m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Camaguey -  trzecie co do wielkości miasto Kuby (ok.300 tys. mieszkańców), położone jest w środkowo-wschodniej części kraju. Stolica prowincji Camagüey.
W 2008 roku zabytkowe centrum miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto zostało założone przez Diego Velázqueza 1515 roku na wybrzeżu wyspy. Bogate miasto portowe stało się celem ataków piratów karaibskich, wielokrotnie napadane i grabione. Z tego powodu w roku 1528 gubernator hiszpański zdecydował o przeniesieniu go do dzisiejszej lokalizacji w środku wyspy. Konny pomnik rycerza upamiętnia bojownika o wolność Ignacia Agramonte. Miasto słynie z kilku placów, po których obwozili nas rikszarze.
W otoczeniu każdego znajdziemy kafejki i restauracje. Swoją obecną nazwę miasto otrzymało dopiero w 1923 roku. Charakterystyczne stroje klasyfikują uczniów do odpowiednich szkół. Nie wyszło to naszemu Romanowi Giertychowi. Zarówno przeniesienie miasta jak i jego niewiarygodnie kręte i poplątane uliczki utrudniające orientację nie zapewniły mu bezpieczeństwa. W roku 1668 angielski bukanier Sir Henry Morgan złupił je doszczętnie, a powtórzył ten wyczyn w 1679 francuski pirat „gentleman” Francois Granmont. Opanował on na krótko miasto i uprowadził 14 kobiet. Więził je przez miesiąc i uwolnił dopiero po otrzymaniu ogromnego okupu nie wyrządzając im, jak twierdziły, krzywdy. Zmierzamy do kolejnego placu Plaza del Carmen.
To najmłodszy klejnot miasta, plac wokół odrestaurowanego, zbudowanegow 1825 roku kościoła klasztoru Nuestra Senora del Carmen. Plac ożywiają figury z brązu, jak choćby te wesołe kumoszki... ... czy ta para, już niemłodych, ale ciągle zakochanych.
Kilka fotek z wnętrza kościoła. Pastelowa kolorystyka elewacji bardzo ożywia te niemłode już budynki.
Kilka ujęć z nieco kontrowersyjnej galerii sztuki kubańskiej.
Duma z pokorą stanowią o wielkości człowieka Co też je tak zaintrygowało? Jedzonko, suczka, a może ktoś siedzi na OŚ? Opuszczamy Plac Carmen z zaciekawieniem oglądając się za siebie...
Ostatni plac Camaguey to Plaza San Juan de Dios z XVIII w. jest uznana za zabytek narodowy. I tu nie brakuje kafejek, domów kupieckich, restauracji i galerii. Starannie odnowione fasady domów i zabytkowe drewniane ogrodzenia nadają mu wyjątkowy klimat. Nad placem dominuje Iglesia San Juan de Dios... ... z pięknym mahoniowym ołtarzem i sklepieniem.
Jose Olallo Valdes (ur. 12 lutego 1820 w Hawanie, zm. 7 marca 1889 w Camagüey) - kubański bonifrater, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego. Jako niemowlę trafił do sierocińca w rodzinnym mieście. Będąc nastolatkiem wstąpił do zakonu bonifratrów, był pielęgniarzem w szpitalu. Gdy doszło do wybuchu epidemii cholery zaopiekował się chorymi. Zmarł na cholerę mając 69 lat w opinii świętości. Na jego pogrzeb przybyło wielu wiernych. Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w dniu 29 listopada 2008 roku. Uroczystości odbyły się w Camagüey pod przewodnictwem kardynała José Saraiva Martinsa. Na Kubie 15 urodziny dziewczyny są szczególnym świętem, obchodzonym bardzo uroczyście i dość kosztownym. Lodowa gałka właśnie opuściła wafelek.
Opuszczamy już ostatni plac... ... wraz z rodziną jubilatki.

najbliższe galerie:

 
Buenos Dias Cuba. Każdy inny i wyjątkowy...
1pix użytkownik gabi odległość 17 km 1pix
DZIEŃ UŚMIECHU, czyli jak śmieje się świat
1pix użytkownik gabi odległość 27 km 1pix
KUBA  -  Krzesła
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 102 km 1pix
CUBA,   MUZEUM MOTORYZACJI
1pix użytkownik martyna odległość 142 km 1pix
Moja Kuba
1pix użytkownik magosia odległość 148 km 1pix
Kuba cz.  11 - Cayo Guillermo.
1pix użytkownik wmp57 odległość 154 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2013 23:29

Interesująca relacja. Ciekawe portrety mieszkańców miasta, barwne kolorowe domki i urocze figurki. Do tego atmosfera miasta, taka niespieszna.
Bardzo tam przyjemnie.
Pozdrawiam serdecznie:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 29.04.2013 23:54

...pozdrawiam Cię serdecznie...nieustająco...

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 29.04.2013 20:56

Kuba to miejsce ze swoistym klimatem zdecydowanie! ... i fajnie to pokazałeś.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 29.04.2013 20:36

Zabrakło mi symbolu Kuby-cygar;)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3643) dodano 29.04.2013 19:18

Te kolorowe domki są cudne.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!