzony (w 1433). Zajmuje 74 hektary. Po Igrzyskach olimpijskich (odbyły sie tu m.in,. zawody jeździeckie) trzeba było odnowić ogromną ilość zniszczonej murawy. Cały czas prowadzone są prace rekultywacyjne. 
Wchodzimy do Domu Królowej. Znajduje sie bogata kolekcja malarstwa, głównie marynistycznego oraz portretów rodziny krolewskiej i ludzi związanych z morzem. Jest to jedno z nielicznych muzeów, w którym wolno filmować i robić zdjęcia. Jest tylko jeden warunek - bez flesza.
Muzeum posiada bogatą kolekcję obrazów słynnej rodziny malarzy holenderskich van der Velde.
Obraz zatytułowany
Brygantyna dryfująca na skalistym wybrzeżu Vilema Młodszego z 1700 roku Na dokładne obejrzenie tej wspanialej kolekcji trzeba zarezerwowac o wiele więcej czasu, niż mieliśmy do dyspozycji
Wracając na parking, przechodzimy obok budynków kompleksu Old Royal Naval College.
Część kompleksu zajmuje Uniwersytet Greenwich.
Z furgonetki wyładowywane są ogromne ilości białych róż. Szykuje sie jakaś większa uroczystość noworoczna. Wracając przejeżdżamy przez Tunnel Blackwall wykonany pod dnem Tamizy. Długość tej trasy tunelu to 1350 m. Trasa w drugą stronę jest krótsza i wynosi 1174 m. 

Dziękuję za uwagę i życzę udanych wojaży w nadchodzącym roku:)

najbliższe galerie:

 
Listopadowy Londyn (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Londyn Greenwich.Muzeum Morskie.Obserwatorium Astronomiczne
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
 LONDON - looking for the meridian in GREENWICH
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
Londyn Greenwich. Dom Królowej.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Londyn 4.00 PM czasu Greenwich
1pix użytkownik knfred odległość 1 km 1pix
Londyn.Tamiza.
1pix użytkownik jotwu odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 22.04.2014 18:12

Irena - dawno nie zajrzano do moich galerii fotograficznych, których jest tyle, co kot napłakał. Bo dawno temu zamieniłem aparat fotograficzny na kamerę filmową.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam, zapraszając jednocześnie do obejrzenia mojej podstawowej działalności na tym forum, jaką jest filmowanie:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 22.04.2014 08:57

fajna galeria....do ciekawego miejsca dotarłeś...trochę zazdroszczę i pozdrawiam ....

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 03.01.2013 16:13

Grace - po tłumach, jakie sunęły alejkami parku można wywnioskować, że nie tylko Ty lubisz Greenwich:) Ja żałuję, że oglądałem Greenwich zimą a nie latem, kiedy wokół jest naprawdę zielono. Murawa jest już praktycznie odnowiona, pozostają do ukończenia rabaty kwiatowe i krzewy. Wtedy będzie tu naprawdę pięknie. Dziękuję za pierwszą w tym roku wizytę w mojej galerii i również pozdrawiam noworocznie:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 03.01.2013 00:44

Dwa razy stalam na poludniku zero i chetnie stanelabym trzeci.
Bardzo lubie Londyn, a Greenwich z szerokimi zielonymi polaciami i kolorowymi sklepikami w miasteczku, wspanialym marketem - szczegolnie:)
W ksiegarni przy glownej ulicy, tam na pieterku podaja wysmienita kawe:) Pozdrawiam noworocznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!