m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Niespełna 30 km na zachód od Strakonic, u podnóża Szumawy leży sobie niepozorna osada - Rabi. Ale jest coś co ją wyróżnia. Na stromym wzgórzu, piętrzą się potężne, największe w Czechach kamienne ruiny gotyckiej twierdzy.
O czym mówić w takim miejscu,jeśli nie o odrobinie historii? Cóż... więc... zamek pochodzi z XIV wieku. Został ufundowany przez panów z Velhartic, gdzie na marginesie, do dziś  również mieści się zamek wart odwiedzin, ale o tym może innym razem... No to wchodzimy do środka... Aby zajrzeć we wszystkie zakamarki warowni, trzeba wykupić bilety na dwie trasy zwiedzania, gdzie miłe panie przewodniczki opowiedzą nam jak to na zamku drzewiej bywało... Otóż, działo się tu, działo! W 1421 r. podczas wojen husyckich, oblegali go i zdobyli taboryci, stanowiący najbardziej radykalny odłam husytyzmu. Nazwa wzięła się od miasta w pd Czechach - Taboru, gdzie znajdowała się najważniejsza twierdza tej organizacji. A o co chodziło w tych wojnach husyckich? Ano tłukli się na tle religijnym ci i owi. Generalnie taboryci  odrzucali władzę papieża oraz hierarchii kościelnej i chcieli rozpowszechnić swoją wiarę w całej Europie. W każdym razie na zamku Rabi podczas oblężenia,  przywódca taborytów - Jan Žižka stracił drugie oko.
Chłopina miał niewątpliwie pecha, bo pierwsze oko stracił ponoć w czasie bitwy pod Grunwaldem.
Najwyraźniej fakt ten był tak ważny w historii zamczyska, że przy zwiedzaniu słyszeliśmy o tym parokrotnie.Na zakończenie jednej z tras obejrzeliśmy nawet coś w rodzaju teatrzyku cieni, gdzie opowiadano o tym wydarzeniu przy odgłosach bitewnych, rżeniu koni,okrzykach walczących... No nic,a my tymczasem przemieszczamy się między kolejnymi murami, coraz bardziej podziwiając rozmiary budowli. Wyczytałam,że gdyby dokładnie zmierzyć długość  budynków i murów obronnych z wieżami armatnimi, otrzymalibyśmy  wynik trzech kilometrów.Trzeba przyznać ,że zacny. Wracając jeszcze do historii, zamek znacznie podupadł podczas wojny trzydziestoletniej oraz ze względu na częste zmiany właścicieli. Około 1720 r. ostatecznego zniszczenia dokonał pożar oraz fakt, że ruina służyła mieszkańcom okolicznych wsi jako tanie źródło materiałów budowlanych. Dziś zamek Rabi jest miejscem, gdzie można przyjemnie spędzić czas, pod warunkiem,że lubi się klimat starych murów. Zobaczyć tu można wystawę kafli piecowych oraz... ...rozległe zamkowe piwnice z lochem głodowym.
Najstarszą częścią zamku jest wysoka wieża, służąca niegdyś do celów obronnych. Pod nią powstał mały dziedziniec ze studnią, wykutą ręcznie w skalnym podłożu, na głębokość 60 metrów. Widoki z wieży są naprawdę sympatyczne. Można ogarnąć wzrokiem i docenić cały ten system murów obronnych, ... ...dziedzińców, bram, zamkowych komnat..., ... wież strzelniczych..., ...a przy tym popodziwiać okolicę. Mieliśmy szczęście ,że przy wejściu na wieżę towarzyszyło nam słonko i w miarę pogodne niebo.
 Wstąpiliśmy jeszcze do koniarni, obejrzeć niewielką wystawę grafik. A potem  niestety nadciągnęły czarne chmury, stwarzając nastrój grozy. Obeszliśmy jednak twierdzę dookoła przyglądając się murom z zewnątrz. No i w tym miejscu małe zaskoczenie,okazało się,że tutejsze lochy nadal służą jako więzienie.Przetrzymuje się tu tylko najcięższych przestępców.Ze względu na ochronę danych osobowych , dobro śledztwa, ale i własne bezpieczeństwo , starannie zamazałam twarz więźnia... Z innych ciekawostek - u podnóża zamku stoi niewielki kościół pw. Najświętszej Trójcy z 1498 r. ze starymi gotyckimi murami. Podobno planuje się jego udostępnienie. Na dzień dzisiejszy można zejść do  jego podziemi. W czasie naszej bytności , mieściła się tam wystawa sztuki druciarskiej, najróżniejszego typu ozdoby i przedmioty wykonane z drutu.Wytrychów jednak nie widziałam.
Po tych wszystkich wrażeniach wypełzamy  na łączkę,żeby spojrzeć na zamek z oddali.Imponująco się prezentuje w całej swej okazałości, przyznacie chyba. I dość złowrogo. Jeszcze rzut oka na jakiś przemiły kościółek w kukurydzy i opuszczamy Rabi. Jedziemy na spotkanie kolejnego zamku, ale to już zupełnie inna historia...

