m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Pustynia Negew na południu Izraela.
Przejście graniczne z Izraelem w Tabie, skąd zaczyna się nasza podróż jest dość szczególne, przemieszczamy się wyłącznie pieszo. Czeka nas 8-krotne okazanie dokumentów. Lubią wybrać kogoś z grupy na rewizję. Większość tych służb to dziewczyny, bardzo młode o wyglądzie gimnazjalistek. To największe też służbistki, oddane narodowi. Morze Martwe, jak senne jezioro. 
Jeżeli ktoś nie chce mieć pieczątki izraelskiej to należy o tym uprzedzić. Mogą zapytać o powód. Jest bowiem kilka krajów arabskich, które nie wpuszczą na swoje terytorium posiadacza paszportu z pieczątką izraelską. Dlatego na przedostatnim już okazaniu paszportu trzeba szybko wyprzedzić prośbą opieczętowanie naszych dokumentów, dostaniemy druczek do wypełnienia. Jest to druk rejestracyjny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Izraela. Należy się jednak liczyć z odmową, jest to tylko decyzja uznaniowa. Ja miałam szczęście i druczek dostałam. Antylopy oryxy, gatunek odbudowywany.
Im bliżej celu, tym góry wyższe i widoki ciekawsze choć jedynie z autokaru. Jedziemy do Jerozolimy położonej na wysokości 800 m n.p.m. Jesteśmy na Górze Oliwnej, jej szczyt to 818 m n.p.m. To część wschodnia miasta, skąd rozpościera się widok na obłożoną złotem kopułę Świątyni na Skale (Kopuły na Skale) wzniesionej w 691 r. Obecnie meczet pełni funkcję relikwiarza dla  Kubbat as-Sachra - świętej relikwi wyznawców islamu. Po lewej to Meczet Al-Aksa.
Dolina Cedronu, czyli biblijne miejsce Sądu Ostatecznego to pasmo ziemi pomiędzy Wzgórzem Świątynnym a Górą Oliwną.
Na Górze Oliwnej znajduje się ogromny cmentarz żydowski z labiryntem ponad 150 tyś. nagrobków, obecnie cena za miejsce wynosi ok.30 tyś. dol. Wzgórze Świątynne widoczne z Góry Oliwnej, zdobyte zostało przez Rzymian w walce z Izraelitami w I w. W VII w. znalazło się w rękach muzułmanów. Wg Izraelitów, stąd pochodzi ziemia użyta przez Boga do stworzenia Adama, a więc tu powstał świat. A wg muzułmanów, to tu Mahomet dostąpił wniebowstąpienia w towarzystwie Archanioła Gabriela, ze skały na której dziś znajduje się Kopuła na Skale. I stąd mamy główny powód konfliktu palestyńsko - izraelskiego. 
Całe Wzgórze otoczone jest wysokim murem z 15 bramami z czego tylko 2 dostępne dla niemuzułmanów.
Meczet Al-Aksa, jedno z trzech najświętszych miejsc islamu, pochodzi z czasów powstania Kopuły na Skale. To miejsce wielowiekowych starć muzułmanów z wyznawcami judaizmu. Spór nie mający końca, walka o ziemie Haram al-Sharif (Wzgórza Świątynnego). Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, świeccy syjoniści robili co mogli by utrudnić muzułmanom modlitwy w meczecie, prowadzili modły w obrębie Okręgu Kultowego, pomimo zakazu władz Izraela czy samego Naczelnego Rabinatu. Wzniecony pożar w  1969 r. spowodował ogromne straty. W 1976 r. Sąd Najwyższy Izraela zalegalizował judaistyczne modły koło meczetu. Zdarzały się też do próby zajęcia meczetu przez Żydów. W 2000 r. doszło do Intifady Al-Aksa. 

