m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Girona (po katalońsku wymawia się mniej więcej Żirone; po hiszpańsku jest to Gerona i wymawia się Herona) to miasto na północnym wschodzie Hiszpanii w Katalonii, liczące ponad 90 tysięcy mieszkańców. Jest także stolicą prowincji o tej samej nazwie. Rzeka Onyar dzieli Gironę na dwie części: na południu stare miasto (Barri de la Catedral) i na północy - nowe (Barri de la Mercadal). Wzdłuż rzeki wznoszą się mocno ściśnięte kamienice w pastelowych kolorach. Z daleka już widać charakterystyczną wieżę kościoła Św. Feliksa zbudowanego między XI a XVII wiekiem. Zachowała się duża część romańskiej zabudowy, nawy oraz struktura kościoła są gotyckie, a fasada ozdobiona została w stylu barokowym. W kościele znajduje się osiem grobów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Jak widać, nie brakuje w Gironie zabytków. Na brak knajp, restauracji, hoteli i sklepów narzekać również nie można - kawusię piłam przednią. To właśnie w Gironie nakręcono sporo scen do filmu „Pachnidło - Historia mordercy” w reżyserii Toma Tykwera, którego akcja rozgrywa się w XVIII wieku. Jeśli chcecie poczuć klimat dawnych czasów - taki jak w filmie, Girona musi się koniecznie znaleźć na waszej liście miejsc, które musicie odwiedzić. Z pewnością nie będziecie zawiedzeni.
W Gironie mieści się także sześć muzeów z ciekawymi kolekcjami, m.in. dwa muzea prezentujące historię miasta: Museu d'art. i Museu Arqueologic. Oprócz muzeum archeologicznego w Gironie jest jeszcze kilka ciekawych muzeów. Przede wszystkim muzeum historii Żydów, historii miasta, katedralne (skarbiec, o którym była mowa wcześniej), sztuki czy bardzo ciekawe muzeum kinematografii. Można wśród nich wybrać takie, które nas najbardziej interesuje. Między rzeką a murami obronnymi mieści się Starówka, którą najlepiej zwiedzać włócząc się godzinami po wąskich uliczkach i zaglądając na dziedzińce kamienic. Jest jedną z najbardziej rozpoznawanych w Katalonii charakterystycznymi bardzo  wąskimi, brukowanymi uliczkami ze średniowieczną zabudową, gdzie dziś mieszczą się kawiarnie, restauracje, sklepy i galerie.
Dla tego miasta bardzo charakterystyczny jest mur obronny z czasów dynastii Karolingów (wywodzącej się od Karola Młota, panującej w latach 753 - 987). W Gironie jest wiele miejsc, gdzie w piękny sposób łączą się średniowieczne i współczesne obiekty. Place, strome uliczki i budynki tworzą miejsca o bezkonkurencyjnej atmosferze, gdzie ma się wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu kilka wieków temu. W Katalonii panuje typowy klimat śródziemnomorski - lato jest gorące, a zimy łagodne.
Najlepszymi porami na zwiedzanie miast są wiosna i jesień, kiedy spacerowanie jest najprzyjemniejsze. W sierpniu następuje kumulacja wyjazdów urlopowych Hiszpanów, niektórzy restauratorzy wyjeżdżają i lokale mogą być zamknięte, oblężenie przeżywają za to miejscowości nadmorskie. Łaźnie arabskie (Banys Arabs). wybudowane zostały w 1194 roku imitując niektóre elementy w stylu arabskim, choć w rzeczywistości budowla jest romańska. Od XV wieku łaźnie były własnością prywatną, a od 1617 roku były okupowane przez Konwent Kapucynów, którzy wykorzystywali je jako spiżarnię, kuchnię i pralnię. Własnością publiczną ponownie łaźnie zostały w 1929 roku i wtedy zaczęto ich renowację. Budowla składa się z czterech pomieszczeń: apodyterium (przebieralnie), frigidarium (z zimną wodą), tepidarium (z wodą letnią) oraz caldarium (z gorącą wodą). Bilet wstępu do łaźni kosztuje 2 euro.
Stare kamienie poprzeplatane zielenią przyciągają chłodem i ciszą. W towarzystwie szemrzącej wody i śpiewie ptaków mieszkańcy chętnie spędzają wolne chwile. Nasza grupa przemierza te wszystkie schodki z nadzieją na chwilowe przycupnięcie....... ......niestety, czas nas goni a poza tym chciałoby się zobaczyć jak najwięcej. W Gironie znajduje się również wczesnoromański klasztor Benedyktynów z XII wieku.
Jest jednym z najlepszych przykładów budowli w tym stylu. Obecnie mieści się w nim muzeum archeologiczne z ciekawymi eksponatami, których opisy są tylko w języku katalońskim i hiszpańskim. Mniej lub więcej świadomi historii, jaka się tu tworzyła przenikamy ponownie w kamienne wąziutkie uliczki.
 Najważniejszym i największym zabytkiem Girony jest gotycka katedra (Catedral de Girona). Najbardziej spektakularna w katedrze jest nawa główna z najszerszym łukiem na świecie. Jego rozpiętość sięga 22 metrów, a sklepienie jest zwieńczone pięknym witrażem.  Katedra łączy w sobie wiele stylów architektonicznych - budowana była między XI a XVII w. Krużganki i wieża Karolingów to elementy zachowane z pierwotnej romańskiej budowli. Warto przespacerować się ciasnymi uliczkami wijącymi się wśród kamienic, zaglądając do udostępnionych izb, na klatki schodowe i dziedzińce w dzielnicy żydowskiej El Call - korzenie historii tej dzielnicy sięgają IX w. Niegdyś było to miasto w mieście zamieszkane przez trzystu osobową gminę żydowską. Pod koniec XIV w. w Hiszpanii rozpoczęły się prześladowania Żydów, ich życie wyglądało jak w zamkniętym gettcie.
 Dziś na najciekawsze zabytki architektoniczne i urbanistyczne można się natknąć na Bonastruc ca Porta i w okolicach. Pora wracać do autokaru. Żal, bo tak wiele zostało jeszcze do dokładniejszego obejrzenia. Tuż przy samym brzegu Onyar rozłożyli swoje kramy kupcy z Afryki. Mieli sporo rożnych ciekawości.......
............lecz nie było czasu, by coś dla siebie wybrać. Kilka pstryków aparatem dla uwiecznienia ich bytności. Na zakończenie zabawa w przerabianie. Jak wam się podoba taka sepia? Oryginał jest w powyższej galerii.

