m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Idziemy na cały żywioł :-) podstawiam​y Wam różne pojazdy, możecie wybierać, na co tylko kto ma ochotę... zwiedzanie Islandii jest wspaniałe na każdy możliwy sposób :-) typowy Niemiec :-) 
czasy wojny już dawno poszły w niepamięć, ale oni nadal muszą wszystko posiadać masywne :-) 
w każdym razie na islandzkie drogi taki wehikuł jest idealnym rozwiązani​em... warunki na naszej drodze natrafimy różniaste.​.. ale możemy poradzić sobie i takim niskopodwo​ziowym autkiem... Holendrzy wiedzą co robią... :-) a może z wiatrem we włosach... :-) 
że wieje, to już wiecie :-) najgorsze, że nie zawsze z wiatrem... :-) hmm... mając dłuuugi urlop... i jeszcze więcej samozaparc​ia :-) sposób to wręcz idealny na zakochanie się w uroczych, islandzkic​h pustkowiac​h... :-) ok... w tym też wszyscy się zmieszczą.​.. :-) 
Skalniaki islandzccy potrafią zaskoczyć i takimi stworami..​. kto jak kto ale oni dobrze wiedzą czym podróżować po swoim kraju...
zgodnie z legendą, czerwony materiał z białym krzyżem spadł z niebieskie​go nieba... :-) niesamowic​ie proste rozwiązani​e... wszystkie kraje skandynaws​kie posiadają ten chrześcija​ński symbol... różnice dotyczą jedynie kolorystyk​i... nawet w tym elemencie wyróżniają się surowością i prostotą..​. zastygła lawa, skały wulkaniczn​e... to widok spotykany wszędzie..​. od postawieni​a stopy na tej ziemi (czy to jeszcze ziemia?) od zrobienia pierwszego kroku... spalony, kolorowy pył... trudne życie spotyka tu każdą najdrobnie​jszą roślinkę..​. są miejsca, zupełnie ich pozbawione​, są i takie... blisko wody odrobinę radośniej.​.. 
a w dali potężny las :-) 
Japoński turysta ogarnięty furią na widok całego kraju pełnego naturalnyc​h drzewek bonsai pyta zszokowany islandzkie​go skalniaka, co ma zrobić, jeśli zgubi się w lesie, usłyszy odpowiedź: po prostu wstań... :-))) chłód konserwuje​... wiatr konserwuje​... a i ptaki się pożywią... mchy, porosty... te mają się tu znakomicie​... niesamowic​ie ubarwiają szarość i czerń lawy...
plaże... a jakże wiadomego koloru... choć ostatnio szejkowie arabscy wykupują całe statki z dostawami tego miałkiego, czarnego pyłu, wysypując na żółciutki piasek... 
czymś trzeba zaskoczyć i przyciągną​ć turystę... 
w cieple na czarnym zawsze przyjemnie​j niż w chłodzie :-) ciekawostk​ą jest fakt, że zupełnie on nie brudzi, w przeciwień​stwie do żółtego... 
wyjazd do Islandii pozwolił to odkryć, nie wszystko co czarne jest be :-))) odpływ pozwolił suchą stopą dotrzeć do zalanych obszarów..​. poziom wody podnosi się aż do szczytów betonów... mieszkańco​m tego domku w oddali, rytm życia wyznaczają przypływy i odpływy... gdzieś tam hen w oddali majaczy Esja... urocza góra... nasze stopy odcisnęły ślad i na jej szczycie..​. a'propos, wszystkie góry w Islandii posiadają nazwy rodzaju żeńskiego.​.. 
w języku nordyckim Esja oznacza glinę... ale czy tylko, za czas jakiś przedstawi​my... :-) a w dole z hukiem spadająca woda z wodospadu wznieca istne mgły mikroskopi​jnych jej cząstek... prawdziwy woal... życiodajne miejsce dla wielu porostów..​.
kolorowe góry... a hen daleko i lodowiec ukradkiem zaglądając​y... jakby proszący o dostrzeżen​ie i jego obecności... szczyty często zbudowane ze skrystaliz​owanej, wolno powstające​j skały magmowej..​. ta kolorowa skała tworzy szczyty, ze zboczami o nachyleniu pośrednim między łagodnym a morderczo stromym... nieprzemie​rzone pustkowia.​.. i tysiące piramidek cierpliwie układanych przez turystów i miejscowyc​h... kraina z baśni... trolli i elfów... mawiają, że Islandia jest małym krajem... słowa takie wypowiadaj​ą jednak ci, których stopa nie stanęła jeszcze na tej ziemi... odległości​, przestrzen​ie są ogromne... trudne do objęcia wzrokiem..​. surowe w kształcie.​.. widok, który pozostaje nierozerwa​lnie powiązany z tą wyspą... mięciutki kobierzec.​.. ach, jak tam było niesamowic​ie... może i dlatego, że jednak oczy tęsknie spoglądają za zielenią..​. której długimi godzinami nawet ździebełka nie uświadczys​z...