Getsemani - Ogród Oliwny. Wszystkie  „ówczesne” drzewa oliwne na zboczu Góry Oliwnej miały zostać wycięte przez Rzymian jednak tych kilka pozostało. Tak mówi legenda. To jedynie kilka sztuk o oryginalnym kształcie. Getsemani w ujęciu pozwalającym spojrzeć na znajdującą się o ścieżkę obok - Bazylikę Agonii zwaną kościołem Wszystkich Narodów. To bizantyjski kościół wzniesiony w 1924 r.
Ściana Płaczu (Ściana Zachodnia), miejsce szczególnej świętości dla narodu żydowskiego. To jedyna pozostałość ze Świątyni Jerozolimskiej z biblijnego spornego wzgórza Moria (Wzgórza Świątynnego).
Męska część jest trzykrotnie większa od żeńskiej. Urzekła mnie ogromna żarliwość modlitw, to skupienie, łzy, szeptane słowa hebrajskie. Po skończeniu modlitwy kobiety wycofują się spod ściany nie odwracając się do niej tyłem. W piątki o zachodzie słońca zbierają się tu tłumy by świętować nastanie szabatu. To też miejsce obrzędów bar micwy. Karteczki z prośbami (fituch) wsuwane są między kamienie. Co pewien czas oczyszcza się to miejsce z fituch, i zakopuje je na zboczu Góry Oliwnej. Podobno, nikt nigdy nie stwierdził, że prośba nie została spełniona - i taką też ja mam nadzieję na to spełnienie Przyjaźń żydowsko-palestyńska?
Naprzeciwko Ściany Płaczu. Słynna Via Dolorosa, to część Starego Miasta, gdzie znajdują się kolejne stacje drogi krzyżowej Chrystusa, a 4 ostatnie usytuowane są już w Bazylice Grobu Pańskiego. Ta część Starego Miasta to wąskie uliczki, na których kwitnie handel wszelakimi dobrami. A w tym kilka stacji, trochę niepozorne aż można przejść gubiąc je w tłumie. To bazar, dość gwarny więc trudno tu o kontemplację.
Bazylika Grobu Świętego, wg tradycji stoi na miejscu ukrzyżowania, pogrzebania i zmartwychwstania Jezusa. Architektura dość chaotyczna jest skutkiem wielu remontów, odbudowań, panuje tu półmrok. Licznymi kaplicami opiekują się przedstawiciele różnych chrześcijańskich wyznań, mają swoje wydzielone kaplice i ołtarze. Naruszenie „terytorium” powoduje ostre spory. Grobowiec Jezusa znajduje się pod główną kopułą bazyliki, zbudowany z kolorowego marmuru o wysokości 5,9 m, wokół palą się świece. W Grobowcu znajdują się 2 kaplice: Anioła, a tuż za nią z wejściem o wysokości 1,33 m Grób Chrystusa. Tak naprawdę, katafalk rzeczywisty znajduje się pod grobowcem.
Ikonostas w części powierzonej prawosławnym, mieści się naprzeciwko Grobu Pańskiego. Katholikon powstał na miejscu kościoła krzyżowców. Dekoracje są jednak współczesne. Wg tradycji prawosławnej, tu właśnie znajduje się centrum świata. Kopuła nad Katholikonem.

Takie lampy są tu wszechobecne. Żegnamy Jerozolimę. Betlejem, identyfikowane z miejscem narodzin Chrystusa - należy do Autonomii Palestyńskiej i znajduje się ok. 9 km od centrum Jerozolimy. Otoczone murem o wysokości 8 m, postawionym przez stronę izraelską, ma zabezpieczać przed przenikaniem terrorystów. Istnieje absolutny zakaz fotografowania przejścia do Betlejem. Niedawno powstał plan rozbudowy muru w tzw. chrześcijańskim trójkącie, który podzieli wiele chrześcijańskich rodzin. Ze względów bezpieczeństwa Żydom nie wolno przechodzić do Betlejem.
W ostatnich dniach podjęto też decyzję o dalszej rozbudowie osiedli żydowskich na okupowanych ziemiach palestyńskich celem „judaizacji Ziemi Świętej”. To reakcja na przyznanie w październiku 2012 r. Autonomii - statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora. Bazylika Narodzenia Pańskiego, od czerwca 2012 r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Decyzji sprzeciwił się Izrael. Palestyńczykom da to jednak możliwość odbudowy jej zniszczeń dokonanych przez okupację izraelską.