najbliższe galerie:

 
Zamek Kašperk
1pix użytkownik surykatka odległość 13 km 1pix
Klatovy i zamek Švihov
1pix użytkownik surykatka odległość 27 km 1pix
U podnóża Szumawy - zamek Klenova
1pix użytkownik surykatka odległość 29 km 1pix
Szumawa - okolice Zeleznej Rudy
1pix użytkownik muztaghata odległość 31 km 1pix
Szumawa - zielony dach Europy cz.I
1pix użytkownik surykatka odległość 34 km 1pix
Szumawa - zielony dach Europy cz. II
1pix użytkownik surykatka odległość 36 km 1pix

komentarze do galerii (87):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 14.02.2013 23:14

Aniu - zamek Rabi, faktycznie kiedyś musiał imponować rozmiarami, ale i same pozostałości robią wrażenie. Dzięki,że wpadłaś , pozdrówki cieplutkie!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.02.2013 00:33

Piękne ruiny i wspaniałe krajobrazy wokół.
Fajnie że zachowała się wieża z której można podziwiać tak piękne widoki.
Musiał to być dawniej potężny zamek, co widać szczególnie na zdjęciu 25.
Ładna galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 22.01.2013 21:30

Antalo - to fajnie ,że miłośniczka kamieni taka jak Ty znalazła tu coś dla siebie. Zamek góruje nad osadą, od strony południowej od której przyjechaliśmy na zielonym wzgórzu wynurzyła się szara, kamienna wieża.Myślę ,że najpiękniejszy widok jest przy wjeździe od strony zachodniej, ale trzeba by pewnie zajechać z każdej strony,żeby porównać...
Dzięki,że zajrzałaś. Pozdrawiam :-)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 21.01.2013 10:46

Lubie kamienie, mroczne historie, wiec z przyjemnością pospacerowałam słuchając opowieści... Warownia robi wrażenie! Widać ją pewnie z daleka...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 10.01.2013 23:02

Markopol :-)))), to nie tak jak myślisz, parę włosów jeszcze ma :-), ale moja zagadka jest trochę skomplikowana, teraz uważam. Nie wiem, co mnie naszło. I ta legenda też nie jest jakaś porywająca. Następnym razem postaram się znaleźć fajniejszą.Pozdrówki :-)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 10.01.2013 13:57

Surykatka-pisałaś ,że legenda będzie miała coś wspólnego z Tobą.Ojejku !!!,czyżby Twój Misiek ci podpadł i....Ale łyse głowy są teraz modne.:):):)
Idę zarobić na kromkę chleba.Miłego dnia dla OS

