m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
W dolinie pośród malowniczych wzgórz zwanych Górami Krzemienieckimi ,którym niegdyś z racji urody nadano miano Szwajcarii Wołyńskiej,leży rodzinne miasto Juliusza Słowackiego, Krzemieniec. Widok miasta z ruin zamku na Górze Bony,o którym Słowacki pisał w Godzinie myśli: 
Tam - pod okiem pamięci - pomiędzy gór szczytem / Piękne rodzinne miasto wieżami wytryska / Z doliny wąskim nieba nakrytej błękitem / Czarowne,gdy w mgle nocnej wieńcem okien błyska / Gdy słońcu rzędem ukazuje białe domy / Jak perły szmaragdami ogrodów przesnute. Krzemieniec, piękne i malownicze miasteczko na pograniczu Wołynia i Podola. Miasto rodzinne jednego z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, jednego z Wieszczów Narodowych - Juliusza Słowackiego.  Granice w tej części Europy zmieniały się regularnie, co prowadziło do zmian władzy, zwierzchnictwa, a wreszcie do zmian mentalnych ludności. Nieodmiennie w dzisiejszych czasach, Krzemieniec jest ostoją polskości na Kresach Wschodnich. Na wzgórzu nad miastem  górują ruiny Zamku Krzemienieckiego z XIII wieku. Był to jedyny zamek na Rusi, który nie został podbity przez Mongołów, lecz zniszczony przez kozaków. Będąc w Krzemieńcu należy udać się na wzgórze zamkowe i podziwiać miasto wraz z okolicami z wysokości. Z parkingu wspinamy się wytrwale na Górę Bony z resztkami zamku i murów obronnych.
Ruiny zamku są zwykle malownicze.Szkoda tylko,że ich pozostało tak niewiele. Na Górze Zamkowej sterczą dziś ruiny zamku, resztki murów obronnych, bramy wjazdowej i jednej z wież od strony miasta. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV w. Przebudowano go sto lat później. W latach 1409-1418 Władysław Jagiełło więził tu księcia Bolesława Świdrygiełłę za spiskowanie z Krzyżakami Widok miasta z ruin zamku w Krzemieńcu na górze zwanej Boną,o której Poeta pisał: Tam stoi góra,Bony ochrzczona imieniem / Większa nad inne - miastu panująca cieniem / Stary - posępny zamek ,który czołem trzyma / Różne przybiera kształty - chmur łamany wirem / I w dzień strzelnic błękitnych spogląda oczyma / A w nocy jak korona kryta żalu kirem / Często szczerby przesuwa wiekowe powoli / Na srebrzystej księżyca wschodzącego twarzy. Z daleka miasto wygląda ciekawie i kolorowo otoczone wzgórzami i morzem zieleni. Rzeczce Ikwie,płynącej przez miasto wzdłuż drogi, Poeta poświęcił fragment Beniowskiego,który chyba należy traktować w kategoriach  licencji poetyckiej : Ikwo! Płyń przez łąk zielonych kobierce / Ty także sławna,że fal twoich gwary / Jakoby z Niemnem w olbrzymiej rozterce / Gadają. - Tyś zmusiła Niemen stary / Wyznać,żem wielki,że w sławę płyniemy ... Ruiny zamku na Górze Bony nad miastem. Prawa miejskie Krzemieniec uzyskał w 1431 roku, wówczas stał się ważnym miastem na szlaku handlowym prowadzącym z zachodu na wschód Europy. W 1538 roku, królowa Bona Sforza ufundowała w Krzemieńcu kościół farny, który przekazano Franciszkanom w XVII wieku.
Znane wszystkim „Liceum Krzemienieckie”, które dzięki dobremu zarządzaniu i wysokiemu poziomowi nauki, stało się ważnym ośrodkiem edukacyjnym w Rzeczpospolitej Polskiej. Niestety w roku 1832, rząd rosyjski przeniósł zbiory i bibliotekę Liceum Krzemienieckiego do Kijowa, na bazie których stworzony został Uniwersytet Kijowski. W latach międzywojennych pracę Liceum reaktywowano. Resztki murów zamkowych. Ruiny bramy wjazdowej średniowiecznego zamku. Ukraińskie pamiątki na straganach   - tzw. durnostojki. Wieczorny widok z okna hoteliku.
Jeden z pomników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej,którym próbowano zasłonić kościół Jezuitów czy cerkiew. Najbardziej charakterystyczną budowlą Krzemieńca, która powstała w latach 1731-1753  według projektu architekta - jezuity Pawła Giżyckiego z fundacji książąt Wiśniowieckich, jest kościół i klasztor jezuitów. Na zdj.kompleks budynków poklasztornych,w których mieściło się Liceum Krzemienieckie. Zabytkowa cerkiew w centrum miasta. Współczesna cerkiew w Krzemieńcu. Centrum Krzemieńca nie powala urodą,ale Góra Bona nad miastem robi wrażenie:) Sporo jest do zrobienia.Może uda się jeszcze uratować te zabytkowe barokowe kamienice?
Kościół Jezuitów (licealny) z XVIII w. Jak w większości miast Kresów Wschodnich najbardziej charakterystyczne i najstarsze zabytki związane są z religią. Należą do nich zarówno ślady chrześcijaństwa, jak i prawosławne cerkwie. Dom towarowy w centrum Krzemieńca. Wieżyczka starej cerkwi. Znani nam dobrze Polacy na porannej sesji fot.:) Tadeusz Czacki - polski działacz oświatowy i gospodarczy, pedagog, historyk, bibliofil, numizmatyk, członek Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca Konstytucji 3 Maja, współzałożyciel warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, twórca Biblioteki Poryckiej, główny organizator Liceum Krzemienieckiego. Współczesny pomnik z tablicą upamiętniający miejsce domu,w którym spędziła ostatnie lata życia matka Juliusza Słowackiego,Salomea z Januszewskich.
Fasada muzeum Słowackiego.Tak mocno pachnących róż i kwitnącej lipy nie spotkałam nigdzie. Pomnik Juliusza Słowackiego obok dworku-muzeum. Dworek Januszewskich,obecnie muzeum Juliusza Słowackiego. Dworek od strony ogrodu. Przez okna zaglądamy do środka,bo w poniedziałek muzeum jest zamknięte i wątpliwe,by ktoś je specjalnie dla nas otwarł:) Żegnamy się z dworkiem-muzeum Słowackiego,poety bardzo wrażliwego. Poruszając się wzdłuż tego zabytkowego muru szukamy innych śladów polskości:)
Katolicki kościół św. Stanisława z lat 1853-1857 został wybudowany na wzór kościoła św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Wewnątrz znajduje się pomnik Juliusza Słowackiego. Komu w drogę,temu czas. A przed nami droga na Lwów przed EURO 2012. Dziękuję za uwagę:)