Wejście dość niskie do wnętrza Bazyliki. Kaplica powstała z groty, w której narodzić się miał Jezus. Kilka schodków w dół i mamy niewielkie, mroczne pomieszczenie a pod ołtarzem znajduje się łacińska srebrna gwiazda upamiętniająca Narodziny Jezusa. W samym Betlejem mieszkańcy mają dość trudną sytuację, nie ma pracy, utrudnione są dostępy do szpitali. W Jerozolimie od mieszkańców Betlejem, wymaga się stosownych pozwoleń na przejście poza teren miasta. Ludność palestyńska, która posiada zezwolenie na przejście poza mur, przemieszcza się tunelem podziemnym a odprawy dłużą się.
Palestyńczycy są mocno zirytowani tym zamknięciem ich za murami, utrudnianiem codziennego, swobodnego życia. 

Tu się czuje swobodę, mieszkańcy są jakby bardziej otwarci. Żegnamy Betlejem. Do zobaczenia wkrótce :)

najbliższe galerie:

 
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
Szema Jisrael
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Jerozolima - dzielnica muzułmańska
1pix użytkownik ryzykant odległość 1 km 1pix
Najlepsza kawa w Jerozolimie
1pix użytkownik skuza odległość 1 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Jerozolima
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Jerozolima nocą
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (66):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 14.11.2018 20:52

Tama, tak to czasem bywa... Ale stacji jest 14. W swoim czasie poświęciłem im (nie tym jerozolimskim, ale stacjom Drogi Krzyżowej jako takim) jedną ze swoich galerii pt. "Via crucis". Jeśli nie widziałaś to serdecznie zapraszam. Pozdrawiam. :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 14.11.2018 19:24

A żyłam Achernarze w przekonaniu, że jest 13 stacji :(
Palestyńczycy mogą się wściekać, ale sami są winni takiej sytuacji, w ostatnich dwóch dniach wysłali ze Strefy Gazy ponad 400 rakietek w stronę pobliskich izraelskich miast.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 12.11.2018 13:32

Kolejna znakomita galeria ze świetnymi zdjęciami i ciekawym opisem. Drobna uwaga do fotki 22 - wewnątrz Bazyliki Grobu Pańskiego znajdują się nie 4, ale 5 ostatnich stacji Drogi Krzyżowej (stacja X - obnażenia Jezusa z szat, mieszcząca się w kaplicy przed ołtarzem przybicia do krzyża; stacja XI - przybicia Jezusa do krzyża; stacja XII - śmierci Jezusa na krzyżu; stacja XIII - zdjęcia Jezusa z krzyża; oraz stacja XIV - złożenia ciała Jezusa do grobu). Jeśli chodzi o Betlejem, to pamiętam, że gdy odwiedzałem Izrael w 1992 roku nie było jeszcze muru i nie było problemów z przemieszczaniem się pomiędzy Jerozolimą i tym miastem... Rozumiem, że Palestyńczycy są - jak piszesz - mocno zirytowani istnieniem tego muru, ale dużą część tej irytacji powinni kierować ku swoim przywódcom, którzy przez lata popierali terroryzm (który jest czym innym, niż ruch oporu, czy walka partyzancka), co poskutkowało budową muru, dzięki czemu ilość zamachów terrorystycznych na terenie Izraela spadła o ponad 90%. Oczywiście, część winy ponoszą też władze izraelskie... Pozdrawiam. :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 24.01.2014 11:44

zjadło mi literkę "s"

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 24.01.2014 10:57

Wagabunda, widzę że kręcą nas te same bliskowchodnie klimaty :)
Drzewa, niektórzy żyją nadzieją, że wyrosły ze starych korzeni pozostałych po ścięciu ich przez Rzymian, a więc miałyby grubo ponad 2000 lat :)

wagabunda użytkownik wagabunda(wpisów:14) dodano 24.01.2014 01:25

Ciekawe ile te drzewa oliwne naprawdę mają... może w czasach Jezusa były sadzonkami. Bardzo ciekawe zdjęcia i opisy.