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 09.01.2013 23:50

Surykatka-linie papilarne były widoczne ale i odciski na palcach {chyba od pstrykania zdjęć :):):) }. No to czekam na tą Twoją zagadkę,jakby co czego to liczę na pomoc innych.Jak to ktoś powiedział ?-pomożecie ?.....
Pozdrawiam i czekam na kolejną galerię z zamkami.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.01.2013 23:41

Markopol - to dla Ciebie :-) Skopiowałam z garnka, w sensie z garnka.pl, jakąś legendę z pewnego zamku...
Gospodarz zamku wziął za żonę kobietę o imieniu Hermenegilda. Byli bardzo szczęśliwi i bardzo się kochali. Tylko że tę miłość wyrażali w głośnych okrzykach. Było to nie do zniesienia i w końcu przenieśli się do baszty (...) Wtedy doszło do sprzeczki i wyzwisk a potem do rękoczynów. W rezultacie Hermenegilda pchnięta przez męża wpadła w okno, przeleciała przez nie i wpadła do studni. Nie zdołano jej uratować. Od tej pory Hermenegilda, wszystkich straszyła w nocy. Mąż modlił się by to się skończyło i by mu wybaczyła. Pewnej nocy przyśniła się i gdy poprosił ją o wybaczenie odpowiedziała: powiedziała:"Wybaczę ale gołej głowie." On pomyślał że przecież nie jest w czapce więc odpowiedział: "Dobrze, niech się tak stanie ". Po czym gdy się rano obudził to spostrzegł, że piękne czarne pukle włosów z których był tak dumny, leżą na poduszce a on jest totalnie łysy :))) Taka była zemsta Hermenegildy :))))


surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.01.2013 23:30

Romano - mi też widoczki z wieży mocno przypadły do gustu, tym bardziej,że właśnie przyświeciło nam słoneczko, ładnie oświetlając mury...
Pozdrówki ciepłe ślę :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.01.2013 23:24

Markopol - chodziło mi o to, czy to odciski palców, czy na palcach. Bo te drugie to można mieć np. od ucierania ciasta w makutrze :-)
Jak lubisz legendy, to jakąś o duchach Ci znajdę, poszukam takiej, żeby miała jakiś związek ze mną. To będzie zagadka co to ma wspólnego ze mną...
Póki co pozdrawiam ciepło :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.01.2013 23:15

Marto - super,ze wpadłaś z odwiedzinami ze swoimi słonikami :-), pozdrawiam :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 09.01.2013 23:10

O rany, taki fajny zamek a ja o mało bym przegapiła tą galerię :)
Najfajniejsze są widoczki z góry z wieży. Ale również i cała reszta też jest super.
Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.01.2013 23:04

Satan - cieszę się,że jesteś taki zgodny i się ze wszystkimi zgadzasz:-). Pozdrówki :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.01.2013 23:03

Afrodyto - masz rację, to musiało być bardzo meczące, pląsać po tych wszystkich schodach w takich długich kieckach,przecież białogłowy musiały je zadzierać - a to ciężkie cholerstwo :-)
Dzięki,że zajrzałaś, pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 09.01.2013 22:55

Magdar - dzięki ,że wpadłaś i zamek za malowniczy uznałaś. Tak jest, w rzeczy samej! Pozdrawiam :-)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 09.01.2013 18:06

Surykatka- na pewno odciski palców dłoni ludzkiej :). Na początku pomyślałem że to chyba duch Białej Damy lub Kunegundy,Brunhildy.Ale gdy wczytałem się ,"...ale i własne bezpieczeństwo , starannie zamazałam twarz więźnia... ",byłem pewny, że jest to ten słynny rycerz bez głowy- Mikołaj Kornicz .To musi być jego dłoń bo głowę mu odcięto,tylko jedno mi nie pasuje.Pochowano go za murami,nie w lochu.
Lubię też legendy :) związane z zamkami.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 09.01.2013 15:17