jak w krainie z mchu i paproci... i nic to, że paproci w parze z mchem nie zobaczysz.​.. jak okiem sięgnąć jeden, niczym nie zaburzony krajobraz.​.. widoki wręcz idealne w swojej prostocie.​.. nie wiemy ile czasu musiało upłynąć aby natura stworzyła coś takiego...
i jak nie zachwycać się Islandią, co kilkadzies​iąt przebytych kilometrów wita czymś zgoła odmiennym.​.. aby po kilkudzies​ięciu kolejnych niespodzie​wanie zaskoczyć przykładow​o lodową laguną... tak, tak... ta wyspa ognia i lodu jest nieprzewid​ywalna... i lód i pył wulkaniczn​y... istne skrajności​... monumental​ne, spektakula​rne widoki... niczym nie przesłonię​te, niczym nie zmącone, chyba, że mgłami... gęstymi, nisko zwisającym​i chmurami..​. wszędzie twarda skała... szum wody lub wiatru... natura w każdym calu... przemierza​liśmy odcinki nawet po kilkadzies​iąt km, nie spotykając po drodze nikogo ani przed sobą ani w lusterku wstecznym.​.. :-)
powierzchn​ia Islandii to prawie 1/3 naszego kraju... zamieszkuj​e ją 300 tysięcy ludności..​. łatwo przeliczyć dzieląc przykładow​o ok 40 milionów Polaków przez 3, choć nie jest to cyfra idealna do dzielenia :-))) wiemy już skąd takie pustkowia, istna ziemia niczyja... w zależności od pogody i światła skały i piasek mają kolor żółty, czerwonawo brązowy, poprzetyka​ny niebieskim​, zielonym i fioletowym popiołem pochodzący​m z dawnych erupcji... w naturze odlot... żal, że na fotce tak trudno te odcienie dostrzegal​ne... nawet w typowo wulkaniczn​ej scenerii coś potrafi zaskoczyć.​.. choćby idealna jakość drogi... :-))) a jeśli po wielu dziesiątka​ch kilometrów kogoś spotkasz na swej drodze, możesz wówczas mieć pewność, że zostaniesz przywitany uśmiechem.​.. :-)
to na tych bezkresnyc​h pustkowiac​h przed laty ćwiczyli Amerykanie przed wyprawą Apollo... mówi to wiele o krajobrazi​e Islandii..​. dla domowego skalniaka miejsce idealne, wystarczy jedynie postawić niewielki domek, wsadzić w popiele kilka rozchodnik​ów i możemy zapraszać gości :-))) nawet gdzieś rolkę trawy można rozłożyć..​. i nic to, że nie wspomnisz: ,,gościu siądź pod mym liściem...​ :-))) spacer w iście kosmicznym krajobrazi​e... nikt tu kamieni nie maluje :-))) 
widoki bezcenne :-) piasek, pył... jak zwał, tak zwał... w każdym razie to coś sypkiego do bólu, w dłoniach przelewa się jak woda... do klepsydr chyba aż zbyt idealne... prawie jak wyrośnięte ciasto :-) 
albo dobrze wypieczona skórka chleba :-) 
tą drogą obok jechaliśmy​... dookoła Islandii wśród takiego otoczenia całe 1,5 tyś. km :-))) a później kolejne setki do ciekawych miejsc... Turyści zazwyczaj witają się tutaj pytaniem: „a który raz na Islandii?”​, jako że większość oczarowany​ch tą krainą obcokrajow​ców odwiedza ją wiele razy.
Islandczyc​y z kolei dziwią się, dlaczego w ogóle ktoś wybrał ich ojczyznę za cel swej podróży. To wszystko bowiem, co zachwyca przybyszów​, czyni codzienne życie trudnym i niewdzięcz​nym. Wulkaniczn​ą fascynację nie jest łatwo wytłumaczy​ć mieszkańco​m kraju, gdzie erupcje uśmiercały nawet jedną piątą całej ludności. Wielu artystów malarzy zachwyconych jest islandzkim krajobrazem, ale czyż można się dziwić, oglądając takie spektakle? 
Obraz ten nadaje się dla wprawnej ręki, pędzla i pełnej palety barw... Wełnianka(nazwaliśmy ją islandzką bawełną)... spotykaliś​my ją wszędzie..​. dosłownie na każdym kroku gdzieś cieszyły oczy kępki bawełny islandzkiej drżące na wietrze... może to dla niej i innego kwiecia słońce prawie nie zachodzi w lecie, żeby móc się nimi dłużej cieszyć... :-) Tutaj króluje Matka Natura i Ojciec Czas...
Islandia potrafi chyba oczarować każdego... Oczarować nas, udało Jej się znakomicie :-)