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2014 20:43

Nata, od siebie przyznam się szczerze, że opisy wyszły mi lepiej niż zdjęcia ;) Ale mam nadzieję to naprawić niebawem i będą same zdjęcia bez opisów, które już lepsze nie będą ;)
Pozdrawiam :)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 02.01.2014 20:15

Bardzo ciekawe zdjęcia i opisy .:)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 18.11.2013 11:31

Miło mi Mocar, bo zdjęcia to mi tu raczej nie wyszły. Pierwszy wyjazd z nowym sprzętem, zastosowałam złe ustawienia. Ale próbowałam uratować galerię tekstem :)
A jaki jest klimat tego miejsca? Po prostu inny wymiar :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2683) dodano 18.11.2013 10:55

Obejrzałem Twoją kolejną galerię z Ziemi świętej i jestem pod wrażeniem , mimo że byłem tam osobiście. Galeria oddaje wiernie klimat tych miejsc. Dzięki .

Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 25.09.2013 12:10

Ladek53, dziękuję za wizytę ;)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.09.2013 17:25

Dreptak, dziękuję :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1518) dodano 02.09.2013 16:45

świetna wycieczka, dziękuję:)

heidelberg użytkownik heidelberg(wpisów:18) dodano 29.03.2013 01:23

Bardzo ciekawa Galeria a przede wszystkim opis i komentarze do zdjęć.Za ujęcie nr 14 należy się OSCAR! Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 20.02.2013 19:57

Sawicz, dziękuję :)

sawicz użytkownik sawicz(wpisów:124) dodano 20.02.2013 19:28

Świetna galeria. Bardzo dobry reportaż
Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 23.01.2013 11:56

Skuzo, dziękuję za te brawa, przynajmniej wiem że moja robota nie poszła na marne :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.01.2013 10:18

Duze brawa za galerie,podoba mi się Twoje spojrzenie na konflikt i ciekawa prezentacja Jerozolimy i Betlejem,14 góruje,ale 16 i 18 tez bardzo wymowne. Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 06.01.2013 13:26

Andred, aha - nie drążę tematu :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 06.01.2013 13:20

Tama, jeżeli mam wybierać między różowym i czarnym to zdecydowanie wolę czarny ale to nie o kolor w tym przypadku chodzi ;-)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 06.01.2013 13:10

Marioli, cieszę się że cokolwiek przybliżyłam w temacie, pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 06.01.2013 13:08

Andred, musiałam zmienić avatarek bo było za dużo różowego, a że jestem gaduła to aż oczy bolały ;)
W tym konflikcie gdzie można szukać kompromisu? Wiadomo, gdzie Izrael ma najmocniejsze poparcie więc dobrze, że drugą stronę wspiera Liga Arabska. No i w końcu ONZ wykonało jakiś ruch pozytywny. Ja trzymam kciuki za pokojowym rozwiązaniem i wygaszaniem bojowych nastrojów, w sumie więc dobrze że świat zewnętrzny reaguje gasząc ogień w zarodku.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 06.01.2013 12:56

Bardzo ciekawa galeria. Dużo dowiedziałam się o Izraelu.
Pozdrawiam

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 06.01.2013 12:43

Wiem, że to kwestia wychowania ale czasami odnosi się wrażenie, że po wielu latach już są tak zmodyfikowani genetycznie. Z jednej strony można ich zrozumieć, gdyż sami choć na mniejszą skalę jesteśmy podobni. Jedyną szansą jest kompromis, czyli obie strony muszą iść na ustępstwa. Ale gdzie jest granica kompromisu? Wielu już próbowało pomóc w tym konflikcie. Jedni go podsycając inni łagodząc ale jak widać nikomu się to nie udało.
Z ciekawością wracam do tej galerii i z przyjemnością oglądam nowy avatarek ;-)
Pozdrawiam,
andred

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 06.01.2013 12:12

Paweller, ten mur nie runie. Obie strony są zbyt zawzięte. Dzieci żydowskie i arabskie zamiast się razem bawić to obrzucają się nacjonalistycznymi inwektywami i rzucają w siebie kamieniami. Tak jest np. w okolicach Strefy Gazy przy drucianym płocie. A gdy ich zapytać dlaczego tak postepują to wzruszaja ramionami i odpowiadają: "bo tamten jest Żydem, bo tamten jest Arabem". Oni są tak po prostu wychowywani.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 06.01.2013 02:09