# 12 :(

# 23 szok!

# 25 super!!!satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 08.01.2013 21:54

W zasadzie, to zgadzam sie z Przedmówcami... ;-)

Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 08.01.2013 21:47

Uffff.... obskoczyłam te mury, zamczysko musiało być pokaźne. Wyobraziłam sobie te białogłowy pląsające po tych ogromnych komnatach. To musiało być męczące.
Podoba mi się to miejsce.
Pozdrawiam serdecznie.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 08.01.2013 21:21

Bardzo malowniczy zamek :)Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.01.2013 19:37

Dziękuję Carmelku :-) Cieszę się,że Ci się podobało. Pozdrawiam serdecznie :-)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 08.01.2013 19:26

Z Tobą każde zwiedzanie jest pełne uroku :) Zamek na 25 pięknie góruje nad miastem :) Pozdrawiam serdecznie

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.01.2013 18:22

Skuzo - ten kościółek w kukurydzy mnie urzekł, chociaż tak po prawdzie , to tam z tyłu była droga, i tylko ujęcie jest takie jakby stał na środku pola...
Cieszy mnie,że coś tu wpadło Ci w oko, pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.01.2013 18:18

Markopol - o odciskach na palcach nie pomyślałam, pytanie o jakie Ci chodzi :-)
Fajnie zamkolubie, że wpadłeś. Dzięki i pozdrówki serdeczne :-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.01.2013 10:25

Ruiny robią wrażenie,szczególnie na 15 i 25,kościołek w kukurydzy ...sielski:)Pozdrawiam serdecznie:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 08.01.2013 00:51

23 no tak twarzy nie było ale jednak odciski na palcach były :).
Zamek super i odpowiednia pogoda.Takie zamki to ja bardzo lubię.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.01.2013 00:32

No właśnie, puścili i się teraz szerzy. Odkaź się tam dobrze w tej otchłani :))) Lepiej nie ryzykować! Pa :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.01.2013 00:28

język mię się plącze , bez "że" rzec chciałam...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.01.2013 00:27

Małgoś, naprawdę coś mi kołuje, to chyba przez ,że te świnie na podgrodziu tak samopas puszczone, i tera świńska grypa się szerzy, to i odkażać się trza odpowiednio zacnie...
Uciekam tedy w otchłań mej alkowy ;-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.01.2013 00:20

...moze byc skromniej, kawusia najlepiej z baileys:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.01.2013 00:17

Grace - zapraszam!!! No jest ta kawa po rycersku, jak nie chcesz sokoła. Ale mogę rozszerzyć menu, jak wolisz coś na ząb to zrobię steki z onucy np. :D
Dobra, ja już chyba powinnam się udać do komnat łaziebnych, bom styrana okrutnie...

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.01.2013 00:13

Hej, hej, hej, sokoły... A dla Grace Kołujący Bumerang :)))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 07.01.2013 23:59

... a oprocz sokolow serwujesz cos innego? tez wpadne:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 23:52

Małgoś - tytuł kasztelanki spodobał mi się, na pewno bardziej niż tytuł więźnia :-) Co do mojego zameczku, to może jest i mniejszy, ale za to zgrabniejszy, a i piękniej położony, mówię Ci. A i wiatr hula mniej, masz rację :-) Wpadnij kochana, wpadnij, strzelimy se po sokole :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 23:46

Annuus - miło mi ,że włóczysz się z nami, wiesz , w kupie zawsze weselej :-). Fajnie,że zamek Ci przypadł do gustu, pozdrawiam serdecznie :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.01.2013 23:06

Faktycznie, czasami myślę ;))))))))))))))))))))))
Co do włości to wyglądają na mniejsze ale za to mniej zrujnowane... Nie wiem czy to dobrze dla kasztelanki? Punkt widzenia zależy... itd. W mniejszych komnatach mniejszy wygwizdów więc może i dobrze :)
Kawa po rycersku dobrze brzmi ale jak poproszę o bezkofeinową to już kicha... Lepiej chyba będzie jak podasz tego pikującego sokoła :))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 22:55