najbliższe galerie:

 
Krzemieniec Wołyńskie Ateny
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Krzemieniec
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Poczajów-Ławra
1pix użytkownik piotr54 odległość 17 km 1pix
Poczajów święte miejsce prawosławia
1pix użytkownik kabaczek odległość 18 km 1pix
Ławra Poczajowska
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 18 km 1pix
Wiśniowiec siedziba kniaziów Wiśniowieckich
1pix użytkownik kabaczek odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.02.2013 21:42

Dziękuję za wszystkie przychylne komentarze i pozdrawiam gości:)
O wstąpieniu Ukrainy do UE pisałam trochę na wyrost i z przymrużeniem oka:)
Ewentualne "środki unijne" w przyszłości wszystkiego nie załatwią.
Przemysław ma rację,społeczeństwo i władze muszą wspomóc odnowę.
Skuzo,zgadzam się,że remonty to nie wszystko.Utrzymanie też sporo kosztuje.
Dobrze,że temat Kresów "wypłynął" na portalu i ma tylu zwolenników:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.02.2013 20:37

Ciekawe kamienice i cerkiew biało-niebieska :)Pozdrawiam :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 01.02.2013 13:16

Dworek uroczy, miasto równie ciekawe, a galeria... taka z uruchomieniem swojej wyobraźni :-) szczególnie widoczki oglądane ze wzgórz, z poezją w tle... :-)
Zestaw bardzo ciekawy i zdecydowanie przemawiający...
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.02.2013 11:36

Ukraina jeszcze musi trochę poczekać ,zanim wejdzie do UE,ale czy zabytki będą czekać tak długo ?Czekanie na środki unijne pogorszy tylko ich sytuacje,nawet gdyby się w tej chwili środki znalazły to nie poprawi ich sytuacji,na remont by może wystarczyło...ale jeszcze pieniądze na utrzymanie potrzebne.Bardzo ciekawa galeria,obejrzałam z zainteresowaniem:)))Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5930) dodano 31.01.2013 16:34

