m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
W dolinie pośród malowniczych wzgórz zwanych Górami Krzemienieckimi ,którym niegdyś z racji urody nadano miano Szwajcarii Wołyńskiej,leży rodzinne miasto Juliusza Słowackiego, Krzemieniec. Widok miasta z ruin zamku na Górze Bony,o którym Słowacki pisał w Godzinie myśli: 
Tam - pod okiem pamięci - pomiędzy gór szczytem / Piękne rodzinne miasto wieżami wytryska / Z doliny wąskim nieba nakrytej błękitem / Czarowne,gdy w mgle nocnej wieńcem okien błyska / Gdy słońcu rzędem ukazuje białe domy / Jak perły szmaragdami ogrodów przesnute. Krzemieniec, piękne i malownicze miasteczko na pograniczu Wołynia i Podola. Miasto rodzinne jednego z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, jednego z Wieszczów Narodowych - Juliusza Słowackiego.  Granice w tej części Europy zmieniały się regularnie, co prowadziło do zmian władzy, zwierzchnictwa, a wreszcie do zmian mentalnych ludności. Nieodmiennie w dzisiejszych czasach, Krzemieniec jest ostoją polskości na Kresach Wschodnich. Na wzgórzu nad miastem  górują ruiny Zamku Krzemienieckiego z XIII wieku. Był to jedyny zamek na Rusi, który nie został podbity przez Mongołów, lecz zniszczony przez kozaków. Będąc w Krzemieńcu należy udać się na wzgórze zamkowe i podziwiać miasto wraz z okolicami z wysokości. Z parkingu wspinamy się wytrwale na Górę Bony z resztkami zamku i murów obronnych.
Ruiny zamku są zwykle malownicze.Szkoda tylko,że ich pozostało tak niewiele. Na Górze Zamkowej sterczą dziś ruiny zamku, resztki murów obronnych, bramy wjazdowej i jednej z wież od strony miasta. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV w. Przebudowano go sto lat później. W latach 1409-1418 Władysław Jagiełło więził tu księcia Bolesława Świdrygiełłę za spiskowanie z Krzyżakami Widok miasta z ruin zamku w Krzemieńcu na górze zwanej Boną,o której Poeta pisał: Tam stoi góra,Bony ochrzczona imieniem / Większa nad inne - miastu panująca cieniem / Stary - posępny zamek ,który czołem trzyma / Różne przybiera kształty - chmur łamany wirem / I w dzień strzelnic błękitnych spogląda oczyma / A w nocy jak korona kryta żalu kirem / Często szczerby przesuwa wiekowe powoli / Na srebrzystej księżyca wschodzącego twarzy. Z daleka miasto wygląda ciekawie i kolorowo otoczone wzgórzami i morzem zieleni. Rzeczce Ikwie,płynącej przez miasto wzdłuż drogi, Poeta poświęcił fragment Beniowskiego,który chyba należy traktować w kategoriach  licencji poetyckiej : Ikwo! Płyń przez łąk zielonych kobierce / Ty także sławna,że fal twoich gwary / Jakoby z Niemnem w olbrzymiej rozterce / Gadają. - Tyś zmusiła Niemen stary / Wyznać,żem wielki,że w sławę płyniemy ... Ruiny zamku na Górze Bony nad miastem. Prawa miejskie Krzemieniec uzyskał w 1431 roku, wówczas stał się ważnym miastem na szlaku handlowym prowadzącym z zachodu na wschód Europy. W 1538 roku, królowa Bona Sforza ufundowała w Krzemieńcu kościół farny, który przekazano Franciszkanom w XVII wieku.
Znane wszystkim „Liceum Krzemienieckie”, które dzięki dobremu zarządzaniu i wysokiemu poziomowi nauki, stało się ważnym ośrodkiem edukacyjnym w Rzeczpospolitej Polskiej. Niestety w roku 1832, rząd rosyjski przeniósł zbiory i bibliotekę Liceum Krzemienieckiego do Kijowa, na bazie których stworzony został Uniwersytet Kijowski. W latach międzywojennych pracę Liceum reaktywowano. Resztki murów zamkowych. Ruiny bramy wjazdowej średniowiecznego zamku. Ukraińskie pamiątki na straganach   - tzw. durnostojki. Wieczorny widok z okna hoteliku.
Jeden z pomników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej,którym próbowano zasłonić kościół Jezuitów czy cerkiew. Najbardziej charakterystyczną budowlą Krzemieńca, która powstała w latach 1731-1753  według projektu architekta - jezuity Pawła Giżyckiego z fundacji książąt Wiśniowieckich, jest kościół i klasztor jezuitów. Na zdj.kompleks budynków poklasztornych,w których mieściło się Liceum Krzemienieckie. Zabytkowa cerkiew w centrum miasta. Współczesna cerkiew w Krzemieńcu. Centrum Krzemieńca nie powala urodą,ale Góra Bona nad miastem robi wrażenie:) Sporo jest do zrobienia.Może uda się jeszcze uratować te zabytkowe barokowe kamienice?
Kościół Jezuitów (licealny) z XVIII w. Jak w większości miast Kresów Wschodnich najbardziej charakterystyczne i najstarsze zabytki związane są z religią. Należą do nich zarówno ślady chrześcijaństwa, jak i prawosławne cerkwie. Dom towarowy w centrum Krzemieńca. Wieżyczka starej cerkwi. Znani nam dobrze Polacy na porannej sesji fot.:) Tadeusz Czacki - polski działacz oświatowy i gospodarczy, pedagog, historyk, bibliofil, numizmatyk, członek Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca Konstytucji 3 Maja, współzałożyciel warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, twórca Biblioteki Poryckiej, główny organizator Liceum Krzemienieckiego. Współczesny pomnik z tablicą upamiętniający miejsce domu,w którym spędziła ostatnie lata życia matka Juliusza Słowackiego,Salomea z Januszewskich.
Fasada muzeum Słowackiego.Tak mocno pachnących róż i kwitnącej lipy nie spotkałam nigdzie. Pomnik Juliusza Słowackiego obok dworku-muzeum. Dworek Januszewskich,obecnie muzeum Juliusza Słowackiego. Dworek od strony ogrodu. Przez okna zaglądamy do środka,bo w poniedziałek muzeum jest zamknięte i wątpliwe,by ktoś je specjalnie dla nas otwarł:) Żegnamy się z dworkiem-muzeum Słowackiego,poety bardzo wrażliwego. Poruszając się wzdłuż tego zabytkowego muru szukamy innych śladów polskości:)
Katolicki kościół św. Stanisława z lat 1853-1857 został wybudowany na wzór kościoła św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Wewnątrz znajduje się pomnik Juliusza Słowackiego. Komu w drogę,temu czas. A przed nami droga na Lwów przed EURO 2012. Dziękuję za uwagę:)