Małgoś - dzięki :-). Wiesz, ja oczywiście zapraszam na moje włości, mogę zrobić kawę po rycersku, czy jakiegoś drinka typu kołujący sokół :D
Co do tej kupy kamieni, tzn. tej w galerii, to moje włości to to nie są, jakby co to całkiem inny zamek, bo Grace chyba myślała ,że to ten sam. I nie wiem, czy Ty myślisz podobnie... W każdym razie miło,że Ci się podobało. Pozdrówki serdeczne :-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 07.01.2013 22:49

Przyjemnie się z Wami włóczy po różnistych ruinach.
Zamek prezentuje się bardzo ciekawie. A to w dużej mierze Wasza zasługa.
Pozdrawiam cieplutko:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 22:47

D-B - cieszę się bardzo,że jakieś obrazy zostaną Wam w pamięci po obejrzeniu tej galerii. Co do pieców kaflowych będę pamiętać,że je lubicie :-). Tutaj na wystawie to piec był tylko jeden, ten co widać, a w gablotach były stare kafle piecowe, najróżniej zdobione, czasem w całości, czasem poniszczone, niektóre pamiętające jeszcze czasy średniowiecza. Gdzieś wyczytałam ,że Czechy słynęły kiedyś z wyrobu taki kafli.
Dzięki,że zajrzeliście do mnie. Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 22:35

Disparrr - nie odpowiada się pytaniem na pytanie. Się doigrałeś!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.01.2013 22:33

No, no... Niezły awatarek Elu. Pani Kasztelanka na włościach czy cuś? ... :)))
I całkiem malownicza kupa kamieni przy okazji. Wy to potraficie znaleźć bardzo zachęcające zakamarki. Pozdrowionka serdeczne :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 07.01.2013 20:52

To znakomicie, jak w pamięci pozostają jakieś obrazy :-)
Nam zdecydowanie utkwią dwa:
- oczywiście nr 25, ze względu za super kontrasty :-)
- oraz nr 11 - ale któż nie kocha kafli piecowych :-), żal, że tylko jedna fotka zmieściła się w tej ciekawej galerii...
Surykatko pamiętaj, kolejnym razem koniecznie pstrykajcie piece kaflowe :-))) jedni lubią kamienie, a drudzy... :-)
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 07.01.2013 19:19

A co, może nie jest z Polski?

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 19:06

Nolu - dzięki ,że wpadłaś z odwiedzinami. Ruinki mają trochę zakamarków, fajnie w nie pozaglądać. Pozdrówki :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 19:03

Izka - lubię moje wynalazki :-), fajnie ,że Ci się podobało. Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 19:01

Dispar - no to żałuj, że się nie zatrzymałeś, nie zboczyłeś z drogi. Ale co się odwlecze, to nie nie uciecze. Tak mówią.
Co do czarnych chmur to też uważam,że nieraz dodają spektakularności krajobrazom, tu może nie aż tak, ale moim zdaniem, ostatniej fotce dodały uroku.
Hmm... a w kwestii fotki 23... to są jakieś wstrętne insynuacje! Po pierwsze: w tym zamku nie trzeba było płacić za fotografowanie, bo nie było wnętrz z wyposażeniem. Po drugie: dlaczego twierdzisz ,że ktoś tam siedzi z powodu niewykupienia biletu? Po trzecie: na jakiej podstawie rozpoznałeś ,że ten więzień jest z Polski?
Pozdrawiam serrrrdecznie!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 18:48

Tamo - widzę,że wszystkim prawie się 25 podoba, no mi w sumie też, ale chyba najbardziej lubię fotkę z kościółkiem w kukurydzy... Okolica jest ciekawa, polecam. Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 18:38

Margo - fajnie ,że wpadłaś, bo dla miłośniczki zamkowych ruin galeryjka w sam raz, mi tam się bardzo podobało pośród tej kupy kamieni :-). Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 18:20

