m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Matera leży w południowej części Włoch w prowincji Basilicata. Mimo swej unikalności za sprawa dzielnicy Sassi, nie jest jeszcze tłumnie odwiedzane prze turystów. Unikalność Sassi polega na specyficznej budowie miasta. Domostwa były częściowo drążone w zboczach wąwozu a częściowo budowane z miejscowego kamienia. Na dachach niżej wybudowanych budowli, stawiano następne tak że strop mieszkania poniżej stał się podłoga kolejnego domu. Dzielnica zamieszkiwana była głównie prze ubogich mieszkańców. „Domy” były zazwyczaj dwuizbowe. Ludzie mieszkali w nich razem ze zwierzętami. Pod podłogami mieszkań wykute były również ogromne cysterny na deszczówkę, połączone podziemna siecią kanałów. Chociaż trudno w to uwierzyć Sassi było zamieszkane do końca lat 50tych ubiegłego wieku.
Panowały tu koszmarne warunki życia, rozprzestrzeniały się choroby. Warunki życia jakie tu panowały zostały opisane w książce pod tytułem: „Chrystus zatrzymała się w Eboli” autorstwa Carla Levi’ego. Po 1950 roku ówczesne władze postanowiły przeprowadzić mieszkańców Sassi w inne dzielnice miasta. Nie było to łatwe zadanie bo ludzie w nocy wciąż wracali do swoich dawnych domostw, gdzie znów byli siłą usuwani prze policję. Obecnie Sassi są wciąż w dużej mierze opuszczone i stwarzają raczej przygnębiające wrażenie. W 1993 roku dzielnica została zapisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1896 roku wydano prawo które pozwalało na dzierżawę budynków na 99 lata za darmo z dofinansowaniem na remont sięgającym do 60%.
Mimo to nie naliczyłem tam zbyt wielu odrestaurowanych budynków. Jest może kilka restauracji, gdzie nigdzie jakieś muzeum, to gdzieś powstaje maleńki hotelik i nie ma ani jednego sklepiku z najmniejsza buteleczka wody mineralnej. Wybierając się wiec na zwiedzanie trzeba koniecznie zaopatrzyć się w duże zapasy wody. Upał w opuszczonej dzielnicy pozbawionej drzew jest niesamowity i potrafi zniechęcić do zwiedzania najtwardszych obieżyświatów :). Powrót do najbliższego sklepu zajmuje około pół godziny po setce stromych schodów, co nie konieczne musi być przyjemne. No chyba że się zdecydujemy na spaghetti a’la Mel Gibson w jednej z nielicznych restauracji w Sassi. Nas to danie skutecznie odstraszyło. A to typowe domostwo, udostępnione do zwiedzania z autentycznymi przedmiotami i meblami rodziny która tu mieszkała. Rzut oka na salon z aneksem kuchennym :) Tak wyglądała kuchnia użytkowana jeszcze jakieś 65 lat temu. Po prawej stronie przed wejściem otwór cysterny do czerpania wody.
Z cystern tych czerpano deszczówkę, która spływała z wyższych partii miasta. Problem w tym że tymi samymi ulicami spływały tez ścieki. Cysterny pod miastem były połączone takimi kanałami. Jedną z takich cystern zwiedzałem pod kościołem. Do cysterny wchodziło się prze dziurę w ołtarzu, niestety nie mam odpowiedniego zdjęcia :( Po drugiej strony salonu było miejsce dla krowy lub osła. Obrazek nad wejściem do drugiego pokoju przeznaczonego do trzymania królików lub drobiu. Warunki życia były naprawdę przerażające. Źródłem światła i powietrza były drzwi i maleńkie okienko nad nimi. Kościół San Pietro Caveoso.
Kościół wybudowany został nad samym skrajem wąwozu w dość konwencjonalny sposób jak ma Sassi. Najbardziej spektakularny kościół Madonna de Idris wykuty w skale w samym centrum Sassi. Jako światynia funkcjonował do 1940 roku. To tutaj Mel Gibson kręcił sceny do filmu „Pasja” Katedra pochodząca z XIII w mieszcząca się na Plazza Duomo, czyli na placu katedralnym. Malownicza uliczka Sassi Detal jednego z kościołów. Do dziś się zastanawiam jak ta pięćsetka zjechała tam po schodach.
Jedyna oaza zieleni w Sassi. Powolutku w dawnych domach zaczynają powstawać galerie. Jeszce raz panorama miasta Wnętrze jednego z kościołów Widok na wąwóz
Dziękuje za uwagę :)