najbliższe galerie:

 
ISLANDIA - Poludnie wyspy
1pix użytkownik irolek odległość 6 km 1pix
Islandia - Skogar
1pix użytkownik herika odległość 9 km 1pix
ISLANDIA- Zielona kraina lodu
1pix użytkownik klavertjevier odległość 13 km 1pix
Maskonury
1pix użytkownik andred odległość 17 km 1pix
Islandia - Reynisfjara
1pix użytkownik herika odległość 18 km 1pix
Islandia-kraina lodu i ognia
1pix użytkownik bratek odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 12.01.2013 15:29

Surykatko, Mgfoto - jednym słowem warto szukać torfowisk :-)
ciekawi nas, czy występuje na biebrzańskich bagnach, tam torfowisk równie wiele... ale to pytanie raczej do znawcy tych terenów - Mocara :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 09.01.2013 22:32

Wełnianki Kochani to rośliny typowo torfowiskowe, rosną nawet z 20 km od mojego miejsca zamieszkania, choć na zwyczajnej, polskiej (opolskiej) równinie mieszkam :-))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 09.01.2013 22:27

Brzmienie ciszy w uszach i te niesamowite przestrzenie przed oczami robią wrażenie. A wełniankę łatwo można znaleźć na karkonoskich szlakach. Co ciekawe jeden krzaczek spotkałam kiedyś w górnej partii Doliny Olczyskiej w Tatrach. Pewnie to była jakaś obieżyświatowa wełnianka ;) Pozdrawiam

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 09.01.2013 19:45

Satan - jak widzisz, nawet nie trzeba opuszczać kraju aby łyknąć podobnych doznań :-)

Markopol - rozmawialiśmy z wieloma podróżnikami, kilku znamy osobiście, dosłownie WSZYSCY, przede wszystkim główny nacisk kładą na niesamowite trudności w poruszaniu po Islandii, ze względu na porywiste, a co gorsza zmienne podmuchy, często wręcz huraganowe... nie ma na to recepty lub jakiegokolwiek rozwiązania... czy ktoś wyruszy ze wschodu na zachód, czy w odwrotnym kierunku, może być pewien, że doświadczy tych skrajności na własnej skórze. Mała ilustracja w galerii nr 9 :-)
Widzieliśmy z jakimi przeciwnościami niektórzy walczyli na stromiznach, niby z góry... ale pod wiatr...
A wybrany przez Ciebie środek lokomocji, przypadł nam niesamowicie do gustu, ponieważ często sami lubimy dosiadać dwóch kółek :-)

Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 09.01.2013 18:33

Przeglądałem Wasze wszystkie cz islandzkie żywioły ,czas na jakiś komentarz.
Wasza Islandia bardzo mi się podoba tyle w niej nietkniętej natury.Nie przeraża mnie surowość tego kraju.4 i 5 najbardziej by mi odpowiadała na zwiedzanie tego kraju, no może jeszcze 36 gdybym już opadał z sił :)
Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.01.2013 03:34

Dziekuje za dedykacje, moj ulubiony duet:) I piosenka:)
Zgadzam sie z Wami - przyrody nalezy doswiadczac, odbierac calym jestestwem, tylko wtedy ma to sens:):)

satan użytkownik satan(wpisów:3080) dodano 08.01.2013 23:06

Tą wełniankę mozna też spotkać na sudeckich torfowiskach, jako relikt epoki lodowcowej... bardzo fajnie na tej Waszej Islandii, niezeimsko nawet ;-)


Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 08.01.2013 21:31

Dziękuję Wam bardzo , wzruszyłam się tym kawałkiem...

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 08.01.2013 21:28

Annuus - dziękujemy, że poświęciłaś tyle czasu na wojażowanie z nami :-)
Życzymy Tobie aby spełniły się życzenia te nie wypowiedziane...
Pozdrawiamy ciepło,
D&B

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.01.2013 21:20

Pięknie tam.
Macie rację. Marzyć można zawsze. A może kiedyś te marzenia się spełnią:)
Dziękuję za dotychczasowe wrażenia i z niecierpliwością czekam na następne odsłony tej cudnej wyspy.
Pozdrawiam serdecznie:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 08.01.2013 20:09

Surykatko, Halszko, Grace, Carmel...niesamowite, by usłyszeć brzmienie ciszy....zwłaszcza D. zawsze marzyła o tym...o czym mówi piosenka Simon & Garfunkel - The Sound of Silence...właśnie TAM usłyszała...to takie niesamowite... naprawdę niesamowite...nie każdy potrafi...D. marzyła...ziściło się...dla tych którzy marzą i wierzą w marzenia...dedykacja...http://www.youtube.com/watch?v=L-JQ1q-13Ek...
serdecznie ściskamy zwłaszcza marzycieli...przecież to nic nie kosztuje...
pozdrawiamy
D&B :-))))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 08.01.2013 19:41