najbliższe galerie:

 
Krzemieniec Wołyńskie Ateny
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Krzemieniec
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Poczajów-Ławra
1pix użytkownik piotr54 odległość 17 km 1pix
Ławra Poczajowska
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 18 km 1pix
Poczajów święte miejsce prawosławia
1pix użytkownik kabaczek odległość 18 km 1pix
Wiśniowiec siedziba kniaziów Wiśniowieckich
1pix użytkownik kabaczek odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.02.2013 21:42

Dziękuję za wszystkie przychylne komentarze i pozdrawiam gości:)
O wstąpieniu Ukrainy do UE pisałam trochę na wyrost i z przymrużeniem oka:)
Ewentualne "środki unijne" w przyszłości wszystkiego nie załatwią.
Przemysław ma rację,społeczeństwo i władze muszą wspomóc odnowę.
Skuzo,zgadzam się,że remonty to nie wszystko.Utrzymanie też sporo kosztuje.
Dobrze,że temat Kresów "wypłynął" na portalu i ma tylu zwolenników:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.02.2013 20:37

Ciekawe kamienice i cerkiew biało-niebieska :)Pozdrawiam :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 01.02.2013 13:16

Dworek uroczy, miasto równie ciekawe, a galeria... taka z uruchomieniem swojej wyobraźni :-) szczególnie widoczki oglądane ze wzgórz, z poezją w tle... :-)
Zestaw bardzo ciekawy i zdecydowanie przemawiający...
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.02.2013 11:36

Ukraina jeszcze musi trochę poczekać ,zanim wejdzie do UE,ale czy zabytki będą czekać tak długo ?Czekanie na środki unijne pogorszy tylko ich sytuacje,nawet gdyby się w tej chwili środki znalazły to nie poprawi ich sytuacji,na remont by może wystarczyło...ale jeszcze pieniądze na utrzymanie potrzebne.Bardzo ciekawa galeria,obejrzałam z zainteresowaniem:)))Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6266) dodano 31.01.2013 16:34