Byłem tu już chyba z 10 razy i ciągle powracam, obrazy robią wrażenie. Poruszyłaś temat, nad którym można by się długo zastanawiać. Przyjaźń między dwoma narodami, czy jest możliwa? Chciałbym, żeby kiedyś tak było i zapanował trwały pokój, ale chyba to nie będzie takie proste, ten mur pewnie szybko nie runie ...
Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 05.01.2013 16:57

Madeleine, łza mi się w oku zakręciła jak przeczytałam Twój wpis, dziękuję :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 05.01.2013 16:10

Podobało się bardzo !!! To najlepsza galeria z Izraela na portalu. 14 - genialna !!! :))) pozdrawiam serdecznie

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 05.01.2013 13:14

Grace, fotka 14 już na etapie przebywania na karcie była moim nr 1. Co do narracji, zastanawiałam się jak ugryźć temat, który mnie interesuje bardziej niż zabytkowe miejsca. Ponieważ nie znoszę niesprawiedliwości społecznej, trudno jest mi przejść bez emocji wokół tego co tam się dzieje. Emocje i tak zostawiłam dla siebie, przedstawiając jedynie bardzo skrócone fakty. Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 05.01.2013 13:04

Surykatko, miło że wpadłaś. Nie dziękuję co do próśb, by nie zapeszyć ale lista była długa więc szukałam sporej wyrwy w murze. Niektóre są tak lichutkie jak pęknięta ściana. Również pozdrawiam noworocznie :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 05.01.2013 07:59

Przyszlam przeczytac odpowiedz, a tu ... nie ma mojego komentarza. Napisze zatem jeszcze raz:

Interesujaca narracja, ciekawie opowiedzialas o swoich wrazeniach.
Podobnie jak innym, najbardziej podoba mi sie fotka z wizytowki.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 04.01.2013 18:24

Bardzo ciekawa relacja. Podobało się. Pozdrawiam noworocznie Tamo, życząc spełnienia próśb , które tam zostawiłaś :-)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 18:21

Nola, ja zawsze jestem grzeczna :) Lecz ten miły wyraz twarzy ostatnio nie przydał się ale zakończyło się rutynowym działaniem. Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 18:17

Markopol, paszportu nie wymienię bo to kółko zakręcone ;) W Kanie nie byłam a co do reszty to powiem, że było fajnie, nawet bardzo fajnie :) w Betlejem wyczułam raczej spokój otwartość, w Jerozolimie jedynie jakbym się przeniosła do Getta Warszawskiego, ale to tylko względy kostiumowe. A poza tym ja zawsze mam wrażenie, że mnie ktoś obserwuje ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6692) dodano 02.01.2013 18:11

Spoko nie martw się, napewno Cię wpuszczą jak będziesz grzecznie odpowiadać na wszystkie pytania i ładnie się uśmiechać;)
i Ty mi piszesz, że nigdzie nie podróżujesz!?? a ten długi urlop to co? i jeszcze jakieś Maroko w planie;)
pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 02.01.2013 17:57

Tama-spokojnie do Egiptu czy Jordanii bez problemu Cię wpuszczą ale po powrocie do Polski, jeżeli masz plany na kraje arabskie,zastanowiłbym się nad zmianą paszportu.Tak na wszelki wypadek,lepiej dmuchać na zimno.
Ciekaw jestem czy masz w planie Kanę Galilejską .Jak jesteś tak blisko to bym jeszcze o Petre pomyślał bo warto.
Ja jak byłem pierwszy raz w Palestynie miałem wrażenie że jestem obserwowany ,czy nie miałaś podobnego odczucia ?
Jeszcze raz pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 17:50

Andred, galeria to wycinek świętowania a raczej urlopowania, samo zapisywanie na karcie to wielka przyjemność ale tworzenie galerii to już orka, a że temat mnie fascynuje to przyjemna orka :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 02.01.2013 17:05

Ja bym nie przeżył tyle dni świąt. Gdyby nie praca w święta, to już by mnie dawno nie było ale rozumiem Tama, że spędziłaś je bardzo miło.
Czy ta galeria to efekt tego świętowania?