Magdo - cieszy mnie Twoja opinia. Mówisz ,że Misiek się przyłożył? On się zawsze przykłada, tylko nie zawsze Mu wychodzi :-). Dzięki i pozdrawiam serdecznie:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 18:17

Kapsell - dzięki za Twoją ciekawość, pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 18:16

Zibid - miło,że jakaś fotka wpadła Ci w oko i że zapisujesz ten zamek do swojego kajeciku. Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 07.01.2013 18:14

Wmp - jak tam z historii to jestem cienki Bolek, a raczej cienka Lolka, ale to fakt,że Czechów sporo omijało. Najwyraźniej jak się nie bronili przed najeźdźcą to się tłukli między sobą. Jak wiem, czy takie dziwne te ruiny, ja już widziałam niejedne, trochę ich mają nasi południowi sąsiedzi, choć Słowacy chyba więcej od Czechów.
Tu jak napisałam , główną przyczyną zniszczenia był pożar. Tak przynajmniej piszą tu i ówdzie...
Pozdrawiam równie ciepło :-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6850) dodano 07.01.2013 16:57

Fajna prezentacja ruin położonych w bardzo malowniczej okolicy:) Na zdjęciu 25 zamek wygląda super i zdjęcie też super:)
pozdrawiam:)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 07.01.2013 14:41

Surykatka - Ty zawsze jakieś ciekawe miejsce wynajdziesz ;-) wyobraźnię mam bardzo rozwiniętą, ale za kamieniami nie przepadam. Mimo to galeria mi się podoba. pozdrawiam!

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 07.01.2013 12:09

A ja przejechałem sobie mimo.
Nasi bracia Czesi mają tego tyle, że może mnie to wytłumaczy.
Teraz, oczywiście żałuję.
A takie ciemne chmury, to prawdziwy skarb, przynajmniej dla fotografa.
Co do 23, to z własnego doświadczenia wiem, ze wystarczy jednak kupić ten bilet z pozwoleniem na fotografowanie, aby nie doświadczać takich atrakcji.
Ale wiadomo, my Polacy, jak nie kombinujemy, to chorujemy.
Fajny zamek, następną razą zajrzę.
Pozdrawiam serdecznie:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 06.01.2013 21:28

25 wręcz pocztówkowo. I okolica bardzo przyjemna, jak to w Czechach. Zawsze podziwiam to ich dopracowanie szczegółów. Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 06.01.2013 21:13

Należę do miłośników zamkowych ruin, więc wyjścia nie ma, musi się podobać. Najbardziej oczywiście 25. Wspaniale widać jakie kiedyś było to wielkie zamczysko. Okolica widziana z zamku też piękna. Pozdrawiam serdecznie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 06.01.2013 20:47

Misiek się przyłożył! Piękne zdjęcia. Najbardziej mi się podobały 17, 18 i 25. 12 i 19 też niezłe, choć złych to w tej galerii właściwie nie ma:-) Pozdrawiam serdecznie:-)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 06.01.2013 20:45

Ciekawie się zwiedzało. Dzięki:-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.01.2013 20:14

Na 25 imponująco wygląda - bardzo dobra fotografia.
Kiedyś się zmobilizuje i objadę troszkę ruin w Czechach i Słowacji. Mam parę na oku - także ten dopisuje

Pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2367) dodano 06.01.2013 16:52

Dziwnie trochę wyglądają te ruiny.
Czesi wszak takim wojowniczym narodem jak my nie byli, potopy szwedzkie i wojny światowe ich omijały i bardziej jestem przyzwyczajony do bardziej kompletnych zabytków architektury, a tu jak w Chęcinach.
Pozdrawiam ciepło.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 15:51