najbliższe galerie:

 
MATERA
1pix użytkownik irek40 odległość 0 km 1pix
Matera
1pix użytkownik magdus odległość 1 km 1pix
Matera
1pix użytkownik osso odległość 2 km 1pix
Bella Italia
1pix użytkownik greta odległość 5 km 1pix
Apulia:  Altamura
1pix użytkownik warika odległość 18 km 1pix
Castel del Monte
1pix użytkownik osso odległość 53 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6705) dodano 07.01.2013 18:13

Klimatyczne to opuszczone z lekka miasteczko, do tego jest fajnie położone. Fajne 1, 9 i 30:) no i kościółek z 26 też fajny:)
pozdrawiam:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 06.01.2013 12:54

Ja w tym roku też raczej bliższe kierunki będę wybierał. Lecce tez piękne, barokowe, zupełnie odmienne od Matery, mam w planach wrzucenie galerii z tego miasta. pozdrawiam

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 06.01.2013 12:36

Spaww - południe Italii bardzo mnie kuszą: Bari, Matera, Lecce, ale w tym roku robię przerwę od Włoch i wybiorę trochę bliższy kierunek.

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 06.01.2013 12:34

Przemysław tez wychodzę z złożenia że galeria ma zachęcić do obejrzenia prezentowanego miejsca i cieszę się że tak jest. W sumie za tą 500-tką był odcinek około 500 metrów bez schodów wiec może tylko tą uliczką jeździł a jak dojechał do końca to go odwracano o 180 stopni i dalej w drogę :)))) pozdrawiam

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 06.01.2013 12:30

Halszka dziękuje, domy robią raczej przygnębiające wrażenie, ale na pewno są warte odwiedzenia. pozdrawiam

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 06.01.2013 12:28

Marioli bardzo polecam ten kierunek Italii, zupełnie odmienny od północnych Włoch. pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.01.2013 11:20

Z daleka miasteczko wygląda bardzo malowniczo,z bliska domy robią wrażenie zwłaszcza z opisem:) Pozdrawiam!

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 06.01.2013 11:02

To miasto leży w kręgu moich celów podróży.
Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6143) dodano 05.01.2013 19:56

Miasteczko robi wrażenie, galeria zachęca do zwiedzania i o to właśnie chodzi. A props "500" - w Ulcinj'u w Czarnogórze wcześnie rano budził mnie jakis potworny hałas. Któregoś ranka specjalnie wstałem wcześnie, że zobaczyć, co się dzieje. Po podobnych uliczkach i schodkach pracowicie, mozolnie, posuwał sobie stary ciągnik, model chyba przedwojenny, z wielką "gruchą" żarową. Chłopcy rozwozili nim zaopatrzenie do knajpek i odbierali śmieci. To co, "500" nie poradzi?? Spokojnie, na Południu te typy "tak mają"

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 05.01.2013 19:53

Magdar, Olazim, dzięki, wróciłyście mi wiarę w to że Matera to jednak interesujące miejsce dla obieżyświatów :)) pozdrawiam serdecznie.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2262) dodano 05.01.2013 19:12

Bardzo mi się podoba to miasto,ma klimat i myślę że turyści będą się tam zjawiać /pewnie to trochę potrwa/
Bylam latem we Włoszech ale tam nie było mi dane dotrzeć,a szkoda-pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 05.01.2013 03:12

Malownicze miasto :)Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!