Dobra, pożyteczna i potrzebna galeria, bo to nasza, polska historia. Szkoda, że większość zabytkowej starówki uległa zniszczeniu w czasie wojny, a reszta była często celowo dewastowana. Jeśli ślady polskości mają na Ukrainie przetrwać, to jest to możliwe głównie przy mobilizacji polskiego społeczeństwa, polskich funduszy i woli politycznej polskich władz. Tzw."UE" i tzw."środki unijne" raczej niewiele załatwią, jeśli sami w to nie zaangażujemy się. Przykładem zatroszczenia się o ślady własnej historii na utraconych terenach, mogą być działania Węgrów w Siedmiogrodzie, gdzie niektóre wioski, np. Rimetea, restaurowane są ze środków nawet niekoniecznie państwowych, a miejskich, przeznaczanych na ten cel przez władze - np. Budapesztu

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1133) dodano 31.01.2013 10:25

Wiele fajnych ujęć z miasteczka które powinniśmy poznać.
Pozdrawiam.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 31.01.2013 10:01

Interesujące, przesiąkniete polskością miejsce.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.01.2013 06:14

No i juz wiemy, w jakich okolicznosciach przyrody ksztaltowala sie romantyczna dusza Slowackiego:)
Interesujaca galeria. Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 30.01.2013 23:21

Bardzo interesująca galeria.Ten kierunek jeszcze przede mną.Dziękuję za galerię.Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 30.01.2013 22:55

Że też nikt z Obieżyswiatów nie trafił wcześniej do tak znaczącego miasta?
Bardzo dobra robota.
Pozdrawiam:)

maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 30.01.2013 22:51

Byłam, zwiedziłam tylko pogoda nie dopisała.Przypomniały mi się wakacje.Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 22:36

Asiu,miło Cię widzieć. Pięknieją nam nasze miasteczka po wejściu do UE to fakt,ale może nie tak szybko,jak byśmy tego sobie życzyli:) Poza tym dopadł wszystkich kryzys,który - miejmy nadzieję - nie będzie trwał wiecznie.Najgorszy jest marazm i bezrobocie:( Mam nadzieję,że jednak doczekamy lepszych czasów.Oby tylko nam życia starczyło!:) Pozdrawiam równie serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 22:23

Witaj Olazim ,ja też odczułam trochę romantyzmu,szukając info do tej galerii w książkach,które cytowały Juliusza Słowackiego:) Pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 30.01.2013 22:19

Interesująca galeria. Jeśli chodzi o odrestaurowanie pięknych kamieniczek, to nawet po wejściu do UE, nie będzie to prędko. Wystarczy spojrzeć na nasze miasteczka...jesteśmy w UE blisko 9 lat i co widzimy??? wszędzie bieda i brak finansów. Musimy poczekać, aż coś się zmieni...tylko kiedy?
Pozdrawiam Halinko.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 30.01.2013 22:11

Pięknie i trochę romantycznie się zrobiło/to przez Juliusza/-dzięki-pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 21:50

Śnieżko,miło Cię widzieć. Chyba wszyscy lubimy widoki z góry:) Pozdrawiam:)

Kapsell,masz rację,nie ma co narzekać:) Miejmy nadzieję,że wszędzie będzie lepiej,tam i u nas:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 30.01.2013 21:02

To ładne miasteczko i nie ma co narzekać na stan niektórych budynków. U nas nie jest lepiej. Wystarczy skręcić w bok z głównej ulicy i mamy to samo. i jeszcze jedno. Nie zauważyłem tam graffiti, co na naszych budynkach jest w nadmiarze. Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3374) dodano 30.01.2013 20:22

Super punkt widokowy na tym zamku. Lubię takie klimaty.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 20:06

Magdus,cieszę się,że przywołałam ciepłe wspomnienia:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 20:04

Witaj Surykatko,miło,ze zajrzałaś:) Masz rację,wszelkie ruiny czy zamki mają nutkę romantyzmu:) Pozdrawiam:)

magdus użytkownik magdus(wpisów:208) dodano 30.01.2013 19:52

Rodzinne strony moich dziadków. Dziękuję za tę galerię :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 30.01.2013 19:45

Z wysoka miasto zachęcające, z bliska ciut gorzej....Zamek mimo ,że resztkowy to ma w sobie romantyczną nutkę... Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.01.2013 19:41

Paweł,zgadzam się z Tobą. Może jak Ukraina wejdzie do UE,to znajdą się środki na remonty:)
I na granicy nie trzeba będzie tak długo czekać na wjazd.I wtedy tam wrócimy:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 30.01.2013 19:37

Miejsce bardzo malownicze ale stan niektórych budynków woła o pomstę do nieba.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!