Pipol- to w takim razie znaczy,że ten Twój to był jakiś wybrakowany Żiżka :D

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 15:49

Maju - fajnie,że wpadłaś z odwiedzinami i połaziłaś ze mną po tej kupie kamieni :-)dzięki i pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 15:48

Patryk - :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 15:47

Piotrze - dla miłośników zamkowych ruin jest to na pewno niezła gratka, dzięki i pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 15:45

Halszko - to cieszę się, że Ty nacieszyłaś oczy, tym co ja wcześniej też się ucieszyłam :-) Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 15:36

Grace - przy Twoich upałach to te lochy chyba jak najbardziej wskazane :-), nie żebym Cię tam zamknąć chciała, nie, nie...:D
A co do avatarka, to jesteś pewna ,że wiesz , skąd się wziął? bo tego miejsca to ja tu jeszcze nie pokazałam na OŚ i zresztą nikt przede mną też nie...
W każdym razie to nie ten zamek, nie ten...
Fajnie,że coś Ci się tu spodobało. Pozdrawiam mocno :-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 06.01.2013 15:33

miał oba dwa :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 15:32

Bartaku -ano warte , warte zobaczenia :-), dzięki i pozdrawiam :-)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 06.01.2013 15:16

Ciekawie....ciekawie...... i mnie się spodobały ruiny i relacja. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 06.01.2013 14:59

W takim razie pochwały dla Ciebie oraz dla Miśka :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 14:53

Pawle - no jakoś dziwnie nie zaskoczyłeś mnie tym, co podoba Ci się najbardziej :-))). Co do 25, to dopiero z odległości można zorientować się w ich rozmiarze, żałuję ,że nie było czasu, wejść na jakiś pagórek w okolicy, bo pewnie też by się nieźle zamek prezentował. Pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 14:48

Patryku - dzięki za miłe słowa, aczkolwiek kadry to są mojego Miśka. Pozdrawiam :-)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 06.01.2013 14:47

Przednie ruiny, piękne krajobrazy, czyli ciekawa relacja z pobytu na zamku Rabi.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 14:40

Pipol - a ten Twój kolega miał jakieś oko? :-) Pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 14:37

Terezo - zamek i na mnie zrobił wrażenie swoimi rozmiarami i ilością murów, dzięki,że wpadłaś, pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 14:35

Popku zwany Pawłem - miło,że zajrzałeś i komentarz sympatyczny zostawiłeś, pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 06.01.2013 14:33

Irasku - to fajnie,że zamek Ci się spodobał, pozdrawiam :-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.01.2013 10:47

Miejsce robi wrażenie,ruiny super,krajobrazy piękne!:) Jest czym oczy nacieszyć:) Pozdrawiam!

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 06.01.2013 04:09

Imponujace ruiny:) Juz wiem skad masz nowy avatarek:)
Ochlodzilam sie troche w lochach, rozgrzalam wchodzac na wieze:) Bardzo sympatyczna prezentacja:) Pozdrawiam Autorow serdecznie:)
acha, no oczywiscie 25 wspaniala!!!

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 06.01.2013 02:53

Kolejne miejsce warte zobaczenia, zachęcająco pokazane :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 06.01.2013 01:33

Jak powiem, że widoki z góry najbardziej mi się podobają, to nie będzie to raczej nic nowego, ale tak właśnie jest:) Ruiny zamku na fotce 25 też fajnie się prezentują.
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 06.01.2013 01:04

Fajnie Surykatko, że wypełniasz białe plamy na obieżyświatowej mapie ;) Zamczysko robi wrażenie w Twoich kadrach a i opowiastkę snujesz ciekawie

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 05.01.2013 23:54

Miałem kiedyś w klasie kolegę Maćka Żiżkę, pewnie był z niego taboret ;DDDDD pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 05.01.2013 23:16

Zamek robi wrażenie.Ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 05.01.2013 23:01

Surykatko. Bardzo sympatyczna prezentacja.

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 05.01.2013 22:58

Na 25 zamczysko wygląda super.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!