Dobra, pożyteczna i potrzebna galeria, bo to nasza, polska historia. Szkoda, że większość zabytkowej starówki uległa zniszczeniu w czasie wojny, a reszta była często celowo dewastowana. Jeśli ślady polskości mają na Ukrainie przetrwać, to jest to możliwe głównie przy mobilizacji polskiego społeczeństwa, polskich funduszy i woli politycznej polskich władz. Tzw."UE" i tzw."środki unijne" raczej niewiele załatwią, jeśli sami w to nie zaangażujemy się. Przykładem zatroszczenia się o ślady własnej historii na utraconych terenach, mogą być działania Węgrów w Siedmiogrodzie, gdzie niektóre wioski, np. Rimetea, restaurowane są ze środków nawet niekoniecznie państwowych, a miejskich, przeznaczanych na ten cel przez władze - np. Budapesztu

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:862) dodano 31.01.2013 10:25

Wiele fajnych ujęć z miasteczka które powinniśmy poznać.
Pozdrawiam.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 31.01.2013 10:01

Interesujące, przesiąkniete polskością miejsce.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.01.2013 06:14

No i juz wiemy, w jakich okolicznosciach przyrody ksztaltowala sie romantyczna dusza Slowackiego:)
Interesujaca galeria. Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 30.01.2013 23:21

Bardzo interesująca galeria.Ten kierunek jeszcze przede mną.Dziękuję za galerię.Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 30.01.2013 22:55

Że też nikt z Obieżyswiatów nie trafił wcześniej do tak znaczącego miasta?
Bardzo dobra robota.
Pozdrawiam:)

maria37 użytkownik maria37(wpisów:189) dodano 30.01.2013 22:51

Byłam, zwiedziłam tylko pogoda nie dopisała.Przypomniały mi się wakacje.Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 22:36

Asiu,miło Cię widzieć. Pięknieją nam nasze miasteczka po wejściu do UE to fakt,ale może nie tak szybko,jak byśmy tego sobie życzyli:) Poza tym dopadł wszystkich kryzys,który - miejmy nadzieję - nie będzie trwał wiecznie.Najgorszy jest marazm i bezrobocie:( Mam nadzieję,że jednak doczekamy lepszych czasów.Oby tylko nam życia starczyło!:) Pozdrawiam równie serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 22:23

Witaj Olazim ,ja też odczułam trochę romantyzmu,szukając info do tej galerii w książkach,które cytowały Juliusza Słowackiego:) Pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 30.01.2013 22:19

Interesująca galeria. Jeśli chodzi o odrestaurowanie pięknych kamieniczek, to nawet po wejściu do UE, nie będzie to prędko. Wystarczy spojrzeć na nasze miasteczka...jesteśmy w UE blisko 9 lat i co widzimy??? wszędzie bieda i brak finansów. Musimy poczekać, aż coś się zmieni...tylko kiedy?
Pozdrawiam Halinko.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2223) dodano 30.01.2013 22:11

Pięknie i trochę romantycznie się zrobiło/to przez Juliusza/-dzięki-pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 21:50

Śnieżko,miło Cię widzieć. Chyba wszyscy lubimy widoki z góry:) Pozdrawiam:)

Kapsell,masz rację,nie ma co narzekać:) Miejmy nadzieję,że wszędzie będzie lepiej,tam i u nas:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 30.01.2013 21:02

To ładne miasteczko i nie ma co narzekać na stan niektórych budynków. U nas nie jest lepiej. Wystarczy skręcić w bok z głównej ulicy i mamy to samo. i jeszcze jedno. Nie zauważyłem tam graffiti, co na naszych budynkach jest w nadmiarze. Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3308) dodano 30.01.2013 20:22

Super punkt widokowy na tym zamku. Lubię takie klimaty.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 20:06

Magdus,cieszę się,że przywołałam ciepłe wspomnienia:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 20:04

Witaj Surykatko,miło,ze zajrzałaś:) Masz rację,wszelkie ruiny czy zamki mają nutkę romantyzmu:) Pozdrawiam:)

magdus użytkownik magdus(wpisów:208) dodano 30.01.2013 19:52

Rodzinne strony moich dziadków. Dziękuję za tę galerię :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7086) dodano 30.01.2013 19:45

Z wysoka miasto zachęcające, z bliska ciut gorzej....Zamek mimo ,że resztkowy to ma w sobie romantyczną nutkę... Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 19:41

Paweł,zgadzam się z Tobą. Może jak Ukraina wejdzie do UE,to znajdą się środki na remonty:)
I na granicy nie trzeba będzie tak długo czekać na wjazd.I wtedy tam wrócimy:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3536) dodano 30.01.2013 19:37

Miejsce bardzo malownicze ale stan niektórych budynków woła o pomstę do nieba.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!