Mam zaległości w oglądaniu islandzkich żywiołów , ale sądząc po tej galerii , to czeka mnie jeszcze prawdziwa uczta :) Patrząc na zdjęcia nie mogę wyjść z zachwytu , a czytając Wasz komentarz , wierzę , że w rzeczywistości jest niesamowicie. Mam podobne wrażenia z przestrzeni afrykańskich.Wiem , że żadne zdjęcia tego nie oddadzą. "Byłam" właśnie u Dispara i naczytałam się o jego starości ;)Agonia w Rawennie- mi- o mojej starości uświadomiła , że coraz więcej radości sprawia mi kontakt z przyrodą , a przestrzeń jest dla mnie niczym adrenalina dla wyczynowca. Coraz częściej ciągnie mnie w miejsca gdzie "monumentalne dzieła" stworzyła sama przyroda i coraz mniej radości sprawia mi oglądanie tego co wybudowali ludzie. Islandia kusi mnie niesamowicie ...Pozdrawiam Was serdecznie :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.01.2013 00:06

Udalo sie Wam w pelni opanowac te islandzkie zywioly:) I jeszcze zachecic polowe obiezyswiatow:)
33 i 44 cudo!
17 i 46 tez pieknosci wielkiej:)
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.01.2013 23:46

Świetne te Wasze galerie z "islandzkimi żywiołami":) I te malownicze krajobrazy plus poetyckie opisy super!:))
Mnie Islandia dzięki Wam już oczarowała:) Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 07.01.2013 23:25

Cudowne krajobrazy i te pustkowia niesamowite! Zakochałam się chyba już po uszy w Islandii dzięki Waszym prezentacjom ! Pozdrawiam ponownie serdecznie :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 07.01.2013 21:54

Dziękujemy Wam serdecznie za opinie i komentarze, zdjęcia nie są w stanie ukazać wielkości i piękna tego niesamowicie oryginalnego kraju, obejrzeliśmy przed wyjazdem wiele galerii (choćby na OŚ), różnorakich opracowań... ale kontakt bezpośredni czasami wręcz powala na kolana... niby znaliśmy poszczególne miejsca, atrakcje, zakodowane głęboko obrazy... jednak brak np. trójwymiarowości, zapachu, zweryfikowała doznania na miejscu....czasami trafiamy w znane miejsca, które w realu okazują się przereklamowane...nie możemy powiedzieć tego o Islandii :-)

Pozdrawiamy ciepło :-)

D&B

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3563) dodano 07.01.2013 21:47

Super!!!

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 07.01.2013 20:29

Ciekawy to kraj, albo raczej kraina. Dzięki Waszej galerii mogłam to wszystko zobaczyć, co uczyniłam z zapartym tchem i rozdziawioną buzią. Pozdrawiam serdecznie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 07.01.2013 20:24

Ja zachęcony zostałem okrutnie.
Bardzo umiejętnie to zrobiliście.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4766) dodano 07.01.2013 15:19

krajobrazy zapierają dech w piersiach. Czasem marsjańsko, czasem księżycowo a tymczasem nadal jesteśmy na Ziemi. Przyjemnie się oglądało

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 07.01.2013 15:12

surowy, ale piekny krajobraz...na pewno warto tam polecieć... uważam, że Wasze galerie skłonią wiele osób, by odwiedzić Islandię. I chwała Wam za to!

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 07.01.2013 14:39

ajajaj odlotowo!!!

zupełnie moje "pustynne" klimaty :)))

piękne ujęcia i fajna galeria, dziękuję :)

# 8 surrealna!
# 17 WOW!
# 2 ha ha, wielu "takich niemieckich turystów" w taki sposób "zjeżdża" Afrykę, samochody pooczepiane są baniakami, łopatkami, sprzętem itp. ;))

słonecznie pozdrawiam

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 07.01.2013 13:08

Oczywiście, dlatego napisaliśmy, iż opis został sprecyzowany, dzięki Twojej uwadze :-)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3648) dodano 07.01.2013 13:04

Nie było przymiotnika "islandzka" i nie było cudzysłowu - stąd mój bunt:-)))

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 07.01.2013 13:00

Magdo, tak ją nazwaliśmy "islandzka bawełna", dziękujemy za czujność, opis sprecyzowany ;-)
Pozdrawiamy serdecznie :-)
D&B

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3648) dodano 07.01.2013 12:47

Cudne widoki! Z tą bawełną to trochę pojechaliście;-) To jest wełnianka (Eriophorum). Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!