najbliższe galerie:

 
Girona
1pix użytkownik reni3 odległość 1 km 1pix
Hiszpania - Girona
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Viva Espana!  Krok 2
1pix użytkownik patryk odległość 1 km 1pix
HISZPANIA.Girona
1pix użytkownik irolek odległość 2 km 1pix
Girona, Hiszpania
1pix użytkownik voyager747 odległość 3 km 1pix
Hiszpania - Girona
1pix użytkownik herika odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.01.2013 23:20

Lubie włoskie klimaty :) Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 14.01.2013 20:44

Bardzo ładne miasteczko.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 14.01.2013 20:23

Dziękuję serdecznie wszystkim za odwiedziny i cieszę się, że miasto się podoba. Moim pierwszym widokiem były domy nad Onyar i miałam wrażenie, ze przeniesiono tu domy z Ponte Vecchio. Spodobał mi się też klimat miasta bez tego szumu wielkomiejskiego. Pozdrawiam wszystkich.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 14.01.2013 20:12

Piękne miasto. Szkoda,że widziałem je tylko z okiem autokaru.

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 14.01.2013 20:05

Bardzo dobrze pokazane miasto z klimatem, podobało się

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 14.01.2013 19:25

Interesujące miasto, które chętnie bym zwiedził.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 14.01.2013 17:38

Ładnie przedstawiłaś to "rzymskie miasto w Hiszpanii".Uwielbiam takie miasta z klimatem:) Pozdrawiam:)
Zdjęcie w sepii super.Uważam,że sepia pasuje do budowli z drewna czy kamienia,bo podkreśla klimat:)

thalassa użytkownik thalassa(wpisów:15) dodano 14.01.2013 14:48

Tak, Girona to urocze miasto, z "atmosferą", ale dlaczego "rzymskie"? Osobiście z tym określeniem kojarzy mi się bardziej Tarragona, gdzie ludzie boją się rozkopywać ogródki bo przy każdych pracach wymagających kopania znajdują nowe fragmenty pozostałości rzymskich budowli...

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 14.01.2013 14:23

Fajne bardzo miasteczko, zwłaszcza te wąskie uliczki:) oglądałam właśnie "Pachnidło" ostatnio w tV, nawet nie wiedziałam, że tam kręcono sceny z tego filmu. Zdjęcie w sepii bardziej mi się podoba niż oryginalne;)
pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.01.2013 04:19

Chcialbym polazic tymi waskimi uliczkami, zobaczyc miasto na wlasne oczy.
Za taka architektura tesknie. Pozdrawiam serdecznie:):)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 13.01.2013 23:40

Maja - dzięki za tą galerię, do Girony chciałem jechać już dwa lata temu, jak byłem w Calelli, ale jakoś nie pojechałem. W tym roku to nadrobię:) Kamienice nad rzeką rewelka:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!