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 16:39

Romana, Andred - przykro mi ale ja miałam 19 dni świąt ;)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 02.01.2013 16:32

Ja również Ciebie pocieszę - ja mam tak samo :))))
Ale to nie zmienia faktu, że są tacy, którzy faktycznie tyle tych świąt mieli - i jeszcze teraz zanim się na dobre rozkręcą to muszą najpierw po tych świętach odpocząć ;)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 02.01.2013 16:10

Tama, "trochę" nie wyklucza "mocno". To kwestia nomenklatury ;-)
Romana, pocieszę Cię, ponieważ ja prawie wszystkie z tych 9 dni świąt spędziłem i nadal spędzam w pracy.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 02.01.2013 15:52

Andred co to znaczy "9 dzień świąt" - ja tyle nie miałam, to wielka niesprawiedliwość !!!!!

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 15:38

Andred, to trochę czy mocno? Również pozdrawiam, w 2-gi dzień Nowego Roku :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 02.01.2013 15:34

Tama, ja jestem trochę mocno zakręcony ale akurat nie na punkcie podróżowania po krajach arabskich ;-)
Pozdrawiam w 9-ty Dzień Świąt,
andred

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 15:04

Nola, i co ja z Wami mam, właśnie sobie wydrukowałam propozycje z... Maroka. Trudno, trzeba będzie użyć wszystkich swoich wdzięków ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6692) dodano 02.01.2013 14:47

Ja miałam problem z wjazdem do Maroka przez izraelski stempelek, ale po zadaniu tysiąca pytań i przeszukaniu bagażu jakoś mnie wpuścili:) ale teraz mam nowy paszport, więc ten problem już za mną;)
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 13:38

Markopol, dlaczego mnie tak straszysz? ;) Nie przejmuj się, ja też im się nie spodobałam. Dziękuję za spotkanie u mnie :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 02.01.2013 12:39

Miło było powspominać dawne czasy.Dobrze wspominam te czasy.
Z przekroczenie granic izraelskiej mocno komplikuje wjazd do krajów arabskich,niekiedy nawet takie kraje jak Turcja czy Tunezja nie pozwala przekroczyć granic osobą które były w Izraelu.Pewien Pan był w Izraelu potem był w Tunezji kilka razy a za czwartym razem go nie wpuścili.Znam też przypadki z Turcją.A więc różnie to bywa,ja bym wolał zmienić paszport.
Z ta szczegółową kontrolą w Izraelu ,coś o tym wiem.Miałem dużo wiz w paszporcie więc byłem pod lupą na granic z Izraelem :):):)
Pozdrawim

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 08:42

Mileno, dzięki za wstąpienie w me progi :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 08:41

Andred, a do tej Syrii wybierzesz się chyba tylko w ramach akcji "lekarze bez granic"? Bo inaczej pomyślę, że jesteś mocno zakręcony ;) Dziękuję i również przesyłam życzenia noworoczne :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 08:38

Zibid, wiem że dziewczyny też odbywają służbę wojskową ale nie widziałam na szczęście nikogo z bronią. Dziękuję za wizytę :)

lukaszimilena użytkownik lukaszimilena(wpisów:148) dodano 02.01.2013 07:18

Bardzo fajna relacja! Pozdrawiam Milena:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 02.01.2013 00:53

Dla mnie też 14 naj..
Ralacja bardzo dobra, na tyle dobra, że już nie muszę tam jechać....już wszystko wiem i wszystko widziałem i nie mam żadnej pieczątki w paszporcie.
Mogę teraz jeździć po Iranie, Iraku, Syrii, Libanie, Palestynie, Arabii S., Jemenie itd. dowoli, ile chcę :-)
Pozdrawiam w dalszym ciągu noworocznie,
andred

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.01.2013 00:32

tama - kawał dobrego reportażu zapodałaś.
Na 21 chyba udokumentowałaś militarny oddział izraelskich dzieciaków. W Izraelu służba wojskowa jest obowiązkowa dla kobiet i mężczyzn. Nastolatki idą do armii po skończeniu liceum. Przez kolejne dwa lub trzy lata codziennością jest dla nich noszenie karabinu, munduru i uczestniczenie w działaniach zbrojnych. Także taka służba jest obowiązkowa dla zamieszkałych po za Izraelem. Ostatnio dość ciekawy program o tym oglądałem.

Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 00:08

Nolu, to nie miny to modły :) Pod samą ścianą, jedna z kobiet uderzała głową w mur. A ten płacz.... Wrzucaj zdjęcia, jestem ich ciekawa. Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 02.01.2013 00:02

Doracz, trochę Negew to ja mam na dysku, wybrałam najmniej poruszone :) Im bliżej Jerozolimy tym bardziej przypominało Synaj, tyle że kolor jasny. To podobno dość żyzne gleby ale wody brak. Pan kierowca rzekł: "Na prawo będzie widać NIC, na lewo będzie widać NIC, możecie spać" ;) Ale jak spać kiedy piękny wschód był na pustyni? Dziękuję za wizytę i dobre słowo :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 01.01.2013 23:56

Piotrze, miło mi że tak atrakcyjnie to przekazałam, fajnie że wpadłeś :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 01.01.2013 23:55

Caprio, jakie wszystko? Ja niewiele widziałam, dlatego trzeba wrócić :) Za życzenia dziękuję i również składam wszystkiego dobrego :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6692) dodano 01.01.2013 23:19

Bardzo fajna i ciekawa galeria:) i zdjęcia też bardzo fajne zwłaszcza 4,5,14 i na 17 też niezłe miny uchwyciłaś:) Chyba muszę też kiedyś wrzucić galerię z mojego wyjazdu do Izraela... mi się udało pstryknąć parę fotek przy przejściu, ale z oddali oczywiście;)
pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1057) dodano 01.01.2013 22:59

Tama, bardzo ciekawa relacja z Jerozolimy i Betlejem, no i trochę z pustyni Negew :) . Moim zdaniem nie potrzebujesz wyrozumiałości obrazkowej. Zdjęcia są świetne. Oglądałem galerię z przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 01.01.2013 22:59

Jak dla mnie to jest atrakcyjny reportaż.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 01.01.2013 22:52

Wyprawa do takich miejsc to marzenie niejednego obieżyświata. Tobie sie udało to wszystko zobaczyć i tego Ci zazdroszczę :)
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku !!!
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 01.01.2013 22:41

Na razie i tak mnie nie kręcą te kierunki, zresztą wracam do Izraela :) Taką mam nadzieję: wrócić!

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 01.01.2013 22:36

He he nie straszę :). Tylko taka jest smutna prawda o której przekonał się mój kolega kiedy chciał w jechać z Turcji do Iranu. Miał właśnie pieczątkę egipską z przejścia granicznego lądowego Taba i niestety go nie wpuścili. Pogranicznicy od razu załapali że wjeżdżał do Izraela.

tama użytkownik tama(wpisów:2996) dodano 01.01.2013 22:13

Danielski, Ty mnie tu nie strasz Izraelem i Tabami ;) Egipt jest w nienajlepszych obecnie relacjach z Izraelem, więc powinno być ok. A Taba niekoniecznie musi oznaczać wizytę u sąsiada, ja tam stacjonowałam :) 14 to moje ulubione zdjęcie :) Nie kupuj aparatu, jak mnie mój wkurzy to Ci go sprzedam. Bateria chyba ok, dokupiłam akumulatorek więc napstrykałam bez niespodzianek, spokojnie na 400 starczy.

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 01.01.2013 22:01

Tama ten druczek "flying visa" i tak ci nie pomoże jak będziesz chciała pojechać do krajów arabskich. Masz bowiem wbitą pieczątkę Egipską z przejścia w Tabie :). Flying visa sprawdza się tylko wtedy jak lądujesz w Izraelu i z niego wylatujesz nie przekraczając żadnego przejścia z sąsiadem Izraela. Arabowie nie są głupi od razu to wychwytują na granicy a potem tylko kłopoty. Tak że lepiej wymienić paszport i mieć spokój.
14 zdjęcie bardzo mi się podoba.
Widzę że robisz zdjęcia DSC-RX100 jak ci się sprawuje aparacik. Ile zdjęć na jednej baterii można z niego wyciągnąć? Zamierzam taki sobie sprawić.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!