m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Prawa miejskie Dobrzyń otrzymał prawdopodobnie przed 1239 rokiem od Konrada mazowieckiego. Na zdj. Okolica Dobrzynia W końcu XIII i na początku XIV w. (lata 1288-1327 i 1343-1352) siedziba udzielnych książąt dobrzyńskich (od 1306 r. pod zwierzchnictwem Królestwa Polskiego). W dniu 14 września 1321 roku miasto spalili Litwini. W 1327 roku Dobrzyń został wcielony do Królestwa Polskiego przez Władysława Łokietka. Na zdj. Droga od strony Płocka W marcu 1329 roku Krzyżacy po oblężeniu opanowali zamek w Dobrzyniu i w 1330 roku osadzili w nim komtura. Po Pokoju w Kaliszu między Kazimierzem Wielkim i Krzyżakami, Dobrzyń wrócił pod zwierzchnictwo Polski. Na zdj. Dzwonnica przy kościele pofranciszkańskim W 1352 roku zmarł książę Kazimierz dobrzyński, w związku z czym Kazimierz Wielki wcielił Dobrzyń do Królestwa Polskiego.
 Krótka reaktywacja księstwa nastąpiła w latach 1379-1391 pod rządami księcia opolskiego Władysława Opolczyka, który otrzymał Dobrzyń od polskiego króla Ludwika Węgierskiego. Na zdj.Kościół pofranciszkański Wyposażenie głownie barokowe. Ołtarz główny z początku XIX w. klasycystyczny, przeniesiony z Zakroczymia. Na uwagę zwiedzających zasługują kaplica św. Walentego, krucyfiks barokowy z XVIII wieku i marmurowa płyta nagrobna generała wojsk polskich Damazego Mioduskiego. Na zdj. Kościół pofranciszkański Wniebowzięcia NMP z XIII/XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany. Za ciemiężenie poddanych władzę nad Dobrzyniem odebrał mu Władysław Jagiełło, w związku z czym Władysław Opolczyk oddał prawa do Dobrzynia w zastaw Krzyżakom za 50 tys. florenów. Spowodowało to konflikt prawny między Polską i Zakonem Krzyżackim ponieważ Opolczyk dokonał felonii, czyli złamania obowiązków wasala. Wkrótce Krzyżacy opanowali Dobrzyń. Na zdj.  Główny Rynek miasta W dniu 10 czerwca 1405 Dobrzyń został wykupiony przez Polskę. Po wybuchu Wielkiej Wojny zamek w Dobrzyniu został 20 sierpnia 1409 roku zdobyty przez Krzyżaków przy użyciu artylerii. Na zdj. Układ urbanistyczny wraz z prostokątnym Rynkiem  Miasto zostało spalone, a dowodzący obroną starosta Jan Chełmicki z Płomian ścięty przez Krzyżaków. Na zdj. Budynki mieszkalne i użyteczności publicznej głównie z XIX wieku. Do Polski przyłączony ostatecznie na mocy I pokoju toruńskiego w 1411 r. Na zdj. Zabudowa miasta, jedna z ulic.
 Znaczenie miasta Dobrzynia spadło po Potopie szwedzkim, kiedy miasto zostało zrabowane i spalone.Na zdj. Fragment ruin kościoła św. Krzyża przy ulicy farnej, wzniesionego w końcu XIII wieku, a zniszczonego w 1656 r. W 1807 roku włączone do Księstwa Warszawskiego.  Znaczenie miasta Dobrzynia spadło po Potopie szwedzkim, kiedy miasto zostało zrabowane i spalone. Na zdj.Grodzisko zwane Górą Zamkową Na zdj. Ulica Farna Niemcy podczas okupacji zmienili nazwę miasta na niem. Dobrin an der Weichsel (1939-1945).  Znaczenie miasta Dobrzynia spadło po Potopie szwedzkim, kiedy miasto zostało zrabowane i spalone. Na zdj.Grodzisko zwane Górą Zamkową Obecnie jest lokalnym ośrodkiem handlowo-usługowym z nielicznymi zakładami przemysłowymi (zakład obuwniczy, spółdzielnia rybacka, rzeźnia, młyn). Na zdj. Panorama miasteczka od strony Wisły z Grodziska
 Zalew Wislany Grodzisko Zalew Wiślany w stronę Płocka. Zalew Wiślany w stronę Włocławka. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Dobrzyń nad Wisłą i nie tylko
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Poznajmy Polskę (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 10 km 1pix
Włocławek - zapora na Wiśle
1pix użytkownik sebekfireman odległość 13 km 1pix
Szczęśliwego Nowego Roku 2009 !
1pix użytkownik futermama odległość 17 km 1pix
Włocławek - bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
1pix użytkownik al_ka odległość 17 km 1pix
Włocławek
1pix użytkownik mocar odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 28.05.2017 21:22

w tym roku przejeżdżałem przez to sympatyczne miasteczko - wiele jednak miejsc tam nie odwiedziłem - ograniczenia czasowe. Pomnik na rynku zdjęcie 9 postawiony jest już inny chociaż o tej samej tematyce :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.01.2013 21:56

Podobają mi się Twoje galerie. Pokazujesz miejsca, do których prawdopodobnie mało kto się wybierze, a mają ciekawą historię.Dobrze, że to robisz :)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!